موسسه کوثر
مدرسه میثاق
 عزمی جدی برای پایان دادن به پروژه‌ی اتوبان تبریز-سهند دیده نمی‌شود/ مطالعات فاز 5 را آغاز کرده‌ایم/ دانش‌آموزان سهند برای تحصیل به تبریز می‌روند
 • 1395/11/30 12:55
 • 73881
گفت‌وگوی آناج با رئیس شورای شهر سهند؛

عزمی جدی برای پایان دادن به پروژه‌ی اتوبان تبریز-سهند دیده نمی‌شود/ مطالعات فاز 5 را آغاز کرده‌ایم/ دانش‌آموزان سهند برای تحصیل به تبریز می‌روند

علمی گفت: 12 سال زمان کمی نیست و در طول این مدت دولت‌ها تنها وعده‌ داده‌اند اما هیچکدام نتوانسته‌اند آن‌ها را محقق نمایند چون کم لطفی می‌کنند و عزمی جدی برای پایان دادن به پروژه ندارند.

گروه اجتماعی آناج: علی علمی با حضور در تحریریه خبر آناج به مسائل و مشکلات موجود در شهر جدید سهند اشاره کرد. رئیس‌ شورای شهر سهند اقدامات انجام شده توسط شورا و شهرداری را تشریح و در رابطه با پروژه اتوبان تبریز-سهند توضیحاتی را ارائه کرد.

در این گفت‌وگو علمی در رابطه با چرایی عدم وجود برخی زیرساخت‌ها سخن گفت و مزیت‌های سرمایه‌گذاری در سهند را تبیین کرد. متن کامل گفت‌وگوی آناج با رئیس شورای این شهرستان را در ادامه می‌خوانید.

جمعیت شهر در حال افزایش است/ حدود 160 هزار نفر در سهند جای گرفته‌اند

آناج: دغدغه‌هایتان در حوزه‌ی کاری چیست و شورا رفع کدام مسایل را در اولویت کاری خود قرار داده است؟

شهر جدید سهند را می‌توان یکی از مدرن‌ترین مناطق از لحاظ شهر سازی دانست چراکه تمامی استانداردهای عمرانی و زیست محیطی و در آن رعایت شده است، در حال حاضر جمعیت این شهر به بیش از 160 هزار نفر می‌رسد و به همین دلیل باید امکانات آن هم برای این تعداد نفر در همه زمینه‌ها پاسخگو باشد.

یکی از دغدغه‌های اصلی شورا و شهرداری سهند ایجاد امکانات در جهت رفاه حال شهروندان است و در این راستا اقدامات بسیاری انجام شده لکن ما معتقدیم که این مقدار کافی نیست و باید تلاش‌های بیشتری را انجام دهیم.

دولت‌ها کم‌لطفی می‌کنند/ عزمی جدی برای پایان دادن به پروژه‌ی اتوبان تبریز-سهند دیده نمی‌شود

آناج: چرا احداث اتوبان تبریز-سهند تا این حد به طول انجامید؟

همانطور که می‌دانیم یکی از مولفه‌های بسیار مهم توسعه پایدار، احداث و بهره‌برداری از راه‌های ایمن است، جاده کنونی شهر جدید سهند به تبریز در مسیری قرار گرفته است که بسیار پر ترافیک و خطر آفرین می‌باشد، لذا به همین دلیل یک جاده اختصاصی که بعدها به مسیر اصلی تبریز-ارومیه نیز تبدیل خواهد شد در نظر گرفته شده است.

این پروژه از حدود 12 سال پیش شروع شده اما متأسفانه با کم لطفی دولت‌ها و سایر عوامل تاکنون به اتمام نرسیده است، بیشتر مسئولین استانی و کشوری درباره‌ی این پروژه قول‌‌های متعددی داده‌اند و حتی برای پایان آن نیز زمان مشخص کرده‌اند اما متاسفانه وعده‌های آنان محقق نشده است. 50 درصد این طرح اجرا شده و در سفری که رئیس جمهور به استان داشتند نیز اعتباراتی برای پایان این پروژه در نظر گرفته شد اما متأسفانه عزم جدی برای پایان دادن به این طرح دیده نمی‌شود. البته این موضوع را باید در نظر بگیریم که اجرای طرح‌های عمرانی مستلزم هزینه و زمان می‌باشد اما 12 سال زمان کمی نیست و باید تا الان بسیاری از مشکلات مِن‌جمله راه مواصلاتی سهند –تبریز حل می‌شد.

از دیگر مشکلات پیش رو این است که پروژه‌های عمرانی در کل کشور با مشکلات بهره‌برداری به جهت کمبود بودجه مواجه هستند و این امر در مورد شهر جدید سهند نیز صدق می‌کند، اما این طرح چند مشکل اساسی دیگر نیز دارد که در این زمینه حداقل ماهیانه دو جلسه اختصاصی برای حل مشکلات با حضور شورای شهر و مسئولین استانی و کشوری برگزار می‌گردد و مسائل با جدیت از طرف شورای شهر و شهرداری پیگیری می‌شود.

تا پایان سال جاری، یک طرف اتوبان را به بهره‌برداری می‌رسانیم/ تبریزی‌ها راحت‌تر به سهند می‌آیند

حدود 9 کیلومتر از طرف سهند و 11 کیلومتر از  طرف تبریز احداث شده و ما بین این فاصله دره‌ای وجود داشت که مورد تملک قرار نگرفته بود، با تلاش و پیگیری‌های انجام گرفته مشکل تملک این دره‌ی حدود 4 کیلومتری حل شده است.

با توجه به موارد مطرح شده بنده به هیچ وجه نمی‌توانم تاریخ دقیقی برای اتمام پروژه اتوبان تبریز-سهند اعلام نمایم، اما با توجه به برنامه ریزی‌های انجام شده در مدت 30 روز کاری مسیر از طرف تبریز افتتاح خواهد شد و همشهریان می‌توانند از یک باند اتوبان برای تردد استفاده کنند، اما احداث و بهره‌برداری پل در نظر گرفته شده برای دره مذکور تقریبا 8 ماه زمان لازم خواهد داشت، بنابراین امیدواریم با پایان طرح بسیاری از مشکلات در حوزه حمل و نقل عمومی نیز مرتفع گردد.

سازمان اتوبوسرانی سهند ایجاد می‌شود/ برای کرایه‌ی تاکسی‌ها نرخ‌هایی جدید مصوب می‌کنیم

آناج: شورا برای بهبود وضعیت ناوگان حمل و نقل چه اقداماتی انجام داده است؟

به علت گستردگی شهر سهند به صورت صفحه‌ای امکان ارائه خدمات برای تمامی خیابان‌ها وجود ندارد لذا در این مورد سعی شده تا ارائه خدمات در حال حاضر برای خیابان‌های اصلی انجام گیرد، البته در سال جاری تعداد 3 دستگاه اتوبوس به ناوگان حمل و نقل عمومی اضافه شده اما این تعداد کافی نیست؛ برای حل این معضل مطالعاتی برای احداث و بهره برداری از پایانه مسافربری انجام شده و به زودی این طرح نیز اجرا خواهد شد، همچنین در آینده‌ای نزدیک سازمان اتوبوسرانی شهر جدید سهند تأسیس خواهد شد، البته باید این موضوع را در نظر بگیریم که ترافیک و تردد اهالی سهند بیشتر در ساعات اولیه و پایانی روز می‌باشد و در غیر این ساعات افراد کمی از اتوبوس‌ها استفاده می‌کنند، با این حال در تلاش هستیم تا برای ساعات پر تردد طرح‌هایی را مثل اضافه کردن اتوبوس به مرحله اجرا برسانیم.

در رابطه با سواری‌های مسافرکش مخصوصا تاکسی‌ها نیز اقداماتی انجام شده اما نه شورا و نه مردم راضی نیستند، به طور مثال در حوزه قیمت‌گذاری ما چندین مورد اطلاع رسانی داشته‌ایم و قصد داریم تا مجددا با یک کار کارشناسی دقیق‌تر، قیمت‌ها را تثبیت کرده و به اطلاع عموم مردم برسانیم.

مطالعات فاز 5 را آغاز کرده‌ایم/ طرح‌های احداث پارک مینیاتوری و ایجاد باغ وحش را اجرا می‌کنیم

آناج:برای توسعه شهر جدید سهند چه برنامه‌هایی دارید؟

برای توسعه شهر سهند که دارای چندین فاز بوده و خواهد بود مطالعات بسیاری توسط متخصصین حوزه عمران و شهرسازی صورت گرفته و طرح‌های بسیاری مورد نظر هست که بنا داریم تا با کمترین هزینه بیشترین بازدهی را داشته باشیم. برای مثال مطالعات فاز 5 آغاز و کارهای اولیه برای احداث آن صورت گرفته است. طرح‌هایی مانند احداث پارک مینیاتور،باغ وحش و بسیاری از امکان خدماتی و تفریحی نیز در دست مطالعه می‌باشد که با توجه به زمان بندی‌های مورد نظر، عملیاتی می‌شوند.

در این زمینه از طرف شورای شهر و شهرداری سعی شده است تا تمامی ضوابط شهرسازی رعایت شود و از ساخت و سازهای غیر قانونی جلوگیری به عمل آید.

آناج: آیا برنامه‌ای برای افزایش تعداد مراکز درمانی در شهر جدید سهند دارید؟

شهر سهند از نظر اجرای برنامه‌های بهداشت و درمان پایلوت است و طرح‌های خوبی در حال اجرا هستند اما برای یک شهر با جمعیت بیش از صد هزار نفر باید امکانات درمانی بیشتری وجود داشته باشد که در این زمینه با مسئولین استانی و کشوری و بخش خصوصی جلسات بسیاری برگزار شده تا بیمارستان و کلینیک تخصصی و فوق تخصصی احداث گردد، در این زمینه حتی با سردار کریمیان فرمانده محترم سپاه عاشورا نیز مذاکراتی انجام شده و خواسته شده تا این نهاد انقلابی در احداث بیمارستان مشارکت نماید، چون با توجه به ظرفیت‌های موجود، سهند می‌تواند به قطب درمانی منطقه نیز تبدیل شود.

فضای آموزشی موجود پاسخگوی نیاز منطقه نیست/ دانش‌آموزان برای تحصیل به تبریز می‌روند

آناج: با توجه به افزایش جمعیت دانش آموزان سهند، آیا نیازی به احداث مدارس و مراکز آموزشی جدید نیست؟

یکی از دغدغه‌های بسیار مهم شهر جدید سهند کمبود فضای آموزشی در سطوح دبستان، راهنمائی و دبیرستان است، در سال تحصیلی جاری به همین علت مجبور شدیم تا ثبت نام‌ها را در چادرها انجام دهیم، امکانات و فضای آموزشی موجود به هیچ وجه جوابگوی دانش آموزان سهند نیست، از طرفی به علت همین کمبود بیشتر دانش آموزان برای تحصیل باید به شهرهای مجاور مخصوصا تبریز رفت و آمد داشته باشند که این موضوع خود موجبات نارضایتی خانواده‌ها را فراهم کرده است.

در این زمینه پیگیری‌های فراوانی شده تا با کمک گرفتن از اداره کل آموزش و پرورش استان و خیرین مدارس و اماکن آموزشی احداث و مورد بهره‌برداری قرار گیرد، بنده دست همه عزیزانی که در این زمینه مایل به همکاری هستند را می‌فشارم و خواهش می‌کنم نسبت به ایجاد فضاهای آموزشی در سهند نیز نیم نگاهی داشته باشند.

تعداد پایگاه‌های آتش‌نشانی را افزایش می‌دهیم

آناج : یکی از معضلات سهند عدم پراکندگی پایگاه‌های آتش‌نشانی در سطح شهر است، برای رفع این مشکل برنامه‌ای در نظر دارید؟

در نظر داریم تا پایگاه‌های بیشتری را برای استقرار نیروهای آتش نشانی احداث کنیم که در این زمینه اخیرا با پیگیری‌های انجام شده بودجه‌ای نیز اختصاص پیدا کرده و تا پایان سال نیز این امر محقق خواهد شد.

برخی از آرایشگاه‌های زنانه با استفاده مکرر از سرنگ‌ها باعث شیوع ایدز می‌شوند

آناج: چرا باوجود گستردگی شهر فقط یک پاسگاه نیروی انتظامی وجود دارد؟

در حال حاضر یک پاسگاه نیروی انتظامی در فاز 3 مستقر هست و تلاش ما این است تا مجموعه‌ی موجود تقویت شود، البته از نظر امنیتی مشکل چندانی در شهر سهند نیست اما با توجه به افزایش جمعیت این پاسگاه جوابگوی مشکلات و مسائل پیش آمده نخواهد بود.

یکی دیگر از مشکلات اجتماعی در سهند آمار مبتلایان به بیماری ایدز هستند و ما در این زمینه برنامه‌های آموزشی و پیشگیرانه داشته‌ایم و بدین روند نیز ادامه خواهیم داد، به طور مثال چندین و چند آرایشگاه زنانه در شهر سهند بود که مجوز لازم برای فعالیت را نداشتند، طی جلساتی که با حضور ارگا‌ن‌های ذی‌ربط برگزار شد، در نهایت تعدادی از آنها تعطیل و تعدادی نیز برای دریافت مجوزهای لازم شناسایی و به اتحادیه مربوطه معرفی شدند.

در این زمینه مردم عزیز و به خصوص خواهران گرامی ما باید حساسیت بیشتری داشته باشند و در انتخاب خود دقت نظر داشته باشند، یکی از راه‌های انتقال ایدز استفاده چندین باره از سرنگ‌ها در برخی آرایشگاه‌های زنانه می‌باشد.

دومین مسأله موجود در رابطه با ایدز، شیوع روابط نامشروع جنسی است، سهند نیز از این موضوع مستثنی نیست و متأسفانه این معضل در بین دانش آموزان و دانشجویان بسیار شایع شده و باید خانواده‌ها دقت نظر بسیار زیادی در روابط فرزندان خود داشته باشند.

به سرمایه‌گذاران زمین رایگان می‌دهیم/ احتمال احداث نیروگاه بادی و خورشیدی در سهند

آناج: مزیت‌های سرمایه‌گذاری در سهند کدام‌‌اند و برای سرمایه‌گذاران چه امکاناتی فراهم شده است؟

برای حمایت از سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال برنامه‌های بسیاری مد نظر است، برای سرمایه‌گذاران زمین رایگان و مرغوب در نظر گرفته شده است، ما در زمینه احداث نیروگاه‌های بادی و خورشیدی با شرکت‌های داخلی و چند شرکت خارجی جلساتی داشته‌ایم و منتظر هستیم تا تمامی موارد مورد بررسی قرار گیرد تا طرح‌ها را اجرا کنیم.

از دیگر مزیت‌های سرمایه گذاری در سهند می‌توان به نزدیکی این شهر به دهکده توریستی کندوان، نزدیکی به تبریز و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد. شهر جدید سهند برای سکونت از امتیازات ویژه‌ای برخوردار است که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان آب و هوای مطلوب و امنیت شهر را نام برد، منظور از امن بودن این است در این شهر هیچ گسل زلزله‌خیزی وجود ندارد و این موضوع خود جایگاه بسیار ویژه‌ای را برای سهند در استان فراهم کرده است.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • آراز
  پاسخ ۱۳۹۵/۱۱/۳۰ - ۱۳:۱۳
  آقا بالاخره ما نفهمیدیم سهند در تقسم بندی استانی جزء تبریزه، اسکو، یا مستقله
  برخی اداره ها رو داره برخی رو نه، بانک صادرات و تجارت و رفاه رو نداره، هیچ بیمارستان و مرکز راهنمایی و رانندگی نداره
  در کل شهر صاحب نداره
  4 + 0 -
 • بی بی
  پاسخ ۱۳۹۵/۱۱/۳۰ - ۱۴:۱۸
  برای بلعیدن بودجه ناچیز اسکو تابع فرمانداری اسکو است! برای مانور مسئولان استان تابع تبریزه! کسی نیست بگوید سهم اسکو که بچه سر راهی را بزرگ و تربیت کرد در این میان چیست؟
  5 + 0 -
نظر شما
 • 2
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •