مدرسه میثاق
موسسه کوثر
خشت کج خانواده‌ها در آخرین چهارشنبه‌ی سال
 • 1395/12/24 14:45
 • 75662
نقدی بر فرهنگ غلط این روزهای کشور؛

خشت کج خانواده‌ها در آخرین چهارشنبه‌ی سال

زمانی که پدر خانواده با اشتیاق فراوان وسایل آتش بازی یا برخی ترقه های مجاز! را برای کودکان خود میخرد بدیهی است که همان کودکان، چندی بعد هنگام نوجوانی روی به مواد محترقه‌ای می‌آورند که بیشترین آسیب را از آن می‌بینند.

گروه اجتماعی آناج: هشت نفر در اردبیل، 3 نفر در مشهد، 2نفر در همدان، 4نفر در اهواز و ده‌ها نفر در سایر نقاط کشور طی چند روز گذشته فوت شده‌اند. چندین نفر دیگر نیز امروز و فردا خواهند مُرد و چند صد نفر دیگر نیز سال‌های گذشته ازبین رفته‌اند. زمانی که علت این همه مرگ آنهم در روزهای پایانی سال را جویا می‌شویم، جواب یک جمله است: «مرگ براثر انفجار مواد محترقه چهارشنبه‌ سوری!»

وقتی که اخبار و تصاویر مجروحین حوادث چهارشنبه آخر سال از رسانه‌ها منتشر می‌شود همه از اشتباه بودن این اقدامات می‌گویند و خانواده‌ی نزدیک خود را از این اعمال منع می‌کنند اما شواهد نشان می‌دهد افرادی که در ایام منتهی به این روز دچار مشکل می‌گردند جزئی از افراد جامعه هستند که در همان خانواده‌ها زندگی می‌کردند و این قضیه نشان می‌دهد اهتمام جدی و کارسازی برای مقابله با این مشکل اجتماعی در اصلی‌ترین بنیاد جامعه یعنی خانواده وجود ندارد.

زمانی که پدر خانواده با اشتیاق فراوان وسایل آتش بازی یا برخی ترقه‌‌های مجاز! را برای کودکان خود می‌خرد بدیهی است که همان کودکان، چندی بعد هنگام نوجوانی روی به مواد محترقه‌ای می‌آورند که بیشترین آسیب را از آن می‌بینند. ناگفته نماند که درصد قابل ملاحظه‌ای از مصدومین چهارشنبه سوری کودکان خردسالی هستند که در کنار خانواده اقدام به گرامیداشت این روز کرده بودند.

باید به این نکته توجه نمود که چرا در چند سال اخیر، مراسم چهارشنبه سوری درکشور از حالت سرگرمی و جذاب خود به روز حادثه و دلهره تبدیل شده است که در آن بیشتر خانواده‌ها به‌جای داشتن یک روز مسرت بخش و استفاده از آن خود را درخانه محبوس می‌کنند تا مبادا آسیبی به آنها وارد شود.

ایجاد انحراف و تغییر در ذایقه مردم ایران بی‌تردید یکی از اهداف بدخواهان و دشمنان این مرز و بوم است که در بسیاری از مسایل کلید زده شده و می‌توان چهارشنبه سوری را نیز جزئی از آنها برشمرد اما میزان اعمال این تغییر نسبت به سایر مسایل فرهنگی و اجتماعی به وضوح قابل رویت است.

عقل سلیم به انسان می‌گوید که اگر در کاری به خود یا دیگران آسیب رساندی آن را دیگر انجام نده و این امر قبل از نظارت و پیگیری دستگاه‌های مسئول حاکمیت به خود افراد بازمی‌گردد. مادامی که همه مردم جامعه با وجود تبیین خوب و بد توسط رسانه‌ها و تریبون‌های رسمی، درصدد نابودی ناهنجاری‌های مضمومی از این دست نباشند، هراندازه که دستگاه‌های انتظامی اطلاعیه بدهند و اخلال گران در این موضوع را به لحاظ ارشادی و قهری از اعمال خود منصرف کنند و یا دستگاه های فرهنگی کمپین راه بیاندازند که فی المثل به احترام آتشنشانان از اقدامات اشتباه دست برداشته شود، بازهم همان حوادث تکرار خواهند شد.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •