قاصدک 24
بانک مهر اقتصاد
فرم جذب خبرنگار - داخلی
پارک دلفین باغلارباغی 2
بیگی: شاخص‌ترین اقدام دولت در سطح ملی خودکفایی در تولید گندم بود/ مسئولین استان در سال 95 عملکرد قابل قبولی نداشتند/ ضعیف‌ترین وزیر روحانی طیب‌نیاست
 • 1395/12/24 11:15
 • 75657
رویِ خط نمایندگان آذربایجان‌شرقی؛/2/

بیگی: شاخص‌ترین اقدام دولت در سطح ملی خودکفایی در تولید گندم بود/ مسئولین استان در سال 95 عملکرد قابل قبولی نداشتند/ ضعیف‌ترین وزیر روحانی طیب‌نیاست

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو گفت: هرچند عده‌ای طرح تحول نظام سلامت را شاخص‌ترین اقدام دولت می‌دانند لکن از نظر بنده بهترین عملکرد دولت رسیدن به خودکفایی در تولید گندم بود.

احمد علیرضا بیگی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی آناج در تشریح اقدامات مثبت دولت یازدهم، ابراز کرد: شاخص ترین عملکرد دولت در سطح ملی خود کفائی در تولید گندم بود و وزارت کشاورزی توانست با ایجاد ضمانت‌های لازم کاشت و برداشت گندم را به حد مطلوب برساند، هرچند مطالبات کشاورزان قدری دیر پرداخت شد اما در کل برنامه‌ی خوبی به مرحله اجرا درآمد.

وی افزود: در مقابل وزارت کشاورزی یک اقدام منفی نیز داشت و آن هم صدور مجوز واردات گندم به برخی شرکت‌ها بود، ادعای دولت این بود که این شرکت‌ها برای تولید محصولات و فروش آن در حوزه‌ی صادرات نیازمند واردات گندم با قیمت پایین هستند اما در عمل مشاهده شد که آن شرکت‌ها صادرات هم نکردند.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو  با اشاره به مشکلات موجود در حوزه انتخابیه و عملکرد ضعیف دولت در برخی حوزه‌ها، تصریح کرد: قوه‌ی مجریه در حوزه انتخابیه و حتی سطح استان اقبال چندانی نداشت و در بسیاری از حوزه‌ها نتوانست عملکرد مناسبی را ارائه دهد، در حوزه سیاسی در ظرف 2 سال 4 فرماندار عوض شد، برای مثال در شهرستان اسکو در طول 4 سال 2 فرماندار عوض شد که این موضوع تبعات منفی در جامعه ایجاد کرد.

وی با ابراز گله‌مندی از مشکلات پیش آمده در دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در تبریز، اسکو و آذرشهر، اظهار داشت: متأسفانه پس از اتمام رأی گیری علامت سوال‌هایی به وجود آمد که بی‌کفایتی مسئولین سیاسی را نشان داد و این خود ضربه‌ی بزرگی هم برای دولت و هم برای مسئولین سیاسی استان شد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور به مسائل پیش آمده در شورای شهر تبریز و اسکو اشاره کرد و توضیح داد: در طول این مدت مخصوصا در سال 95 ما شاهد بودیم که در بسیاری از شهرهای استان برخی از اعضای شورای اسلامی شهر تخلفات گسترده‌ای را مرتکب شدند و ضرر و زیان آن را هم مردم و هم دولت کشیدند.

وی یادآور شد: در حوزه انتخابیه‌ی بنده تخلفاتی که در شورای شهر تبریز و اسکو روی داد بسیار رنج آور و در حد فاجعه بود، اعتماد مردم کمتر شد و همه به نوعی زیان دیدند، البته پیگیر هستیم که خاطیان به مجازات خود برسند اما تأثیرات منفی این اتفاق جای خود را دارد و افکار عمومی را منزجر کرده است.

بیگی در مقام بیان عملکرد دولت در حوزه‌ی انتخابیه تبریز، خاطرنشان کرد: در حوزه‌ی اقتصادی نیز مشکلات کمی در استان نداشتیم، تعداد قابل توجهی از شاغلین در بخش‌های مختلف بیکار شدند، در همین حال ما با انبوهی از افراد متقاضی شغل نیز مواجه هستیم که امیدی به آینده‌ی خود ندارند.

وی افزود: موضوع بسیار مهم دیگر در حوزه اقتصادی موضوع مالیات‌ها بود، زیرا میزان حصول مالیات در استان بالاتر از نرخ متوسط کشور صورت گرفت و این در حالی بود که ما منابع جدید مالیاتی تعریف نکرده بودیم و از مودیان قبلی مالیات اضافی دریافت می‌شد.

این نماینده مجلس دهم با اعلام اینکه یکی از عوامل مهم افزایش مالیات در استان ارائه آمار نادرست از طرف مسئولین استانی بر اثر خوش خدمتی به دولت بود، اظهار کرد: این موضوع وقت بسیاری را در مجلس از ما گرفت تا نرخ مالیات را پائین بیاوریم، در اصل ما به التفاوت این افزایش به گردن استان تهران افتاد که بر همین اساس دلگیری بین نمایندگان آذربایجان‌شرقی و استان تهران نیز به وجود آمد و ما علی رغم ارتباط دوستی و همفکری سیاسی با برخی نمایندگان مجبور شدیم بار این مشکل را به گردن آنها بیندازیم.

وی ادامه داد: همچنین در زمینه‌ی نرخ بیکاری نیز آمار غلط ارائه شده بود که این موضوع سبب شد کاهش بودجه بسیار محسوسی در قبال استان اتفاق بیفتد.

بیگی با انتقاد از عملکرد دولت در حوزه‌ی عمرانی و سرمایه‌گذاری در آذربایجان‌شرقی، اذعان داشت: در احداث و بهره برداری از مساکن مهر موفق نبودیم، مقاوم سازی مساکن روستائی رشد نداشت، بسیاری از جاده‌های مواصلاتی کیفیت لازم را ندارند و این خود یکی از مسببین تصادفات جاده‌ای نیز شده است، سرمایه گذاری در استان با رکود مواجه شده و حتی بسیاری از صنایعی که در آن‌ها سرمایه گذاری شده بود به تعطیلی کشیدند.

وی اضافه کرد: کابینه‌ی دولت یازدهم مشکلات زیادی داشت که علت اصلی آن فقدان یک استراتژی مشخص بود، 4 وزیر وزارت خانه‌های مهم مانند اقتصاد، صنعت، معدن و تجارت، کار و رفاه اجتماعی، دفاع طی نامه‌ای از وضعیت نابسامان حوزه‌های مسئولیتی خود به رئیس جمهور شکایت کردند، هشدار داده و اعلام بحران کردند، این نشان داد دولت در درون خود نیز هماهنگی ندارد.

این نماینده مجلس متذکر شد: در حوزه‌ی سلامت دولت طرح تحول سلامت را جزو عملکرد مثبت خود می‌داند در حالی که اینگونه نیست، زیرا ما در حدود 40 هزار میلیارد تومان را به حساب بیمارستان‌ها واریز می‌کنیم، اما در نتیجه شاهد هستیم که با این حجم پول هنوز هم مشکلات زیادی در بخش سلامت داریم، بسیاری از شهرهای ما از داشتن خدمات اولیه بهداشتی محروم هستند، آنها هم که این خدمات را دارند در شرایط مطلوبی به سر نمی‌برند.

وی با تأکید بر اینکه انتظارات از دولت در بیشتر حوزه‌ها برآورد نشد، تشریح کرد: انتظار داشتیم دولت در مورد اقتصاد مقاومتی بهتر عمل می‌کرد، چون امسال سال اقدام و عمل بود، بروز و ظهور این عملکرد ضعیف تا جایی بود که وزیر اقتصاد از نحوه‌ی واگذاری در راستای اجرای اصل 44 قانون اساسی شکایت کند و به نوعی در یک اقدام فرافکنانه به جای حل مشکل آن را به گردن نمایندگان مجلس انداخته و کم کاری خانه ملت را علت اصلی آن بداند.

بیگی با بیان اینکه دولت یازدهم در حوزه امور داخلی همچون سیاست خارجی عملکرد قابل توجهی نداشته است، ابراز داشت: شاه بیت اداره کشور در مدیریت بحران است که دولت در مهار اکثر بحران‌ها عملا عاجز بوده است، برای مثال مثال بحران کم آبی، ریزگردها و آلودگی هوا، مشکل دریاچه‌ی ارومیه، سیل استان‌های جنوب غربی و بسیاری موارد دیگر از جمله رویدادهایی بود که دولت نتوانست مدیریت خوبی داشته باشد.

وی اعلام کرد: حتی در عرصه‌ی سیاست داخلی هم دولت همواره سعی داشته با حاشیه سازی مردم را از مسائل اصلی و مطالبات اساسی منحرف سازد، تا جائی که مسئله‌ی برگزاری یا عدم برگزاری یک کنسرت دولت یا لغو سخنرانی یکی از نمایندگان مجلس در خراسان رضوی با اینکه مسئول مستقیم و مقصر اصلی استانداری بود، دغدغه دولت شده و نیروهای انقلابی در مظان اتهام قرار گرفته‌اند.

بیگی در پاسخ به این سوال که بهترین و ضعیف‌ترین وزیر سال 95 چه کسی بود، بیان داشت: با یک نگاه کارشناسانه وزارت اقتصاد و دکتر طیب نیا عملکرد بسیار ضعیفی از خود ارائه کرده اند، بحث حقوق‌های نجومی، وضعیت رکود و افزایش تورم، شرایط نابسامان بانک‌ها و هزاران مشکل دیگر از عملکرد ضعیف این وزیر حکایت دارد، در بین وزراء، وزیر دفاع سردار دهقان عملکرد مناسبی و بهتری داشته است و تقریبا بدون حاشیه طرح‌های خود را به مرحله‌ی عمل رسانده است.

وی در پایان گفت:ما سعی داریم تا اگر هم نقدی می‌کنیم منصفانه باشد اما واقعیت این است که عملکرد دولت یازدهم در بسیاری از بخش‌ها نقص دارد، البته این نیست که بگوئیم دولت‌های قبلی خیلی خوب بودند، اما این دولت با بالا بردن سطح انتظارات و عدم هماهنگی در داخل کابینه و حتی استانداری‌ها باعث شد تا حاشیه‌ها بیشتر و میزان عملکرد به اندازه‌ی بسیار محسوسی افت داشته باشد.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • محمد
  پاسخ ۱۳۹۵/۱۲/۲۴ - ۱۲:۴۵
  وزیر اقتصاد بدترین بوده چون تورم به شدت کاهش یافته و نرخ رشد اقتصادی افزایش چشمگیری داشته و وضع مردم ثابت مانده!
  3 + 1 -
 • بی بی
  پاسخ ۱۳۹۵/۱۲/۲۵ - ۰۹:۴۶
  مثل ما شده که دیگ به دیگ میگه رویت سیاه! مگه دولتی که شما استاندار آن و طرفدارش هستی که گلی بر سر مردم و کشور زد که حالا این دولت از آن عقب مانده است؟ جای شکرش باقی که در این دولت تورم پایین آمد، تحریمها تا حدودی بر داشته شد، ایران از انزوا در جهان بیرون آمد،افزایش و میل به سرمایه گذاری در ایران روز به روز بیشتر می شود، سایه جنگ از ایران به خاطر برجام دور شد و.... حالا شما از دستاوردهای دولتتان بگویید!
  0 + 0 -
نظر شما
 • 2
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •