مدرسه میثاق
موسسه کوثر
عملیات سپر فرات با آزادسازی الباب به اتمام می‌رسد
 • 1395/11/23 13:28
 • 73538
معاون نخست وزیر ترکیه؛

عملیات سپر فرات با آزادسازی الباب به اتمام می‌رسد

نعمان کورتولموش خاطرنشان کرد در صورت موفقیت آمیز شدن پاکسازی الباب از داعش عملیات سپر فرات به هدف خود رسیده است.

گروه بین الملل آناج: نعمان کورتولموش معاون نخست وزیر ترکیه در مصاحبه خود با کانال تلویزیونی خبر ترک، در ارتباط با عملیات موسوم به سپر فرات گفت: "از دیگر نقاط مرز عناصر پ.ی.د/ پ.ک.ک به داخل کشورمان نفوذ می‌کردند. در انجام این عملیات مجبور بودیم. این عملیات برای حفظ امنیت مرزهای ترکیه، برطرف کردن تهدید گروه‌های مختلف تروریستی از شمال سوریه و اسکان دادن مردم بومی آن منطقه انجام گرفت. پس این عملیات باید به عنوان بخشی از امنیت بین المللی ما شناخته شود. تا الان نیز همانگونه که پیش‌بینی شده بود، ادامه دارد."

کورتولموش با اشاره به ضرورت اقامت پیدا کردن مردم محلی مناطقی که از گروه‌های تروریستی پاکسازی شده است، افزود: "بعد از پاکسازی یک گروه تروریستی، گروه تروریستی دیگری کنترل آنجا را به دست نگیرد. موصل برای موصلی‌ها است، زندگی ترک‌ها، کردها، اعراب، شیعه‌ها و سنی‌های موصل باید ادامه داشته باشد. مانند این را در جرابلس نشان دادیم. بعد از پاکسازی جرابلس توسط ارتش آزاد سوریه، با حمایت تدارکتی ترکیه 45 هزار نفر به آنجا آمده و اسکان یافتند، اکنون نیز یک محیط صلح آمیز به وجود آمده است. به امید خدا عملیات الباب نیز به همان شکل نتیجه بخش می‌شود."

موضوع رقه فرق می‌کند

معاون نخست وزیر ترکیه در خصوص عملیات پیشروی رقه نیز گفت: "موضوع رقه متفاوت است. تنها تا الباب مربوط به امنیت ترکیه و در چارچوب عملیات سپرفرات می‌باشد. ما از منطقه‌ای به وسعت 5 هزار کیلومتر مربع سخن گفتیم که پاکسازی آن منطقه به اصطلاح برای حفظ امنیت ترکیه از گروه‌های تروریستی است. امیدواریم در مدت اندکی پاکسازی می‌شود. آخرین اطلاعاتمان بر این اساس است که نیروهایمان به نقاط مشخصی از شهر وارد شده و کنترل آن مناطق را به دست آورده‌اند."

وی در ادامه اظهار داشت: "به دلیل اینکه در اقدام به عملیات رقه دیر شده است، عناصر گروه تروریستی داعش از رقه به سمت الباب آمده و در آنجا مقاومت می‌کنند. دلیل عقب افتادن پاکسازی الباب نیز این موضوع می‌باشد."

هیچ کشوری نمی‌تواند به تنهایی بحران سوریه را حل کند

نعمان کورتولموش تشریح کرد "هیچ کشوری امکان حل بحران سوریه را به تنهایی ندارد، پس به وجود آمدن یک اتفاق و زمینه برای حل بحران شرط اساسی است. مذاکرات آستانه نزدیک شدن به این تصمیم را نشان می‌دهد. یک روند صلح بر روی حلب به وجود آمد. ابتدا با توافق بین ترکیه و روسیه، سپس ایران، روسیه و ترکیه به صورت 3 جانبه مقدمات صلح و اتفاق را پایه گذاری کردند. در مدت 6 سال برای اولین بار مخالفان و دولت سوریه دور یک میز جمع شدند. از این به بعد ترکیه، ایران و روسیه در روند بحران سوریه به عنوان ناظر و گارانتور یا هر چه که شما بگویید، خواهند بود. آمریکا هم داخل این مسئله حضور دارد، سفرای آمریکایی مشارکت داشتند. فرآیند آستانه را به عنوان رقیب یا جایگزین مذاکرات ژنو ندانید. فرآیند آستانه حامی فرآیند ژنو خواهد بود. از اینجا پیشنهادمان را دوباره تکرار می‌کنیم. جامعه بین الملل هر چه زودتر باید در سوریه یک روند صلح آمیز عادلانه و پابرجا را ایجاد کند. مردم سوریه هرچه می‌خواهند به آن تصمیم بگیرند. جلوی این فرآیند باز شود و جامعه بین الملل از این مورد حمایت کند."

معاون نخست وزیر ترکیه با اشاره به اینکه عملیات سپر فرات با اتمام پاکسازی الباب موفقیت آمیز خواهد بود، خاطر نشان کرد: "رقه یک مسئله دیگر است، رقه مربوط به تهدید امنیت مرزی ترکیه نیست. اگر بگویید که ما رقه را پاکسازی کرده و در آنجا پ.ی.د/ ی.پ.گ را اسکان دهیم، این مسئله امنیت بین المللی ترکیه می‌شود."

گفتنی است، پ.ی.د ی.پ.گ گروه‌های مسلح کُرد تحت حمایت غرب و آمریکا در سوریه هستند که ترکیه با ادعای ارتباط با گروه تروریستی کارگران کردستان و انجام عملیات تروریستی در داخل این کشور، پ.ی.د/ ی.پ.گ را در لیست تروریستی خود قرار داده است.

گروه‌های مسلح کُرد سوریه قصد دارند در شمال سوریه منطقه خودمختار ایجاد کرده و در نهایت آن منطقه را از سوریه جدا کنند.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •