مدرسه میثاق
موسسه کوثر
هشترودی ها محروم از ایستگاه هواشناسی مجهز/ از گمنامی در سایت سازمان هواشناسی تا نبود منبع اطلاع رسانی بحران های احتمالی +اسناد
 • 1395/11/25 17:51
 • 73701
گزارش های چندین ساله از پیک هشترود و عدم پیگیری ها از مسئولان؛

هشترودی ها محروم از ایستگاه هواشناسی مجهز/ از گمنامی در سایت سازمان هواشناسی تا نبود منبع اطلاع رسانی بحران های احتمالی +اسناد

علیرغم همه محرومیت ها، نام هشترود بدلیل نداشتن ایستگاه هواشناسی مجهز، در سایت اداره کل هواشناسی استان آذربایجان شرقی هم دیده نمی شود و شهروندان نمی توانند اطلاعات دقیق تری از پیش بینی هوای شهرستان داشته باشند.

به گزارش آناج به نقل از پیک هشترود، شهرستان هشترود یکی از شهرهای جنوبی استان آذربایجان شرقی است و به انبار غله استان نیز معروف است اما همه این القاب و نام های دهن پرکن باعث رونق منطقه نشده و هنوز واژه محرومیت در کنار نام این شهرستان دیده می شود.

یکی از فعالیتهای اصلی اقتصادی در منطقه کشاورزی است و این فعالیت ایجاب می کند تا کشاورزان نسبت به وضعیت جوی منطقه اگاهی یابند. یکی از منابع رسمی برای دریافت اطلاعات نسبت به وضعیت جوی سایت اداره کل هواشناسی استان است اما نامی از هشترود در آن دیده نمی شود.

 

هوا

پیش بینی ۳ روزه هوا در سایت هواشناسی استان و نبود نام هشترود در آن

وضعیت بد و کاهش دمای ناگهانی هوا و پیگیری خبرنگار این سایت برای اطلاع از وضعیت ساعات آتی هوا باعث شد تماسی با چند تن از مسئولین مربوط برای گرفتن اطلاعات لازم گرفته شود اما همه آنها اطلاعات کافی نداشتند.

تنها منبع برای هواشناسی هشترود چند دستگاه در محوطه فرمانداری این شهرستان است که به صورت آنلاین به اداره کل هواشناسی استان متصل است و برای دریافت وضعیت هوا باید با استان و آن هم در ساعات اداری تماس گرفت.

حال در وضعیت های اضطراری مانند دیشب منبعی برای دریافت دقیق وضعیت هوای هشترود وجود ندارد. این در صورتی است که اکثر شهرستانهای استان اداره هواشناسی دارند و بنا به گفته یک منبع موثق برای ایجاد این ایستگاه در هشترود به ۳ هزار متر زمین نیاز است.

۰۳

نمونه ای از اعلام وضعیت هوا در سایت هواشناسی استان

گذشته از هرچیز وجود چنین مرکزی در هشترود لازم است و عدم توجه کافی مسئولین به این نکته قابل توجه است. در عصر کنونی که مسافران برای سفر از قبل وضعیت هوا و راهها را بررسی می کنند نبود نام هشترود در سایت این سازمان قبال توجیه نیست و نیاز اهتمام فوری و جدی مسئولان است.

اگرچه پیک هشترود چندین سال است به بهانه های مختلف گزارشاتی در این زمینه منتشر کرده اما گویا مسئولان رده بالای شهرستان وظایفی فراتر از این موارد را در رونق اقتصادی منطقه پیش رو گرفته اند.

 

۰۶

نبود جزئیات وضعیت آب و هوای هشترود در سایت هواشناسی استان

با توجه به اتکای اقتصاد منطقه به کشاورزی نیاز است تا یک ایستگاه سینوپتیک هواشناسی در منطقه ایجاد شود تا مردم بخصوص کشاورزان بتوانند با آگاهی بهتر برنامه ریزی کنند.

قابل توجه است بدلیل عدم وجود ایستگاه سینوپتیک هواشناسی در هشترود در بسیاری از زمانها حتی از اخبار استانی و در بخش هواشناسی نیز در مقابل نام هشترود خط تیره گذاشته می شود و هوای آن نیز اعلام نمی شود.

 

۰۲

 

حال می طلبد مسئولین محلی و اعضا شورای شهر برای راه اندازی چنین ایستگاهی در شهر تلاش کنند تا از دیگر مناطق عقب نمانیم.

 

۰۵

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •