موسسه کوثر
مدرسه میثاق
قیام سرنوشت!
 • 1395/11/26 11:36
 • 73727
29 بهمن‌ها می‌آیند و بی‌تفاوت از کنارشان رد می‌شویم؛

قیام سرنوشت!

قیام 29 بهمن تبریز یک برگ زرین از تاریخ و هویت تبریز است اما آنگونه که باید، این برگ زرین را نتوانسته‌ایم برجسته کنیم.

گروه فرهنگی آناج/ غلامرضا سیفی: قیام 29 بهمن تبریز، تابلوئی دیگر از هویت آذربایجان و تبریز است. سر بچرخانی و به پشت سرت نگاه بیندازی، چندین تابلو از ایستادگی و راست قامتی این شهر خواهی دید. از نقش آفرینی بی‌بدیل در جنبش تحریم تنباکو تا علمداری در انقلاب مشروطه. از قیام سرنوشت ساز 29 بهمن تا خط شکنی در 8 دی ماه 88 .

کدام منطقه را می‌توان یافت که  تاریخ قطور و پر طمطراقی بسان تبریز و آذربایجان داشته باشد؟! تا می‌خواهی همین عناوین را ردیف کنی حسی از غرور و فخر در وجودت متولد می‌شود.

مطالعه 150 سال اخیرِ تاریخ ایران، گواه محکمی است بر هویتِ عدالتخواهی، اسلامخواهی و دفاع از تمامیت ارضی کشورمان توسط مردم آذربایجان. هر کدام از این وقایع تاریخی، علامتِ هویت یک شهرند. علامت‌هایی که اگر ما از یاد ببریم و نبینیم تاریخ حداقل در ذهن خود دارد و خواهد داشت.

قیام 29 بهمن تبریز یک برگ زرین از تاریخ و هویت تبریز است. اما آنگونه که باید، این برگ زرین را نتوانسته ایم برجسته کنیم. شاید گزاف نباشد بگوئیم هیچ دیاری با رویدادهای تاریخ ساز و سرنوشت سازِ خود، اینگونه جفاکارانه رفتار نکرده است!.

هویت تبریز و پیشروی در اتفاقات فخرآور ایرانِ اسلامی یک روی سکه است و روی دیگر این سکه، تبیین و ترویج این هویت‌ها و تاریخ سازی‌هاست.

اظهر من الشمس است که هنوز نوانسته ایم تبریزِ 150 سال اخیر را بخوبیِ آنچه که بوده و اثر گذاری و جریان سازی داشته به دنیا نشان دهیم. نه به دنیا که به مردم خودِ تبریز هم نتوانسته ایم تصویر کنیم این همه تاریخ غرور آفرین را.

اگر تاریخ تبیین شود، می‌شود مایه فخر یک ملت. لیکن شوربختانه باید گفت، ما با مقاطع تاریخ ساز خود، خوب تا نکرده ایم و صد البته چوبش را هم خورده ایم.

29 بهمن تبریز آنقدر بزرگ هست که عالی‌ترین مقام سیاسی و مذهبی کشورمان همه ساله زمانی را برای تکریم و تعظیم آن در نظر می‌گیرند.

قطعاً امام خامنه ای(مدظله العالی) بیش از هر شخص و جریان و دستگاه دیگری در تکریم 29 بهمن نقش داشته اند. اگر دیدارهای سالانه ایشان به همین مناسبت نبود، 29 بهمن جز یک خط سیاه در تقویم سالانه نمود و ظهور نداشت.

چه 29 بهمن هایی که آمده اند و رفته اند و ما بی‌تفاوت از کنارش رد شده ایم نه یک تولید فاخر رسانه ای در همه ابعاد و نه نشانی از این حرکت تاریخ ساز در فضای عمومی شهر و اِلمان‌های شهری.

القصه اینکه؛ تبریز تاریخ درخشانی دارد. این تاریخ درخشان را باید سرِ دست گرفت و با افتخار آن را برجسته کرد. این روزها همه آستین ها را بالا زده اند تا برای تبریز 2018 شهر را آماده کنند اما تاکنون در ذهن و فکر متولیان امر، نشانی از پرداختن به این هویت و تاریخ دیده نشده است.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •