موسسه کوثر
مدرسه میثاق
آیا رهبر جناح مخالفین حزب حرکت ملی توانایی تاسیس حزب مخالف اردوغان را دارد؟
 • 1396/01/31 15:56
 • 77433
پس لرزه‌های پیروزی شکننده اردوغان در رفراندوم؛

آیا رهبر جناح مخالفین حزب حرکت ملی توانایی تاسیس حزب مخالف اردوغان را دارد؟

مرال آکشنر به عنوان رهبر مخالفین درون حزبی حزب حرکت ملی یکی از گزینه‌‌هایی است که شاید بتواند از ریزش آرای این حزب استفاده کرده و با همراهی دیگر مخالفین حزبی دست راستی در تقابل با حزب عدالت و توسعه تشکیل دهد.

گروه بین الملل آناج: یکی از گمانه زنی‌‌‌ها بعد از رفراندوم تغییر قانون اساسی در ترکیه به این موضوع پرداخت که مرال آکشنر رهبر جناح مخالف حزب حرکت ملی و طرفدارانش به دنبال زور آزمایی با اقتدار چندین ساله حزب عدالت و توسعه به رهبری اردوغان می‌باشند. 

با مشخص شدن نتیجه رفراندوم ترکیه یکی از کسانی که به نتیجه این انتخابات معترض بود مرال آکشنربود. حتی با آشکار شدن سنگینی آرای منفی استانبول، آنکارا و ازمیردر اثنای شمارش آرا به نظر می‌‌رسید که ورق به نفع مخالفین تغییرات قانون اساسی برگشته است.

ریزش آرای حزب عدالت و توسعه به عنوان یک فرصت

به نظر می‌‌رسد ریزش آرای حزب عدالت و توسعه به عنوان معضلی تازه برای این حزب و فرصتی تاریخی برای حزب جمهوری خواه خلق باشد. حزب جمهوری خواه خلق با  انجام اعتراضات خیابانی به دنبال مشروعیت زدایی از اردوغان می‌باشد. در این میان طرفداران آکشنر از تاسیس حزب جدید سخن به میان آورده‌‌اند.

با حمایت دولت باغچه لی از تغییرات قانون اساسی و موضع گیری آکشنر در تقابل با این تغییرات شکاف موجود در حزب حرکت ملی را بیش از پیش تشدید شد. کارشناسان، محافظه کاران رادیکال را به عنوان تهدیدی جدی بر اقتدار اردوغان می‌‌دانند و آکشنر گزینه جدی برای رهبری این طیف می‌‌باشد.

طرفداران این اندیشه در واقع آکشنر را به عنوان تلاقی دهنده راست محافظه کار با ناسیونالیست‌های رادیکال قلمداد می‌کنند. حتی در صورت بروز بحران اقتصادی آکشنر توانایی جذب آرای قابل توجهی از حزب عدالت و توسعه را دارد.

البته وی برای تاسیس حزب جدید باید از موانع زیادی عبور کند.عبور از سد رای دادگاه و پلیس که در کنگره قبلی حزب مانع فعالیت این جناح شده اند یکی از این موانع است.


اردوغان را در خانه خود شکست دادیم

از طرف دیگر آکشنر باید توانایی تامین منبع مالی معتبری را داشته باشد.و همچنین بتواند با قطع ارتباط خود با بعضی جریانات رادیکال چهره ای را که حزب حرکت ملی در ارتباط با کردها و دیگر اقلیت ها ترسیم نموده ترمیم نماید.

آکشنر در حال تقویت گام های آرام جریان طرفدار خود می باشد.در شب اعلام نتایج با وجود غلبه فضای احساسی بر بخش بزرگی از جامعه وی طرفداران خود را به آرامش دعوت کرد. آکشنر علی رغم نتیجه رفراندوم با صلابت ایستاده بود و هنگام سوال در مورد آرای منفی 53 درصدی اسکودار ابراز داشت:باید هم اینگونه باشد.اردوغان را در خانه خود شکست دادیم.حال باید منتظر شد و دید این صلابت بعد از رفراندوم با تجمیع آرای مخالفین بر روی مرال آکشنر تکمیل خواهد شد و او توانایی هدایت بخش بزرگی از مخالفین تغییر قانون اساسی را علاوه بر ناراضیان درون حزبی با خود همراه خواهد کرد؟

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •