موسسه کوثر
مدرسه میثاق
تبریز دومین شهر حاشیه نشین کشور/ بی‌توجهی دولت به حاشیه نشینی در برنامه ششم توسعه
 • 1395/11/24 20:30
 • 73651
نماینده مردم تبریز در مجلس مطرح کرد؛

تبریز دومین شهر حاشیه نشین کشور/ بی‌توجهی دولت به حاشیه نشینی در برنامه ششم توسعه

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس با بیان اینکه تبریز از لحاظ حاشیه‌نشینی دومین کلانشهر کشور است، گفت: این شهر بعد از تهران دومین کلانشهر از لحاظ حاشیه‌نشینی به شمار می‌رود به گونه‌ای که معضل حاشیه‌نشینی در حال حاضر مهم‌ترین آسیب آن است.

به گزارش آناج به نقل از فارس، احمدعلیرضابیگی با بیان اینکه خطرات احتمالی ناشی از وقوع زلزله سکونت‌گاه‌های غیررسمی تبریز را تهدید می‌کند، اظهار داشت: این نگرانی همیشه وجود دارد که وقوع زلزله‌ای با ریشتر پایین موجبات تخریب بناهای سست و غیراستاندارد را فراهم آورده و جان ساکنان آنها را در معرض خطر قرار دهد.  

وی تلاش دولت برای برقراری عدالت در تمام مناطق را در کاهش حاشیه‌نشینی موثر دانست و یادآور شد: با این اقدام انگیزه مهاجرت در روستاییان و مناطق محروم کاهش می‌یابد؛ بی‌شک اگر مردم مناطق محروم و روستاییان احساس کنند منافع، آینده فرزندان، رفاه، اشتغال و معیشت آنها مورد توجه واقع می‌شود ماندن در مناطق خود و روستاها را به حاشیه‌نشینی ترجیح می‌دهند.

نماینده مردم تبریز در مجلس دهم با بیان اینکه دولت باید توجهی جدی به رفع مشکلات اقتصادی مناطق محروم و روستاها برای جلوگیری از مهاجرت آنها به کلانشهرها داشته باشد، تصریح کرد: در صورتی که دولت به تامین اقتصاد پایدار در این مناطق توجه نداشته باشد به طور قطع روز به روز به تعداد حاشیه‌نشین افزوده خواهد شد و با شیوع معضل حاشیه‌نشینی و افزایش مهاجرت به کلانشهرها مواجه خواهیم شد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس دهم، بر لزوم تامین مسکن برای تمام آحاد مردم در جهت کاهش انگیزه حاشیه‌نشینان در استفاده از سکونتگاه‌های غیررسمی تاکید کرد و گفت: این موضوع از جمله موضوعات مهمی است که دولت باید به آن توجه داشته باشد و چنانچه با این موضوع به صورت سوداگرانه برخورد کرده و به گونه‌ای منافع خود را بر منافع مردم ترجیح دهد هیچ توفیقی در کاهش استفاده حاشیه‌نشینان از سکونت‌گاه‌های غیررسمی به دست نمی‌آورد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر اینکه دولت باید به گونه‌ای عمل کند که افراد به هیچ‌عنوان به سمت زندگی در سکونت‌گاه‌های غیررسمی گرایش پیدا نکنند، تصریح کرد: انگیزه لازم برای تغییر شرایط موجود در ساکنان سکونت‌گاه‌های غیررسمی از سوی دولت باید به وجود آید و اگر این اتفاق صورت نگیرد از طرف مردم هم هیچ اقدامی انجام نشده و روز به روز بر تعداد ساکنان مناطق حاشیه‌نشین و سکونت‌گاه‌های غیررسمی افزوده می‌شود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس دهم، با بیان اینکه معضل حاشیه‌نشینی باید با انجام اقدامات عملی موثر از سوی دولت به تدریج رفع شود، افزود: متاسفانه دولت و شهرداری به رفع مشکلات حاشیه‌نشینان و همچنین مدیریت معضل حاشیه‌نشینی توجهی نداشته و اقدامات صورت گرفته از جانب آنها بیشتر مقطعی بوده که این اقدامات به هیچ‌عنوان پاسخگوی نیازهای حاشیه‌نشینان نبوده است.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از اینکه دولت در لایحه برنامه ششم توسعه برنامه مشخصی برای حاشیه‌نشینی ارائه نکرده است، گفت: لایحه برنامه ششم توسعه به یک سری احکام مورد نیاز دولت محدود شده تا از این طریق بتواند مشکلات خود را برای اداره کشور برطرف کند بنابراین در این لایحه شاهد برنامه مشخصی برای رفع و مدیریت معضل حاشیه‌نشینی و سکونت‌گاه‌های غیررسمی نیستیم.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه زمانی می‌توان به کاهش حاشیه‌نشینی در کشور امیدوار بود که عدالت اقتصادی در تمام نقاط کشور برقرار شود، ادامه داد: اگر عدالت اقتصادی در تمام نقاط کشور برقرار نشود نه تنها گره‌ای از مشکل حاشیه‌نشینی باز نخواهد شد بلکه روز به روز به تعداد حاشیه‌نشینان هم افزوده خواهد شد.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 1
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •