موسسه کوثر
مدرسه میثاق
وزارت امورخارجه ایران: اردوغان تحت تأثیر جو و فضای هیجانی قرار گرفته است!/ چرا اردوغان از ملی‌گرایی سخن گفت؟
 • 1395/11/28 10:53
 • 73882
پیامدهای سخنرانی رئیس‌جمهور ترکیه در بحرین؛

وزارت امورخارجه ایران: اردوغان تحت تأثیر جو و فضای هیجانی قرار گرفته است!/ چرا اردوغان از ملی‌گرایی سخن گفت؟

بعد از اظهارات گستاخانه رئیس جمهور ترکیه در خصوص نژادپرستی جمهوری اسلامی ایران در عراق و سوریه، بهرام قاسمی از مواضع اردوغان انتقاد کرد.

گروه بین الملل آناج: اردوغان که اولین سفر خود به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس را در بحرین بود، به صورت گستاخانه‌ای در خصوص سیاست جمهوری اسلامی در سوریه و عراق اظهار نظر کرده و و توهم زدگی خود را بار دیگر به رخ جهانیان کشید.

اصل گستاخی اردوغان

رئیس جمهور ترکیه که در انستیتو صلح جهانی در بحرین سخنرانی می‌کرد، در بخشی از اظهارات خود با اشاره به مبارزه کشورش علیه تروریسم و شرایط بحرانی کشورهای منطقه، خاطر نشان کرده بود: "ما تجزیه نشدن سوریه و عراق را می‌خواهیم. در عراق هم مجادله مذهبی و هم مجادله قومی وجود دارد، کسانی هستند که می‌خواهند عراق را تجزیه کنند. در اینجا نیز یک ملی‌گرایی فارسی وجود دارد که ما باید از آن جلوگیری کنیم. همراه با این ملیت گرایی فارسی، تجزیه طلبی نیز در آنجا موضوعیت دارد. شرایط یکسانی نیز در سوریه وجود دارد."

اردوغان در ادامه با طرح این مهم که باید جلوی اتفاقات عراق و سوریه گرفته شود، تلنگری به کشورهای ثروتمند عربی حوزه خلیج فارس زده و خاطر نشان کرده است: "به همین دلیل نیز کشورهای عربی حوزه خلیج فارس باید با ما همکاری کنند، زیرا نباید در برابر ظلم تماشاچی باشیم و نخواهیم بود."

پاسخ سخنگوی وزارت خارجه کشورمان

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان، با اشاره به سخنان رئیس جمهور ترکیه در بحرین درباره نقش ایران در عراق و سوریه اظهار داشت: "به نظر می‌رسد اظهارات آقای اردوغان، تحت تأثیر جو و احتمالا تحت فضای هیجانی خاصی باشد، چون در بین سران کشورهای منطقه، جناب اردوغان بیش از هر کسی به نقش سازنده و ثبات آفرین جمهوری اسلامی ایران در منطقه به ویژه در عراق آگاه است."

قاسمی تصریح کرد: "نقش آفرینی مثبت جمهوری اسلامی ایران در عراق بر اساس درخواست دولت قانونی این کشور در جهت مبارزه با گروه‌های تکفیری و تروریستی صورت می‌پذیرد؛ گروه‌هایی که دامنه شرار‌تشان بارها به قلب ترکیه نیز کشیده شده است."

 

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین با اشاره به مقامات تُرک خاطر نشان کرده است: "ثبات و امنیت، اولویت اصلی جمهوری اسلامی ایران در منطقه است و این مهم جز با درک صحیح شرایط و بازشناسی کنشگران ثبات ساز از بازیگران هرج و مرج طلب و حامی تروریست‌ها میسر نخواهد شد."

هدف اردوغان

اردوغان که فردی منفعت طلب بوده و این مرام خود را در حمایت از گروه‌های مختلف تروریستی مانند داعش و پ.ک.ک بارها آشکار ساخته است، در پی فتنه‌ای دیگر در منطقه می‌باشد.

حمایت اردوغان از پ.ک.ک

پیش از اینکه حاکمیت اردوغان به رأی ملی‌گرایان تُرک نیاز پیدا کرده و مبارزه با گروه تروریستی کارگران کردستان را آغاز کند، در شرایط صلح با پ.ک.ک به سر می‌برد، از این رو اردوغان علی‌رغم هشدار سازمان‌های اطلاعاتی ترکیه در خصوص تقویت پ.ک.ک در داخل کشور از این مهم چشم پوشی کرده و موجبات فعالیت آزاد عناصر این گروه تروریستی را در شهرهای ترکیه فراهم کرد.

گفتنی است، حمایت اردوغان از پ.ک.ک تنها به چشم پوشی از فعالیت این گروه تروریستی محدود نمی‌شد، بلکه بعد از امضای توافقنامه صلح در سال 2009 و در حرکتی غیر منتظره تروریست‌های پ.ک.ک را از کوه‌های فندیل با کارناوال‌هایی وارد شهرهای جنوب شرقی ترکیه کرده و با دادن امتیازاتی به کُردها، عملا عنوان "حامی کُردها" را به یک گروه تروریستی داد.

 مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق، ابراهیم تاتلیسس خواننده محبوب و کُرد زبان ترکیه و شیوان پرور خواننده کُرد خارج نشین این کشور، مهمانان ویژه اردوغان در مراسم پاسداشت بازگشت عناصر پ.ک.ک به شهرهای ترکیه بودند.

ادعای رهبری جهان اسلام

وی که ادعای رهبری جهان اسلام را داشته و سخن از همبستگی اسلامی می‌زند، بهتر است به جای مطرح کردن مسائل جدید، تحریک آمیز و فتنه انگیز، در جهت بهبود شرایط خاورمیانه در کنار دولت مردان ایرانی قرار بگیرد.

گفتنی است، رئیس جمهور ترکیه علی رغم اینکه مبارزه جمهوری اسلامی با تروریسم برای بهبودی شرایط خاورمیانه و حفظ امنیت ایران و کشورهای هم جوار را که با تحریم‌های مختلف علیه نظامی مقدس اسلامی هم همراه بوده، می‌داند لکن با بیان واژه‌هایی که باب میل کشورهای عربی حوزه خلیج فارس باشد، قصد گرفتن امتیاز از آن‌ها را دارد.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • ایرانی
  پاسخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۸ - ۲۳:۰۵
  مرگ بر جاسوس آمریکا در منطقه
  0 + 0 -
نظر شما
 • 1
 • 0
 • 1
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •