بانک مهر اقتصاد
پارک دلفین باغلارباغی 2
فرم جذب خبرنگار - داخلی
قاصدک 24
تعداد جان‌باختگان به 41 نفر افزایش یافت/ عملیات جست‌وجو برای پیدا کردن مفقودین ادامه دارد/ آخرین گزارش از میزان خسارات در شهرستان‌ها + مستندات
 • 1396/01/26 11:16
 • 76996
گزارش آناج از سیل روز گذشته در آذربایجان‌شرقی/ در حال به روز رسانی

تعداد جان‌باختگان به 41 نفر افزایش یافت/ عملیات جست‌وجو برای پیدا کردن مفقودین ادامه دارد/ آخرین گزارش از میزان خسارات در شهرستان‌ها + مستندات

وقوع بارش‌های مکرر در استان منجر به گرفتگی معابر در سطح شهر تبریز و راه‌افتادن سیل در شهرستان‌های استان گردید.

به گزارش آناج، بارش‌ بی‌‌وقفه باران روز گذشته در استان منجر به راه‌افتادن سیل و آبگرفتگی معابر عمومی در تبریز و شهرستان‌های استان شده و خسارت‌های مالی و جانی برجای گذاشت.

در حالی که اداره کل هواشناسی استان وقوع طوفان و بارش‌های نسبتا سنگین، اصابت صاعقه، آبگرفتگی معابر عمومی، سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌ها را پیش‌بینی نموده و هشدارهای لازم را جهت مقابله صادر کرده بود اما همچنان در نخستین ساعات بارش مشکلات متعددی در سطح شهر تبریز پدید آمد.

بارش باران در تبریز و داستان تکراری گرفتگی معابر عمومی

در مناطق حاشیه‌نشین طغیان رودخانه‌ها، وقوع سیلاب و رانش زمین منجر به ورود آب به منازل و آبگرفتگی معابر عمومی به ویژه در انتهای خیابان عباسی گردید. عملیات تخلیه آب از منازل شهروندان توسط نیروهای خدمات شهری و آتش نشانی صورت گرفت و بیش از 60 خانوار آسیب‌دیده در سالن چند منظوره مدیریت بحران آفتاب شهرداری منطقه 5 شهرداری اسکان داده شدند.

در تبریز تنها 5 منزل مسکونی در انتهای خیابان عباسی که به صورت غیر مجاز در بستر رودخانه ساخته شده بودند تخریب شدند و به دلیل هشدار به موقع فرمانداری تبریز مبنی بر تخلیه فوری این منازل، خسارت جانی به وجود نیامد.

بارش‌های بی‌وقفه و سریز شدن رودخانه‎ها در شهرستان‌ها

وضعیت شهرستان‌ها و روستاهای اطراف به مراتب بدتر از مرکز استان بوده و وقوع سیل کشاورزان را متضرر کرد اما تاکنون گزارش دقیقی از میزان خسارت‌ها در دست نیست.

بنابر گزارش‌های واصله درپی طغیان رودخانه صوفی چای پل و راه دسترسی روستای یایی شهری و براثر افزایش آب رودخانه مغانجق پل دسترسی و راه روستای کهلان مراغه مسدود شده و طغیان سه رودخانه جنوب سهند راه و پل دو روستا را تخریب کرد.

در آذرشهر نیز بارش شدید باران در دو روز گذشته موجب پر آب شدن رودخانه توفارقان چای در این شهرستان شد؛ همچنین در پی بارش باران، سیل در رودخانه اسکو چایی جاری گشت. در عجب‌شیر نیز پل روستای دیزج حسن‌بیگ تخریب شده و چندین خانوار در روستای چنار بخش قلعه‌چای بر اثر سیل مفقود شدند.

در هشترود طغیان رود خانه آلمالو چای آغچه کندی چاه‌ها را پر کرده و رودخانه قلعه‌ ضحاک نیز سرریز شده است. همچنین طغیان رودخانه در روستای بسیط به شکلی هولناک، باعث شد پایه پل مستحکم چندین ساله که محل گذر وسایل نقلیه می‌باشد را تخریب کند.

لازم به ذکر است در پی بارش شدید باران و جاری شدن سیل یک نفر از اهالی روستای بسیط براثر طغیان رودخانه مفقود شده است.

کشته و مفقود شدن شماری از هم‌استانی‌‌ها در پی تماشای سیل در آذرشهر

علی‌رغم هشدارهای متعدد داده شده مبنی بر اینکه در هنگام وقوع سیل توقف و اطراق در مسیل رودخانه حادثه ساز است، روز گذشته تعداد زیادی خودرو که در زیر پل غله‌زار آذرشهر برای تماشای سیل توقف کرده بودند با ورود موج دیگری از سیل، دچار حادثه شدند.

رئیس جمعیت هلال احمر آذرشهر با بیان اینکه تعداد 6 خودرو دچار حادثه شده‌اند، اظهار داشت: تا کنون یک خودرو پژو با 3 سرنشین کشته شده و 1 پیکر از مفقودی ها یافته ایم و  عملیات جست‌وجوی مفقودین همچنان ادامه دارد.

تا ساعت 9 صبح 12 جسد پیدا کرده‌ایم/ 32 مفقود در مناطق سیل زده

خلیل ساعی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی آناج در رابطه با آخرین وضعیت مناطق سیل زده، اظهار داشت: بر اثر سیل روز گذشته تا کنون در روستای چنار عجب شیر 20 نفر کشته شده‌اند.

وی با بیان اینکه در شهرستان آذرشهر نیز 17 نفر مفقودی اعلام شده ، ادامه داد: طبق گزارش های به دست آمده یک خودرو در عجب شیر و 6 خودرو در آذرشهر در اثر سیل مفقود شده اند که بیشتر مفقودی ها سرنشین این خودروها بودند.

مدیرکل بحران استانداری آذربایجان‌شرقی گفت: طبق اعلام رسمی مدیریت بحران استان تلفات سیل آذرشهر به 14 نفر رسیده و نیروهای امدادی و اعضای مدیرت بحران استان در منطقه حضور دارند و عملیات جست‌وجو تا یافتن همه مفقودان ادامه خواهد داشت.

حضور دوبالگرد امداد، اکیپ‌های امدادی و سگ‌های زنده‌یاب در مناطق سیل زده

سعید کنعانی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی آناج در خصوص امدادرسانی به مناطق سیل زده، اظهار داشت: پس از وقوع سیل و آبگرفتگی در برخی از روستاهای استان به ویژه در شهرستان‌های عجب‌شیر و آذرشهر، نجاتگران جمعیت هلال احمر آذربایجان‌شرقی جهت کمک به سیل‌زدگان به مناطق اعزام شدند.

وی ادامه داد: اکیپ‌های امدادی و سگ‌های زنده‌یاب در منطقه مستقر شده‌‌اند و تاکنون ده‌ها عملیات امدادی به سیل‌زدگان صورت گرفته است.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان خاطر نشان کرد: بالگرد امداد جمعیت هلال احمر استان نیز به جهت شناسایی مفقودین در منطقه حضور دارد و همچین بالگرد دوم نیز از تهران جهت حضور و امداد در مناطق سیل زده فراخوانده شده است.

کنعانی با بیان اینکه اولویت نخست شناسایی و نجات مفقودین است، گفت: امدادگران هلال احمر در برخی از روستاهای سیل زده نسبت به اسکان در مکان‌های سرپوشیده، توزیع چادر و جیره غذایی اقدام کرده اند و این امدادرسانی‌ها در سایر نقاط  تداوم دارد.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان اظهار داشت: سیل روز گذشته منجر به تخریب کامل 5 خانه در روستای چنار عجب‌ شیر شده است و بقیه‌ی منازل آسیب کلی ندیده‌اند.

وی توضیح داد: نجاتگران هلال احمر آذربایجان شرقی در شهرستان های چاراویماق  " روستای آرازگونی"، بستان آباد "روستای نهر"، شهرستان ویژه مراغه روستاهای "کرده ده و بیان لوجه "، شهرستان ورزقان "روستای کاسین"، روستای " بیرق باسمنج" تبریز، شهرستان ملکان روستای آغچه دیزج، شهرستان هریس روستای شیران و در سطح تبریز به  محدوده عباسی و باغمیشه"آذر ساتراپ"  مراجعه کرده و به رفع آبگرفتگی منازل و اسکان افراد در مکانهای امن  و در بعضی از روستاها  نسبت به توزیع چادر و مواد غذایی  اقدام کرده اند و این امدادرسانی ها در سایر نقاط  کماکان  تداوم دارد.

کنعانی گفت: طبق آمار اعلام شده، 20 نفر در عجب‌شیر مفقود شده بودند که اجساد 14 نفر پیدا شده و 17 نفر نیز در شهرستان آذرشهر مفقود شده بودند که اجساد سه تن پیدا شده است.

خسارات وارد شده به شهرستان‌های سیل زده

غلامعلی محمدزاده بخشدار بخش مرکزی هشترود در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: در روستاهای بخش مرکزی خسارات چندانی نداشتیم و فقط سیل در روستای ذوالبین 2 تیر برق  را با خود برده بود که علاوه بر تامین برق آنها از بستان آباد، اداره برق نیز در حال تعمیر تیرهای برق است.

وی اظهار داشت: در روستای بره ده نیز آب از بالای پل روستا عبود کرده و نیاز به لایروبی دارد که عوامل اداره راه به منطقه اعزام خواهند شد.

فرماندار و رئیس ستاد بحران عجب شیر در گفت‎وگو با خبرنگاران اظهار داشت: باتوجه با اینکه بیشترین میزان خسارت سیل در روستای چنار این شهرستان بوده، عملیات بازگشایی راه دسترسی به این روستا نیز آغاز شده است.

وی گفت: شناسایی اجساد کشف شده در این حادثه نیز توسط پزشکی قانونی در حال انجام است.

مراثی با اشاره به خسارات مالی وارد شده به روستاهای این شهرستان افزود: بر اثر سیل روز گذشته، 980 راس دام تلف شده، 15 خانه به صورت کامل از بین رفته و 15 خانه مسکونی دیگر نیز به صورت 50 درصد تخریب شده است.

فرماندار آذرشهر نیز متذکر شد: در مسیر گوگان و تیمورلو خسارات زیادی به باغات و منازل مناطق محروم وارد شده و در منازل خسارت سیل بسیار بالا گزارش گردیده که در طول ۴۰ سال اخیر این بارش باران بی سابقه بوده است. 

همچنین براساس گزارشات واصله تخریب پل اصلی ارتباطی در روستای چمن زمین ، از بخش های شهر هریس و و عدم امکان تردد مردم منطقه نیز در پی سیل دیروز به وقوع پیوسته است.

حضور نیروهای سپاه، ارتش و نیروی انتظامی در امداد رسانی به مناطق

پس از وقوع سیل با حضور  نیروهای نظامی، انتظامی و ارتش امداد به مردم آسیب دیده آغاز شد و در پی دستور فرماندهی سپاه عاشورا تمامی سپاهیان و بسیجیان موظف به ارائه‌‌ی خدمات در تمامی مناطق سیل زده شدند. همت جمعی در ساعات اولیه منجر به تخلیه ی آب از منازل، اسکان در مناطق امن و توزیع مواد غذایی در بین خانواده ها گردید.

عملیات امداد و نجات از شب گذشته توسط تمامی نیروهای امدادی و مدیریت بحران در حال انجام است و صبح امروز معاون وزیر و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور نیز مستقیما در مناطق سیل زده حضور یافته است.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • سیامک
  پاسخ ۱۳۹۶/۰۱/۲۶ - ۱۵:۴۸
  تا کی باید این ملت از ابتدایی ترین حقوق و امکانات محروم بوده با جان خود تاوان بدهند!!!!!
  6 + 2 -
نظر شما
 • 1
 • 0
 • 1
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •