مدرسه میثاق
موسسه کوثر
تجربه تلخ انتخابات ۹۴ در آذربایجان‌شرقی تکرار می‌شود؟
 • 1395/11/26 09:24
 • 73721
با معرفی نحوه برگزاری انتخابات مجلس به عنوان الگو توسط مدیران استانی؛

تجربه تلخ انتخابات ۹۴ در آذربایجان‌شرقی تکرار می‌شود؟

حال که مسئولان هیئت اجرایی انتخابات 94 را در حوزه‌ی ‌آذربایجان‌شرقی با ‌آن همه حاشیه و تخلف، به عنوان الگو معرفی می‌کنند، باید منتظر وقوع رویدادهایی دیگر در صورت تبعیت از این الگو در انتخابات آتی باشیم.

گروه سیاسی آناج: برخی اتفاقات با مرور زمان از یاد می‌روند اما در مقطعی یک‌سری صحبت‌ها و اتخاذ مواضعِ طلب‌کارانه موجب می‌شود رویدادهای گذشته در اذهان عموم تکرار شوند و قیاس اعمال بهترین معیار برای قضاوت عملکرد اشخاص گردد.

انتخابات 94 و حاشیه‌های پیرامون آن را به یاد دارید، تخلفات گسترده موجب شد انتخابات حوزه‌ی اهر و هریس به ابطال بکشد و شیرینیِ دموکراسی در کام مردم تلخ شود. حوزه‌ی انتخابیه‌ی تبریز هم خالی از حاشیه نبود و مثل آب خوردن در عرض یک ساعت مانده به پایان مرحله‌ی دوم رأی‌گیری، جای نفر چهارم و پنجم عوض شد لکن بازشماری آراء و ایستادگی شورای نگهبان در مقام دفاع از امانت مردم، باعث شد حق به حق‌دار برسد و آن کسی که ملت اعم از خوب و بد خواسته‌اند بر صندلی وکالت تکیه بزند.

تبعات کارشکنی هیئت اجرایی برای همگان ملموس بود و در وهله‌ی اول به اعتماد مردم خدشه وارد گردید و در گام بعدی نفرات شاخص به علت تاخیر در بازشماری آراء و اعلام نتیجه‌ی نهایی از حضور در هیئت رئیسه مجلس باز ماندند.

قریب به یک سال از آن وقایع ناخوشایند می‌گذرد و مسئولین ارشد استان به جای آنکه در برابر افکار عمومی پاسخگو باشند و شفاف‌سازی کنند، با رویکردی طلبکارانه، بر روی تخلفات صورت گرفته و قصورهای انجام شده ماله کشیده‌اند و نه تنها ابراز تاسف نمی‌نمایند، بلکه انتخابات 94 را برگ زرینی در عملکرد خود می‌دانند و از آن به عنوانِ تجربه‌ی موفق یاد می‌کنند.

همین دیروز بود که رسانه‌ها از زبان یک مسئولِ دولتی نوشتند: «تجربه موفق انتخابات سال 94 باید الگوی ما در انتخابات آتی باشد»

چنانچه مجریان انتخابات ریاست‌جمهوری بخواهند رویه‌ای را که در انتخابات مجلس دهم پیش گرفتند، به عنوان الگو برگزینند، باید از همین ابتدا نگرانِ آینده بود و برای شائبه‌هایی که ممکن است پیش بیاید، فکری کرد!

در انتخابات اخیر به قدری تخلف و کارشکنی مشهود بود که از همان ایام تبلیغات انتخاباتی، کاندیداهای منتقد دولت لب به اعتراض گشودند و خواستار رعایت عدالت، پایین نکشیدن بنرها و عدم حمایت مسئولین ستاد انتخاباتی از نامزدهایی خاص شدند، حال که در انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای شهر میزان مشارکت بالا و تعداد کاندیداها محدود خواهد بود، چه اتفاقاتی قرار است رخ دهد؟

آیا عده‌ای می‌خواهند همچون انتخابات 94، بنرهای رقبای روحانی را پاره کنند، علیه آن‌هایی که مقابل رئیس دولت‌شان ایستاده‌اند، سخنرانی نمایند و یا آنکه با تکرار رویه‌ی سابق موجب ابطال انتخابات در حوزه‌ای شوند و بعداً بگویند شورای نگهبان آراء مردم را پایمال کرد!

انتخابات همیشه به جهت حضور مسئولانه مردم و امنیت برگزاری آن یک تجربه موفق برای نظام و ملت محسوب می‌شود اما حداقل عملکرد هیئت اجرایی را در انتخابات پیشین نمی‌توان تجربه‌ی موفق قلمداد و آن را به عنوان یک الگو عرضه کرد.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •