مدرسه میثاق
موسسه کوثر
همیشه سعی کرده‌ام از سیاست دور باشم/ سرمایه‌گذاری تعریف دارد، عده‌ای برای رانت‌خواری آمده‌اند/ وقتی می‌خواهیم کمی محکم نظارت کنیم، می‌گویند دخالت کردید!
 • 1395/11/26 09:06
 • 73708
صفرتاصد/ گفت‌وگوی آناج با رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تبریز؛(1)

همیشه سعی کرده‌ام از سیاست دور باشم/ سرمایه‌گذاری تعریف دارد، عده‌ای برای رانت‌خواری آمده‌اند/ وقتی می‌خواهیم کمی محکم نظارت کنیم، می‌گویند دخالت کردید!

ایرج شهین باهر با بیان اینکه نزدیک 70 درصد وقت شورا صرف مباحث سیاسی و حاشیه‌ای شده است، می‌گوید همواره تلاش کرده تا از سیاست دور باشد.

گروه اجتماعی آناج: ویژه‌ برنامه‌ی صفرتاصد، درصدد است فرصت یکسانی را در اختیار تمام اعضاء شورای شهر تبریز قرار دهد تا تک‌ تک آنان با حضور در تحریریه‌ی خبر آناج، مختصری از عملکرد خود را شرح دهند و ضمن پاسخ‌گویی به سوالاتِ مرتبط با حوزه‌ی شهری، اقدامات‌شان را در مظان قضاوت قرار دهند.

میهمان این هفته‌ی برنامه صفرتاصد، ایرج شهین‌باهر بود. رئیس کمیسیون عمران شورای چهارم تبریز اقدامات شاخص خود را در طول چند سال گذشته نام برد و در رابطه با پشت‌پرده سرمایه‌گذاری‌ها و ضوابط‌فروشی‌ها توضیحاتی ارائه کرد.

بخش اول گفت‌وگوی آناج با این عضو شورا را در ادامه می‌خوانید:

کودکان ساکن مناطق حاشیه‌نشین و بافت فرسوده در کوچه‌ی یک متری به رشد فرهنگی نمی‌رسند

آناج: در طول شورای چهارم بر روی کدام مسایل متمرکز شده و بیشتر وقت‌تان را به حل چه مشکلاتی اختصاص دادید؟

 بنده در گذشته شهردار باسمنج و سه دوره رئیس نظام مهندسی ساختمان بودم؛ رشته‌ام سازه و عمران و هم شهرسازی می‌باشد و با موضوعات شهری کاملا مرتبط است. در کشورهای در حال توسعه یا جهان سوم اولویت اصلی اصلاح زیرساخت‌ها می‌باشد و عملا هم می‌بینیم که وزارت کشور می‌گوید درصد بودجه شهر باید عمرانی باشد. در حالیکه در پاریس 70 دصد بودجه فرهنگی است چراکه زیرساخت‌هایشان آماده بوده و اینها فقط یک سری هزینه‌ برای نگهداری سازه‌ها صرف می‌نمایند و در حوزه عمرانی فعالیت چندانی ندارند.

نباید انتظار داشته باشیم در بافت‌های فرسوده و مناطق حاشیه‌نشین کودکان بتوانند از نظر فرهنگی رشد مطلوبی کنند، چنین چیزی ممکن نخواهد بود چون اول باید امکانات وجود داشته باشد که نیست. وقتی در یک فضایی نه پارک هست و نه کتابخانه و نه ورزشگاه انتظار نداشته باشید در کوچه‌ای یک متری بچه چنین شهروندی به تعالی فرهنگی برسد.

 قطعا نیازمند این هستیم که اول زیرساخت‌هایمان را آماده کنیم و از این لحاظ برای شورای شهر متخصصین امور شهری و اجتماعی نیاز است. گاها هم شاهد هستیم همکارانی که در این حوزه اصلا تخصصی ندارند اظهارنظرهایی می‌کنند که ما هم تعجب می‌کنیم، به عبارت دیگر کسی که در این حوزه اصلا دانش تخصصی و فنی ندارد در بعضی موضوعات مثل طرح جامع خیلی اظهار نظر تخصصی می‌کند.

همیشه سعی کرده‌ام از حاشیه و سیاست دور باشم/ تنها مرد عمرانی شورا بنده‌ام

علی‌ایحال آنچه مرا تشویق کرد به شورا بیایم رشته تحصیلی‌ام و تخصصی که در این حوزه به صورت علمی و عملی داشتم، بود. شهین‌باهر یک فرد صرفا آکادمیک نیست و در کنار دانشگاهی بودن یک فرد عامل می‌باشد که نزدیک بیست سال در حوزه ساخت و ساز و موضوعات دیگر سابقه اجرایی دارد.

همواره سعی کرده‌ام از حوزه سیاسی و حاشیه‌ای دور باشم و تلاشم این بوده که بیشتر به آنچه در تخصص خودم است پرداخت کنم. چون در شهر به تخصص بنده به قدری نیاز است که اصلا لازم نیست به حوزه‌های دیگر ورود کنم. یعنی اگر به عنوان یکی از اعضای بیست و یک نفره شورا فقط به حوزه عمرانی ورود کنم به حد کافی کفایت می‌کند، تنها مرد عمرانی شورا من هستم و مرد عمرانی دیگری نیست. حوزه‌های دیگر به من ربطی ندارد و اعضاء دیگر هم به رشته خودشان ورود کنند بهتر است.

یکی از وظایف شورا این است که نیازها و اولویت بندی‌ها را درست تشخیص دهد و در جایی که اولویت هست طرح عمرانی اجرا کند و جایی که اولویتی وجود ندارد را برای رده‌های بعدی نگه دارد. پول‌های زیادی در شهر هزینه شده است که خیلی نیاز نبود و شاید موضوعات اولویت‌دار و مهم‌تر از آنها داشتیم. ما سعی کرده‌ایم روی پروژه‌هایی که واقعا برای شهرمان نیاز است زوم کنیم و پروژه‌هایی که برای شهر نیاز نیست را حذف نماییم.

در این شهر کارهایی را انجام دادند که اگر نمی‌دادند، خیلی بهتر می‌شد

 ما پروژه‌های زیادی را که در دوره قبل مصوب شده و حتی در حال اجرا بود را تعطیل ‌کرده‌ایم و این خود عملکرد مهمی است. حالا خوشبختانه یا متاسفانه گاها در بعضی شهرها یا در شهر خودمان، شهرداری یا شوراها بعضی کارها را انجام می‌دهند که اگر انجام نمی‌دادند خیلی بهتر بود. از جمله‌ی این کارها می‌توان ساخت پاساژ در پایین فلکه بزرگ ولیعصر و یا تخریب کردن فضای سبز میدان نظامی و تبدیل آن به پاساژ را نام برد که ما در این همین دوره آن‌ها را متوقف کردیم.

 گاها اگر یک تعداد کار نکنند بهتر است! یعنی کار کردن آن شخص به ضرر شهر است نه به نفع شهر. وقتی می‌گوییم عملکرد؛ به این معنی نیست که صرفا باید یک سری کارها انجام بگیرد.گاها انجام ندادن آن کار یعنی عملکرد مفید.

در این دوره از شورا ما اجازه نداده‌ایم فضای سبز تغییر کاربری پیدا کند، مگر در مواردی که خیلی نادر بود و توجیه داشت. استاندار آذربایجان‌شرقی پیش‌تر اعلام کرد 350 هکتار تغییر کاربری در هشت سال گذشته اتفاق افتاده بود، این از همان مواردی است که می‌گویم اگر آدم انجام ندهد عملکرد محسوب می‌شود. همین که کسی به قوانین و ضوابط احترام بگذارد خودش عملکرد است.

باغلارباغی را بدون آنکه توجیهی داشته باشند، مجتمع تجاری می‌کردند

باغلار باغی را در دوره قبل به کاربری تجاری تغییر داده بودند و هیچگونه توجیهی نداشتند، وسط شهر و جایی که شاید داشته اول و آخر ما بود، آن را از بین می‌بردند و برج 60 طبقه احداث می‌کردند! این دوره ما آن را به فضای سبز برگرداندیم، فکر نمی‌کنم در تاریخ، این مورد در هیچ شهری اتفاق افتاده باشد که شهرداری قبول کند 17 هکتار کاربری تجاری را به فضای سبز برگرداند. هیچ شهرداری این را قبول نمی‌کند این یک منبع درآمد بزرگ است لکن انصافا آقای شهردار در این مورد مقاومت نکرد و در سال‌های اول این دوره چند تا سرمایه‌گذار برای بحث احداث آنجا جلو آمده بود ولی ما در کمیسیون عمر ان شدیدا مخالفت کردیم و گفتیم که با کلیت این امر مخالف هستیم و آقای شهردار هم احترام گذاشت و نهایتا آنجا در کاربری سابقش به جا ماند.

احداث پاساژ در فلکه بزرگ ولیعصر سرمایه‌برداری بود/ زمین و پروانه را شهرداری می‌دهد، طرف مقابل هم به مردم هوا می‌فروشد!

آناج: برخی بر این عقیده‌اند که شورا سرمایه‌گذاران را فراری می‌دهد، نظرتان در این باره چیست؟

بنده واقعا سرمایه گذاری در بعضی جاها نمی‌بینم، مثلا درست کردن پاساژ در فلکه بزرگ سرمایه گذاری نیست، سرمایه برداری است. بالاترین ارزش افزوده تبریز در ولیعصر است، این را یک بچه هم می‌داند. آن سرمایه‌ای که آمد و در آن پاساژ تثبیت شد برای شهر ما چه کار کرده است؟ به جر اینکه ترافیک ایجاد کرده، به جز اینکه سرانه شهر ما را در آنجا بالا برده است، به جز اینکه فضای سبز و فضای باز ما را از بین برده است، دیگر چه فایده‌ای داشته؟ این سرمایه گذاری به چه درد من می‌خورد؟ هیچ اعتقادی به این‌گونه کارها ندارم.

 قطعا هم تنگ نظرانه نگاه نمی‌کنم چون خودم هم به هر حال در حوزه ساختمان سرمایه گذار هستم، ما دنبال سرمایه گذار هستیم نه سرمایه بردار. بارها برای ما پیشنهاد رسیده است که شخصی می‌خواهد در اطراف ائل گلی پاساژ درست کند، این سرمایه برداری است نه سرمایه گذاری! کلا ائل گلی را از بین برده‌ایم و دیگر چیزی نمانده است. این سرمایه گذار را نمی‌خواهیم و همان بهتر که قهر کند و برود. آن پولی را که می‌دهد نمی‌خواهیم چون او می‌آید و داشته ما را می‌گیرد، چیزی به ما نمی‌دهد که اسمش را گذاشته‌اند سرمایه گذار. طرف می‌آید زمین و پروانه را از شهرداری می‌گیرد؛ می‌گوییم جنابعالی چه چیزی خواهی آورد؟ می‌گوید بنده هم احداث خواهم کرد! آقا بسم‌الله. آن هم به محض گرفتن پروانه پیش فروش می‌کند و هوا را به جماعت می‌فروشد! پول منِ تبریزی را می‌گیرد، از شهر پول‌ها را جمع می‌کند، 10 میلیون از این، پنجاه میلیون از آن، 100 میلیون از دیگری، ساختمان درست می‌کند. این که دیگر سرمایه گذاری نیست این پول تبریز است! متاسفانه 99 درصد سرمایه گذاری‌های ما این چنین می‌باشد.

تنها سرمایه‌گذاری واقعیِ تبریز، لاله پارک است/ عده‌ای آمده‌اند تا رانت‌خواری کنند

 تنها سرمایه گذاری که در این شهر به شکل واقعی اتفاق افتاده، لاله پارک است چون دلارها توسط یک تبریزی مقیم خارج؛ از خارج آمده است.

سرمایه گذاراین است که از سایر ممالک پول بیاورد و وصل کند به شهر تبریز و برای منطقه سود ایجاد کند. آنهای دیگر سرمایه گذار نیستند، آمده‌اند تا تسهیلاتی که برای سرمایه گذاری داده می‌شود را رانت خواری کنند. در پروژه آیسان سرمایه گذار از وقتی آمده هنوز فونداسیونش کار نشده اما در صدا و سیما تبلیغات می‌کند و در اذای تهیه‌ی شن وماسه‌اش مغازه می‌دهد. در ازای تبلیغات در صدا و سیما مغازه می‌دهد، این یعنی ریالی در بساط ندارد. خب به رکود هم برخورد کرد و گذاشت رفت، خوشبختانه شهرداری به موقع وارد شد و تعیین تکلیف کرد، شاید بدتر از این‌ها اتفاق می‌افتاد. با تدبیری که شهرداری اندیشید امروز پروژه جان گرفته و در حال ساخت است.

کمیسیون توافقات، کمیسیون فروش تبریز و رفاه شهروندان بود/ کوچه‌ای در تبریز پیدا نمی‌کنید که دو همسایه باهم قهر نباشند

ما کمیسیون توافقات را در این دوره از شورا حذف کردیم و این خیلی کار بزرگی است. شاید در شهرهای نادری کمیسیون توافقات حذف شده باشد اما باید اذعان داشت که کمیسیون توافقات به معنای کمیسیون فروش شهر، ضوابط، رفاه و آسایش اهالی تبریز بود. در کوچه‌ای که باید ساختمان دو طبقه احداث شود دوازده طبقه احداث می‌‌شد! کوچه‌ای که می‌تواند به ترافیک سه طبقه جواب دهد چگونه می‌تواند به ترافیک دوازده طبقه جواب دهد؟ من به شما قول می‌دهم کوچه‌ای در تبریز پیدا نمی‌کنید که دو همسایه باهم قهر نباشند! همه هم به خاطر مسائل ضوابط شهرسازی است، یکی می‌گوید آقا بلند ساخته‌ای خانه من دیده می‌شود، یکی می‌گوید بلند ساخته‌ای آفتاب نمی‌تابد و سایه اندازی دارد. یکی می‌گوید شما 4 تا ماشین دارید و کوچه را ترافیک کرده‌اید. قبلا شهرها انسان محور بودند و روابط هم به نوعی رعایت می‌شد، مردم در ساخت و ساز حریص نبودند که که هی طبقه اضافه کنند. اکنون 10 طبقه می‌دهند 2 طبقه هم خلاف کار می‌کند. 12 طبقه می‌دهند 2 طبقه هم خلاف کار می‌کند، 15 طبقه می‌دهند دو طبقه هم خلاف کار می‌کند هر جور که می‌دهند این دو طبقه خلاف هست.

اگر کسِ دیگری شهردار تبریز بود با حذف کمیسیون توافقات مخالفت می‌کرد

از زمانی که کمیسیون توافقات را حذف کرده‌ایم درآمد شهرداری رو به نزول است و ساخت و ساز با رکود مواجه شده است؛ ما می‌گوییم طرف خیرات می‌کند، آنکه یک میلیارد دارد یک میلیون خیرات کردنش خیلی به چشم نمی‌آید اما آن کس که کل دارایی‌اش یک و نیم میلیون است یک میلیون خیرات کند خیلی با ارزش است. یعنی آن وضعیت مهم می‌باشد. ما در برهه‌ای کمیسیون توافقات را حذف کردیم که وضعیت مالی شهرداری در بدترین حال ممکن بود.

پیش‌تر در شهرداری برای پول گرفتن وقت نداشتند و همه به صف شده بودند که پول واریز کنند. حالا بروید ببینید در مناطق چه خبر است؟ من وقتی رئیس سازمان نظام مهندسی بودم نزدیک 6 میلیون متر مربع پروانه صادر شده بود، درحالی که بیشتر پرونده‌ها هم به نظام مهندسی نمی‌آمد اما الان شاید در این دو ـ سه سال از یک دهم هم پایین‌تر آمده و این یعنی درآمد شهرداری واقعا اسفناک است.

 این تصمیم را در این مقطع گرفتن خیلی جسارت می‌خواهد، شهردار تبریز هم واقعا با ما همکاری کرد، فکر می‌کنم اگر شهردار کس دیگری بود هیچ وقت قبول نمی‌کرد .

دیگر با تغییر کاربری و ضوابط فروشی شهرداری صاحبِ پول نمی‌شود اما مدیریت هزینه هم خودش یک بحث جداست. ما سعی کرده‌ایم جلوی هزینه‌ها را بگیریم. قبلا وقتی می‌خواستند یک پل محله را افتتاح کنند یکی ـ دو روز ببر و بیار به پا می‌شد، چقدر هزینه و تبلیغات می‌شد که مثلا می‌خواهیم پل محله را افتتاح کنیم. اینها را جمع کرده‌ و از یک طرف هم سعی کرده‌ایم که مطابق با بحث اولویت بندی برای موضوعات غیر ضروری هزینه نکنیم.

70 درصد انرژی شورای چهارم صرف مباحث سیاسی و حاشیه‌ای شد

آناج: چرا تنها مرد عمرانی شورا را به کمیسیون عمران راه نمی‌دادند؟

متاسفانه همیشه بحث‌های سیاسی بر بحث‌های تخصصی و علمی غالب است. 60 ـ 70 درصد  انرژی شورای ما صرف بحث‌های حاشیه‌ای و سیاسی می‌شود و این واقعیتی غیر قابل است. از این غافل نشویم. بنده به عنوان یک متخصص امور شهر در این حوزه می‌توانم بگویم کارهایم را تعطیل کرده و به شورا آمده‌ام و از روی بیکاری به شورا نیامده‌ام. بچه‌ی این شهرم و تبریز را دوست دارم و علاقه‌مندم که کاری برایش بکنم. برای همین آستین بالا زده‌ام و آمده‌ام که کار کنم، دلم می‌سوزد وقتی گاها می‌بینم دقایقی که باید در اینجا برای به نفع شهر تصمیم گیری شود افراد بیشتر به شکل تبلیغاتی نگاه می‌کنند و سعی می‌‌نمایند از تریبون شورا به شکل تبلیغاتی استفاده کنند.

انشاءالله که اینطور نیست و من اشتباه برداشت می‌کنم اما در برخی موارد عوام فریبی نه در شورای ما بلکه دراکثر شوراها هست.

بنده در جایگاه ریاست کمیسیون عمران، اولا سعی کرده‌ام پروژه‌هایمان را زمان بندی کنم، چون پروژه‌ای که اولویت بندی و زمان بندی ندارد قطعا با مشکل مواجه خواهد شد. این یک علم و تخصص است. ما این مدیریت پروژه را در این دوره عملیاتی کردیم.

وقتی می‌خواهیم کمی محکم نظارت کنیم، می‌گویند دخالت کردید!/ باید نرم برخورد کنیم تا بگویند نظارت...

شورا بیشتر اسم است و اختیاراتی ندارد. باید گفت شورای شهرداری نه شورای شهر! در شورای شهرداری بودنش هم باز اختیارات چندانی ندارد و دائم به راحتی در مضان تهمت و افترا قرار دارد. یعنی شما مرز بین نظارت و دخالت را نمی‌توانید در اینجا مشخص کنید. یعنی وقتی می‌خواهید مثلا کمی محکم نظارت کنید می‌گویند آقا شما دخالت کردید! آیا به نظر شما این نظارت نیست؟ می‌گویند نه شما وقتی محکم نظارت کردید، دیگر می‌شود دخالت! کمی نرم‌تر برخورد می‌کنیم می‌شود نظارت!

ما هم در بعضی مراجع پاسخگو هستیم که می‌گویند آقا شما گویا در مسائل اجرای دخالت کردید! در هر حال اگر بخواهید نظارت واقعی کنید کمی مشکل ساز می‌شود. این نقص و ضعف قانونی که در شوراها هست، به هر حال دست و پای اعضای شورا را می‌بندد و بحث این اتفاقات اخیر هم باعث می‌شود آدم کمی هم دست به عصا حرکت کند که مبادا مثلا به من که می‌خواهم نظارت کامل کنم نگویند که آقا شما دخالت کردید.

 ما در بحث‌های عمرانی سعی کرده‌ایم که به بحث‌های کیفی و اولویت بندی موضوع و تسریع در احداث بپردازیم. من ادعا می‌کنم که در تبریز این می‌تواند برای من عملکرد باشد، ما پروژه خودمان را در نصف زمان مقرر تمام کرده‌ایم تا به حال در تبریز چنین اتفاقی نیفتاده بود که در تبریز یک زیرگذر شش ماهه تمام شود اما قبلا ساخت یک زیرگذر در این شهر سه سال و نیم طول کشیده، هزینه‌هایشان چندین برابر شده، مشکلاتی برای شهر و اهالی محل ایجاد گشته و لذت بهره‌برداری از بین رفته است.

با مدیریت پروژه‌ها پیمانکار را مجبور می‌کردم شبانه بتن‌ریزی کند

ما با مدیریت پروژه دیده‌ایم از برنامه زمان بندی عقب هستیم و پیمانکار را مجبور کرده‌ایم که شب بتن ریزی کند. ما مجبور کرده‌ایم که زمان بندی را رعایت کند و این باعث شده مردم از این پروژه‌هایی که امروز دارند استفاده می‌کنند در نصف زمان قرارداد تمام شود.

زیرگذرهای جدیدالاحداث تبدیل به استخر نمی‌شوند

در بعضی از پروژه‌ها هم بعضی ایرادات می‌تواند باشد اما ما سعی کرده‌ایم بحث‌های فنی را درست پیاده کنیم. مثلا این زیرگذرهایی که قبلا احداث شده با یک باران کوچک تبدیل به دریاچه می‌شود که حتما شما رسانه‌ای‌ها هم مطالب و عکس‌هایش را که ماشین تا کجا در آب فرو می‌رود منتشر می‌کنید. در زیرگذرهای جدیدالاحداث شما نمی‌توانید چنین چیزی ببینید. نه در زیرگذر حمید و نه در زیرگذر توانیر. ما در اینها برای همه‌شان کانال کار کرده‌ایم و آب‌هایشان به رود می‌ریزد. به هیچ عنوان هم گرفته نمی‌شود و آب در آن جمع نمی‌شود. یک بار برای همیشه و کاملا فنی کار کرده‌ایم پروژه‌ای که احداث شده کاملا اصولی است و همانطور که در این سیلاب اخیر که تمام زیرگذرها گرفته شد در آن دو مورد یک قطره آب دیده نشد. یعنی ما پروژه را هم سریع کار کرده‌ایم و هم درست و فنی اجرا کرده‌ایم.

تعدادی پروژه‌ها را که برای شهرمان نیاز بود علی‌رغم این بی‌پولی‌ها سعی کرده‌ایم که برای شهرمان کار کنیم و در مقابل بعضی پروژه‌ها را هم حذف کرده‌ایم. چون شما نمی‌دانید پس حذف کردنش را هم نمی‌دانید و تاثیراتش را هم نخواهید دانست. مثلا در مسیر ائل گلی قبل از ما یک پل در  فلکه خیام و گلشهر طراحی شده بود، در حالی که ائل گلی تنها خیابان گردشگری تبریز بوده و به عنوان المان گردشگری مطرح است. ما به این نیاز داریم و نمی‌توانیم با آهن‌پاره‌ها مناظر آن را ازبین ببریم. ما این دو پل را تعطیل کردیم و در حالی که در بودجه هم آمده بود اجازه ندادیم کار کنند. در مقابل برای اینکه بار ترافیکی جاده ائل گلی را کم کنیم آمدیم و فلکه افلاک‌نما را احداث کردیم، به خاطر اینکه ترافیک ورودی تبریز به طرف اتوبان و تهران به جای اینکه از جاده ائل‌گلی بیافتد از دکتر حسابی و فلکه افلاک‌نما توزیع شود. الان فلکه افلاک نما خودش یک ترمینال خوبی است به نوعی می‌تواند این تبادل را به کل شهر دسترسی دهد.

در شورا متخصص امور شهری کم است و این مرا آزار می‌دهد

در مقطع خیلی مهمی قرار گرفته‌ایم، متاسفانه در این دوره از شورا متخصصین امور شهری کم است. بارها دل من به درد آمده است، حرص خورده‌ام و فشار کشیده‌ام که بعضی موضوعاتی که از طرف ما منطقی است رای نمی‌آورد. مثلاً یک روز داشتیم برای ساختمان شورای شهر تصمیم می‌گرفتیم که دو ـ سه تا هم محل‌هایی پیشنهاد شده بود. آنچه که ما بررسی کرده بودیم از نظر خطرات زلزله و دسترسی اهالی شهر و اینکه ساختمان شورای شهر نماد مدنیت این شهر است باید در جایی قرار گیرد که محل عبور و مرور گردشگر باشد و از نظر بحث‌های ترافیکی محلی به کمیسیون عمران پیشنهاد کردیم. جالب این است که افراد غیر متخصص شورای شهر به جایی رای دادند که هم روی گسل بود و هم قسمتی از پارک باغمیشه را تخریب می‌کرد، در حاشیه شهر بود و زیر سایه لاله پارک قرار داشت. قطعا ساختمان نمادین شورای شهر نباید برود و در زیر ساختمان تجاری عظیم قرار گیرد. برایم جالب بود که صرفا اعضای متخصص شورای شهر که چهار ـ پنج نفر بودند به محل پیشنهادی‌ام رای دادند و بقیه به پیشنهادی که هیچ شک و شبهه‌ای در نبود رأی منفی دادند.

اگر ما در شورای شهر بسیاری از خواسته‌ها و آرزوهایمان را نتوانستیم پیاده کنیم به خاطر این است که واقعا در شورا و حوزه‌های تخصصی شهرسازی امکان‌پذیر نمی‌شود.

در رشته‌ی ما دودوتا، پنج‌تا نمی‌شود/ عوامل عمرانی شهرداری مرا بهتر از همکاران شورایی‌ام درک می‌کنند

آناج: آیا تصمیمات کمیسیون عمران در شهرداری تبریز اجرا می‌شود؟

 ما در حوزه مهندسی سخنی داریم، می‌گوییم که دو دو تا چهار تا. در بین افراد فنی دو دو تا، می‌شود چهار تا، پنج تا نمی‌شود. افراد غیر فنی در حوزه‌های علوم انسانی گاها حاصل دو دو تا را 16 می‌آورند و می‌روند پشت تریبون و حرف‌هایی می‌زنند که آدم می‌بیند دو دو تا شد 16 تا. چند تا هم وعده وعید می‌دهد و همه برایش کف می‌زنند و می‌گویند عجب آدمی است. کار غیر ممکن را چنان به خورد مردم می‌دهد که همه قبول می‌کنند. اما در حوزه فنی ما، ما نمی‌توانیم دو دو تا را پنج بیاوریم. اصلا امکان‌پذیر نیست. در مسائل فنی کار ما راحت است، کار خود من شخصا به عنوان تنها مرد عمرانی شورا با عوامل عمرانی شهرداری خیلی راحت‌تر از خود همکاران شورایی‌ام است. چرا؟ چون که آنها خیلی راحت موضوعات مرا دریافت می‌کنند. و چون خیلی راحت دریافت می‌کنند با آنها دارای کمترین مشکل  در حوزه عمران هستیم. چون می‌توانم حرفم را به آنها برسانم و چون حرف یک حرف فنی و منطقی است قطعا قبول می‌کنند. گاها پیش می‌آید که در بعضی موارد تذکر می‌دهیم.

مثلا ما در پیاده‌روسازی نمی‌توانیم بیایم و نظارت کنیم. ما در پروژه‌های بزرگ نظارت می‌کنیم چون وقتمان تا این حد اجازه می‌دهد. سیستم شورای شهر طوری است که ما عوامل نداریم و عضو شورای شهر خودش باید آستین‌هایش را بالا بزند، کاپشن بپوشد و برود نظارت کند. ما سیستم نداریم که اداره داشته باشیم و 4 نفر آنجا شاغل باشند و بروند عکس بگیرند و آزمایش کنند. عضو شورای شهر چقدر می‌تواند خودش برود به بتن نگاه کند؟ حالا اگر برود به بتن نگاه هم کند نمی‌تواند آزمایش کند، اصلا اعتباری ندارد که آنجا آزمایش برداشته شود. با کدام امکانات؟

چون ما زبان همدیگر را می‌دانیم مشکلی پیش نیامده است. واقعا هم اکثرش را قبول کرده‌اند و جلو رفته و خروجی‌اش این بوده که می‌بینید که در پروژه‌ها چندان مشکلی نداشته‌ایم.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • محمد
  پاسخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۷ - ۰۸:۲۶
  جناب آقای باهر شما همه چیز و ساخت وساز می بینی و فکر می کنی شورا جایی فقط مهندس است که باید تاریخ وهویت وفرهنگ شهر را بکوبند جای آن میلگرد وبتن بکارد جناب مهندس شورا شهر مجلس شهری است که افراد آشنا با تاریخ ،فرهنگ وسیاست باید آنجا سیاست گذاری کنند ومهندسانی چون شما در یک رده پایین تر به مسائل اجرایی نه سیاست گذاری شهر متاسفانه با وجود دیدگاههای مخربی چون شما جاهای تاریخی شهر هر روز بیشتر نابود می شوند اگر شما به جای این که چند تا خیابان کج و مووج به فکر مراکزتاریخی و فرهنگی شهرمان بودید تبریزچیزی کم از شهرتاریخی دنیا ندارد ولی با همین فکرهای کوتاه شما امروز ارک دارد به پارکینگ تبدیل می شود وشما همچنان از تخصص دارید حرف می زنید!
  6 + 1 -
نظر شما
 • 1
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •