مدرسه میثاق
موسسه کوثر
افزایش عجیب سهم مالیات استان در لایحه بودجه/ تبریزی ها باید 2 برابر تهران و 7 برابر اصفهان مالیات بدهند
 • 1395/10/19 15:37
 • 70570
هر که مالیاتش بیش، بودجه‌اش کمتر؛

افزایش عجیب سهم مالیات استان در لایحه بودجه/ تبریزی ها باید 2 برابر تهران و 7 برابر اصفهان مالیات بدهند

با توجه به برنامه افزایش مالیات از سوی دولت بر مردم و فعالان اقتصادی، جمعی از نمایندگان استان طی نامه‌های مکتوب، خواستار تعدیل این برنامه در مجلس شدند.

گروه اقتصادی آناج: با توجه به برنامه افزایش مالیات از سوی دولت بر مردم و فعالان اقتصادی، جمعی از نمایندگان استان طی نامه‌های مکتوب، خواستار تعدیل این برنامه در مجلس شدند.

محمداسماعیل سعیدی در نامه‌ای به معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه از تحمیل مالیات سنگین بر مردم و فعالان اقتصادی آذربایجان گلایه نموده است. وی در بخش‌هایی از این نامه آورده است؛

رشد 13و 9 دهم‌درصدی و بنا به اظهار برخی کارشناسان 24 درصدی مالیات استان آذربایجان‌شرقی طبق روال هر سال منجر به فرار سرمایه‌گذاران از این استان و وارد ساختن خسارت جبران‌ناپذیر گردیده است.

این در حالی است که جمعیت 5 درصدی استان نسبت به کشور، تنها دریافت کننده ی 2و نیم درصد از بودجه هستند. در مقایسه‌ی تبریز با پایتخت که به طبع با گستردگی صنایع، خدمات، تولید، توزیع و صادرات بیشتری مواجه است، تنها 6و 7 دهم درصد مالیات اخذ می‌شود.

مقصران اصلی آمار مدیران استانی یا کارشناسان سازمان مدیریت!

میزان سرمایه‌گذاری دولت در بخش‌های مختلف استان با توجه به سهم مالیات که از مردم اخذ می‌شود، خیلی کم است، حال باید روشن شود در شکل‌گیری این ماجرا آیا مسؤولان استان و آمارهای ارسالی مسؤول بوده‌ و یا کارشناسان و مسؤولان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور مسؤولیت را بر عهده خواهند داشت.

چرا و به چه دلایلی این مالیات سنگین بر مردم و فعالان اقتصادی استان آذربایجان شرقی تحمیل می‌شود؟

محمدحسین فرهنگی بابیان اینکه نمایندگان استان، مسرانه در حال پیگیری این امر هستند، به مردم آذربایجان شرقی قول تعدیلی این برنامه را در آینده نزدیک داد.

رئیس مجمع نمایندگان استان آذربایجان شرقی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی آناج گفت: در بحث مالیات ستانی استان‌ها در بودجه ۹۶ شاهد افزایش در حدود ۱۳ درصد برای استان آذربایجان شرقی هستیم و این موضوع امروز در کمیسیون بودجه مجلس پیگیری خواهد شد.

وی افزود: امیدواریم و همه تلاش‌های خود را در جهت تعدیل مالیات‌ها در حد معقول آن به کارخواهیم بست که نتیجه قطعی آن را در اختیار رسانه‌ها خواهیم گذاشت.

مالیاتی فراتر از متوسط کشوری!

مسعود پزشکیان نیز در گفت‌وگو با خبرنگاران تصریح کرد: در بحث مالیات استانی استان‌ها در بودجه 96شاهد هستیم که افزایشی در حدود 13.9درصد برای آذربایجان‌شرقی در نظر گرفته شده است در حالی که متوسط کشوری در این خصوص 9.4 درصد است.

وی با اشاره به اینکه از طریق کمیسیون مربوطه این موضوع را بررسی و پیگیری می‌کنم، افزود: این افزایش وقتی از متوسط کشوری نیز بالاتر است منطقی نیست، هرگونه افزایشی در بحث مالیات باید منطبق بر کار کارشناسی باشد در غیر این صورت صنعت و اقتصاد استان را دچار مشکل خواهد کرد.

گفتنی است رئیس انجمن مدیران صنایع، رئیس خانه صنعت و معدن و رئیس اتاق بازرگانی صنعت، معدن و کشاورزی استان نیز در نامه، از نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو، مسعود پزشکیان، خواستار تعدیل این برنامه در مجلس می‌باشند. آمار مالیات سایر استانها نیز در کنار این نامه جهت تنویر افکار عمومی منتشر شده است.

حال باید منتظر ماند و دید امروز چه تصمیمی در این رابطه اخذ می شود و آیا نمایندگان استان خواهند توانست بر خلاف بی تدبیری مسئولان استانی مطالبه‌ی به حق مردم آذربایجان را به کرسی بنشانند یا نه!

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • سید
  پاسخ ۱۳۹۵/۱۰/۱۹ - ۲۰:۴۵
  از استیضاح وزیر راه و شهرسازی چه خبر؟
  34 + 4 -
  • سیدی
   ۱۳۹۵/۱۰/۲۴ - ۱۲:۵۸
   از ماست که برماست. علت این همه تبعیض بی عرضگی مسئولین استان و نمایندگان مجلس استانه که فقط چاپلوسی رو سرلوحه کار خود قرار دادن و قرار نیس مالیات رو از جیب خودشون بدن این مردم آزربایجانه باید تاوان بی عرضگی و چاپلوسی مسئولین و نمایندگانو بدن
   12 + 1 -
 • SHAHINNAZARI
  پاسخ ۱۳۹۵/۱۰/۱۹ - ۲۳:۴۸
  زمانی که چمن یادگار امام رو وارد فاز مافیائی کرده و عوض چمن یونجه از کرج اوردند در مورد بی کفایتی و خود شیرینی مدیران استانی و یا در مورد ارک هشدار دادیم تصمیم گیران مرکز وقتی میبینند ما به خودمان اثارمان و مردم عزیز اذربایجان ارزشی قائل نیستیم فشار و بی عدالتی را بیشتر میکنند شاید قصور رسانه ها هم دخیل باشد
  33 + 2 -
 • آرازز
  پاسخ ۱۳۹۵/۱۰/۲۰ - ۰۱:۵۵
  نمایندگان ما برای دفاع از حقوق مردم هیچوقت موفق نبودند و نخواهند شد
  40 + 1 -
  • کریم
   ۱۳۹۵/۱۰/۲۵ - ۱۲:۴۵
   چون این نمایندگان خودشان رانماینده ملت ایران میدانند نه تبریز واذربایجان ولی نمایندگان سایراستانهاخودرانماینده استان وشهرخودشان میدانند این است شجاعت نمایندگان تبریزواذربایجان
   17 + 2 -
 • آذربایجان و پیرامون-در انتظار بهار
  پاسخ ۱۳۹۵/۱۰/۲۰ - ۱۲:۱۴
  سلام-فراکسیون تورک اگر مصلحتی و دست نشانده نیستی اعتراضی بکن
  35 + 3 -
 • مجید
  پاسخ ۱۳۹۵/۱۰/۲۲ - ۱۰:۳۱
  مطلب شما گمراه کننده است. آمار ۱۳ درصدی و ۲ درصدی و غیره که در این گزارش به اون اشاره شده است مربوط به درصد افزایش مالیات اخذ شده از استانها در سال پیش رو است نه میزان کلی مالیات دریافتی. براساس گزارش مفصل مرکز پژوهش های مجلس سه استان تهران، اصفهان و خوزستان به تنهایی ۶۰ درصد مالیات کشور رو می پردازند و تنها ۱۶ درصد اون رو مصرف می کنند تا بقیه این مالیات صرف استانهای دیگه بشه. طبیعیه که برای پایان دادن به این ظلم اعجاب انگیز و نابرابری سوال برانگیز تلاش بشه که میزان مالیات دریافتی استانها تناسبی با هم پیدا کنه. بنابراین کاملا منطقی به نظر می رسه که مالیات دریافتی اصفهان کاهش پیدا کنه و استانهای برخوردار دیگه مثل خراسان و فارس و آذربایجانها افزایش پیدا کنه که حتی این اتفاق معقول و منطقی هم نیفتاده و بر اساس این همین خبر شما، استان اصفهان که نه منابع نفتی داره و نه تمرکز قدرت و ثروت پایتخت رو داره باز هم مجبور شده مالیات پرداختیش رو ۲ درصد افزایش بده. این مطمئنا ظلمی تاریخی به مردم اصفهان هست. البته اگر این ۸۴ درصد مالیات اخذ شده از اصفهان(۱۰۰ درصد منهای ۱۶ درصد)که صرف بقیه استانها میشه کمکی به رشد و توسعه اونها می کنه ایرادی نداره و ما اصفهانیها از پیشرفت استانهای کم برخوردار کشور خوشحالیم. نکته اینجاست که استانهای برخوردار دیگه هم باید در این تلاش برای رشد متوازن همه استانهای کشور دخیل باشند و این بار تنها به دوش اصفهان نیفته(عرض کردم خوزستان و تهران با توجه به منابع نفتی و پایتخت بودن بحثشون جداست).
  از این گذشته نشر این خبر با این سو گیری قومیتی و با آن تیتر تحریک برانگیز که همراه با تحریف خبر برای تحریک احساسات مردم عزیز تبریز هست کار ناشایستی هست. به همه مخاطبان این سایت پیشنهاد می دهم که بدون توجه به تیتر و تلاش برای تحریف خبر، متن دقیق آن را با دقت مطالعه کنند. این هم لینک خبرگزاری خبر آنلاین به نقل از مرکز پژوهشهای مجلس به عنوان سند بخش ابتدایی حرفم:
  http://www.khabaronline.ir/detail/617226/Economy/macroeconomics
  11 + 34 -
  • توانا
   ۱۳۹۵/۱۰/۲۳ - ۰۰:۲۲
   دلیل سهم زیاد اصفهان در پرداخت مالیات وجود کارخانجات بزرگی مثل فولادمبارکه وذوب آهن است والا به گواهی آمارها متوسطمالیات پرداختی اصناف وتولیدکنندگان تبریز چند برابر اصفهان است . متاسفانه مدیرکلی بنام رسولی در عرض 13 سال گذشته تا توانست وصولی مالیات استان را بالا برد تا فقط مدیریت خودرا طولانی کند وصدتاسف اینکه روسای اکثراتحادیه های صنفی واتاق بازرگانی در قبال تخفیفات مالیاتی اخذ شده از رسولی برای خود ونمایندگان مجلس در قبال بعضی حق وحسابها درقبال تخلفات وی سکوت کردند والا بحث اول شدن استان در وصول مالیات بیش از 13 سال است که خودرا نشان داده ولی مسئولان استان در خواب بوده اند
   26 + 7 -
  • محمد
   ۱۳۹۵/۱۰/۲۳ - ۱۵:۰۴
   قطعا متوجه هستید که استان اصفهان سی و هفت سال هست بیشترین میزان بودجه کشور رو دریافت میکنه و متناسب باهمین بودجه هم بسیار بیشتر از سایر استانها رشد دلشته و این میزان مالیات هم ماحصل همین رشد هست که بسیار طبیعی هست و اصفهانیهای عزیز باید موقع انتقال پروژه فولاد مبارکه از بندرعباس به اصفهان فکر این روز ها رو میکردند.نکته جالب توجه اینحاست که نمایندگان و مسولان اصفهانی بازهم بودجه بیشتری طلب میکنن و اینبار با وقاحت تمام کمترین افزایش مالیات رو به کرسی نشانده اند
   35 + 5 -
 • محمد
  پاسخ ۱۳۹۵/۱۰/۲۳ - ۲۲:۵۹
  در سال فشار جدی وتحمل ملی (96)، این فشار مالیاتی نه تنها باعث بیشتر بدبین شدن تجار و صنعتگران و کل مردم ازربایجان از مسئولین پایتخت خواهد شد بلکه باعث فرار مالیاتی اصناف و تجار و بازاریان بیشتر از پیش خواهد شد و این بهترین ازمونیست برای نشان دادن غیرت نمایندگان شریف استان که از حقوق خود و ازربایجان دفاع کنند.تبعیض و برتری بینی و ... باعث داغتر شدن کوره نفرت و بدبینی اقوام از یکدیگر شده و دود این کوره بچشم دولت و مسئولان نیز خواهد رفت .پس بیایید نیک بیاندیشید...
  13 + 0 -
 • دکتر
  پاسخ ۱۳۹۵/۱۰/۲۴ - ۱۰:۰۸
  دوست عزیز
  گیرم که مالیاتی که اصفهان میپردازه بیشتر باشه، ولی توجه کنید که
  اصفهان و آذربایجان یه تفاوت دارن. اصفهان محل سرمایه گذاری دولت عالیه جمهوری اسلامی ایران هست و هر چی ثروت از خوزستان و ...به دست می آید تو این استان و استان تهران سرمایه گذاری میشه ولی آذربایجانی ها اولا" از کشاورزی و تجارت خودشون ایجاد ثروت می کنند ثانیا" سرمایه گذاران این استان اغلب بخش خصوصی هست. این استان موقعیت استراتژیک در جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی داره و اصلا" مالیات باید تو این استان صفر باشه. شما نگران تیترها نباشید، مردم آذربایجان اونقد هوشیار و عاقل هستن که می دونن چی به چیه. شما گول گزارشهای کذایی مجلس رو نخورید.
  14 + 2 -
 • ازبایجان
  پاسخ ۱۳۹۵/۱۰/۲۴ - ۱۱:۴۲
  تبریز در سال 75دومیلیون جمعیت داشت الان هم همان قدر است درحالی که الن 5امین شهر پرجمعیت ایران شده در بلوچستان کارت سو تغذیه به کودکان میدهند در کتاب جغرافیای استان تهران کردستان زنجان و اردبیل بیشترین جمعیت مهاجران را به تهران دارند ذکر شده درشیرازواصفهان انقدر کارخخانه وزده اند که حتی افغانی اآ هم کار میکنند امار افزایش مالیات زنجان 20%است وامار کرمانشاه هم بالاست رشد اقتصادی اهواز با ان همه نفت از اصفهان کمتر است نتیجه اینکه این یک ناعدالتی و توطه و تبعیض است
  این یک توطه است
  13 + 0 -
 • هموطن
  پاسخ ۱۳۹۵/۱۰/۲۴ - ۱۲:۵۹
  سلام با عرض تاسف برای این افزایش سهم مالیاتی باید بگم سهم مالیاتی شهری مثل زنجان که از کمبود سرمایه گذاری رنج میبره افزایش بیست درصدی داشته که این خودش یک علامت تعجب بزرگ رو در ذهن پدید میاره و این سوال که چرا باید شهر زنجان ده برابر اصفهان عزیز دردانه افزایش سهم مالیاتی داشته باشه
  17 + 2 -
 • هادی زنجانی
  پاسخ ۱۳۹۵/۱۰/۲۵ - ۱۷:۴۴
  نکنه زیرخاکی های شهر ما رو شده افزایش ۲۰% زنجان و زدن یا شایدم با بابک زنجانی باهم حساب کردن!
  11 + 1 -
 • حسین
  پاسخ ۱۳۹۵/۱۰/۲۷ - ۰۰:۱۱
  به این گستاخی نوابغ اقتصادی دولت باید پاسخ دندان شکن داد.
  10 + 0 -
 • میثم
  پاسخ ۱۳۹۵/۱۰/۲۷ - ۰۱:۰۲
  من نمی دانم دعوای اصفهان تبریز کی تمام میشه تجزیه طلب ها هم از این موضوع سوء استفاده می کنند من خودم ساکن تبریز هستم می بینم ک کارخانه های زیادی و کارگاه های تولیدی در این کلان شهر تبریز است هیچ تبعضی وجود ندارد
  11 + 12 -
 • محسن زرین
  پاسخ ۱۳۹۵/۱۰/۲۷ - ۲۱:۱۶
  زنجان یادتون رفت که ٢٠٪‏ شده یا به صرفتون نیست که بنویسین !!!! 
  هر جا که اسم آذربایجان میاد زنجان رو از همه جلوتر مینویسید ولى ...
  6 + 1 -
 • مهدیار
  پاسخ ۱۳۹۵/۱۰/۲۸ - ۲۱:۰۷
  والله کسی پاسخگو نیست اما اطهار نظر آقای میثم هم جالبه :"من نمی دانم دعوای اصفهان تبریز کی تمام میشه تجزیه طلب ها هم از این موضوع سوء استفاده می کنند من خودم ساکن تبریز هستم می بینم ک کارخانه های زیادی و کارگاه های تولیدی در این کلان شهر تبریز است هیچ تبعضی وجود ندارد"
  آذرباجانیها زبان و فرهنگتون که هدیه شده اینک اقتصاد عقب مانده تان هم پیشکش خواهد شد . بخود بیائید نمیبینید این آقا میثم مثلاً تبریزی چه میگوید. او آذربایجانیها را به تمسخر گرفته و میگوید هرچه دارید بدهید به اصفهان. این است نتیجه اهدا زبان و تاریخ و فرهنگ . بخود بیائید.
  10 + 3 -
 • محمد
  پاسخ ۱۳۹۵/۱۱/۰۷ - ۱۲:۵۶
  چرااین همه زحمت یکباره ماشین سازی پالایشگاه پتروشیمی تراکتور سازی همه و همه رو انتقال بدید اصفهان تا شبا راحت بخوابید .خیلی مسخره هست خیلی کاملا نژاد پرستی معلوم هست اصفهان 2 تبریز 14
  7 + 1 -
 • میر محمود حجازی
  پاسخ ۱۳۹۶/۰۹/۰۳ - ۱۳:۲۲
  فقط می تونم بگم مرگ بر نژاد پرست
  ما ترکها همیشه موقع جنگ هموطن بودیم و موقع آبادانی کشور شدیم پانترک
  2 + 0 -
 • نیما
  پاسخ ۱۳۹۶/۰۹/۲۳ - ۱۴:۰۳
  چرا مغلطه میکنید؟؟تهران حدود 50درصد از مالیات کشور رو پرداخت میکنه،درصد افزایش ملاک تصمیم گیری نیست،اگر میخایید مقاله درستی تدوین کنید اولا میزان پرداختی مالیات هر استان رو بنویسید،دوم اون رو به جمعیت هر استان تقسیم کنید سوما بینید کدام استان ها کمتر توسعه یافته هستند بعد هم مقایسه کنید کدام استان بودجه بیشتر نسبت به پرداخت مالیاتی دارد،اینطوری فقط احساسات مردم رو برمی انگیزید،اونم بی دلیل
  0 + 2 -
نظر شما
 • 21
 • 0
 • 2
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •