مدرسه میثاق
موسسه کوثر
مختومه شدن بیش از ۱۸۰۰۰ پرونده در دادگستری سراب/ لزوم آگاه سازی نسبت به جرایم سایبری
 • 1395/12/28 13:26
 • 75843
رییس دادگستری سراب :

مختومه شدن بیش از ۱۸۰۰۰ پرونده در دادگستری سراب/ لزوم آگاه سازی نسبت به جرایم سایبری

مهدی شمسی اظهار داشت: علی رغم افزایش ورودی پرونده ها به دادگستری سراب بیش از ۱۸۰۰۰پرونده در سال ۹۵ رسیدگی و رای صادر شده است.

به گزارش آناج به نقل از صدای سراب، مهدی شمسی رییس دادگستری شهرستان سراب در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ما ضمن ارائه گزارشی از فعالیتهای مجموعه دادگستری شهرستان سراب در سال جاری و ضمن تقدیر از همکاران قضایی که در اوج تراکم کاری با سعه صدر در راستای عدالت به مشکلات مردم رسیدگی کردند خاطرنشان کردند: در سال ۹۵ فعالیت های شوراهای حل اختلاف منظم و یک قاضی خاصی برای این شورا اختصاص یافت.

وی افزود: بیش از ۶۰۰ پرونده در این شورا بررسی و مختومه شد و همچنین سیستم الکترونیکی در این شورا راه اندازی شد که معمولا در کمتر از یک ماه و در برخی مواقع در ۱۵ روز پرونده ها مختومه شدند.

راه اندازی سیستم ابلاغ الکترونیکی ثنا در دادگستری سراب  و گام موثر در رفع اطاله دادرسی

مهدی شمسی راه اندازی سیستم ابلاغ الکترونیکی (ثنا) در سال ۹۵ در شهرستان سراب را از اقدامات شایسته دادگستری عنوان و از این سیستم به عنوان یک سیستم حیاتی یاد کرد.

وی افزود:مهمترین مزایای این سیستم آن است که اگر دادخواستی در کل کشور بر علیه فردی مطرح شود می تواند قبل از اینکه منجر به صدور حکم شود پیگیر آن باشد.

وی ادامه داد: در این سیستم به آبرو و حیثیت افراد بیش از پیش توجه شده است و ماموران ابلاغ دادگستری به محل زندگی افراد مراجعه نمی کنند و همه این مراحل از طریق سیستم الکترونیکی انجام می گیرد.

رئیس دادگستری سراب تصریح کرد: در قالب این طرح ، اوراق قضایی مانند اخطاریه و احضاریه ، به صورت الکترونیکی به ۲ طرف پرونده ابلاغ می شود و به منظور دریافت الکترونیک اوراق قضایی برای طرفین پرونده، حساب کاربری قضایی تعریف و در اختیار آنان قرار می گیرد .

وی افزود: پس از ارسال اوراق قضایی ، پیامکی نیز برای ۲ طرف پرونده فرستاده می شود تا با مراجعه به حساب کاربری قضایی خود ، اوراق قضایی را دریافت کنند و با باز نمودن فایل مربوطه از سوی هریک از کاربران این سامانه اقدام یاد شده به منزله ابلاغ واقعی محسوب می گردد و در صورت باز نکردن فایل مربوطه ابلاغ قانونی متصور می باشد و براساس قانون حضور نداشتن هریک از ۲ طرف پرونده مانع از گرفتن تصمیم قضایی نمی باشد.

این مسئول  قضایی اظهار داشت: الکترونیکی شدن روند ابلاغ ها، علاوه بر صرفه جویی در وقت، در کاهش هزینه ها ونیز تاثیر بسزایی دارد به نحوی که حذف کاغذ، ارسال پستی و استفاده از نیروی انسانی برای ابلاغ اوراق، کمک شایانی در شیوه نوین دادرسی ها و ارائه خدمات به مردم خواهد بود.

شمسی خاطرنشان کرد: ابلاغ الکترونیک فرصتی استثنایی برای قوه قضاییه است تا گام های اساسی را در توسعه این روند بردارد، ضمن اینکه با ابلاغ الکترونیک دیگر در بسیاری از موارد نیازی به بهره گیری از توان و ظرفیت انسانی نیروی انتظامی نداریم.

رییس دادگستری سراب از راه اندازی نسخه موبایل این سیستم در سال آتی خبر داد.

 

صدور رای برای بیش از ۱۸۰۰۰  پرونده در دادگستری سراب در سال۹۵

شمسی اظهار داشت: علی رغم افزایش ورودی پرونده ها به دادگستری سراب بیش از ۱۸۰۰۰پرونده در سال ۹۵ رسیدگی و رای صادر شده است.

وی افزود: به طور متوسط هر قاضی در این شهرستان به بیش از ۱۸۰۰ پرونده رسیدگی کرده و با توجه به کمبود نیروی انسانی تلاش قضات شهرستان جهادگرانه بود.

شمسی از برنامه ریزی برای کاهش پرونده های شعبه ۲ در سال آتی خبر داد.

رییس دادگستری شهرستان سراب قول مساعد داد تا در سال آتی  دادرسی پرونده ها به کمتر از یک ماه کاهش یابد مگر اینکه ماهیت پرونده شرایط دیگری را رقم بزند.

عدم اغماض در پرونده های مواد مخدر و مشروب

رییس دادگستری شهرستان سراب با بیان اینکه پرونده های قاچاق مواد مخدر و مشروب از پرونده های وِیژه هستند اظهار داشت: کوچکترین اغماض در پرونده های سوداگران مرگ و مشروب در نظر گرفته نمی شود.

وی افزود: قوانین , توبیخ های سنگینی را برای افرادی که در مورد مواد مخدر و مشروب مرتکب تکرار در جرم  می شوند در نظر گرفته اظهار داشت: گاه برای این افراد حکم حبس طولانی مدت و حتی اعدام نیز صادر می شود.

 

اقدامات پیشگیرانه از جرایم انتخاباتی از اولویت های دادگستری سراب در سال جدید

مهدی شمسی با اشاره به نزدکی انتخابات از برگزاری جلسات پیشگیری از جرایم انتخاباتی و همچنین جلسات توجیهی برای دست اندرکاران انتخابات و هیئات اجرایی خبر داد.

وی افزود: دادگستری به عنوان یکی از مراجع بررسی صلاحیت نامزدهای شوراها را دارد و در صورتی که فردی به یکی از محکومیت های موثر کیفری که منجر به اجرای حد شود به طور دائم از شرکت در انتخابات منع خواهد شد.

این مقام مسئول از راه اندازی شعبه ویژه جرایم انتخاباتی در ابتدای سال جدید به منظور صیانت از ارای مردم خبر داد.

 

لزوم آگاه سازی در حوزه جرایم سایبری

شمسی از کاهش پرونده های مواد مخدر در سالجاری و افزایش پرونده های مربوط به مشروبات الکلی خبر داد.

وی افزود: جرایم مربوط به مواد مخدر, ضرب و جرح, مشروب, جرایم ملکی و خانواده در صدر از نظر تعداد هستند.

این مقام مسئول با بیان اینکه پرونده ها در حوزه جرایم سایبر در شهرستان سراب کم هستند اظهار داشت: احتمالا مردم به حقوق خود در این حوزه واقف نیستند و بایستی در مطبوعات به این حقوق به جد پرداخته شود.

شمسی سرقت رایانه ای و ورود غیر مجاز و به عبارتی هک را  از جرایم مبتلا به عنوان و افزود: موارد هک باید برای کاربران اینترنتی تبیین شود.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •