مدرسه میثاق
موسسه کوثر
ترکیه روابط خود با هلند را به تعلیق درآورد/ اردوغان: مرکل ننگت باد!
 • 1395/12/24 12:21
 • 75664
گزارش آناج از آخرین اتفاقات پیرامون تنش ترکیه و اروپا؛

ترکیه روابط خود با هلند را به تعلیق درآورد/ اردوغان: مرکل ننگت باد!

اکثر احزاب سیاسی هلند شعارهای هراس انگیز نسبت به اتباع خارجی، مسلمانان و تُرک‌ها را موضوع اصلی فعالیت تبلیغاتی خود در انتخابات مجلس این کشور قرار داده‌اند.

گروه بین الملل آناج: بعد از اینکه برخی کشورهای اروپایی به ویژه هلند و آلمان از برگزاری کمپین‌های انتخاباتی حکومت اردوغان برای تُرک‌های مقیم اروپا، جلوگیری کرده و مجوز ورود وزرای تُرک به کشورشان را لغو کردند، تنش بین ترکیه و این کشورها به شدت افزایش یافت.

واکنش اتحادیه اروپا

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و یوهانس هان کمیسر گسترش اتحادیه اروپا، روز دوشنبه (13 مارس) در بیانیه‌ای مشترک از آنکارا خواستند تا «از اقدامات و بیانیه‌های تند که موجب وخیم‌تر شدن اوضاع می‌شود، اجتناب کند.»

در ادامه بیانیه اتحادیه اروپا آمده است: «در پی تنش روزهای اخیر میان ترکیه و برخی اعضای اتحادیه اروپا، ضروری است که از هرگونه تشدید تنش اجتناب و راهی برای آرام کردن شرایط پیدا شود.»

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا (عکس از خبرگزاری فرانسه)

اقدامات تنشزای هلند

گفتنی است، در روزهای اخیر دولت هلند اجازه پرواز هواپیمای حامل مولود چاوش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه به شهر روتردام را که برای سخنرانی حمایتی از همه‌پرسی قانون اساسی ترکیه عازم این شهر می‌شد، لغو کرد.

هلندی‌ها همچنین از ورود فاطمه کایا وزیر خانواده و امور اجتماعی ترکیه به کنسولگری کشورش در روتردام جلوگیری کرده و وی را با اعمال زور پلیس از هلند خارج کرده بودند.

هلندی‌های تُرک تبار که از این اقدام دولتشان به شدت خشمگین شده بودند، دست به تظاهرات در مقابل کنسولگری ترکیه علیه دولت هلند زدند که این اعتراض آن‌ها نیز با واکنش بی‌‌سابقه پلیس ضد شورش هلند مواجه شد.

برخورد پلیس هلند با تجمع مردمی مقابل کنسولگری ترکیه در روتردام

اردوغان

این اقدام آمستردام نیز موجب بالا گرفتن اختلافات دو کشور شده و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه را وادار به اظهار واژه نازیستی در خصوص هلند کرد. اردوغان روز یکشنبه (12 مارس) مقامات هلند را «فاشیست» و «بازماندگان نازی‌ها» دانست.

شایان ذکر است، روزنامه‌ها، سیاستمداران و مقامات سیاسی کشورهای غرب اروپا، رجب طیب اردوغان را به دلیل اقدامات پیش از اینش در دستگیری مخالفان و اقدام در جهت تغییر قانون اساسی با عنوان دیکتاتور یاد می‌کنند.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در یک مصاحبه اختصاصی با شبکه های تلویزیونی «ATV» و «A Haber» اظهار داشت: "هلند (در رسانه‌ها) می‌گوید که من کار‌فرمای اینجا هستم، زیر مطلب هم تصویر بنده را گذاشته‌ و روی این عکس نیز خط کشیده‌اند. البته که من کار‌فرما نیستم. کارفرمای کشور من، ملت است. ای روته، هیچ نخست وزیری نمی تواند کارفرما باشد. کارفرما‌ی کشورها در دموکراسی ملت است. اول این که ادعای کارفرما بودن بی‌احترامی نسبت به ملت است. این‌ها دارای احترام نیستند، ما هیچ وقت در این کشور کارفرما نبوده ایم. ما بر این کشور مالکیت نداریم".

اردوغان: هلند بهتر است دموکراسی را بیاموزد

در ارتباط با اقدامات هلند نسبت به مقامات آنکارا

رئیس جمهور ترکیه خاطرنشان کرد: "در حادثه هلند، دولت مرکزی در کنار شهرداری، طی چند ساعت حالت فوق العاده را اعلام می کند. چرا؟ مگر هلند قصد دارد وزیرم را با خودرو آتش نشانی ببرد؟ آنها به چه نحوی وزرا را از کشور اخراج خواهند کرد؟ این وزیر یک خانم است، شما که می گفتید ما از حقوق زنان دفاع می کنیم! این خانم قصد داشت با خودرو دیپلماتیک وارد سفارتخانه کشور خود، یعنی خاک ترکیه بشود. شما اجازه نمی‌دهید این خانم وارد سرکنسولگری ترکیه شود و اجازه نمی‌دهید سرکنسول ترکیه از ساختمان خود خارج شود. برای توجیه این اقدامات چه کار می کنند، حالت فوق العاده را طی دو ساعت اعلام کردند و هنوز هم از اتحادیه اروپا و هلسینکی حرف می‌زنند. وقتی که ترکیه به علت اقدام به کودتا حالت فوق العاده اعلام می کند، تمام کشورهای اروپا قیام می کنند. هر گاه کسی به ترکیه سفرکرد، گفتند که این حالت فوق العاده را کی لغو می‌کنید؟ ما هم گفتیم زمانی که روند مربوط به اقدام کودتا را به پایان برسانیم، آن موقع حالت فوق العاده به پایان خواهد رسید."

وی در ادامه تصریح کرد: "چهره واقعی اروپا را نشان دادند. ما مایل نبودیم که اروپا را این طور بشناسیم. صدراعظم آلمان نیز در کنار هلند است. شرم بر شما باد! آن چه که مقامات هلند و آلمان انجام می دهند، هرگز مطابق قوانین اتحادیه اروپا نیست. مایل نیستیم همه کشورهای اروپایی را در این موضع ببینیم، اما برخی از این کشورها نمی‌خواهند ترکیه پیشرفت کند و متاسفانه آلمان در رده اول آنها قرار گرفته است. آلمان بی‌رحمانه از تروریسم حمایت می کند. دیر یا زود حساب پس خواهند داد و ما به سرعت حادثه هلند را از طریق دیپلماسی پیگیری خواهیم کرد."

اردوغان در ادامه افزود: "عذرخواهی خشک و خالی پذیرفتنی نیست و هیچ ارزشی هم ندارد. ما آنها را از روی رفتارهای بد در گذشته خوب می‌شناسیم. امروز یک روزنامه سوئیسی سرخط بسیار بسیار معناداری در اخبارش منتشر کرد، اما این باعث خوشحالی من است. می‌دانید چرا؟ روزنامه‌های سوئیس نیز زبان ترکی یاد گرفته‌اند، با این حال می گویند که به دیکتاتوری اردوغان رای منفی بدهید."

رئیس جمهور ترکیه تأکید کرد: "این‌ها به فکر قرارداد وین نیستند. همه چیز را زیر پا گذاشته‌اند. قرارداد وین برای این‌ها فاشیسم مورد نظر خودشان است. می توانیم رویکرد این‌ها را نازیسم، نئونازیسم یا همان جریان نازی جدید هم تلقی کنیم. تفاهم قراداد وین در نزد اینها به این معنی است."

نخست وزیر هلند: ترکیه عذر بخواهد

اندکی پس از اظهارات تند اردوغان، مارک روته نخست‌وزیر هلند گفت: "آنکارا باید به خاطر مقایسه هلند با نازی‌ها عذرخواهی کند.

نخست‌وزیر هلند روز دوشنبه در یک نشست خبری در روتردام اظهار داشت: "کشورش هرگز تحت تهدید از سوی دولت ترکیه مذاکره نخواهند کرد."

روته همچنین تأیید کرد: "دولت هلند تلاش کرده است تا تنش‌ها با ترکیه را کاهش دهد، اما اظهارات اردوغان به کاهش تنش میان دو کشور کمکی نخواهد کرد."

هلند همچنین از اتباعش خواست تا در سفر به ترکیه هوشیار باشند.

واکنش ناتو

همچنین ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو، از آنکارا و آمستردام خواست تا مناقشه موجود را حل‌وفصل کنند.

وی همچنین از همه اعضای ناتو خواست تا به یکدیگر احترام بگذارند و افزود: "تمرکز باید بر همه مواردی باشد که موجب یکپارچگی اعضاء می‌شود."

وزارت خارجه ترکیه: اظهارات کوته بینانه ارزشی ندارند

وزارت امور خارجه ترکیه اظهارات فدریکا موگرینی مسئول ارشد سیاست خارجی و و یوهانس هان کمیسر توسعه اتحادیه اروپا در رابطه با اتفاقات اخیر میان این کشور با هلند اعلام کرد: "این اظهارات کوتاه‌بینانه هیچ گونه ارزشی ندارند."

وزارت خارجه ترکیه: اظهارات کوته بینانه ارزشی ندارند

واکنش جهان اسلام

اتحادیه جهانی علمای مسلمان با انتشار بیانیه‌ای اقدام دولت هلند نسبت به مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه و فاطمه بتول سایان کایا وزیر خانواده و امور اجتماعی ترکیه و برخورد شدید پلیس نسبت به ترک‌های مقیم این کشور را محکوم کرد.

در این بیانیه با تاکید بر این که رفتار هلند نسبت به ساکنان این کشور، سیاستمداران ترک و ترکیه چه از منظر سیاسی و چه اخلاقی "غیر قابل قبول" است، آمده است: "این اقدام دخالت در امور داخلی ترکیه و تلاش برای تحت تاثیر قرار دادن رای دهندگان مستقل ترک است."

واکنش اتحادیه جهانی علمای مسلمان نسبت به رسوایی دیپلماتیک هلند

همچنین در این بیانیه با اشاره به این که سیاستمداران ترک حق دیدار با شهروندان خود در کشورهای مختلف و مشورت درباره مسایل بین الملل را دارند، عنوان شده است: "باید جهان عرب، مسلمان و کشورهای آزاد جهان؛ برای حق دیدار سیاستمداران ترکیه با آزادی بیان با شهروندان خود در هر کشوری که اقامت دارند، در کنار این کشور قرار بگیرند."

همچنین تاکید شده که این گونه اقدامات نژاد‌پرستانه علیه دولت‌ها و مردم مسلمان، سبب تحریک شده و به صلح جهانی آسیب می‌رساند.

وزیر امور اتحادیه اروپای ترکیه

عمر چلیک وزیر اتحادیه اروپا و مذاکره کننده ارشد ترکیه در نشست خبری با نمایندگان رسانه‌ها، ضمن واکنش به اظهارات فدریکو موگرینیدر خصوص ترکیه-هلند، اظهار داشت: "موگرینی با این اظهارات مانند اظهارات خود درباره اقدام به کودتای نافرجام 15 جولای در ترکیه یک اظهار بی تاثیر٬ بی معنا و کاملا غلط ابراز کرده و اتفاقات را درست ارزیابی نکرده است."

چلیک افزود: "در صورتی که احزاب راست افراطی و فاشیزم در اروپا قدرت را به دست بگیرند، نتیجه آن برای منافع جهان و ملی ترکیه درست نخواهد بود."

مذاکره کننده ارشد ترکیه تصریح کرد: "در حالی که چنین بی ثباتی در مرزهای ترکیه وجود دارد٬ فکر می کنم بی ثباتی کردن اروپا از طریق راستگرایان افراطی برای منافع ملی ما نادرست و تهدید کننده است. این اقدام اروپا، نشانه‌ای از آن است که اروپا از ارزش های خود دور شده و این اتحادیه را به یک اتحادیه‌ای وحشی تبدیل شده است."

واکنش ترکیه به اظهارات فدریکو موگرینی در باره رسوایی هلند

وزیر امور اتحادیه اروپای ترکیه خاطرنشان کرد: "موضوعاتی مانند توافقنامه بین ترکیه و اتحادیه اروپا در زمینه بازگرداندن پناهجویان٬ لغو ویزا٬ انجام کمک مالی 3 میلیارد یورویی اروپا به پناهجویان سوری در ترکیه، در یک بسته قرار می‌گیرند."

وی در پایان اظهارات خود تأکید کرد: "به این دلیل که طرف اروپایی توافقنامه‌ها را رعایت نمی‌کند، ترکیه نیز در قبال این اتحادیه هیچ مسئولیتی برعهده ندارد. ما به خاطر جلوگیری از مرگ و میر در دریای اژه وارد این توافقنامه شدیم، به معنای دیگر ترکیه از شرف و انسانیت حفاظت کرد."

گفتنی است، عمر چلیک در اینجا با تکرار اظهارات رجب طیب اردوغان، اتحادیه اروپا را تهدید به باز کردن مرزها و مواجهه کردن آن‌ها با سیل عظیم پناهجویان کرده است.

کورتولموش: روابط ترکیه در سطح بالا با هلند به حالت تعلیق درآمد

نعمان کورتولموش معاون نخست‌وزیر ترکیه طی نشست مطبوعاتی پس از جلسه شورای وزیران در آنکارا٬ اظهار داشت: "تصمیم گرفته شد، تا زمانی که هلند اقداماتی را که انجام داده، جبران کند، روابط در سطح عالی٬ جلسات برنامه ریزی شده٬ جلسات در سطح وزرا و سطوح بالای آن و دیدارهای مقامات بلندپایه، به حالت تعلیق درآید."

کورتولموش خاطر نشان کرد: "بنا بر یک اولویت، تصمیم بر این شد که بازگشت سفیر هلند به ترکیه که در حال حاضر در مرخصی به سر می برد، تا وقتی که نکات بیان شده توسط ما درک شود، ممنوع گردد."

کورتولموش: روابط ترکیه در سطح بالا با هلند به حالت تعلیق درآمد

معاون نخست وزیر ترکیه تصریح کرد: "دلیل بروز این تنش همراه با هرج و مرج، هر طور که بخواهید آن را عنوان کنید، ما نبوده ایم. ترکیه مسئول این بحران نیست، با این حال طی رویکرد آینده به صورتی مسئولیت‌پذیر و مستمر عمل خواهد کرد. برای این که مردم ترکیه و هلند به مصاف یکدیگر نروند، تلاش خواهد شد."

وی در ادامه تأکید کرد: "دفاع از حقوق شهروندان خود که به دلیل حمله پلیس هلند با سگ زخمی شده‌اند نیز یکی از مسئولیت‌های دولت ترکیه است. در این راستا از پرونده‌های باز شده در ارتباط با این اقدامات نیز حمایت خواهد شد و برای این که شهروندان ما به هیچ وجه آسیب نبینند، تدابیر لازم اتخاذ خواهد شد."

کورتولموش در پایان اظهارات خود افزود: "توصیه ای به مجلس کشور مبنی بر لغو گروه دوستی پارلمان های ترکیه و هلند اعلام شده است."

اتریش

بعد از آلمان، هلند، دانمارک و سوئد اینبار دولت اتریش نیز برگزاری کمپین‌های انتخاباتی حکومت اردوغان در این کشور را ممنوع کرد.

فرانسه

بعد از اینکه دولت فرانسه به برگزاری کمپین انتخاباتی و سخنرانی وزیر خارجه ترکیه به ترک‌های مقیم این کشور داد و اردوغان نیز در این خصوص از دولت فرانسه تشکر کرد، احزاب راستگرای فرانسوی با خشم افزاینده این اقدام دولتشان را محکوم کرده و آن را موجبات شکست روند مقاومتی کشورهای اروپایی در مقابل دیکتاتوری اردوغان قلمداد کردند.

شایان ذکر است، کشورهای اروپایی به بهانه اینکه سیستم جدید ترکیه موجبات فراهم شدن دیکتاتوری و استبداد را برای تُرک‌ها فراهم خواهد کرد از کمپین‌های "آری به قانون اساسی" در کشورشان جلوگیری می‌کنند.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 1
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •