موسسه کوثر
مدرسه میثاق
تورمی که در کشورهای مسلمان ریشه دوانده حاصل رباخواری بانک‌هاست/ منشاء مشکلات فعلی حاصل نگرش غربی به مسایل اقتصادی است
 • 1395/12/26 11:04
 • 75758
مشاور اقتصادی نجم‌الدین اربکان در تبریز؛

تورمی که در کشورهای مسلمان ریشه دوانده حاصل رباخواری بانک‌هاست/ منشاء مشکلات فعلی حاصل نگرش غربی به مسایل اقتصادی است

گون دوغان گفت: ربای سیستماتیک در بانک‌ها، نه تنها تورم را افزایش می‌دهد بلکه اقتصاد کشور را هم به ورطه‌ی سقوط می‌کشاند.

به گزارش آناج، پروفسور مت گون دوغان، مشاور اقتصادی نجم الدین اربکان رئیس جمهور فقید ترکیه در جلسه اکران فیلمی با موضوع مبارزه با ربا در بانکداری اسلامی به کارگردانی محسن هادی، ابراز داشت: اکونومی مفهومی یونانی و به معنای علم اداره خانه بوده و واژه‌ای خنثی است که می‌تواند به صورت درست یا نادرست انجام پذیرد اما هدف و غایتی را برای ما مشخص نمی‌کند.

وی ادامه داد: مسلمانان نیز تحت تاثیر محافل دانشگاهی غرب واژه اکونومی را به کار می‌برند که مفهومی نادرست است و باید از واژه اقتصاد به جای اکونومی استفاده کنند، زیرا خداوند در قرآن کریم می فرماید؛ آنهایی که در دنیا فساد می کنند ابتدا معنا و مفهوم کلمات را تغییر می دهند.

استاد اقتصاد دانشگاه‌های ترکیه با بیان اینکه کلمه اقتصاد به صورت‌های مختلف 6 بار در قرآن کریم آمده است، اظهار داشت: در سوره لقمان آیه‌ای با مضمون، موج‌هایی که آن‌ها را در بر می‌گیرد وجود دارد، در این آیه منظور از موج سختی هایی است که به دنبال بحران اقتصادی همانند سایه‌ای شما را دربر می‌گیرد اما خداوند بعضی از آنها را نجات می‌دهد.

وی افزود: خداوند علاوه بر نامیدن مسلمانان با عنوان امت محمد از مسلمانان با عنوان امت المقتصد نیز یاد می‌کند، لذا اگر قرار بر مسلمان بودن است باید مقتصد نیز باشیم، یعنی بنابر فرموده خداوند در قرآن کریم به حکم مسلمان بودن باید با اقتصاد در ارتباط باشیم.

این استاد دانشگاه خاطر نشان ساخت: اگر به تمامی منابع غربی در مورد اقتصاد توجه کنید، تعریفی که از اکونومی ارائه می‌کنند بدین صورت است: «منابع روی زمین محدودند و امیال انسانی نامحدود اکونومی در واقع از نظر آنها علم مدیریت این منابع محدود و امیال نامحدود است»؛ در اصل این تعریف و قیاسی که صورت می‌گیرد از ریشه اشتباه است.

وی توضیح داد: در یک طرف این قیاس امیال به عنوان مفهومی انتزاعی وجود دارند و در طرف دیگر منابع به عنوان مفهومی کمی، بنابراین ما این تعریف را قبول نداریم چون سنخیتی بین دو مفهوم وجود ندارد، در تمامی زمینه‌ها باید مفاهیم غربی را سنجیده و در صورت نادرست بودن با جسارت رد نماییم.

مشاور اقتصادی رئیس جمهور فقید ترکیه با بیان اینکه هر مشکلی محصول یک پارادایم و نوع نگاه است، تشریح کرد: ما ابتدا باید انقلاب را در ذهن هایمان انجام دهیم، تمامی مشکلاتی که امروز در اقتصاد با آن مواجه‌ایم محصول نوع نگاه غربی‌هاست؛ آنها این مشکلات را نه تنها حل نکردند بلکه به جوامع ما انتقال داده‌اند.

وی ادامه داد: اگر بتوانیم این مسئله را با روش خودمان و در داخل پارادایم و نوع نگاه مخصوص به خود حل نماییم آنها این راه حل را از ما تقلید خواهند نمود؛ پارادایم غربی‌ها برای ما به عنوان مسلمان نباید پارادایم تعریف مسئله باشد، زیرا اصلا برای ما اهمیت ندارد که جورج، یوهانس و غیره چه گفته‌اند، آنچه برای ما اهمیت دارد این است که محمد، علی و حسن چه گفته‌اند.

پروفسور گون دوغان با اعلام اینکه امروز در کل دنیا یک سیستم اقتصادی حاکم شده است که با دادن اختیارات ویژه به بانک‌ها برای خلق پول بدون پشتوانه همه را مقروض نموده است، گفت: مثلا در ترکیه و ایران می‌گویند که چون دولت با کمبود ذخیره ارزی مواجه است برای رشد و توسعه اقتصادی باید اقدام به استقراض از خارج نماید، این موضوع را حتی استاد دانشگاه نیز مطرح می‌نماید زیرا سیستم آموزشی غرب به او نیز چنین آموخته است.

وی اضافه کرد: چطور ممکن است اروپایی که دو جنگ جهانی را از سر گذرانده، آمریکایی که غرق در قرض است، کمبود ذخیره ارزی ندارد و می‌تواند به ما ارز بفروشد؟ این تئاتری است که غربی‌ها تدارک دیده‌اند وما نباید آن را باور کنیم.

این استاد دانشگاه ترکیه به روند تولید پول مجازی بدون پشتوانه توسط بانک‌ها اشاره کرد و بیان داشت: اگر شخصی دست به ربا خواری بزند شاید مستقیم بر روی ما تاثیر نداشته باشد اما اگر  این روند به صورت سیستماتیک و توسط بانک‌ها صورت پذیرد همه ما را درگیر خواهد کرد، امروز حتی تورمی که مشاهده می‌کنید نیز حاصل این ربا خواری سیستماتیک در سیستم بانکداری جهان است؛ ما باید این سیستم را از ربا پاک کنیم زیرا ادامه این روند ما را تبدیل به بنده این سیستم خواهد نمود.

وی در پایان عنوان کرد: رهایی ما از این سیستم با همراهی و همکاری همدیگر میسر خواهد شد، راه حل در دست جورج نیست، راه حل در دستان خودمان است و نیازی به همت غربی‌ها نداریم.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •