مدرسه میثاق
موسسه کوثر
شرایط سخت پناهجویان در کمپ ها/ وضعیت نامعلوم آوارگان در کشمکش های اروپا و ترکیه
 • 1395/10/23 12:13
 • 70939
در پی سرمای شدید زمستان؛

شرایط سخت پناهجویان در کمپ ها/ وضعیت نامعلوم آوارگان در کشمکش های اروپا و ترکیه

پناهجویانی که چادرهایشان در جزیره «میدیل لی» یونان زیر برف مدفون گشته، به کَشتی جنگی نیروی دریایی پناه آورده اند.

گروه بین الملل آناج: آوارگانی که در کمپ «موریا» در جزیره «میدیل لی» یونان مستقر هستند و به علت کمبود امکانات و بارش شدید برف روزهای سختی می گذرانند، با ناکارآمد ماندن چادرها، به کشتی جنگی متعلق به نیروی دریایی یونان پناه آورده اند.

با گزارش مسئولان سازمان ملل و نهادهای امدادی داوطلبانه، نسبت به وضعیت نابسامان آوارگان در چادرها، بعد از بارش برف سنگین و سرمای شدید، به نخست وزیر یونان، آلکسیس سیپراس، وی دستور انتقال آوارگان به یک کشتی جنگی را صادر نمود.

در این کشتی که در جزیره میدیل لی، لنگر انداخته، اعلام گردیده که به میزان نیاز 500 نفر، جای خواب و امکانات رفاهی و درمانی، تعبیه گشته است.

در جزیره میدیل لی که نزدیک به 3 هزار پناهجو سکونت دارند، بر اساس تشخیص اولویت از سوی مسئولان سازمان ملل، یک گروه 130نفری متشکل از بیماران و کودکان نیز در هتل ها، اقامت داده شده اند.

ده ها هزار پناهجویی که بعد از بسته شدن مرزها توسط کشورهای اروپایی در یونان محصور مانده اند، در کمپ های این کشور اقامت دارند که بعد از فعالیت سامانه بارشی که کل کشور را تحت تاثیر خود قرارداده، در چادرهایی که امکانات کافی گرمایشی ندارند، روزهای سختی را سپری می نمایند و در حال جنگ با عوامل طبیعی برای زنده ماندن هستند.

رئیس گروه پزشکان بدون مرز که به بازدید از کمپ آوارگان در جزیره میدیل لی آمده، از بدقولی مسئولان یونانی در جهت تامین امکانات گرمایشی برای کمپ ها می نالد و می گوید: "پناهجویان در کمپ هایی که امکانات کافی گرمایشی ندارند در دمای زیر صفر درجه، در چادرهایی به سر می برند که حتی آب گرم هم در اختیار ندارند و سیستم های گرمایشی در حدی کم هستند که می شود گفت وجود ندارند!"

مسئولان سازمان ملل و نهادهای امدادی داوطلبانه، از چندی پیش اعلام کرده بودند که کمپ های پناهجویان برای  تامین نیازهای آوارگان در شرایط سخت زمستان از امکانات لازم برخوردار نیستند و هشدار داده بودند که پناهجویان باید به مکان هایی با امکانات کافی گرمایشی و بهداشتی، منتقل شوند.

گفتنی است، در پی قراردادی که ترکیه با اتحادیه اروپا با عنوان تعویض یک به یک پناهجویان بسته بود، مقرر گردیده بود که در ازای برگردانده شدن یک پناهجوی غیر قانونی از کشورهای اروپایی و استقرارش در کمپ های ترکیه، اقامت یک پناهجو از طرق قانونی را از کمپ های ترکیه بپذیرد که در همین راستا تعداد زیادی از پناهجویان که به یونان بازگردانده شده بودند قرار شده بود به ترکیه فرستاده شوند که با ایجاد شدن تنش میان ترکیه و اتحادیه اروپا بر سر عدم پذیرش تغییر قانون تروریسم در قانون اساسی توسط دولت ترکیه بعد از وقوع کودتای نافرجام 15 جولای، تُرک ها با استفاده از این قرارداد به عنوان اهرم فشار، آن را به حالت تعلیق درآوردند که این امر سبب گشته پناهجویان در وضعیتی نامعلوم به سر برند.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •