مدرسه میثاق
موسسه کوثر
کودکان کار مورد سوءاستفاده باندهای تکدی گری قرار می‌گیرند/بیشتر کودکان کار دارای یک والد هستند
 • 1395/11/23 17:42
 • 73563
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس:

کودکان کار مورد سوءاستفاده باندهای تکدی گری قرار می‌گیرند/بیشتر کودکان کار دارای یک والد هستند

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر گسترش چتر حمایتی دستگاه‌های دولتی بر سر کودکان کار گفت: نبود انسجام عمل میان دستگاه‌ها مهم‌ترین دلیل ضعف در مقابله با آسیب‌های اجتماعی است.

به گزارش آناج به نقل از فارس، زهرا ساعی با اشاره به اینکه فعالیت کودکان کار طی سالیان گذشته به ویژه در یک دهه اخیر افزایش پیدا کرده است، اظهار داشت: متاسفانه در کشور سازمان متولی خاصی برای رسیدگی به مسائل و مشکلات کودکان کار وجود ندارد، تنها سازمان بهزیستی زیرمجموعه وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در خصوص ساماندهی کودکان کار و حل مشکلات آنها تاکنون اقداماتی را انجام داده است.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سازمان بهزیستی شرح وظایف گسترده‌ای دارد، افزود: پیگیری تمام آسیب‌ها به ویژه درحوزه معلولیت‌ها برعهده سازمان بهزیستی بوده و این نهاد دایره وظایف گسترده‌ای دارد، بنابراین بهزیستی به تنهایی نمی‌تواند در ساماندهی کودکان کار اقدامات کافی و لازم را انجام دهد.

وی با انتقاد از اینکه بسیاری از کودکان کار مورد سوءاستفاده باندهای تکدی‌گری قرار می‌گیرند، تصریح کرد: متاسفانه به دلیل نبود انسجام عمل و وحدت رویه میان دستگاه‌های متولی تاکنون موفقیت‌های قابل قبولی در حوزه مبارزه با آسیب‌های اجتماعی به ویژه کودکان کار حاصل نشده است، ضمن اینکه موازی‌کاری بسیاری هم میان دستگاه‌ها درحوزه مبارزه با آسیب‌های اجتماعی وجود دارد؛ بنابراین دستگاه‌ها برای کاهش آسیب‌های اجتماعی به خصوص در حوزه کودکان کار باید استراتژی واحدی را اتخاذ کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه تراکم کودکان کار در حاشیه شهرها بیش از مرکز شهر است، گفت: درصد بسیاری از این کودکان از حق تحصیل محروم هستند، ضمن اینکه برخی از این کودکان تحت فرماندهی باندهایی وارد فعالیت‌های اقتصادی می‌شوند که هیچ آگاهی از آن ندارند؛ همچنین تعداد بسیاری از کودکان کار به دلیل عدم رعایت مسائل بهداشتی به بیماری‌های خطرناکی دچار می‌شوند که در این شرایط باید منتظر بروز و ظهور آسیب‌های جدید دیگری درجامعه بود.

ساعی با بیان اینکه کودک کار هیچ تفاوتی به لحاظ حقوقی با کودکان عادی در جامعه ندارد، افزود: بیشتر کودکان کار دارای یک والد هستند که در بسیاری شرایط والدین به اعتیاد دچار هستند، بنابراین این دستگاه‌های دولتی هستند باید چتر حمایتی خود را برای حمایت از کودکان کار گسترش دهند؛ به عبارت بهتر یک دستگاه نباید مدام مسائل را به گردن دستگاه دیگری انداخته و از انجام وظایف شانه خالی کند، زیرا در این شرایط نمی‌توان با آسیب‌های اجتماعی در حوزه کودکان کار مبارزه کرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر حمایت‌های همه جانبه از کودکان کار تصریح کرد: نمایندگان در بررسی برنامه ششم موارد قانونی قابل قبولی را در جهت حل مشکلات کودکان کار و زنان سرپرست خانوار از جمله  اختصاص بودجه کافی لحاظ کردند.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •