مدرسه میثاق
موسسه کوثر
تخصص و تعهد اولویت چندم مردم است؟
 • 1396/01/27 09:54
 • 77059
در آستانه‌ی پنجمین دوره انتخابات شوراها؛

تخصص و تعهد اولویت چندم مردم است؟

به نظر می‌رسد با توجه به حواشی اخیر ملاک انتخاب مردم تخصص و تعهد افراد برای اداره بهتر شهر و خدمت خالصانه به شهروندان خواهد بود.

گروه اجتماعی آناج/طاهر خیری: قطار انتخابات شوراهای شهر و روستا به ایستگاه پنجم رسید، تا رسیدن به 29 اردیبهشت روزهای داغ انتخاباتی را در کشور شاهد باشیم. طبق قانون جدید شوراهای اسلامی شهر، تعداد اعضای شورای شهر در تبریز از 21 نفر در دوره چهارم به 13 نفر در دوره پنجم کاهش یافته است. این در حالی است که 672 نفر در این دوره ثبت‌نام کرده‌اند تا پس از احراز صلاحیت وارد رقابت‌های انتخاباتی شوند.

سوالی که به ذهن آدمی خطور می‌کند این است که آیا این تعداد از تخصص و تعهد لازم برای اداره شهر برخوردار هستند که کاندیدای عضویت در شورای شهر شده‌اند و اینکه آیا اینها به قانون شوراها و وظایف و اختیارات آن اشراف کامل دارند.

بررسی چهار دوره شورای شهر تبریز نشان می‌دهد که اکثریت اعضا از تخصص‌های مرتبط با شهر مانند معماری، شهرسازی و برنامه ریزی شهری برخوردار نبوده‌اند و تنها با بهره‌گیری از شهرت و قدرت مالی خود توانسته‌اند با جلب آرای مردم به پارلمان شهری راه یابند.

فارغ از قصد و نیت نامزدها برای شرکت در انتخابات شورای اسلامی شهر، آنچه از عملکرد چهار دوره شورای شهر تبریز در حافظه تاریخی مردم این شهر به ثبت رسیده بحث و جدل‌های بی‌‌حاصل، دعواهای سیاسی یا پرونده‌های مالی اعضا بوده است.

به عبارت دیگر حاشیه در شورای شهر بر متن چربیده و آنچه که مورد غفلت قرار گرفته خدمت به شهروندان بوده است. نکته‌ای که بسیاری از کاندیداها در تبلیغات خود شعار آن را می‌دهند و  وقتی که نوبت عمل به وعده‌ها می‌رسد فراموش می‌کنند.

پرونده مالی و عملکرد نه چندان قابل قبول تعدادی از اعضای شورای شهر تبریز در دوره چهارم نارضایتی و سلب اعتماد عمومی را به همراه داشته است. این عامل باعث خواهد شد مردم در انتخابات شورای شهر آگاهانه و با مطالعه عملکرد اشخاص به آنان رای بدهند تا شورا به محل خدمت به مردم و شهر باشد نه خیانت.

مردم در 29 اردیبهشت به وعده‌های توخالی و شعارهای عوام فریبانه کاندیداها رای نخواهند داد بلکه ملاک انتخاب آنها تخصص و تعهد افراد برای اداره بهتر شهر و خدمت خالصانه به شهروندان خواهد بود.

به نظر می‌رسد شورای شهر به متخصصان امور شهری نیازمند است و اگر بدنه این شورا از کارشناسان و متخصصان حوزه شهر و شهرسازی باشد و یا از نظر آنان بهره گیری شود این روند شتاب خواهد گرفت. توسعه پایدار تبریز و شتاب در روند عمران و آبادانی این شهر نیازمند همکاری تنگاتنگ شورای شهر و شهرداری است.

کلان شهر تبریز اکنون با معضلات اساسی مثل حاشیه نشینی، بافت‌های فرسوده، ترافیک، آلودگی هوا و ... روبروست که نیازمند عزم جدی مسئولان شهری برای رفع آنان می‌باشد. مدتی است شهر تنگی نفس گرفته و هویت چهار هزار ساله آن بر اثر ساخت و سازهای بی‌رویه و توسعه نامتوازن در میان آهن پاره‌ها و برج‌های بلند مرتبه گم شده و روح انسانی شهروندان را مکدر ساخته است.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •