مدرسه میثاق
موسسه کوثر
روزانه ۳۰۰ سکته مغزی در کشور رخ می دهد/ ضرورت پیشگیری اولیه
 • 1395/12/22 13:54
 • 75537
نماینده ایران در بورد سازمان جهانی سکته مغزی خبر داد:

روزانه ۳۰۰ سکته مغزی در کشور رخ می دهد/ ضرورت پیشگیری اولیه

نماینده ایران در بورد سازمان جهانی سکته مغزی گفت: روزانه ۳۰۰ سکته مغزی در کشور رخ می دهد.

به گزارش آناج به نقل از مهر، مهدی فرهودی استاد گروه بیماری های مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی تبریز و عضو بورد سارمان جهانی سکته مغزی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: سکته مغزی یا استروک، به گرفتاری یا اختلال قسمتی از مغز در اثر انسداد یا پارگی عروق مغز گفته می شود که بسته به محل گرفتاری مغزعلائم مختلف ناگهانی ایجاد می کند که شایعترین آنها ضعف ناگهانی دست، انحراف صورت و اختلال تکلم می باشد.

وی افزود: در اکثر موارد این اختلال بصورت انسداد یا تنگی رگ است که بین ۷۰ تا ۹۰ درصد گزارش می شود. در جهان هردو ثانیه یک نفر دچار سکته مغزی می شود و هر شش ثانیه یک نفر در اثر آن جانش را از دست می دهد.

فرهودی با بیان اینکه سالانه درجهان حدود ۱۵ میلیون نفر دچار سکته مغزی می شود که تقریباً ۵ میلیون آنها فوت می کنند، ادامه داد: در کشور ما ایران روزانه حدود ۳۰۰ مورد یعنی تقریباً هر ۵ دقیقه یک مورد سکته مغزی رخ می دهد.

سکته مغزی علت دوم مرگ و میر

وی با بیان اینکه طبق گزارشات و تحقیقات انجام شده در کشور ما متاسفانه سن بروز سکته مغزی حدود ۱۰ سال پایین آمده است و میزان بروز آن نسبت به جوامع  پیشرفته به مراتب بیشتر شده است، گفت: سکته مغزی به علت دوم مرگ و به چالش بزرگی تبدیل شده است.

استاد گروه بیماری های مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی تبریز ادامه داد: طبق مقاله چاپ شده در ژورنال لنست مرگ ناشی از سکته مغزی در ایران در سال ۱۹۹۰، ۲۳ هزارنفر سال بود که در سال ۲۰۱۰ به ۳۷هزار افزایش یافت و طبق پیش بینی های سازمان جهانی سکته مغزی تا سال ۲۰۳۰، میزان بروز مرگ میر ناشی سکته مغزی دو برابر خواهد شد .

فرهودی ابراز داشت: یک نفر از شش نفر در طول عمر دچار سکته مغزی می شود و آن ممکن است خود ما یا یکی از عزیزان ما باشد. پس باید سکته مغزی را دریابیم و به فکر آن باشیم.

۸۰ درصد سکته های مغزی قابل پیشگیری است

عضو بورد سارمان جهانی سکته مغزی سپس گفت: بهترین روش مقابله با سکته مغزی، پیشگیری اولیه بروز آن است و این در بیانیه جامع سازمان بهداشت جهانی آمده است. نکته بسیار مهم و خبر امیدبخش این است که ۸۰ درصد سکته های مغزی قابل پیشگیری است و می توان حداقل ۱۰ سال سن بروز سکته مغزی را به تاخیر انداخت.

وی سپس ادامه داد: به طور معمول دو روش پیشگیری از سکته مغزی وجود دارد در حالت اول برنامه آموزشی عمومی بصورت مختلف ارایه می شود مثلاً توصیه های لازم برای شناخت و درمان بموقع فشارخون بالا، کاهش مصرف نمک، اصلاح تغذیه، کاهش وزن و انواع کارهای مشابه، این روش ها در عین اهمیت و کمک به فرهنگ سازی عمومی، غالباً انگیزه لازم ایجاد نمی کند. در روش دوم تمرکز بر شناخت افراد در معرض خطر بالا دارد که در این حالت خود غربالگری هزینه بر بوده و کنترل افراد در معرض خطر نیز هزینه های لازم خود را دارد معمولا در این حالت حدود ۲۰ درصد جمعیت تحت پوشش قرار گرفته و بقیه ۸۰ درصد به نوعی مورد کم توجهی قرار می گیرد و خود این ممکن است مثل کوه یخی عمل کند و در نهایت ریزش نماید. هر دو روش پیشگیری به نظر می رسد کارایی و کفایت لازم را ندارد چرا که انگیزه کافی در افراد ایجاد نمی کند.

فرهودی سپس ادامه داد: اخیراً با استفاده از تکنولوژی های موجود تلاش شده به ایجاد انگیزه بهتر در افراد کمک شود. در این روش فرد داوطلبانه میزان خطر خود را ارزیابی می کند و آن را با فرد دیگری که آن عوامل خطر او را ندارد مقایسه می کند، چنین الگوی ارزیابی را خطر نسبی می گویند که در مقایسه با خطر مطلق، بسیار گویا و انگیزه ساز است.  

نماینده ایران در بورد سازمان جهانی سکته مغزی سپس ابراز داشت: به عنوان نمونه خطر مطلق سکته مغزی برای یک آقای ۳۰ ساله سیگاری،   کم تحرک با فشار خون سیستولی ۱۳۰ به میزان ۰.۷ در صد در ۵ سال آینده است در حالی خطر نسبی آن در مقایسه فرد دیگر فاقد آن عوامل خطر ۲.۳ است. یعنی احتمال بروز سکته مغزی در ۵ سال آتی ۲.۳ برابر فرد معادل فاقد ریسک خطر است.

رونمایی از ریسکومتر یا خطرسنج سکته مغزی

فرهودی سپس ادامه داد: این تکنولوژی جدید درباره سکته مغزی تحت عنوان استروک ریسکومتر یا خطر سنج سکته مغزی از سال ۲۰۱۴ توسط پروفسور والری فیژن در دانشگاه اوکلند نیوزلند بصورت اپلیکیشن (اپ) موبایل طراحی و ارایه شده است و مطالعات اولیه در این زمینه انجام و چاپ شده است.

وی سپس ادامه داد: این اپ توسط سازمان جهانی سکته مغزی (WSO)، آکادمی مغز و اعصاب آمریکا،   انجمن استروک اروپا و ارگانهای مختلف بررسی و مورد تایید قرار گرفته است. بدنبال معرفی این اپ موبایل مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی تبریز که بعنوان انجمن عضو سازمان جهانی استروک از ۷ سال پیش همکاری دارد و افتخار عضویت در بورد سازمان جهانی سکته مغزی را به عنوان نماینده کشور عزیزمان از دو سال پیش  بر عهده دارد تصمیم گرفت ترجمه و بومی سازی این نرم افزار را تقبل کند.

مدیر گروه علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی تبریز سپس گفت: لذا طی قراردادی در سال ۲۰۱۵ به این امر مهم اقدام نمود و با همکار دیگر از از گروه پزشکی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی ایران که بصورت اولیه اظهار علاقه نموده بودند و با کمک سایر همکاران مرکز تحقیقات علوم اعصاب همت کرد و در نهایت بعد از پیگیری های فراوان و تبادل نظرات و ایمیل های فراوان نسخه فارسی اصلاح شده و بومی شد و با تایید انجمن سکته مغزی ایران در نهمین کنگره کشوری و بین المللی ایران در ۱۳ اسفند ماه ۱۳۹۵ معرفی و پرده برداری شدو  قابل دسترسی و دانلود از طریق پلی استور ( Play Store) برای عموم است.

وی افزود: برای این منظور بایستی اول  اپ Play Store را نصب کنید و در آن ریسکومتر سکته مغزی را جستجو و بعد دانلود و نصب کنید. در این اپلیکیش عموم مردم می توانند در عرض چند دقیقه با انتخاب ۲۰ مورد، میزان خطر ۵ ساله و ۱۰ ساله خود را مشخص نمایند، درباره انتخاب هر گزینه راهنما نیز تعبیه شده است. در انتها فرد می تواند نتیجه را بصورت عقربه ای یا ستونی مشاهده کند و با فرد همسن و همجنس بدون عامل خطر مقایسه کند.

فرهودی همچنین اظهار داشت: امکان ثبت نام و ذخیره سازی و شرکت در مطالعه پژوهشی جهانی وجود دارد که در راستای برنامه جهانی برای کمک به کنترل عوامل خطر توسط کشورهای مختلف جهان انجام می گیرد و رعایت محرمانگی اطلاعات و اصول اخلاقی لحاظ شده است و کشور ما نیز دراین مطالعه مشارکت نزدیک دارد و ما شرکت عموم مردم را در این مطالعه پژوهشی توصیه می کنیم.

وی افزود: در این ریسکومتر یا خطرسنج که در حال حاضر فرم آندرویید آن فعال شده و بزودی فرم آیفون و اپل آن نیز ارایه خواهد شد، دسترسی به نسخه رایگان اپ خطرسنج سکته مغزی وجود دارد ولی جهت دسترسی کامل به امکانات پیشرفته بایستی نرم افزار خریداری شود. امید است با حمایت ارگان های ذیربط و وزارت محترم بهداشت این دسترسی ها تسهیل شود و با همت جمعی بتوانیم هرچه بیشتر از بروز این بیماری ناتوان کننده پیشگیری کنیم.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •