مدرسه میثاق
موسسه کوثر
سیل آمد و انصاف را با خود بُرد!
 • 1396/01/28 09:55
 • 77147
رسانه‌های تماشا؛

سیل آمد و انصاف را با خود بُرد!

نزدیک انتخابات که می‌شود، برخی رسانه‌ها برای دفاع از دولت‌مردان و جلوگیری از ایجاد حاشیه اصل انصاف را زیرپا می‌گذارند و خود حاشیه‌ساز می‌شوند.

گروه سیاسی آناج: باران رحمت الهی از اوایل جمعه گذشته شروع به باریدن گرفته بود. ساعات اولیه‌ی بارش باران، لطافت لحظات بهاری را برای همه جلوه‌گر شده بود اما با ادامه بارش‌ها و مشاهده‌ی شدت آن، رفته رفته همه را نگران شدند.

بالاخره از بعد از ظهر روز جمعه خبرها منتشر شد و اخبار سیل ویرانگر 27 فروردین کام همه را تلخ کرد. باز هم در ساعات اولیه همه امیدوار بودیم که فقط سیلی آمده و احتمالا خسارات مالی زیادی هم در بر خواهد داشت اما متاسفانه مشخص شد که تعداد زیادی از هموطنان آذربایجانی، علاوه بر آنکه دیگر خانه‌ای ندارند بلکه خانواده‌ای هم ندارند و سیل همه را با خود برده است.

اخبار سیل را همه کم و بیش از رسانه‌ها پیگیری کرده و از کم و کیف قضیه هم مطلع هستیم اما شاید برخی حواشی که بعد از سیل، نقل محافل شده است را عده‌ای نشنیده باشند. سعی میکنیم تا با رعایت اصل انصاف هم نقایص و ضعف‌ها را بگوییم و هم بی مهری‌ها و کیسه دوزی برخی دیگر را!

با پایان روز جمعه و کاهش بارش‌ها رفته رفته مسئولین مختلف به منطقه آمدند و انصافا در ابتدا سعی داشتند تا نهایت تلاش را برای امداد رسانی به سیل زدگان انجام دهند. برخی شاهدان عینی معتقد بودند که امدادرسانان از تجهیزات لازم برخوردار نیستند و امکانات کم است، البته مشکلات سیل دامن چندین شهرستان را با روستاهای اطراف گرفته بود و طبیعتا در ساعات اولیه امکان برخی نقایص بود اما تصاویر مخابره شده نشان داد که حقیقتا استانداری و فرمانداری‌ها و سپاه و ارتش با تمام امکانات خود به منطقه گسیل شده‌اند و سعی دارند تا آلام مردم را تسکین دهند.

یک تعبیر اشتباه و جریان سوءاستفاده

در رفت و آمدهایی که مسئولین مختلف به منطقه داشتند اظهارنظرهایی می‌شد که طبیعتا باید جنبه کارشناسی و برآوردی از میزان خسارت‌ها می‌داشت اما روز گذشته یکی از مسئولین استانداری در تعبیری نامناسب عنوان کرد که برخی از کشته شده‌ها برای گرفتن عکس سلفی در کنار پل آذرشهر ایستاده بودند و منجر به گسترده‌تر شدن ابعاد خسارت‌های جانی شده‌اند.

بی‌تعارف این تعبیر نامناسب جای دفاع نداشت و حتی اگر صحت هم داشت نباید از طرف یک مسئول رسیدگی به آلام آسیب دیدگان استفاده می‌شد هرچند در توضیحات مستند شاهدان مشخص گردید اصلا این موضوع صحت نداشت و مردم در واقع قربانی مدیریت غلطی شده بودند که مجبور به استفاده از راه زیر پل بودند و در اصل در حال تردد از مسیر بودند و نه سلفی گرفتن و تماشای سیل!

آنچه بی‌مهری برخی جریانات در استان‌های آذربایجان را بیش از پیش مشخص کرد این نکته بود که بسیاری از فعالان این جریانات فرع را بر اصل ترجیح داده و به جای کمک به اطلاع رسانی مناسب در موضوع سیل تمام تلاش خود را می‌کنند تا نشان دهند اصلا سیل موضوع مهمی نیست و هرچه هست همین اظهار نظرهاست.

جای تاسف دارد که برخی روزنامه‌های منتسب به دولتی در آستانه‌ی انتخابات با تیترهای بسیار نامناسبی نظیر "قربانیان تماشا" و "سیل آمد و تماشاگران را برد" کام همه را تلخ‌تر از قبل کردند اما اینجاست که باید گفت انصافم آرزوست!

البته انتظاری از برخی جریانات برای دلسوزی نسبت به مردم و حادثه دیدگان نیست چرا که ایشان بارها نشان داده‌ند که از هر موضوعی برای نیل به اهداف خود استفاده می‌کنند اما پیشنهاد این است که حداقل انصاف را چاشنی معاش خود کنند و تلاش‌های دلسوزانه‌ی سایر مسئولین و دست اندرکاران از سپاه و بسیج تا ارتش و نیروی انتظامی و ... را هم ببینند.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •