مدرسه میثاق
موسسه کوثر
تُندترین واکنش را باید اتحادیه اروپا در قبال اقدامات هلند نشان دهد
 • 1395/12/22 14:33
 • 75536
سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه؛

تُندترین واکنش را باید اتحادیه اروپا در قبال اقدامات هلند نشان دهد

ابراهیم قالین با اشاره به استاندارهای اروپا، لزوم واکنش تُند اتحادیه اروپا به اقدامات اخیر هلند را خاطر نشان کرد.

گروه بین الملل آناج: بعد از اینکه دولت هلند اجازه پرواز مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه به این کشور را لغو و خودروی فاطمه کایا وزیر خانواده و امور اجتماعی ترکیه را که قصد ورود به هلند برای سخنرانی را داشت، متوقف کردند، تنش بین دو کشور تا حد زیادی افزایش یافت.

مردم ترکیه که از طرفی کینه‌ای دوطرفه بقاء مانده از دوران عثمانی را در دل داشتند و از طرف دیگر تحت تأثیر تحریک مقامات دولتی این کشور در پی شیطنت دولت هلند قرار گرفته بودند، پرچم کنسولگری هلند در «استانبول» را پایین کشیده و تابلوی خیابان هلند در استانبول را از جایش کندند.

گفتنی است، این اقدام طرفداران اردوغان که با عنوان مردم ترکیه به کنسولگری هلند در استانبول حمله کرده‌اند، با واکنش تُند اتحادیه اروپا مواجه شد. اتحادیه اروپا بخشی از بودجه عضویت ترکیه در این اتحادیه به دلیل رویدادهای اخیر مسدود کرد.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه

ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در واکنش به اظهارات هیرت ویلدرس رهبر حزب راست افراطی آزادی هلند علیه ترکیه، در حساب توییتر خود نوشت: "ایجاد محدودیت از سوی هلند برای وزرای ترکیه و اعمال خشونت از سوی پلیس این کشور علیه معترضان صلح طلب، روز سیاهی برای دموکراسی اروپا است."

گفتنی است، سیاست حاکمیت اردوغان در اعمال فشار به مخالفان و دستگیری نمایندگان کُرد نوعی استبداد در ترکیه به وجود آورده است که پارلمان اروپا بعد از هشدارهای بسیار مجبور به متوقف کردن روند عضویت تُرک‌ها در اتحادیه اروپا شد.

بازداشت روزنامه‌نگاران نیز معنا و مفهوم قلم آزاد را در ترکیه از بین برده و اکنون شاهد این هستیم که در جزو کشورهای مستبد در خصوص آزادی بیان و مطبوعات شمرده می‌شود.

ابراهیم کالن: هلند روز سیاهی در تاریخ دموکراسی رقم زد

وی در ادامه خاطر نشان کرد: "برای دولت هلند که در مقابل نژادپرستان و فاشیست‌ها سر فرود آورده و به روابط تاریخی ترکیه - هلند آسیب رسانده است، متاسفم. چند روز آینده انتخابات پارلمانی در هلند انجام خواهد گرفت."

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه افزود: "دیشب ثابت شد که هیرت ویلدرس در راس قدرت قرار گرفته است."

اقدامات کشورهای اروپایی که خود را محد تمدّن، آزادی بیان و دموکراسی می‌دانند در محدود کردن میتینگ‌های تُرک‌ها نشان داد که این کشورها تا چه حدی به اساس و پایه‌های آرمانی خود وابسته هستند.

پیش از این مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه با اشاره به بدقول بودن غرب در مذاکرات، روسیه را کشوری قابل اطمینان دانسته بود که این اظهارات وی نیز خشم کشورهای اروپایی و آمریکا را برانگیخته است. 

کایا به استانبول بازگشت

هواپیمای اختصاصی حامل فاطمه بتول سایان کایا وزیر خانواده و امور اجتماعی ترکیه که دیدارش با شهروندان ترک تبار هلندى و نمایندگی‌های دیپلماتیک از سوی پلیس هلند با ممانعت مواجه شده بود، به استانبول رسید. 

وزیر خانواده و امور اجتماعی ترکیه وارد استانبول شد

کایا در فرودگاه  آتاتورک استانبول از سوی سلیم تومورجی رئیس حزب عدالت و توسعه در استانبول و سایر مقامات، مورد استقبال رسمی قرار گرفت.

وزیر خانواده و امور اجتماعی ترکیه در نشست مطبوعاتی مشترک با برات آلبایراک وزیر انرژی و منابع طبیعی این کشور در فرودگاه آتاتورک استانبول در رابطه با ممانعت پلیس هلند از حضور وی به اجتماع شهروندان ترک، خاطر نشان کرد: "شب گذشته تمام آزادی‌ها در هلند به حالت تعلیق درآمده بود."

وی در ادامه اظهار داشت: "هلند همواره از آزادی مطبوعات برای ما حرف می‌زند، اما دیشب خبرنگاران را بر روی زمین کشانده و با آنان به صورت زننده‌ای برخورد کردند. با اسب و سگ به اصحاب رسانه یورش بردند. شب گذشته گویی بطور ناگهانی در هلند وضعیت فوق العاده اعلام شده بود."

فاطمه کایا تصریح کرد: "از نظر ما، سیاستمداران با وجدان و متعهد غربی نیز شاهد این اقدامات بوده و آن را محکوم کرده‌اند، اما انتظار داریم اعتراض خود را با صدای بلند به زبان بیاورند. همچنین تمام جهان نیز این عمل را که هرگز قابل توجیه نیست را محکوم کنند."

وزیر خانواده و امور اجتماعی ترکیه تأکید کرد: "برنامه وزرای ترکیه را لغو می‌کنند. آنها باید در رفتار غیردموکراتیک خود تجدیدنظر کنند. ما برای دیدار با شهروندان مان و اطلاع‌رسانی در خصوص سیستم جدید ریاستی به این کشورها می‌رویم. آزادی بیان و حق تجمع نقض در هلند شده است. تمام آزادی‌ها شب گذشته در هلند به حالت تعلیق درآمده بود. شهروندان ما در آنجا با رفتار غیرانسانی پلیس هلند مواجه شدند؛ با سگ و اسب به آنها ما حمله کردند."

وزیر انرژی ترکیه: شب شرم‌آوری برای هلند و اروپا بود

برات آلبایراک وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه که در عین حال داماد رجب طیب اردوغان می‌باشد، در این خصوص اظهار داشت: " دیشب (11 مارس)، شب شرم‌آوری برای هلند، دموکراسی و آزادی‌ها و حقوق بشر در اروپا بود."

وزیر خانواده ترکیه: تمام آزادی‌ها در هلند به تعلیق درآمد

آلبایراک خاطر نشان کرد: "قاره‌ای که ادعای گهواره دموکراسی را یدک می‌کشد با اقدام خود، تمام تعهدات و حقوق بین الملل را زیر پا گذاشته و آنها را در برابر چشمان جهانیان نقض کرد. نمی‌دانم آیا می‌توان همه اینها را در قالب منطق فاشیسم و نازیسم جمع کرد؟ ارزیابی این مورد را به افکار عمومی واگذار می‌کنم."

وزیر انرژی ترکیه افزود: "هلندی که سالهاست تلاش می‌کند تا در این باره به ترکیه درس بدهد با این اقدام مرتکب اشتباه بزرگی شد. ترکیه کشوری بزرگ و مقتدر است. تمام اقدامات لازم را در چارچوب حقوق بین الملل و حقوق دموکراتیک خود انجام خواهیم داد. تردیدی در این زمینه نداشته باشید."

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • هادی
  پاسخ ۱۳۹۵/۱۲/۲۴ - ۰۹:۲۶
  یاشاسین ترکیه
  0 + 0 -
نظر شما
 • 1
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •