موسسه کوثر
مدرسه میثاق
پیروزی نیم‌بند اردوغان در انتخابات/ جمهوری‌خواهان درخواست بازشماری آراء را کردند/ زمزمه‌های تقلب در انتخابات
 • 1396/01/28 08:52
 • 77131
گزارش آناج از پایان رفراندوم تغییر قانون اساسی در ترکیه؛

پیروزی نیم‌بند اردوغان در انتخابات/ جمهوری‌خواهان درخواست بازشماری آراء را کردند/ زمزمه‌های تقلب در انتخابات

جبهه آری به تغییر قانون اساسی در ترکیه که با اتحاد حزب اردوغان و باغچلی به وجود آمده بود، پیروزی خود در همه‌پرسی را در آستانه شکست جشن می‌گیرد.

گروه بین الملل آناج: همه‌پرسی تغییر 18 بند قانون اساسی ترکیه امروز (16 آوریل) برگزار شده و با رأی "آری" نتیجه‌دار شد تا سیستم حکومتی ترکیه از پارلمانی به ریاستی تغییر کرده و اختیارات رئیس جمهور افزایش پیدا کند.

جبهه "آری" با حمایت حزب حاکم (عدالت و توسعه) و حزب حرکت ملی 51.34 درصد و جبهه "نه" با حمایت جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها 48.66 درصد آرای همه‌پرسی را که 84 درصد مشارکت مردمی داشت، به دست آوردند.

در این میان، بخش قابل توجهی از ملی‌گرایان تُرک در آنکارا، آدانا و دیگر شهرهای بزرگ ترکیه علی‌رغم اعلام حمایت حزب حرکت ملی از جبهه "آری"، رأی "نه" به تغییر قانون اساسی دادند، لکن ملی‌گرایانی که در آناتولیای مرکزی زندگی می‌کردند، رأیشان را همسان با طرفداران اردوغان به صورت "آری" به صندوق‌ها انداختند.

با توجه به اینکه مجموع رأی دو حزب "عدالت و توسعه" و "حرکت ملی" در انتخابات پارلمانی سال 2015 به میزان 61.40 درصد در عموم ترکیه می‌رسید و علی‌رغم خواست این دو حزب از طرفدارانشان به دادن رأی "آری" به تغییر قانون اساسی تنها 51.34 درصد مردم ترکیه به این تغییر رأی "آری" را دادند، مشخص می‌شود که دو حزب ذکر شده نتوانسته‌اند حمایت کامل طرفداران خود جلب کنند و احتمال اینکه در انتخابات آینده با کاهش رأی خود موجه شوند، دور از انتظار نمی‌باشد.

حزب جمهوری‌ خلق ترکیه که یک تنه کمپین‌های انتخاباتی "نه" به تغییر قانون اساسی را در شرایط بسیار بسته، به میزان بیش از 48 درصد کشیده بود، با بیان اینکه شاهد مشکلاتی در روند برگزاری همه‌پرسی بوده، بازشماری ۶۰% آرا را خواستار شد.

گفتنی است، حزب دموکراتیک‌ خلق‌ها (طرفدار کُردها) نیز که در جنوب شرقی ترکیه حرف اول را می‌زد، با کاهش نزدیک به 20 درصدی محبوبیتی مواجه شده است، چرا که میزان رأی "نه" به تغییر قانون اساسی در استان‌های کردنشین ترکیه در همه‌پرسی امروز 16 آوریل 2017 نسبت به رأی حزب دموکراتیک خلق‌ها در انتخابات سال 2015 به شدت کمتر می‌باشد.

زمزمه‌های تقلب در همه‌پرسی تغییر قانون اساسی نیز زمانی پدید آمد که هیئت انتخابات ترکیه در اقدامی جنجالی اعلام کرد: آرای صندوق‌هایی که روی آن‌ها مهر تائید شعب هم نخورده، به عنوان آرای معتبر شمارش می‌شوند.

شایان ذکر است، نتیجه به دست آمده در همه‌پرسی امروز نشان می‌دهد که تغییرات مدنظر رجب طیب اردوغان تنها موفق به کسب 51 درصد رای "آری" شده است. این نتیجه اگرچه پیروزی است اما با آنچه اردوغان می‌خواست تفاوت چشمگیر دارد. 

همچنین، غالب شهرهای بزرگ ترکیه با تغییرات قانون اساسی مخالفت داشته‌اند که این پیام خوبی برای اردوغان ندارد.

دولت باغچلی رئیس حزب حرکت ملی ترکیه بعد از اعلام پیروزی جبهه "آری" گفت: ملت عزیز ما در کمال بلوغ فکری پای صندوق‌های رای رفته و با اراده آزاد خود سیستم ریاستی را برگزیدند. این موفقیتی بسیار مهم و دستاوردی غیرقابل انکار است. 

باغچلی در ادامه اظهارات خود خاطر نشان کرد: ملت ترک به عنوان تنها صاحب حق حاکمیت ملی، در مورد آینده کشورش اظهار نظر و از آینده و استقلال خود حمایت کرده است. همه باید به این نتیجه احترام بگذارند. از صمیم قلب نتایج همه‌پرسی امروز را به کشور، ملتم و دمکراسی و احزاب سیاسی ترکیه تبریک می‌گویم. با تجلی اراده ملی در قالب رای «آری»، دوره جدیدی برای دولت و سیاست ما آغاز شد.

باغچه‌لی: این موفقیتی بسیار مهم و دستاوردی غیرقابل انکار است

بنعلی یلدریم نخست‌وزیر ترکیه و رئیس حزب عدالت و توسعه از بالکن مقر این حزب در آنکارا خطاب به طرفدارانش گفت: این یکی از تصمیم‌های مهم ملت ما بود و با این نتیجه صفحه جدیدی در تاریخ دموکراسی ما باز شد. ملت ما یقین داشته باشد که از این نتیجه به بهترین نحو ممکن برای رفاه آنها و آرامش کشور استفاده خواهیم کرد.

نخست وزیر ترکیه افزود: ما ملتی یکپارچه، برادر و متحد هستیم. براساس نتایج غیررسمی، همه پرسی اصلاح قانون اساسی جهت تاسیس «نظام ریاستی» با موفقیت انجام شد. نتایج غیررسمی همه‌پرسی گذر به سیستم ریاستی را نشان می‌دهد. 

ییلدیریم خاطر نشان کرد: امیدوارم مایه خیر و برکت باشد. از تمام هموطنان که بصورت گسترده پای صندوق رفته و از دموکراسی حمایت کردند تقدیر و تشکر می‌کنم. به یک میلیون و 269 هزار جوان رای اولی که در همه پرسی امروز شرکت کردند تبریک ویژه می‌گویم. رفراندم با آرامش کامل انجام شد. از تمام شهروندان مان که از دموکراسی حمایت کردند تشکر می‌کنم، ما برادر و یک ملت واحد هستیم.

وی مطرح کرد: همانطور که در آغاز راه گفتیم « نتیجه اراده مردم هرچه باشد تاج سر ما خواهد بود». مردم ما انتخاب خود را کردند و به سیستم ریاستی رای دادند. این کشور و این ملت بار دیگر نشان دادند که در برابر هیچ قیمومیتی، نیروی خارجی و تهدیدی سر خم نخواهند کرد. این همه پرسی بازنده ندارد. ترکیه و ملت عزیر ترک، برنده آن هستند. طبیعتا دیدگاه و پیشنهادهای مختلفی وجود دارد، اما از اتحاد، برابری خود محافظت خواهیم کرد. زیبایی دموکراسی ما در این است. دیدگاه‌های متفاوت موجب برتری بر یکدیگر نمی شود.

ییلدیریم تصریح کرد: سخنان در میادین ابراز شدند، اما حرف آخر را ملت گفتند. آنها «آری» گفتند و نقطه پایانی برای این پروسه تعیین کردند. بهترین پاسخ به فرقه تروریستی فتو به عنوان عامل کودتای نافرجام 15 جولای و گروه تروریستی و تجزیه‌طلب (پ.ک.ک) و دشمنان خارجی ترکیه را مردم کشورمان پای صندوق های رای دادند.

نخست وزیر ترکیه: خواست مردم تحقق یافت

رئیس حزب حاکم تأکید کرد: کسانی که قصد داشتند در امور داخلی ترکیه دخالت کنند و مانع پیشرفت آن شوند اکنون شرمسار هستند. آنها فهمیدند که سخن نه از آنها، بلکه حرف، حرف ملت است. اکنون باید به آینده نگاه کنیم و مسئولیت خود را انجام دهیم. برای فردایی روشن به افق‌های دور بنگریم. برای برگزاری انتخابات 2019 کار کرده و برنامه ریزی لازم جهت نخستین انتخابات سراسری در سیستم جدید کشور را انجام دهیم. موافقان و مخالفان همه‌پرسی نزد ما یکسان هستند. بار دیگر از تمامی شهروندان تشکر می کنم. درود بر همه شما باد!

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در سخنرانی رسمی بعد از اعلام پیروزی، اظهار داشت: از تمام ملت که با رفتن به پای صندوق‌های رای، از اراده ملی و دموکراسی دفاع کردند تشکر می‌کنم. امیدوارم نتیجه همه پرسی اصلاح قانون اساسی مایه خیر و برکت برای کشور و ملت‌مان باشد.

سخنرانی اردوغان درباره پیروزی همه پرسی اصلاح قانون اساسی

اردوغان خاطر نشان کرد: ملت ما تصمیم خود در خصوص اصلاح قانون اساسی را گرفت. این همه پرسی نشان داد ملت ما از آینده خود حفاظت می‌کند. حفاظت از وضع موجود آسان و دفاع از تغییر سخت است که خدا را شکر از پس آن برآمدیم. ترکیه جهت سیستم مدیریت کشور تصمیمی تاریخی گرفت. 

رئیس جمهور ترکیه افزود: ملت‌ ما بار دیگر به نحوی بی‌سابقه و آگاهانه به پای صندوق رفته و با اراده ای آزاد، نظر خود درباره اصلاح قانون اساسی که توسط مجلس کبیر ملت ترکیه تصویب شده بود، بیان کرد. نتایج غیر رسمی نشان می‌دهد که قانون اساسی جدید با دریافت حدود 25 میلیون رای "آری" تسط ملت پذیرفته شده است. ابتدا از تک تک مردم و با هر دیدگاهی فقط، به‌ خاطر رفتن پای صندوق رای و دفاع از اراده خود سپاسگزارم.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •