موسسه کوثر
مدرسه میثاق
عدم ارائه لایحه محدود و شفاف‌سازی منابع انتخاباتی توسط دولت/ نوآوری را درصورت امکان تصرف باید وارد کرد/ لیبرال‌ها به دنبال تحقق دموکراسی غربی‌اند
 • 1395/11/27 16:54
 • 73839
جبرائیلی در جمع دانشجویان دانشگاه تبریز عنوان کرد؛

عدم ارائه لایحه محدود و شفاف‌سازی منابع انتخاباتی توسط دولت/ نوآوری را درصورت امکان تصرف باید وارد کرد/ لیبرال‌ها به دنبال تحقق دموکراسی غربی‌اند

این کارشناس سیاسی با بیان اینکه چرا دولت روحانی لایحه را برای محدود و شفاف‌سازی منابع انتخاباتی ارائه نمی‌کند، گفت: رهبر انقلاب گام مهمی برداشته‌اند تا نظام سیاسی را که برای منحصر شدن به دست یک سرمایه‌دار پیش می‌رفت جلو گیری شود.

به گزارش آناج، سید یاسر جبرائیلی امروز در جمع دانشجویان بسیجی دانشگاه سراسری تبریز با اشاره به اینکه آنچه در فلسفه‌ی علم مورد بحث قرار می‌گیرد نسبت جامعه اسلامی با دستاوردهای جوامع خارج از حوزه اسلامی است، اظهار داشت: اگر یک دستاورد، اختراع و محصولی در حوزه علوم انسانی و تجربی در خارج از حوزه تمدن اسلامی بشر به آن دست پیدا کرد و اختراع کرد جامعه اسلامی چه نسبتی به آن می‌تواند داشته باشد؟

وی با اشاره به اینکه در رابطه با این امر دو نگاه وجود دارد، افزود: نگاه نخست این است که دستاورد بشری خنثی نیست باور فرهنگی و تمدنی دارد، شما وقتی این کالا و محصول را وارد جامعه می‌کنید آثار فرهنگی و غیره هم در جامعه دیده می‌شود به طور مثال مخترع تلفن همراه هدفی داشته است که با وارد ساختن آن به جامعه هدف نیز منتقل می‌شود؛ نگاه دوم اما منکر این روند است.

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: طیفی درمواجهه با پدیده‎هایی از این دست معتقدند ما هرآنچه در خارج از حوزه‌ی اسلامی وجود دارد باید رد کنیم زیرا به جامعه آسیب می‌رساند، افراطی‌ترین نمود این عقاید را می‌توان در روستایی در طالقان دید که حتی از برق و یخچال استفاده نمی‌کنند و معتقدند برای قرار گرفتن در میان یاران امام زمان(عج) نباید آثار تمدن غرب در زندگی‌شان وارد شود.

خودباختگی لیبرال‌ها در برابر غرب

جبرائیلی تصریح کرد: نگاه لیبرال‌های ایرانی می‌گوید که ما چاره‌ای جز تسلیم در برابر تمدن غرب نداریم زیرا در نهایت آنها برما چیره خواهند شد، در نتیجه بهتر است برای توسعه‌یافتگی شبیه آنها شده و مقاومت نکنیم.

معاون آموزش و پژوهش خبرگزاری فارس با اشاره به نگاه اسلامی تاکید کرد: ما در مقابل دستاورد دیگر تمدن‌ها نه تسلیم می‌شویم و نه کامل رد می‌کنیم بلکه باید نگاه تصرف را به دستاوردهای خارج از حوزه اسلامی داشته باشیم، کاری که پیامبر اکرم(ص) در صدر اسلام انجام داد؛ شکل آداب و رسوم اعراب جاهلی را نگه داشت و محتوای آن را تغییر داد.

وی بیان کرد: اگر اینترنت در جامعه گسترش پیدا می‌کند باید ببینیم آیا قابل تصرف، به نفع جامعه‌ی اسلامی و عاری از آثار مخرب است یا نه، در مواردی که نتوان یک فناوری یا نوآوری را تصرف کرد باید از واردات آن امتناع کرد.

این استاد دانشگاه در رابطه با رای گیری و انتخابات متذکر شد: این امر خارج از حوزه اسلامی شکل گرفته و محصول تمدن ما نیست، لیبرال می‌گوید ما حالا که انتخابات را پذیرفتیم باید به همان شکل تمام کمال غربی انجامش دهیم.

جبرائیلی اذعان داشت: مبنای مشروعیت قانون رای اکثریت است، حتی علیه خدا هم اجازه تظاهرات داده شود آن امر باید صورت پذیرد، چنانچه در غرب دیدیم به همجنسگرایی رای داده شد.

وی متذکر شد: تفکر لیبرالی به دنبال این است که این روند را در کشور محقق کند و صلاح با استفاده از شرع سنجیده نشود زیرا با دموکراسی غرب در تضاد است، این در حالی است که امام خمینی (ره) با تاسیس نهاد اسلامی در صدد از بین بردن این نوع تفکر بود.

این کارشناس مسائل سیاسی یادآور شد: قاطبه‌ی پیروان این تفکر معتقدند سیستم حزبی باید راه اندازی شده و امکان اینکه افراد به صورت مستقل وارد انتخابات شوند، وجود نداشته باشد.

وی ادامه داد: ظاهر اغواکننده‌ی سخنان این تفکر در این است که به طور مثال در انتخابات مجلس شورای اسلامی معتقد بودند جریان‌های اصولگرایی و اصلاح طلبی هر کدام باید سهمی در کرسی‌های مجلس داشته باشند.

جبرائیلی این نگاه را مغایر مردم‌سالاری دینی دانسته و افزود: به نظر بنده این رویه با مردم سالاری دینی در تضاد است زیرا وقتی قرار است احزاب با هم رقابت نمایند جایی برای مردم در نظام سیاسی باقی نمی‌ماند و افراد لایق از بطن مردم امکان ورود به عرصه‌ی سیاست را نخواهند داشت.

وی با اشاره به اینکه اکنون لیست احزاب را چه کسانی تشکیل می‌دهند، تاکید کرد: به جهت حفظ منافع حزب و قدرت در بین معتمدین افراد تمایل شدیدی به خاندان سالاری دارند و زمانی که یک لیبرالی فاقد قید و بند وارد دستگاهی می‌شود تصمیماتی می‌گیرد که به نفع خود و هم حزبی‌هایش است نه مردم!

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: آمریکا هم نظام حزبی رسمی ندارد اما عملاً قدرت بین دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان تقسیم شده است، در واقع یک درصد حداقلی بر 99 درصد حداکثری حکومت می‌کنند.

جبرائیلی اذعان کرد: به علت قرار گرفتن در رأس قدرت ثروت نیز در اختیار این طی قرار می‌گیرد و جریان سرمایه‌داری به این ترتیب موقعیت خود را تثبیت می‌کند.

معاون آموزش و پژوهش خبرگزاری فارس گفت: سرمایه‌داران لیبرال نیز در کشور ما وجود دارند هرچند در ظاهر اسلامی باشند، اینها معتقدند که پول باید در انتخابات تعیین کننده باشد، کسانی که پول ندارند در رقابت با این طیف می‌بازند.

وی افزود: اکثر رأی دهندگان نیز تحت تأثیر تبلیغات رأی می‌دهند نه از روی آگاهی و کسانی که قدرت تبلیغ بیشتری داشته باشند می‌توانند برنده انتخابات باشند.

جبرائیلی متذکر شد: حضور در احزاب برای عده‌ای حقوق نجومی، ثروت و قدرت به ارمغان آورده است که با قدرت پروژه‌های کلان را گرفته و در اختیار افزایش ثروت خود درآورده است.

این استاد دانشگاه ابراز داشت: در مردم سالاری دینی باید کسانی که صلاحیت دارند بتوانند در معرض انتخابات قرار بگیرند و مردم هم عقلانی رأی دهند.

وی با اشاره به اینکه شورای نگهبان از ابتدای انقلاب تصرف ابتدایی در این امر داشته، اذعان کرد: هنوز این تصرف کامل نشده است و این خطر وجود دارد که کشور به نظام حزبی مبدل شود، در برابر این خطر چه باید کرد؟

این کارشناس مسائل سیاسی یادآور شد: رهبر انقلاب در مهرماه سال جاری سیاست‌های کلی انتخابات را ابلاغ کردند که دقت و هوشیاری ایشان از ادامه در مسیر غلطی که کشور به سمتش حرکت می‌کرد، جلوگیری شد.

جبرائیلی با اشاره به برخی از بندهای این ابلاغیه بیان کرد: در بند چهارم و پنجم اشاره شده است که هزینه‌های انتخاباتی باید مشخص و منابع شفاف باشند.

این استاد دانشگاه گفت: وظیفه نظام اسلامی این است که فرصت رقابت متعادل را بین نامزدها تعیین کند، حضرت آقا در مهر ماه گفتند هم جلوی دخالت قدرت و ثروت را در انتخابات گرفتند. 

وی با اشاره به اینکه باید شرایط رقابت به‌صورت برابر فراهم باشد، عنوان کرد: این فرصت توسط صدا وسیما در انتخابات ریاست جمهوری اعمال می‌شود اما هنوز تکمیل نشده است.

جبرائیلی پیشنهاد کرد: دولت باید این سیاست‌ها را به مجلس واگذار کند که متأسفانه تا کنون تعمداً این کار صورت نگرفته تا انتخابات سال آتی فرا برسد، دست‌هایی در کار هستند تا این امر محقق نشود.

این کارشناس مسائل سیاسی اظهار داشت:در بعضی حوزه های انتخاباتی یک نامزد 4 هزار میلیارد هزینه میکند برای راهیابی به مجلس ،مگر درآمد یک نماینده بیشتر از 200 میلیون است در طول چهار سال که اینهمه هزینه می شود، این نشان می دهد که اینها نماینده مردم نیستند نماینده آن یک عده سرمایه داری هستند که هزینه های انتخابات را متحمل شده اند.

وی گفت: این اشکال در نظام سیاسی ما وجود داشت که رهبری سیاست انتخابات را ابلاغ کردند ،اما عده ای استنکاف می کنند میخواهند پروژه خود را پیش ببرند.

جبرئیلی اذعان کرد: جریان لیبرال سرمایه داری پر سر و صدا ترین جریان کشور از اوایل انقلاب بوده، چنان که جریان نهضت آزادی وابسته به لیبرال ها علی رغم قلت اعضا آشوبی برای جلوگیری از انتخابات تعیین حکومت جمهوری اسلامی و تصویب ولایت فقیه در قانون اساسی به راه انداختند،مردم همیشه بر دهن آن ها زدند اما آن ها اگر در آن دوران بی پرده روی صحنه بودند امروز پرده به رو افکنده اند.

وی با مقصر دانستن لیبرال ها در وضعیت نابه سامان امروز مردم بیان کرد: این شرایط جامعه امروز نتیجه حضور این ها در راس قدرت است، وقتی نقدینگی در کشور دو برابر شده است این پول کجاست؟به جیب چه کسانی میرود؟

این فعال سیاسی افزود: چرا تولید کننده را در مملکت ما فلج می کنند تا وارد کنندگان سود کنند مگر وارد کنندگان چه کسانی هستند که به نفع آن ها حرکت می شود؟!

وی با اعلام خطر فریب دوباره مردم در انتخابات پیش رو توسط عده ای سرمایه دار در سایه تبلیغات تشریح کرد: امید است ابلاغیه رهبری عملی شود وگرنه باز کسانی به راس کار می آیند که مردم را جز عده ای قلیل در اطراف خود نمیشناسند و مفهومی با لفظ مستضعف برایشان آشنا نیست.

جبرئیلی اذعان کرد: مردم آگاهانه رای بدهند و فریب نخورند تا وقتی دچار مشکل شدند نظام زیر سوال نرود.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •