موسسه کوثر
مدرسه میثاق
دوست دارم قهرمان آسیا شوم/ مدال المپیک برای بانوان ما فراتر از یک رویاست/ انحلال پتروشیمی ضربه بزرگی به ورزش ایران است
 • 1396/01/24 14:20
 • 76877
بانوی ملی‌پوش دوچرخه‌سواری تبریز در گفت‌وگوی تفصیلی با آناج؛

دوست دارم قهرمان آسیا شوم/ مدال المپیک برای بانوان ما فراتر از یک رویاست/ انحلال پتروشیمی ضربه بزرگی به ورزش ایران است

بانوی تبریزی تیم ملی دوچرخه‌سواری می‌گوید مهمترین هدفش قهرمانی و تصاحب سکو برای کشورمان در رقابت‌های قهرمانی آسیا است.

گروه ورزشی آناج: دوچرخه‌سواری یکی از محبوب‌ترین ورزش‌ها در استان آذربایجان‌شرقی است و با توجه به اینکه علاقمندان زیادی در این خطه دارد و سرمایه‌گذاری خوبی در سال‌های گذشته صورت گرفته، رکابزنان بزرگی را به کشورمان معرفی و آذربایجان‌شرقی را به قطب دوچرخه‌سواری ایران تبدیل کرده است.

با این حال رشته دوچرخه‌سواری در بخش بانوان مورد بی‌مهری مسئولان آذربایجان‌شرقی قرار گرفته، چنانچه که در این بخش تیمداری نمی‌شود و بانوان استان مجبورند برای رقابت در لیگ‌ها و مسابقات کشوری در قالب تیم‌های استان‌های دیگر ظاهر شوند.

این موضوع در کنار دعوت یکی از بانوان دوچرخه‌سوار استان به اردوی تیم ملی بهانه‌ای دست داد تا گفت‌وگویی با این ورزشکار تبریزی انجام دهیم که مشروح آن را در ادامه پیش‌رو دارید: 

بیوگرافی: 

معرفی: من فاطمه فیضی متولد 1372 شهرستان تبریز هستم. 

تحصیلات: رشته تحصیلی‌ام معماری است و در مقطع کارشناسی در حال تحصیل می‌باشم.

خانواده: خدا را شکر پدر و مادرم در قید حیات هستند و از نعمت وجود آنها بهره‌مند می‌باشم. یک برادر و دو خواهر دارم و فرزند آخر خانواده هستم.

وضعیت تاهل: متاهل هستم و یک سال است که ازدواج کرده‌ام.

افتخارات: 

* مقام قهرمانی لیگ دوچرخه‌سواری با تیم هرمزگان
* مقام سوم قهرمانی کشور با تیم تبریز
* مدال نقره کشوری در رشته اسکرج
* مدال برنز کشوری در رشته اسکرج
* مدال برنز کشوری در تیم اسپرینت
* مدال برنز کشوری در سه کیلومتر انفرادی

 

 

آناج: از چه زمانی وارد دنیای دوچرخه‌سواری شده‌اید؟

دوچرخه‌سواری را از سال 1387 شروع کردم و با استعدادیابی که توسط آموزش و پرورش انجام شد، جذب این رشته شدم و الان نزدیک به 8 سال است که به عنوان دوچرخه‌سوار، مربی و داور فعالیت دارم.

آناج: اکثر ورزشکاران حرفه‌ای خانواده ورزشی دارند، شما هم جزو این دسته هستید؟

بلی، ولی پدر و مادرم ورزشکار نبوده‌اند و فقط برادرم در رشته فوتبال و پسرعموهایم در رشته کاراته فعالیت حرفه‌ای دارند و به عنوان داور و مربی کار می‌کنند.

آناج: از آخرین وضعیت خودتان بگویید؟

در حال حاضر تمریناتم را با هماهنگی هیات دوچرخه‌سواری در پیست مجموعه ورزشی یادگار امام برگزار می‌کنم و در اتوبان‌ها هم هرازگاهی تمرین می‌کنم.

من در مسابقات قهرمانی کشور برای تبریز رکاب می‌زنم ولی چون در استان ما در رشته دوچرخه‌سواری تیمداری نمی‌شود مجبور شدم به یک تیم تهرانی بپیوندم و این درحالی است که مربی هم ندارم و بصورت انفرادی تمریناتم را انجام می‌دهم

آناج: شما جزو معدود ورزشکاران استان هستید که به اردوی تیم ملی دوچرخه‌سواری دعوت شدید، از این اتفاق بگویید و چقدر امیدوار هستید که حضورتان در اردوهای ملی تداوم داشته و پیراهن تیم ملی را هم بر تن کنید؟ 

این اتفاق بسیار لذت‌بخش بود چون نتیجه زحماتی بود که کشیده بودم. من تا آخرین مرحله اردوی تیم ملی پیش رفتم و با توجه به اینکه در سطح خوبی قرار داشتم، به نظرم می‌توانستم همراه تیم به مسابقات اعزام شوم ولی به خاطر یک سری شرایط خط خوردم!

من در اولین باری که تیمی از ایران به مسابقات بین المللی اعزام می‌شد، حضور داشتم؛ این مسابقات در سال 93 در کشور چین برگزار شد و سطح بالایی هم داشت اما متاسفانه بدشانسی آوردم و دوچرخه‌ام پنچر شد و چون با تکنسین‌مان فاصله داشتیم، نتوانستم به مسابقه ادامه دهم.

آناج: وضعیت کنونی تیم ملی دوچرخه‌سواری بانوان را چگونه می‌بینید؟

اگر با چند سال قبل مقایسه کنیم در بخش بانوان پیشرفت قابل ملاحضه‌ای داشته‌ایم ولی با این حال فکر می‌کنم اگر مربی خارجی و در سطح بین‌المللی برای تیم ملی استخدام کنند، شرایط‌مان خیلی بهتر خواهد شد.

آناجخانواده‌تان با حضورتان در ورزش قهرمانی مخالفتی نکرده‌اند؟ 

چرا؛ اوایل به خاطر اینکه دید خوبی در جامعه نسبت به ورزش بانوان وجود نداشت و همچنین با توجه به اینکه دوچرخه‌سواری ورزش پرخطری است، با فعالیتم در این رشته مخالفت می‌شد ولی چون علاقه داشتم ادامه دادم.

آناج: همسرتان چطور؟

خوشبختانه همسرم به دوچرخه‌سواری علاقمند هستند و همیشه حمایتم می‌کنند و تنها نگرانی‌شان آسیب دیدگی در مسابقات است.

آناج: حتماً هزینه زیادی هم برای این رشته انجام داده‌اید، درست است؟

بلی همینطور است؛ من حتی دوچرخه‌ای که با آن تمرین می‌کنم و مسابقه می‌دهم را با هزینه شخصی خودم خریده‌ام و در این راه خانواده‌ام کمک حالم بوده‌اند و همواره حمایتم کرده‌اند.

آناج: آیا ارزش هرینه‌ای که انجام داده‌اید را داشته است؟

چون علاقه داشتم معتقدم ارزشش را داشته و فقط به خاطر همین علاقه بود که هزینه کردم و نه چیز دیگری.

آناج: مشوق و الگویتان در دوچرخه‌سواری چه کسانی هستند؟

خانواده مشوقم بودند و الگوهایم خانم سارا همر و آقای قادر میزبانی.

 

 

آناج: بانوان دوچرخه‌سوارمان با چه مشکلاتی روبرو هستند؟

قبلاً مردم دید خوبی نسبت به دوچرخه‌سواری بانوان نداشتند البته این مسئله تنها مستثنی به دوچرخه‌سواری نبود و در ورزش بانوان وجود داشت ولی الان خیلی بهتر شده و حتی حمایت هم می‌کنند.

اگر بصورت کلی به این مسئله نگاه کنیم بزرگترین مشکل دوچرخه‌سواری بانوان در تبریز عدم تیمداری است و سایر موارد تحت الشعاع آن قرار دارند.

آناج: شما به عنوان داور در جشنواره‌های استعدادیابی هم حضور دارید. برگزاری این جشنواره‌ها را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

استعدادیابی که در هرحال حاضر توسط هیات دوچرخه‌سواری انجام می‌شود خیلی به بهبود این رشته کمک خواهد کرد و به نظرم دوچرخه‌سواران زیادی را می‌توانیم در استان‌مان پرورش دهیم.

آناج: ارزیابی‌تان از عملکرد هیات دوچرخه‌سواری استان و شهرستان تبریز چیست؟

خوشبختانه مسوولین هیات دوچرخه‌سواری حمایت خوبی از دوچرخه‌سواران انجام می‌دهند و با این جشنواره‌هایی که در رابطه با استعدادیابی صورت می‌گیرد و علیرغم اینکه در منابع هم با کمبودهایی مواجه هستیم اما می‌توان گفت عملکرد هیات دوچرخه‌سواری قابل قبول است

دوچرخه‌سواری در تبریز پتانسیل بسیار بالایی دارد و تنها مشکلی که داریم عدم تیمداری است که نیاز به حمایت نهادهای مختلف را دارد

آناج: هدف و آرزویتان در ورزش قهرمانی چیست؟

مهمترین هدف من قهرمانی در رقابت‌های آسیایی و تصاحب سکو در این مسابقات است و مثل هر ورزشکاری آرزو دارم تا در المپیک حضور یافته و مدال کسب کنم که رسیدن به آن مانند یک رویا می‌ماند.

آناج: چرا می‌گویید مانند یک رویاست؟

شما ببینید در بخش آقایان نهایت پتانسیل ما به کسب سهمیه المپیک ختم می‌شود، بنابراین انتظار اینکه بانوان‌مان بتوانند در المپیک مدال‌آوری کنند، به نظرم حتی فراتر از یک رویاست.

آناج: به عنوان یک دوچرخه‌سوار ملی‌پوش و ورزشکار حرفه‌ای اگر بخواهید با یک جمله علاقمندان به دوچرخه‌سواری را به فعالیت در این رشته دعوت کنید، برایشان چه می‌گویید؟

من دوست دارم عموم مردم را به ورزش و خصوصاً رشته دوچرخه‌سواری دعوت کنم چون برای سلامتی‌شان بسیار مفید خواهد بود و از علاقمندان به دوچرخه‌سواری هم می‌خواهم حتماً به هیات بیایند و ثبت‌نام کنند. مطمئن باشند با استعدادیابی که توسط هیات صورت می‌گیرد اگر مستعد باشند خیلی راحت جذب شده و در مسابقات شرکت خواهند کرد.

آناج: در مورد همایش سه‌شنبه‌های بدون خودرو که در شهرهای بزرگ کشورمان برگزار می‌شود، چه نظری دارید؟

همانطور که گفتم ورزش دوچرخه‌سواری برای سلامتی بسیار مفید است و علاوه بر آن، با این کار بستری فراهم می‌شود تا کودکان با این رشته بیشتر آشنا شده و جذب آن شوند.

آناج: نظرتان راجع به انحلال تیم دوچرخه‌سواری پتروشیمی تبریز که شوک بزرگی به ورزش آذربایجان و حتی کشورمان بود، چیست؟

پتروشیمی با اینکه در بخش بانوان تیمداری نمی‌کرد ولی حمایت خوبی از رشته دوچرخه‌سواری انجام می‌داد و واقعاً خیلی حیف شد. مطمئن باشید انحلال تیم دوچرخه‌سواری پتروشیمی نه تنها برای ورزش آذربایجان‌شرقی بلکه برای ورزش کشورمان ضربه بزرگی خواهد بود چراکه این تیم در آسیا یک برند محسوب می‌شد و برای شهرمان امتیاز بسیار بزرگی بود که متاسفانه آن را از دست دادیم.

آناج: اوقات بیکاری‌تان را چگونه می‌گذرانید؟

شاید باورش سخت باشد اما اوقات بیکاری ندارم.

آناج: ورزش به تحصیل‌تان صدمه‌ای نمی‌زند؟

قطعاً می‌زند. در واقع دوچرخه‌سواری اصلاً ارتباطی با رشته تحصیلی‌ام ندارد و به همین علت مشکلات زیادی دارم و چون می‌خواهم هم به ورزش قهرمانی و هم به تحصیلاتم ادامه دهم خیلی اذیت می‌شوم.

به نظرم اگر رشته تربیت بدنی می‌خواندم خیلی راحت‌تر بودم ولی همانطور که گفتم به خاطر اینکه دوچرخه‌سواری و معماری هیچ سنخیتی باهم ندارند، اذیت می‌شوم.

 

 

آناج: برای ادامه تحصیل‌تان برنامه‌ای دارید؟

الان ترم آخر کارشناسی هستم و پس از اینکه این مقطع را تمام کنم، احتمال دارد در رشته تربیت بدنی ادامه تحصیل بدهم. البته اگر بتوانم به عضویت تیم ملی دربیایم می‌توانم از این امتیاز هم استفاده کنم.

آناج: به غیر از دوچرخه‌سواری به کدام رشته ورزشی علاقمند هستید؟

شنا را بیشتر دوست دارم.

آناج: فوتبال هم نگاه می‌کنید؟

نه به آن صورت که بگویم فوتبالی هستم.

آناج: طرفدار کدام تیم هستید؟

تراکتورسازی و گسترش فولاد.

آناج: پس از افتتاح شبکه ورزش سیما، این شبکه سراسری پخش زنده مسابقات بین المللی رشته دوچرخه‌سواری را هم در برنامه‌های خود گنجانده، این مسابقات را دنبال می‌کنید؟

بلی اگر وقت کنم حتماً نگاه می‌کنم. خوشبختانه شبکه ورزش به صورت تخصصی رشته‌های مختلف ورزشی را پوشش می‌دهد و قطعاً وجود چنین شبکه‌ای به پیشرفت ورزش کشورمان کمک خواهد کرد.

آناج: صحبت پایانی‌تان.

جا دارد از حمایت‌های خانواده، همسرم، مربیانم و هیات دوچرخه‌سواری تشکر کنم چراکه موفقیت کنونی‌ام را مدیون آنها هستم و امیدوارم با نتایجی خوب بتوانم زحمات آنها را جبران کنم.

گفت‌وگو از: اکبر مظاهری
 

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •