موسسه کوثر
مدرسه میثاق
لایروبی رودخانه‌های منتهی به دریاچه ارومیه آذربایجان را از فاجعه نجات داد
 • 1396/01/30 21:12
 • 77363
۱۹۰ میلیون متر مکعب آب از سیل‌ها وارد دریاچه ارومیه شد‌ وزیر نیرو؛

لایروبی رودخانه‌های منتهی به دریاچه ارومیه آذربایجان را از فاجعه نجات داد

وزیر نیرو با اعلام اینکه ۱۹۰ میلیون متر مکعب آب از سیل‌های سه استان کردستان، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی وارد دریاچه ارومیه شد، گفت: هدایت این میزان آب به دریاچه باعث بهتر شدن وضعیت آن شد.

به گزارش آناج به نقل از تسنیم، حمید چیت‌چیان عصر امروز در نشست ویژه ستاد بحران آذربایجان شرقی که با حضور رئیس جمهور در استانداری برگزار شد، گزارشی از حادثه سیل آذربایجان را مطرح کرد و اظهار داشت: در روز بروز حادثه با دستور رئیس جمهور عازم منطقه شده و از نقاط حادثه بازدید کردم و همکارانم هم به اردبیل و آذربایجان غربی اعزام شدند، ضمن اینکه نظارتی بر نحوه امدادرسانی سایر نهادها هم نظارت داشتیم.

وی با بیان اینکه تأسیسات آب و برق جزو تأسیسات آسیب دیده جدی در این حادثه بود، افزود: خوشبختانه در کمترین فرصت اقدامات لازم انجام شد.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه در آذربایجان شرقی 37 روستا در تأمین آب دچار مشکل شد که 36 روستا تا دوشنبه حل شد، گفت: تنها یکی از روستاها که دسترسی مشکلی دارند، امکان اقدامات جبرانی نداشت که در صدد جبران هستیم ولی با آبرسانی سیار مشکل‌شان به صورت موقت حل شد.

چیت‌چیان ابراز داشت: شهرهای بستان آباد و تبریز هم در آب آشامیدنی، از سد نهند که تأمین کننده آب آشامیدنی است، دچار کدورت بالا شد که با اقدامات جبرانی و به مدار آمدن چاه‌ها مشکل آب تبریز حل شد و با قطعی آب جدی، مردم دچار مشکل آب نشدند.

وی با اشاره به اینکه این فصل فصلی است که رو به گرماست و با ذوب شدن برف ذخیره شده در ارتفاعات و بارش کم سابقه باران، هر دو باعث جریان افتادن سیل شد، ادامه داد: از قبل اقدامات لازم را از جمله لایروبی رودخانه‌ها و آبگیری سدها را داشتیم که موجب کاهش چشمگیر خسارات وارده بر منطقه شد.

وزیر نیرو با بیان اینکه در آجی چای به دبی 105 متر مکعب در ثانیه رسیدیم، اظهار کرد: به دلیل اینکه 95 کیلومتر از رود آجی چای لایروبی شده بود، این موضوع کمک کرد که در این مسیر آسیبی به شهرها وارد نشود.

وی با اشاره به اینکه سه سال قبل سیل با دبی 35 متر مکعب در ثانیه آسیب قابل توجهی به استان وارد کرد، افزود: در رود کلقان بستان آباد هم با دبی 130 متر مکعب در ثانیه جاری شد، با سد بستان آباد آبگیری آغاز شد و جریان سیلاب با دبی 130 متر مکعب در پشت ذخیره شد و 20 متر مکعب آزادسازی شد و بیش از 20 روستای پایین دست آن از آسیب جدی نجات یافتند.

چیت‌چیان با بیان اینکه 21 میلیون متر مکعب حجم ذخیره سد کلقان است، گفت: 10.5 میلیون متر مکعب برای آب شرب هشترود و بستان آباد، 3.4 میلیون متر مکعب در صنعت، 7.2 میلیون متر مکعب در کشاورزی و 1100 هکتار اراضی پایاب و 3.2 میلیون متر مکعب حق آبه محیط زیست است.

وی با بیان اینکه صوفی چای با دبی 106 متر مکعب در ثانیه توسط سد علویان مهار شد، افزود: سد قلعه چای نیز 103 متر مکعب در ثانیه سیل را در خود مهار کرد، ضمن اینکه در سیلاب آذرشهر هم اگر 22 کیلومتر تا دریاچه ارومیه لایروبی نشده بود، 150 متر مکعب در ثانیه را در خود جریان داد ولی تردد وسایط نقلیه دچار حادثه شده و تلف شدند که در مقایسه با دهه 40 که سیلی با دبی 70 متر مکعب در ثانیه جاری شد، حدود 3 هزار نفر در شهر گوگان تلف شدند.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه از عنایات خدا بود که برای احیای دریاچه ارومیه بستر رودخانه‌ها لایروبی شد و این کمک بزرگی برای کنترل طغیان‌ها بود، ابراز داشت: این موضوع نیز در این سیل آذرشهر با تخریب منازل روستایی و شهری مواجه نبودیم لذا لایروبی رودخانه‌های منتهی به دریاچه ارومیه آذربایجان را از فاجعه نجات داد.

چیت‌چیان با اعلام اینکه 190 میلیون متر مکعب آب از سیل‌های سه استان کردستان، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی وارد دریاچه ارومیه شد، گفت: هدایت این میزان آب به دریاچه باعث بهتر شدن وضعیت آن شد.

وی با اشاره به افتتاح‌های امروز پروژه‌های آبرسانی وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو، گفت: آب این طرح از رود مرزی ارس تأمین شده و 2500 هکتار زیرپوشش آبیاری این طرح قرار می‌گیرد.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •