موسسه کوثر
مدرسه میثاق
اردوغان: اروپا در دریای توهم و وحشت غرق می‌شود/ وزیر خانواده ترکیه: هلند قراردادهای اروپا و سازمان ملل را نقض کرد/ خواهرخواندگی شهر‌های استانبول و روتردام هلند لغو شد
 • 1395/12/26 13:08
 • 75771
گزارش آناج از افزایش تنش‌ها بین ترکیه و اروپا؛

اردوغان: اروپا در دریای توهم و وحشت غرق می‌شود/ وزیر خانواده ترکیه: هلند قراردادهای اروپا و سازمان ملل را نقض کرد/ خواهرخواندگی شهر‌های استانبول و روتردام هلند لغو شد

بحران دیپلماتیک بین ترکیه و کشورهای غرب ازوپا موجبات اتخاذ فرمان کاهش روابط تُرک‌ها با ناتو و اتحادیه اروپا را فراهم کرد.

گروه بین الملل آناج: در پی تنش بین ترکیه و برخی کشورهای غرب اروپا به ویژه آلمان، هلند، اتریش، سوئد و دانمارک بر سر جلوگیری از سخنرانی وزاری تُرک و ممانعت از برگزاری کمپین‌های انتخاباتی جبهه اردوغان در این کشورها، حکومت اردوغان اقداماتی در جهت کاهش روابط خود با غرب انجام داد.

اظهارات وزیر خانواده ترکیه

در همین راستا خبرگزاری آناتولی نوشت: فاطمه بتول سایان کایا وزیر خانواده و امور اجتماعی ترکیه، دیروز (15 مارس) که جهت شرکت در شصت و یکمین نشست کمیسیون موقعیت زنان سازمان ملل به مقر سازمان ملل در نیویورک رفته بود، درباره اقدامات اخیر هلند اظهار داشت: "کشور هلند با محدود کردن آزادی بیان و حرکت یک وزیر زن که دارای مصونیت سیاسی است، بسیاری از قراردادهای اروپا و سازمان ملل را نقض کرد. به تیمی که خودروی من را محاصره کرده بود، دستور شلیک داده شد. به شهروندان‌ ما که برای استقبال از بنده اجتماع کرده بودند، با سگ‌های پلیس و اسب‌ یورش برده و با آنها رفتار غیرانسانی کردند. من به نمایندگی از کشورم و از تمامی زنان، این رفتار نژاد‌پرستانه و بیگانه‌ستیز را محکوم می‌کنم. جهان نباید در برابر این نقض وحشتناک قراردادها ساکت بماند."

فاطمه کایا خاطر نشان کرد: "کشور هلند با زیر پا گذاشتن ارزش‌های اصلی دموکراسی از ورود یک وزیر زن جمهوری ترکیه به ساختمان سرکنسولگری کشورش ممانعت کرد. حق آزادی بیان، اجتماعات و حرکت ما به شدیدترین، بی‌رحمانه‌ترین و وحشیانه‌ترین شکل ممکن نقض شده است. این موضع‌گیری نشان می دهد که در سال 2017 نیز در قلب اروپا با مشکلات مربوط به حقوق و آزادی زنان مواجه هستیم."

وزیر خانواده ترکیه: هلند قراردادهای اروپا و سازمان ملل را نقض کرد

وزیر خانواده و امور اجتماعی ترکیه عنوان کرد: "ما هیچ وقت درباره حقوق بشر مذاکره نکردیم و به عنوان یک ابزار از آن سوءاستفاده نکردیم. انتظار داشتیم هلند به عنوان یک عضو اتحادیه اروپا که خود را حافظ دموکراسی معرفی می کند، همان رفتار را داشته باشد. ولی در تاریخ 11 مارس ماه جاری وقتی خواستیم برای معرفی همه‌پرسی به شهروندان خود در کنسولگری ترکیه در روتردام حضور پیدا کنیم، با مداخله پلیس مواجه شدیم. پلیس اطراف ما را محاصره کرد. به مدت هفت ساعت، ما را از نیاز‌های اولیه نیز محروم کرد. پلیس هلند دیپلمات و نمایندگان ما را بازداشت کرده و حقوق بین الملل را نقض کرد."

وی همچنین در خصوص حکم دیوان دادگستری اتحادیه اروپا در مورد ممنوعیت حجاب تصریح کرد: "حکم دیوان دادگستری اتحادیه اروپا در مورد ممنوعیت حجاب توسط کارفرما را نیز محکوم می کنیم. این حکم به مفهوم تقویت و قدرت گرفتن افراط گرایان است."

اردوغان

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه دیروز (15 مارس) در جمع مردم شهر افیون‌قره‌حصار اظهار داشت: "امروز در هلند انتخابات برگزار می شود و خواهیم دید که صاحبان اسب‌ها و سگ‌ها چه خواهند کرد. اینها بویی از انسانیت نبرده و مدرن نشده‌اند. خودشان در انگلستان و دیگر کشورهای اروپایی تبلیغات انتخاباتی برگزار می‌کنند."

اردوغان: اروپا در دریای توهم و وحشت غرق می شود

اردوغان خاطر نشان کرد: "گویا شهرداری روتردام دارای خواهرخواندگی با استانبول بوده است. دیشب به نخست وزیر کشور گفتم، هرچه زودتر به شهردار استانبول بگوییم که این خواهرخواندگی را لغو کند. چراکه ما نمی‌توانیم با چنین انسان‌هایی خواهر خواندگی داشته باشیم."

وی توضیح داد: تمام اروپا بسیج رای "نه" در انتخابات 16 آوریل راه اندازی کردند. در روزنامه هایشان به ترکی "نه" سرتیتر کرده‌اند. تیتیر زده‌اند "به اردوغان دیکتاتور "نه" بگویید. این یک رای گیری سیستم سیاسی در ترکیه است و به شخص من هیچ ارتباطی ندارد."

رئیس جمهور ترکیه ادامه داد: "اروپا در حال غرق شدن در توهم و وحشت‌های خود است. ترس از ترکیه و اسلام هراسی در اروپا بسیار شیوع یافته است. به خاطر اینکه هیچ ارزشی برای آنها باقی نمانده برای حفظ خود دست به هرکاری می زنند. آنها حتی از پناهجویانی که به آنها پناه برده اند نیز می ترسند. از هر چیزی که از آنها نباشد می ترسند و آنها را دشمن خود قلمداد می کنند."

واکنش سازمان ملل به بحران ترکیه - هلند

استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل متحد در کنفرانس مطبوعاتی روزانه خود در پاسخ به سوالی مبنی بر اقدامات اخیر دولت هلند در رابطه با ممانعت از دیدار وزرای ترکیه ابراز امیدواری کرد که تنش میان دو کشور کاهش یابد.

سازمان ملل پیشتر نیز اعلام کرده بود که در خصوص اقدامات اخیر هلند بیانیه‌ای صادر نخواهد کرد.

واکنش سازمان ملل به بحران ترکیه - هلند

راوینا شمدسانی سخنگوی کمیسیاری عالی سازمان ملل متحد نیز گفته بود: "قرارداد وین خارج از چارچوب سازمان ملل است و فقط متعلق به حقوق بشر نیست."

سخنگوی کمیسیاری عالی سازمان ملل همچنین مدعی شده بود: "از خشونت پلیس هلند علیه شهروندان ترکیه که جهت اعتراض به برخورد هلند در محدوده سرکنسولگری ترکیه اجتماع کرده بودند، بی اطلاع است."

راوینا شمدسانی خاطرنشان کرد بود که در هلند دفتری نداشته و به اتفاقات صورت گرفته در هلند اشراف ندارد.

خواهرخواندگی شهر‌های استانبول و روتردام هلند لغو شد

بعد از درخواست اردوغان، شورای شهر استانبول طی نشستی تصمیم مبنی بر لغو پروتکل خواهرخواندگی بین شهر‌های استانبول و روتردام هلند که در سال 2005 میلادی به امضا رسیده بود را به اتفاق آراء تصویب کرد.

خواهرخواندگی شهر‌های استانبول و روتردام هلند لغو شد

این تصمیم از سوی تمل باشالان نایب رئیس گروه نمایندگان حزب عدالت و توسعه، ارطغرل گل‌سِون نایب رئیس گروه نمایندگان حزب جمهوری خلق، محرم یامان عضو شورای حزب حرکت ملی گرا و حسین آونی سپاهی نماینده مستقل مجلس کبیر ملی ترکیه به دنبال اقدامات غیردیپلماتیک هلند در خصوص مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه و فاطمه بتول سایان کایا وزیر خانواده و امور اجتماعی کشور به شورای شهر استانبول ارائه شده بود.

ترکیه برخی همکاری‌ها با ناتو را متوقف کرد

ترکیه برنامه همکاری 2017 میلادی ناتو با کشورهای غیر اروپایی شامل مراسمات سیاسی، پروژه‌های اجتماعی و تمرینات نظامی را متوقف کرد.

گفتنی است، آنکارا هنوز در این باره اظهار نظری نکرده است.

یک دیپلمات ارشد در ناتو تاکید کرد: "هرچه این تنش‌ها مدت زمان بیشتری ادامه یابد، میزان برنامه‌های لغو شده و مراسمات به تعویق افتاده میان ناتو و ترکیه بیشتر خواهد شد و این به معنی مشکلات مضاعف است."

شایان ذکر است، حکومت اردوغان تا حدی از اقدامات برخی کشورهای اروپایی در جلوگیری از برگزاری کمپین‌های انتخاباتی جبهه اردوغان در کشورهایشان، عصبانی شده است که حتی اروپا را تهدید به تحریم می‌کنند.

«گاوهای هلندی» نیز گرفتار خشم ترکیه شدند

رییس اتحادیه تولیدکنندگان گوشت قرمز ترکیه به رسانه‌های این کشور گفته که قرار است به طور نمادین 400 گاو هولشتاین هلندی را به این کشور پس فرستد.

وی به خبرگزاری آناتولی گفته است: "وجود این نژاد در کشور موجب مشکلات جدی می شود. در آینده نیز دیگر فرآورده‌های دامی هلند را نمی‌خواهیم و اولین محموله گاوهای هلندی قرار است به این کشور پس فرستاده شوند."

ترکیه از اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه هلند خبر داده است.

آنکارا از احتمال لغو توافق پناهجویان با اروپا خبر داد

بر اساس توافقی که اواسط سال 2016 میلادی و بعد از به وجود آمدن بحران پناهجویان سوری در اروپا، میان ترکیه و اتحادیه اروپا امضاء شد، قرار بود ترکیه پذیرای پناهجویان سوری سفر کرده به اروپا باشد و در مقابل از اتحادیه اروپا کمک‌های مالی و امتیازات دیگر دریافت کند.

گفتنی است، توافقنامه ترکیه و اروپا بر سر پناهجویان سوری تبدیل به اهرم فشار اردوغان علیه کشورهای اروپایی شده است.

در میان نزدیک به 3 میلیون پناهجویی که اردوغان در ترکیه به آن‌ها اسکان داده، گروه‌های سلفی نیز وجود دارد که در صورت باز شدن درهای اروپا به روی آن‌ها، کشورهای اتحادیه اروپا به مشکلات زیادی مواجه می‌شوند.

همچنین، قدرت گرفتن احزاب راستگرای افراطی در اروپا و تبلیغات ضداسلامی آن‌ها، موجبات اسلام‌هراسی را تا حد زیادی در غرب شعله‌ور کرده است.

مذاکرات خرید سیستم دفاع هوایی اس-400 ترکیه با روسیه

اردوغان که شخصی اهل معامله بوده و در دورانی به دلیل منافع خود در طرف غربی‌ها قرار گرفته و از داعش حمایت کرده بود، اکنون از فرصت تنش به وجود آمده استفاده کرده و به روسیه نزدیک‌تر می‌شود.

شایان ذکر است، متفقان غربی اردوغان در دوران تنش بین ترکیه و روسیه بر سر هدف قرار گرفتن جنگنده روسی، صداقت به عهد و قولشان را در عدم حمایت از تُرک‌ها نشان دادند.

فکری ایشیک وزیر دفاع ملی ترکیه در گفتگو با خبرگزاری آناتولی اعلام کرد: "مذاکرات با روسیه برای خرید سیستم دفاع هوایی اس-400 ادامه دارد."

مذاکرات خرید سیستم دفاع هوایی اس-400 ترکیه با روسیه

وزیر دفاع ترکیه خاطر نشام کرد: "در مذاکرات بین ترکیه و روسیه پیشرفت حاصل شده است، اما هنوز به مرحله امضا نرسیده‌‌ایم."

ایشیک تاکید کرد که مذاکرات ادامه خواهد داشت.

به ادعای روزنامه "گونش" دو کشور در خصوص فروش اس-400 به ترکیه در مرحله مالی هستند.

پیش از این اردوغان در پیامی به متفقان غربی خود در ناتو گفته بود: "نیازهایی را که نمی‌توانیم در جاهای دیگر تأمین کنیم، حق داریم از روسیه تأمین کنیم."

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •