مدرسه میثاق
موسسه کوثر
انتقاد کنید در دولت روحانی حذف می‌شوید!/جلوگیری از ورود خبرنگار و عکاس خبرگزاری فارس به مراسم استقبال دولت آزادی بیان و مطبوعات
 • 1396/02/25 21:27
 • 79446
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس خبر داد؛

انتقاد کنید در دولت روحانی حذف می‌شوید!/جلوگیری از ورود خبرنگار و عکاس خبرگزاری فارس به مراسم استقبال دولت آزادی بیان و مطبوعات

متأسفانه با وجود اینکه مسئولان دولت از آزادی بیان و مطبوعات سخن به میان می آورند، اما اقدامات صورت گرفته و برخوردهای آنها با رسانه های منتقد به هیچ عنوان با شعارهایشان همخوانی ندارد.

به گزارش آناج به نقل از فارس، متأسفانه با وجود اینکه مسئولان دولت از آزادی بیان و مطبوعات سخن به میان می آورند، اما اقدامات صورت گرفته و برخوردهای آنها با رسانه های منتقد به هیچ عنوان با شعارهایشان همخوانی ندارد.

امروزه موضوع آزادی مطبوعات به عنوان یکی از بالاترین اصول در مباحث اجتماعی به شمار می رود، به بیان دیگر در جامعه ای که رسانه هایش بتوانند آزادانه نقد کنند، می توان شاهد توسعه یافتگی و همچنین حل و فصل مشکلات مختلف بود.

به بیان دیگر مطبوعات و رسانه ها به عنوان چشم و گوش جامعه و مردم بوده باید بتوانند نقاط ضعف موجود در یک جامعه را بازگو کرده و نقاط قوت را پررنگ کنند.

به همین دلیل در تمام کشورها شاهد توسعه رسانه ها و مطبوعات هستیم.

به هر حال در دولت یازدهم مسئولان وعده و وعیدهای زیادی را برای آزادی مطبوعات و رسانه ها می دهند و معتقدند که رسانه های مختلف می توانند به بیان نقدها و مشکلات بپردازند.

اما اگر نگاهی دقیق به موضع گیری های مسئولان دستگاه های اجرایی در هنگام نقد رسانه ها داشته باشیم خواهیم دید که در اغلب مواقع مسئولان ما نقدپذیر نبوده اند و حتی برخوردهای شدیدی را نیز با رسانه های منتقد که تنها خواسته هایشان رسیدگی به وضعیت مردم بوده انجام داده اند.

امروز در سفر روحانی به تبریز و در سخنرانی خودش در سالن شهید پورشریفی تبریز مانع از ورود عکاس خبرگزاری فارس در تبریز به داخل سالن شده و وقتی فهمیدند خبرنگار فارس نیز قصد ورود به داخل سالن را داردحتی آن را نیز تحمل نکرده و مانع ورود وی به داخل سالن شدند و در اعتراض خبرنگار و عکاس فارس با جواب حذف رسانه‌های منتقد از سوی مسوولان مربوطه مواجه شدند.

اما وظیفه‌ای رسانه‌ای و حرفه‌ای خبرگزاری فارس موجب نشد این سفر پوشش داده نشود بلکه همکاران فارس در تبریز از طرق فضای مجازی تمام سخنرانی حسن روحانی را در تبریز به صورت کامل پوشش دادند.

بدون شک این رفتار دولت نشان می‌دهد که تیم روحانی برنامه‌ای جدی برای بها دهی به رسانه های همسو و عدم توجه به رسانه‌های منتقد دارد.

بازخوانی سخنان روحانی:

روحانی: انتقاد به نفع ماست؛ بگذاریم جامعه باز و آزاد باشد/ نباید از نقد بهراسیم

این در حالی است که حسن روحانی در جریان انتخابات ریاست جمهوری یازدهم دولت خود را دولت "پاسخگو" معرفی کرد و همین موضوع بارقه امید را در دل اصحاب رسانه پدید آورد که دولت تدبیر و امید حامی جریان آزاد اطلاع‌رسانی خواهد بود.

رئیس جمهور در اولین نشست سراسری استانداران دولت یازدهم گفت: "انتقاد به نفع ماست؛ بگذاریم جامعه باز و آزاد باشد... نباید از نقد بهراسیم و ناراحت شویم بلکه باید آزاد بگذاریم تا هر کسی نقد کند؛ به ویژه اگر سالم، سازنده و دلسوزانه باشد، بهترین کمک برای ماست. حتی اگر اهداف دیگری هم پشت نقد پنهان باشد، این دولت آن را به راحتی تحمل می‌ کند و در عمل نشان خواهد داد آستانه تحمل بالایی خواهد داشت".

اما در این مدت نه تنها شعار آزادی بیان و مطبوعات در دولت روحانی همانند بیشتر شعاریش تنها در حد شعار باقی ماند و اعتقادی به این امر نداشته و ندارند.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •