موسسه کوثر
مدرسه میثاق
آیا طرح تحول نظام سلامت با شکست روبرو شده است؟
 • 1395/12/21 08:54
 • 75438
اختلافات وزارت رفاه و بهداشت بالا گرفت؛

آیا طرح تحول نظام سلامت با شکست روبرو شده است؟

عدم توجه وزارت بهداشت به سخنان منتقدین، امروز کوله‌باری از بدهی به بار آورده است و بیمه‌ها به دنبال وصول طلب چند هزار میلیاردی‌شان هستند.

گروه اجتماعی آناج/نوید اسماعیلی: اردیبهشت ماه 93، طرح تحول نظام سلامت کشور جهت اصلاح و کارآمدی وضعیت ناخوشایند بیمارستان‌ها و بیماران توسط وزارت بهداشت اجرا شد. طرحی که مورد تحسین قریب به اتفاق موافقین و منتقدین سیاست‌های اجرایی دولت تدبیر و امید قرار گرفت و رضایت نسبی بیماران را به ارمغان آورد.

طرح تحول نظام سلامت، افرادی را که بیمه نبودند تحت پوشش قرار داد و موجب شد که بیماران نسبت به گذشته مبلغ ناچیزی را در بیمارستان‌های دولتی پرداخت کنند. در آن زمان، بودند افرادی که نسبت به ایرادات ساختاری این طرح انتقاداتی را مطرح می‌نمودند و عواقب استمرار این طرح با همان شیوه را بارها در محافل مختلف بازگو کرده بودند اما به دلیل ماهیت رضایت بخش مردم از این طرح و تعریف‌های بیش از حد، امکان رسیدگی و پرداخت به این انتقادات مهیا نمی‌شد.

از جمله ایرادات اصلی منتقدین نسبت به طرح مذکور، تطابق نداشتن این طرح با اسناد بالادستی حکومت و عدم بررسی کارشناسانه در مجلس و همچنین مشکلات مالی آینده این طرح بود. انتقاداتی که پس از گذشت 2 سال از اجرای طرح رنگ واقعیت به خود می‌یابند و شکاف موجود در وزارت بهداشت برای ادامه طرح مذکور را بیشتر می‌کنند.

هم‌اکنون بیش از چند هزار میلیارد بدهی وزارت بهداشت به بیمه‌ها، اجرای طرح سلامت را باهاله‌ای از ابهام روبرو کرده است. آمار و ارقام موجود حکایت از آن دارد که اگر تمام مشکلات فعلی به صورت کامل برطرف گردد بازهم مشکل بزرگی در آینده چه برای دولت فعلی یا دولت دیگر به وجود خواهد آورد که دیگر مُسکن‌هایی مانند کم کردن معوقات علاج درد نخواهد بود.

اختلافات موجود مابین وزارت تامین اجتماعی و وزارت بهداشت، حکایت از وضعیت نابسامان و جراحت عمیق این طرح دارد. بحرانی که امروز وزارت بهداشت با آن روبروست نتیجه عدم قبول سخنان منتقدین است که وضعیت این وزارت را با چالش مواجه کرده است و شاید یکی از دلایل عدم حضور قاضی‌زاده هاشمی در دولت احتمالی بعد روحانی مربوط به همین وضعیت نابسامان باشد. 

از طرفی، دیگر ایراد بزرگ طرح تحول سلامت اختلاف طبقاتی به وجود آمده در داخل کارکنان وزرات بهداشت است. دریافتی که پزشکان متخصص پس از این طرح نسبت به پزشکان عمومی چند برابر و دریافتی کل پزشکان نسبت به سایر کادر وزارت بهداشت چند ده برابر شده که این خود باعث وجود شکاف طبقاتی محض و بروز اختلاف عدیده در بین کارکنان وزارت به عنوان دست اندرکاران اصلی این طرح شده است.

در هرصورت، با توجه به محدودیت‌های شدید دولت در تامین هزینه های طرح تحول و شروع آهسته مشکلات غیرقابل حل این طرح، صدای فروریختن طرح تحول نظام سلامت دولت یازدهم آهسته به گوش می‌رسد و کم‌کم مردم نسبتا راضی از خدمات ارائه شده با مشاهده نواقص به وجود آمده در حال پیوستن به صف منتقدین این طرح هستند.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •