مدرسه میثاق
موسسه کوثر
از برهنگی فرهنگی تا فرهنگ برهنگی/ در بازار پوشاک چه می‌گذرد؟
 • 1396/01/30 11:53
 • 77235
آناج گزارش می‌دهد؛

از برهنگی فرهنگی تا فرهنگ برهنگی/ در بازار پوشاک چه می‌گذرد؟

متاسفانه متولیان این امر هیچگاه دغدغه چندانی نسبت به پرداخت و حل مشکل پوشش اجتماعی نداشته‌اند و امروزه شاهد پوشش‌های نامتعارف زیادی هستیم که نتیجه همین کم کاری در بخش پوشاک و فرهنگ‌سازی آن می‌باشد.

گروه اجتماعی آناج: مطالعات تاریخی نشان می‌دهد مردم ایران از زمان حکومت مادها (نخستین ساکنان آریایی ایران زمین) حجاب کاملی داشته‌اند که شامل پیراهن‌های بلند و شلوارهای تا مچ پا و شنل‌های بلند بر روی لباسشان بوده‌اند.

این موضوع نه تنها برای زنان مسئله‌ای جدی و مطابق عرف جامعه بود بلکه مسئله حجاب برای مردان نیز مطرح بوده است، به طوری که مردان ایرانی نخستین مردمانی بوده‌اند که کت آستین دار وشلوار می‌پوشیده‌اند و به خاطر همین امر هم در آن دوره مورد تمسخر یونانی‌ها قرار می‌گرفتند، اما نکته‌ای جالب توجه این امر پیروی تمامی قشر جامعه از این پوشش‌ها بوده و حتی قشر ثروتمند جامعه بسیار پوشیده‌تر از مردم دیگر به این مسئله توجه داشته‌اند که نشان دهنده نجابت مردمان ایران زمین بوده است.

حجاب ایرانیان پس از اسلام

پس از ورود اسلام به ایران پوشش زنان ومردان ایرانی تغییر محسوسی نداشته است زیرا ایرانیان از دیرباز حجابی به مراتب بیشتر از مسلمانان اعراب داشته‌اند و این مسئله حتی در سنگ نگاره‌های هخامنشی نیز نمایش داده شده است که علاوه بر پوشش کامل زنان چهره‌ای از زنان نمایش داده نمی‌شود، حتی برخی‌ها این شبهه را ایجاد می‌کنند که حجاب از ایران وارد اسلام شده و در قرآن و اسلام تاکید چندانی به مقوله حجاب مانند آنچه که امروزه مشاهده می‌کنیم نشده است؛ شهید مطهری بعد از تخطئه این ادعا که حجاب از ایران یا جاهای دیگر وارد اسلام شده است می‌گوید: «فقط بعدها براثر مراوده اعراب مسلمان با تازه مسلمانان غیر عرب حجاب از آنچه در زمان رسول خدا بود شدیدتر شد نه اینکه اسلام اساسا هیچ عنایتی به پوشش زنان نداشته باشد.»

پوشش قبل از انقلاب اسلامی

پس از سفر رضاخان در سال 1313 به ترکیه و تحت تاثیر قرارگرفتن شاه ایران در برابر وضعیت حجاب مرم ترکیه در دی ماه 1314 قانون کشف حجاب زنان به طور رسمی اعلام شد. رضا خان که با چشم پوشی از پیشرفت‌های ترکیه سعی در درس گرفتن از نوع پوشش آنها و تقلیدی کورکانه از رفتارهای آتاتورک داشت، به این کشف حجاب قانع نشد و بعدها تمامی مردان را نیز مجبور به پوشیدن لباس‌های متحدالشکل کرد.

ماجرای کشف حجاب توسط رضا خان توسط مردم نه تنها پذیرفته نشد بلکه سال‌های سال اکثر زنان ایرانی که مقید به حجاب و عفاف بودند خود را در خانه حبس کردند اما ننگ عریان قرارگرفتن مقابل دیدگان نامحرم را نپذیرفتند اما این پوشش آزاد زنان به صورت خزنده تا جایی پیش رفت که با گذشت بیشتر از هشتاد سال از ماجرای کشف حجاب متاسفانه در جامعه اسلامی امروز نیز پوشش‌هایی به مراتب بدتر از بی‌حجابی در سطح جامعه دیده می‌شود.

حجاب پس از انقلاب

با وقوع انقلاب اسلامی و پس از تغییراتی که ایجاد شده بود بسیاری از زنان و حجاب بیشتری را نسبت به قبل انتخاب کرده بودند هرچند این پوشش به صورت قانون نبود در این میان عده‌ای از زنان که عمدتا قشر کارمند و متوسط جامعه بودند و باتوجه به گرایش‌هایی که در زمان شاهد پیدا کرده بودند نه تنها علاقه‌ای به حجاب نشان نمی‌دادند بلکه تظاهرات متعددی را برای جلوگیری از قانونی و مرسوم شدن حجاب برگزار کردند اما پس از رفراندوم سال 58 و رای 98 درصدی مردم به جمهوری اسلامی اقبال مردم نسبت به حجاب افزایش یافت وحتی مغازه داران از پذیرفت زنان بی‌حجاب امتناع می‌کردند.

این ریشه و فرهنگ قوی که مردم به خاطر آن انقلاب کرده بودند رفته رفته فراگیر و حجاب در جامعه ایران جا افتاده شد، هرچند هنوز کسانی که هم فکر و یا هم خط رزیم سقوط کرده پهلوی بودند سعی در سرپیچی از این مسئله فراگیر داشتند.

حجاب امروزی، تقلید کورکورانه از غرب

امروزه در حالیکه پوشش ایرانیان نه تنها تغییرات اساسی نسبت به زمان انقلاب دارد بلکه پوشش امروزی را نمی‌توان با دهه هفتاد یا هشتاد مقایسه کرد، نبود یک الگوی مد برای جوانان آشوبی در بازارها به راه انداخته است که با توجه به فصل‌های مختلف، لباس‌های عجیب و غریبی در ویترین مغازه‌ها دیده می‌شود که با استقبال هم روبرو می‌گردد. لباس‌هایی که نه تنها با فرهنگ ما سازگاری ندارد بلکه در بسیاری از خیابان‌های کشورهای اروپایی نیز با چنین وضع نا به سامانی از پوشش مواجه نیستیم.

از مشکلات عمده این حوزه عدم ارائه مد متناسب با فرهنگ اسلامی-ایرانی می‌باشد که باعث شده جوانان به لباس‌های ارائه شده بازار روی بیاورند و به اصطلاح بر روی موج مد حرکت کنند. در این میان برگزاری برنامه‌هایی مانند جشنواره فجر، لباس‌های عجیب و غریب‌تری را روانه بازار می‌کنند.

هنرمندان تلویزیون و سینما که باید از هر نظر الگوهای مناسب برای جوانان کم سن وسال باشند با پوشش‌هایی پا به میدان این جشنواه هنری-فرهنگی می‌گذارند که نه تنها این پوشش‌ها جایی بین مردم عادی ندارند بلکه بسیاری از مواقع چهره زشت و عجیبی به این جشنواره می‌دهند.

زنان مورد هجمه، مردان بی‌توجه

متاسفانه از همان اول وقتی صحبت از پوشش وحجاب به میان آمده است، سیبل و هجمه این مشکلات و راهکارهای آن دامن زنان را فرا گرفته است و کمتر به پوشش مردان پرداخته است، اما با غفلت از حجاب و یا پوشش مناسب برای مردان پوشش‌های زشتی به وجود آمده است که نوجوانان کم سن وسال با الگو گرفتن از هنرپیشگان و هنرمندان آنور آبی از این لباس‌ها استفاده می‌کنند و به نظر می‌رسد مسئولین زنگ خطر این موج بد پوششی رسیده به مردان را نشنیده‌اند و هیچ راه حلی هم برای این امر در نظر نگرفته‌اند.

گزارش از: فرناز پورعباس

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 1
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •