مدرسه میثاق
موسسه کوثر
چرا کلید واژه‌ای به نام «آشتی ملی» ابداع شد؟
 • 1395/11/23 14:05
 • 73518
گریزی بر پروژه‌ی جدید اصلاح‌طلبان؛

چرا کلید واژه‌ای به نام «آشتی ملی» ابداع شد؟

شیفتگی محض جریان اصلاح‌طلب برای رسیدن به قدرت و ماندگاری، یکی از دلایل ابداع این کلید واژه است.

گروه سیاسی آناج/ نوید اسماعیلی: "آشتی ملی" چند روزی است توسط لیدرهای جریان اصلاح‌طلب به عنوان دال مرکزی گفتمانی این گروه بر سر زبان‌ها افتاده است. واژه‌ای عامه پسند و جذاب که در نگاه اول عاری از هر عیب و ایرادی است که می‌تواند همزمان با سالگرد انقلاب اسلامی روح تازه‌ای بر پیکره این انقلاب بدَمَد.

واژه‌ای که این روزها تمام رسانه‌های وابسته به این طیف در داخل و خارج از جمله بی‌بی‌سی و صدای آمریکا و رادیو فردا پیگیر لحظه‌ای اخبار و اظهارات دست‌اندرکاران نظام در خصوص آن هستند. مَثَل کلید واژه جدید جریان اصلاحات مانند آن بنّایی است که در دیوار چینی یک سازه، اشتباه کرده و دیوار را کج و معوج ساخته است و حالا می‌خواهد با سیمان و ماله کشی بسیار  اصلاحش کند.

بزرگان اصلاح‌طلب به‌گونه‌ای بر طبل آشتی ملی می‌کوبند که گویی در طول این 38 سال انقلاب، آنها در مظلومیت و انزوای مطلق بوده‌اند و افراد منتسب به این جریان نقشی در نظام جمهوری اسلامی نداشته‌اند، درحالی که واقعیت امر چیزی دیگر است.

انقلاب اسلامی 57 تاکنون حوادث پرفراز و نشیبی را تجربه کرده است. افراد زیادی در ابتدای انقلاب با آن همدم و همراه بودند اما رفته رفته به دلایل مختلف از آن فاصله گرفته‌اند لکن آنچه تاریخ تا به حال برصحتش اذعان می‌کند حفظ اصول اصلی انقلاب در این مدت و فراغ عرصه مدیریتی در پذیرش افراد با سلایق گوناگون است.

نکته‌‌ای که مردم به خوبی آن را لمس کرده‌اند و قبول دارند، این است که در نظام فعلی هرکسی وبا هرنگرشی در چارچوب اصول انقلاب توانایی حضور در عرصه‌های مختلف را دارد و حضور آنهایی که باگذشت زمان با اصل انقلاب زاویه پیدا کرده کمرنگ شده است اما دلیل تولید و اعلام کلید واژه‌ای بنام "آشتی ملی" چیست؟

فقدان مرحوم هاشمی به عنوان بزرگترین زعیم چند سال اخیر اصلاح‌طلبان و وکیل مدافع آنها را شاید اصلی‌ترین دلیل بر فراگیر شدن این کلید واژه دانست. امروز،نبود فردی در راس حاکمیت که محور توجیه و پاکسازی اشتباهات افراد دخیل در جریان اصلاح‌طلب است و سبب نشانه گیری به‌حق بیش از پیش پیکان انتقادات و اتهامات به این افراد خواهد بود را بزرگان جریان مذکور بخوبی دریافته‌اند و می‌دانند که باوجود اسناد و شواهد متعدد از اشتباهات فاحش آنان، فاصله‌شان با نظام و ارکان قدرت بیشتر از پیش خواهد شد.

شیفتگی محض جریان اصلاح‌طلب برای رسیدن به قدرت و ماندگاری در آن نیز یکی دیگر از دلایل ابداع این کلید واژه است. اصلاح‌طلبان به خوبی می‌دانند که امروز دولت دوازدهم، دولت نیمه مطلوب آنان در پاسداری و پیشبرد اهداف اصلاح‌طلبی است و انزوای روحانی و یک دوره‌ای بودن دولتش موجب سرخوردگی و اغماء چندساله اصلاح‌طلبان در آینده خواهد شد به همین دلیل است که با تولید گفتمان آشتی ملی سعی در تمرکز رای های طرفدار به این گفتمان را دارند.

و دلیل آخر برای استفاده از این کلیدواژه، عدم موفقیت روحانی درتحقق وعده‌های انتخاباتی سال 92 است. هماهنطور که گفته شد میل به بقا و در کنار آن مشاهده ضعف‌های متعدد دولت دوازدهم باعث آن شده است تا جریان اصلاح‌طلب با استفاده از شگرد موج سواری بر احساسات سیاسی، ذهن مردم را از عملکرد منفی روحانی در عرصه‌های مختلف منحرف ساخته و بهتر شدن وضعیت را در گرو ایجاد فضای سیاسی باقالب آشتی ملی قلمداد کنند.

بی تردید کلیدواژه فوق و ضمایم آن در آینده به بخش قابل توجهی از ادبیات سیاسی کشور تبدیل خواهد شد که نمود اصلی آن در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده به وضوح قابل مشاهده خواهد بود.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •