مدرسه میثاق
موسسه کوثر
بعد از الباب به سمت رقه می‌رویم/ نمی‌خواهیم سوریه و عراق تجزیه شوند
 • 1395/11/26 14:38
 • 73754
جزئیات اظهارات جنجالی اردوغان در بحرین؛

بعد از الباب به سمت رقه می‌رویم/ نمی‌خواهیم سوریه و عراق تجزیه شوند

رئیس جمهور ترکیه در سخنرانی خود در بحرین از جهان عرب درخواست همکاری کرده و کشورش را در مسئله پناهجویان بهتر از غرب دانست.

گروه بین الملل آناج: رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه که در یک سفر دوره‌ای به کشورهای قطر، بحرین و عربستان رفته است، سخنرانی‌هایی در این کشورها انجام داده و توهم زدگی خود را بار دیگر به رخ جهانیان کشید.

اردوغان که بعد از پیروزی جبهه مقاومت در حلب و شکست‌های مستمر معارضان سوری تحت حمایت ارتش ترکیه در نبرد میدانی سوریه، دست به دامن روسیه و ایران شده بود، بعد از دیدار و گفت‌وگو با دوستان عرب خود، واقعیت‌های منطقه را فراموش کرده و اظهاراتی غیرقابل وصف به زبان آورد.

به گزارش منابع خبری ترکیه، اظهارات اردوغان در انستیتو صلح جهانی در بحرین به این صورت می‌باشد: "ما به عنوان ترکیه، به روابطمان با بحرین اهمیت ویژه‌ای می‌دهیم. باید خاطر نشان کنم که در اقدامات ضد تروریسم بحرین در کنار این کشور هستیم. بحرین بزرگ‌ترین حامی ترکیه در مبارزه با تروریسم بوده است. در شب 15 ژوئیه که ملتمان در حال مبارزه برای بقاء بود، برادران بحرینی‌مان ما را تنها نگذاشته‌اند. می‌دانم که مردم بحرین در شهرهای این کشور تا نافرجامی کامل کودتا برای ما دعا و گریه کرده‌اند. برادر عزیزم ابو سلمان اولین رهبر از جهان عرب بود که به دیدار ما آمد. از تمامی برادرانم که در آن شب چشم و دلشان به سمت ترکیه بوده و برای ما دعا کردند، تشکر می‌کنم. حمایتمان از بحرین به تمامی موضوعات از جمله صنایع دفاعی، بهداشت و سرمایه گذاری گسترش خواهیم داد."

گفتنی است، برخی از کشورهای عربی مانند عربستان سعودی در شب کودتای نافرجام ترکیه اعلام بی‌طرفی کرده بودند و تنها کشوری که با جان و دل در کنار دولت و ملت ترکیه قرار گرفته بود، جمهوری اسلامی ایران بود.

گستاخی اردوغان تا جایی می‌باشد که به ظلم حکومت بحرین به شیعیان این کشور عنوان مبارزه با تروریسم را داده و با حکومت طاغوت این کشور اعلام همبستگی می‌کند.

شایان ذکر است، به راه انداختن جنگ مذهبی بین مسلمانان، حمایت از گروه‌های تکفیری در داخل و خارج از کشور و دشمنی با شیعه و شیعیان در تمامی اقدامات حکومت اردوغان قابل مشاهده است.

آزادسازی حلب: رسانه‌های وابسته به حکومت اردوغان در حین آزادسازی حلب از معارضان، برنامه‌هایی با درون مایه دشمنی با شیعیان پخش کرده و از ظلم شیعیان به اهل سنت در حلب سخن به میان می‌آوردند. رسانه‌های وابسته به اردوغان با این کارشان افکار مردم اهل سنت ترکیه را علیه شیعیان تحریک می‌کردند که در بخشی از کارشان نیز موفق شدند.

حمایت از داعش: حمایت ترکیه از گروه تروریستی داعش مسئله‌ای است که برخی از سازمان‌های اطلاعاتی غربی و روسی در تأیید یکدیگر آن را مطرح کردند.

ادعای حمایت ترکیه از داعش حتی در اظهارات جمهوری خواهان و دموکرات‌های ترکیه نیز قابل شنود می‌باشد.

ادعای رهبری جهان اسلام: حاکمیت حزب عدالت و توسعه به ریاست اردوغان که روابط نزدیکی با فتنه افکنان و صهیونیست‌ها دارد، با اظهارات در ظاهر زیبا، ادعای رهبری جهان اسلام را دارد.

رهبری اردوغان به صورتی است که به وی اجازه نمی‌دهد حتی به اقدام نژادپرستانه دونالد ترامپ در منع ورود شهروندان 7 کشور مسلمان به آمریکا، اعتراض کوچکی داشته باشد.

ادامه اظهارات اردوغان در بحرین

رئیس جمهور ترکیه افزود: "مرز کشورهای استقلال یافتمان، برای هیچ کدام از ما کافی نمی‌باشد. زمان حرکت یکجا آمده است. هیچ جامعه‌ای نمی‌تواند با مشاهده زندگی پُرذلّت همسایگانش و ستم دیدن بردارانش که به سمت یک قبله سجده می‌کنند، تنها آینده خویش را اندیشه کند. در این سرزمین‌ها سرنوشت و غم و اندوهمان مشترک است. هیچ گارانتی وجود ندارد که بحران‌ها و اتفاقات سوریه، عراق و لیبی فردا سر ما نخواهد آمد. بعدها نه، هم اکنون باید اقدامات لازم را انجام دهیم."

تحلیل: اردوغان در این اظهارنظر خود با ذکر 2 مورد هم رهبران کشورهای عربی را تهدید کرده و هم افکار نئوعثمانی خود را آشکار ساخته است. رئیس جمهور ترکیه با اشاره به این که مرز فعلی کشورهای مسلمان کفاف رهبران این کشورها نیست، به نوعی سخن از جمع شدن مسلمانان زیر پرچم اردوغان زده و این مسئله را واجب برای بقای قدرت شاهان عرب دانسته است.

وی همچنین با اشاره به درگیری‌ها و نارضایتی‌های داخلی کشورهایی مانند بحرین و عربستان آن‌ها را به ایجاد یک بحران جدی در این کشورها در صورت اطاعت و حمایت نکردن، تهدید کرده است.

وی در ادامه با اشاره هم مرز بودن ترکیه با سوریه و عراق افزود: "دیگر باید به بحران سوریه و عراق پایان داده شود. در روند پیش رویمان مهم‌ترین مسئله ایجاد زمینه برای قدرت بخشیدن و تمدید آتش‌بس می‌باشد. برای به وجود آمدن آتش‌بس فداکاری بزرگی کردیم. ترکیه آرایش حل بحران را به صورت فعال ادامه خواهد داد. با عملیات سپر فرات بخشی از گروه‌های تروریستی داعش و پ.ی.د را از مرزهایمان دور کردیم. اکنون نیز بعد از پاکسازی الباب از داعش به کارمان ادامه خواهیم داد. بعد از آن به سمت رقه و منبیج حرکت کرده و یک منطقه امن پاکسازی شده از تروریسم به وجود خواهیم آورد که برادران عرب و ترکمنمان در آن جا اسکان پیدا کنند. هدفمان در این جا ایجاد یک منطقه امن به مساحت 4-5 کیلومتر مربع می‌باشد.

 این تلاشمان در حال حاضر ادامه دارد. ما و ارتش آزاد کشته‌هایی داده‌ایم اما نزدیک به 3 هزار نفر نیز از گروه تروریستی داعش را خنثی سازی کرده‌ایم. در این خصوص عزم‌مان جدی است، زیرا که داعش هیچ ارتباطی با اسلام ندارد. داعش یک گروه تروریستی است و دین ما دین صلح است. داعش مردم غیرنظامی را به صورت وحشیانه‌ای کشته است."

دو دستگی در حکومت ترکیه

پیش از این نعمان کورتولموش معاون نخست وزیر ترکیه گفته بود: "عملیات سپر فرات بعد از پاکسازی الباب به پایان خواهد رسید."

این در حالی است که اکنون اردوغان در سفر خود به کشورهای حوزه خلیج فارس سخن از اشغال منطقه‌ای به مساحت 4-5 کیلومتر مربع در شمال سوریه می‌زند.

ارتش ترکیه بعد از پاکسازی مناطقی از شمال سوریه از گروه تروریستی-تکفیری داعش، کنترل آن مناطق را به تروریست‌های معارض سوری می‌دهد و به این صورت اقدامات ترکیه در سوریه عملا نه برای بازگشت امنیت و آرامش بلکه به منظور برای دست یابی به منافع خود در سوریه می‌باشد.

اظهارات گستاخه دیگر از اردوغان

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در پایان اظهارات خود گفت: "در حال حاضر تعداد پناهندگانی که به اروپا و کانادا رفته‌اند، تعدادشان بسیار کم است. تعداد اصلی پناهندگان در کشور ما است و ما علی‌رغم تمامی این‌ها می‌گوییم اگر پناهجویان جدیدی بیاید باز هم حاضر به پذیرش آن‌‌های هستیم. ما نمی‌توانیم آن‌ها را با بمب‌های بشکه‌ای تنها بگذاریم. اما غرب دیوارهایی با سیم خاردار در مقابل پناهجویان کشیده و می‌گوید ما نمی‌توانیم پذیرش کنیم. آیا این‌ها انسان نیستند؟ اعلامیه حقوق بشری ما کجاست؟ وجدان کجاست؟ ما اکنون اقدامات جدید دیگری نیز انجام می‌دهیم که در چارچوب آن بخشی از پناهندگان سوری را به شهروندی خود درخواهیم آورد. در جمع این‌ها انسان‌هایی صاحب حرفه نیز وجود دارد. آیا محکوم کردن این انسان‌ها به کانتینرها درست است؟ ما ایجاد زمینه بهتر برای زندگی این انسان‌ها را یک مسئولیت انسانی می‌دانیم. اگر مناطق پاکسازی شده از ترور ایجاد شود، تعدادی از کسانی که به اروپا رفته‌اند نیز باز خواهند گشت. از همه مهتر ما تجزیه نشدن سوریه و عراق را می‌خواهیم. کسانی وجود دارند که می‌خواهند عراق را تجزیه کنند. در اینجا نیز یک ملی‌گرایی فارسی وجود دارد که ما باید از آن جلوگیری کنیم. ما نمی‌توانیم به این ظلم نظاره‌گر باشیم و نخواهیم بود."

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •