موسسه کوثر
مدرسه میثاق
بستر مناسبی برای بازگشت کارکنان اخراج شده وجود ندارد/ کاهش ۵۰ درصدی دانشجو در واحد بناب/ برنامه جدید دانشگاه برای درآمدزایی و اشتغال
 • 1395/11/26 16:15
 • 73764
در گفتگوی تفصیلی با رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بناب مطرح شد؛

بستر مناسبی برای بازگشت کارکنان اخراج شده وجود ندارد/ کاهش ۵۰ درصدی دانشجو در واحد بناب/ برنامه جدید دانشگاه برای درآمدزایی و اشتغال

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بناب، گفت: در حال حاضر وضعیت دانشگاه ما زیان ده است و امکان نگهداری از پرسنل فعلی به سختی پیش می رود، متاسفانه فعلا بستر مناسبی برای بازگرداندن کارکنان اخراج شده نداریم.

به گزارش آناج به نقل از انعکاس بناب، به جهت پیگیری وضعیت دانشگاه آزاد اسلامی واحد بناب فرصتی پیش آمد که با دکتر عبداله حجتی رئیس این دانشگاه مصاحبه ای ترتیب دهیم.

انعکاس بناب: در زمان آغاز ریاست شما، دانشگاه آزاد اسلامی واحد بناب در چه سطحی بود؟

بنده اول آذر ماه مدیریت این دانشگاه را تحویل گرفتم، این دانشگاه به ظاهر از پتانسیل آموزشی بسیار بالا و محیط آموزشی زیبا و کادر اداری قدرتمندی برخوردار بود، ولی این دانشگاه به خوبی پیشرفت نکرده است، بنده در این مورد روسای سابق این دانشگاه را زیر سوال نمیبرم چرا که آنان نیز در حد توان خود تلاش هایی انجام داده اند.

انعکاس بناب: وضعیت دانشگاه آزاد واحد بناب در حال حاضر در چه سطحی است؟
دانشگاه آزاد اسلامی واحد بناب پس از دانشگاه آزاد تبریز از لحاظ امکانات، فضا و زیبایی و سطح تحصیلات دومین دانشگاه استان محسوب می شود، ولی متاسفانه طی چهار سال اخیر این دانشگاه در استان، نسبت به واحد های همجوار به شدت با کاهش میزان دانشجو تا حدود ۵۰ درصد مواجه شده است.
ظرفیت تحصیل در این دانشگاه ۲۰ هزار نفر است، ولی جای تاسف دارد که در حال حاضر ۴۷۰۰ دانشجو در این دانشگاه درحال تحصیل هستند و از این تعداد حدود ۱۸۰۰ نفر نیز تا مهر ماه سال آینده فارغ التحصیل خواهند شد.

انعکاس بناب: با توجه به کاهش دانشجو در دانشگاه های آزاد اسلامی وضعیت مالی این دانشگاه را چطور ارزیابی می کنید؟ آیا برای تامین هزینه ها فکری کرده اید؟

از آنجایی که تکمیل نبودن ظرفیت دانشگاه باعث از بین رفتن پایه های درآمدی این دانشگاه می شود، در زمانی که بنده ریاست این دانشگاه را بر عهده گرفتم، حقوق اکثر کارمندان دانشگاه پرداخت نشده بود و از طرفی این واحد دارای بدهی  ۷۵ میلیارد ریالی به صورت عندالمطالبه داشته است؛ از زمانی که ریاست دانشگاه را برعهده گرفتم تاکنون حدالامکان تلاش کردم که حقوق کارمندان این دانشگاه را سرموقع پرداخت کنیم، بدهی های قبلی را هم تا جایی تسویه و تا حدودی توانسته ایم مشکلات مالی این دانشگاه را حل کنیم.

لازم به ذکر است دانشگاه آزاد بناب آبروی شهر است وضعیت فعلی این دانشگاه نه در شأن شهر بناب و نه در شأن این واحد آموزشی است، پس ما باید به این موضوع بیشتر توجه داشته باشیم.

انعکاس بناب: نظرتان به پتانسیل دانشگاه آزاد واحد بناب چیست؟

این دانشگاه پتانسیل خیلی بالایی دارد، ولی درحال حاضر، از این ظرفیت استفاده نمی شود، و اگر همینگونه باقی بماند بنده آینده خوبی به دانشگاه بناب پیش بینی نمی کنم.

انعکاس بناب: چه کارهایی برای جلوگیری از این روند در نظر دارید؟

دانشگاه آزاد بناب، در سطح کشور بسیار معروف و پیشرفته است، حتی بعضی از مسئولان کشوری که به این دانشگاه برای بازدید آمدند در مقابل پیشرفت های آن متعجب می شدند، بنده برای ادامه حیات قبلی و زنده کردن دوباره پیشرفت های سابق این دانشگاه، چهار کمیته تشکیل دادم که از جمله این کمیته ها کمیته جذب دانشجو است. این کمیته متشکل از اساتید و معتمدین شهر و به جهت معرفی رشته ها به همشهریان و زنده کردن برخی از رشته ها تشکیل شده است.

از جمله اهداف دیگر، استفاده از معتمدین شهر برای جذب دانشجو و استفاده از خیرین در جهت رفع مشکلات مالی دانشجویان، از اساسی ترین برنامه های ما خواهد بود.

انعکاس بناب: در جهت ایجاد رشته های جدید در این دانشگاه چه برنامه هایی دارید؟

برای این کار نیز کمیته طرح توسعه رشته های علوم پزشکی با رشته های پیرا پزشکی را شروع کرده ایم و در صدد جذب هیأت علمی برای این کمیته و در تلاش برای آوردن رشته های پزشکی به این دانشگاه هستیم، جذب، مدیریت و نگهداری این رشته بسیار کار سخت و دشواری است چرا که باید به این رشته ها حساسیت بیشتری نسبت به سایر رشته ها نشان داده شود؛ ما این رشته را به عنوان هدف مشخص کرده و برای فراهم کردن آن تلاش می کنیم، زمان دقیقی نمی شود برای این رشته مشخص کرد چرا که کار سخت و دشواری است.

گفتنی است کمیته گسترش تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه در حال شکل گیری است و تشکیل کمیته اختصاصی یکی از مهمترین برنامه های ماست و هدف از این امر توسعه رشته های کارشناسی ارشد و در کنار آن توسعه رشته های دکترای تخصصی است.

انعکاس بناب: به نظر شما آیا آوردن رشته های جدید، مشکلات مالی را حل می کند؟

خیر، با افزایش رشته ها، هزینه ها هم به همراه در آمدمان افزایش خواهد یافت، با افزایش رشته های تحصیلی مشکل درآمد حل نمی شود، یعنی باید راهی برای درآمد غیر شهریه داشته باشیم، لازم است یک سری کارهای اقتصادی نیز در این واحد انجام دهیم یعنی درآمدی غیر از شهریه کسب کنیم، به همین دلیل کمیته اقصادی را در این دانشگاه تشکیل می دهیم و در این کمیته برنامه هایی از جمله تقویت طرح ساها و تولید محصولات دانش بنیان متناسب با نیازهای های روز دنیا در نظر گرفته ایم.

تولید محصولات زود بازده و تولید قطعات صنعتی از برنامه های دیگر این واحد خواهد بود که امکانات لازم را برای این کار نیز داریم؛ از این طریق  هم به دانشجویان اشتغالزایی کرده و هم درآمد غیر شهریه برای واحد به وجود می آوریم.

احتمال دارد به صورت موقت دانشکده سما را به واحد مرکزی انتقال داده و آن ساختمان را به اجاره دهیم، تا اندکی به هزینه های دانشگاه کمک باشد، این امر جهت جلوگیری از وابستگی به شهریه به ما کمک خواهدکرد، گفتنی است توان همکاران ما بسیار بالا است ولی چون ارتباطات دانشگاه با نهاد های دیگر تا کنون تنگاتنگ نبوده است ما نتوانستیم که خدمات آموزشی را در اختیار آنان قرار دهیم؛ بنده اعتقاد بر این دارم که اگر میتوانستیم قرارداد با این نهاد ها ببندیم خود در آمدی برای دانشگاهمان خواهد بود.

انعکاس بناب: شایعاتی در خصوص فروش ساختمان سما در میان مردم رواج دارد حقیقت دارد؟

خیر؛ به هیچ عنوان ساختمان های دانشگاه  به فروش نمی رسد،  فروش این ساختمان ها باعث می شود که دیگر نتوانیم این ساختمان ها را به دست بیاوریم به همین جهت هیچ یک از اموال دانشگاه به فروش نخواهد رسید.

انعکاس بناب: در مراسم معارفه گفتید که شور و نشاط را به این دانشگاه باز خواهید گرداند، منظورتان چه بود؟

من آینده روشنی برای این دانشگاه پیش بینی کرده ام، در یک سازمان اگر روحیه کارکنان خوب و نشاط حاکم بر محیط کار باشد، این نشاط و روحیه را به ارباب رجوع هم انتقال خواهد داد. کرامت و تکریم ارباب رجوع همیشه برای من در اولویت می باشد، و این موضوع را بارها به همکارانم گفته ام که با ارباب رجوع باید با ملایمت برخورد داشته باشند. درعین حال سعی براین دارم، آیین نامه ها، ضوابط و مقررات را به صورت تمام و کمال رعایت کنم، و هرگونه عملکردم در چهارچوب قوانین و آیین نامه ها خواهد بود.

انعکاس بناب: درحال حاضر، چند رشته دکترا و کارشناسی ارشد در این دانشگاه در حال تصویب است؟

درحال حاضر، ۲ رشته دکترا و ۴ رشته کارشناسی ارشد در مرحله بررسی و تصویب در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی قرار دارد که امیدواریم به زودی شاهد این رشته ها در این واحد دانشگاهی باشیم.

انعکاس بناب: دانشگاه آزاد بناب به چه مشکلی دچار شده بود، که گفتید شور و نشاط را به دانشگاه بر میگردانم؟

شور و نشاط در دوره سابق را نسبتا ضعیف می دانم؛ در میان کادر اداری کمی نا امیدی وجود داشت و تعداد قابل توجهی از کارکنان نسبت به آینده دانشگاه نا امید بودند، حتی در میان برخی از آنان بحث انتصاب مدیران گروه وجود داشت و در کل نسبت به آینده خود و آینده این دانشگاه نا امید بودند، بعضا بجای اینکه مدیران گروه انتخابی باشند انتصابی صورت میگرفتند.
اضافه میکنم در حال حاضر مدیران گروه ها را انتخابی و مبتنی بر انتخابات میان اساتید گروه های آموزشی پیش برده ایم، تا به خواسته های منطقی همکارانمان توجه کنیم؛ چرا که اگر اساتید دانشگاه با اعتماد بنفس و شاد و نشاط وارد جو کلاس شود، به حتم این نشاط را به دانشجو انتقال می دهد و به ترتیب باعث حاکم شدن شور و نشاط در محیط دانشگاه خواهد بود. ولی اگر یأس و نا امیدی در محیط حاکم باشد باعث بازتاب منفی می شود و این بازتاب به کلاس های درسی باعث به وجود آمدن مشکلاتی غیر قابل جبران می شود.

اکنون ما سعی داریم که امید به آینده را به استادان و مدیران این دانشگاه تزریق کرده و این امید را به دانشجویان و محیط اداری هدایت کنیم تا این امیدواری باعث ایجاد شور و نشاط در دانشگاه باشد.
در واقع تعریف من از نشاط، نشاط روح سازمان است که به امید به آینده کارکنان و اساتید این سازمان بر می گردد که این موضوع در ارتباط میان استاد و دانشجو بسیار تاثیرگزار است و اگر امید در دانشگاه وجود نداشته باشد درهای این دانشگاه تخته می شود.

انعکاس بناب: آیا اخراج شدگان دوران مدیریت قبلی باز خواهند گشت؟

خیر، در حال حاضر وضعیت دانشگاه ما زیان ده است و امکان نگهداری از پرسنل فعلی به سختی پیش می رود، متاسفانه فعلا بستر مناسبی برای بازگرداندن کارکنان اخراج شده نداریم، در حال حاضر حتی اداره ی کارکنان موجود برای ما سخت است.

انعکاس بناب: آیا در آینده امکان استخدام این کارکنان وجود دارد؟

بله؛ اگر بتوانیم برنامه های پیش بینی شده را به سرانجام برسانیم می توانیم این عزیزان را دوباره استخدام کنیم ولی در حال حاضر این امکان برای بازگرداندن  پرسنل تعلیق شده وجود ندارد.

انعکاس بناب: آیا تعدیل نیرو باز هم ادامه خواهد داشت؟

ما نیتی برای تعدیل نیرو نداریم و سعی داریم نیرویی از این دانشگاه دیگر تعدیل نیابد و سعی داریم امکانات را برای کادر موجود فراهم آوریم تا این دانشگاه را به سمت پیش حرکت دهیم، پرسنل این دانشگاه نیروهای سازنده ی این دانشگاه هستند؛ نباید پرسنل را به چشم ابزار دید، پرسنل دانشگاه خانواده سازنده ی این دانشگاه هستند به همین دلیل ما قلبا این را می خواهیم که تعدیلی در دوره ریاست بنده صورت نگیرد.

انعکاس بناب: علت اصلی کاهش دانشجو در این دانشگاه چه بوده است؟

یکی از علت های آن میتواند چرخه جمعیت باشد و دومی اینکه در استان ما تعداد واحد دانشگاهی بسیار زیاد است، عوامل مختلفی در کاهش دانشجو در این دانشگاه نقش داشته است، همانطور که در اوایل سخنانم گفتم تکریم ارباب رجوع میتواند باعث تبلیغ این دانشگاه در میان مردم باشد، این به این معنی نیست که کیفیت آموزش پایین باشد ولی تکریم و نوع برخورد با ارباب رجوع نیز خیلی مهم است.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •