قاصدک 24
بانک مهر اقتصاد
فرم جذب خبرنگار - داخلی
پارک دلفین باغلارباغی 2
امتحان سخت دولت یازدهم در ماه هاى پایانى
 • 1395/10/18 17:27
 • 70480

امتحان سخت دولت یازدهم در ماه هاى پایانى

می توان همزمانى اشاره جان کرى وزیر خارجه امریکا به ضرورت استمرار فشار بر جمهوری اسلامى ایران به بهانه حقوق بشر در یادداشت خداحافظى خویش در استانه به پایان رسیدن عمر دولت اوباما با هجمه ها فضاسازى هاى اخیر صورت گرفته را تصادفى خواند.

به گزارش آناج به نقل از تسنیم، سید زین العابدین حیدرى در صفحه شخصی خود نوشت : بانگاهى خوشبینانه، می توان همزمانى اشاره جان کرى وزیر خارجه امریکا به  ضرورت استمرار فشار بر جمهوری اسلامى ایران به بهانه حقوق بشر در یادداشت خداحافظى خویش در استانه به پایان رسیدن عمر دولت اوباما با هجمه ها فضاسازى هاى اخیر صورت گرفته در داخل علیه قوه قضائیه


جان کرى در این یادداشت با تأکید بر اینکه راه حل دیپلماتیک برجام، حرکت «مردم ایران» در مسیر توسعه را هموار کرد، افزود که آمریکا همچنان باید تا موعد تغییر سیاست های ایران، به حفظ فشارها و تحریم ها علیه دولت و «برنامه موشکی ایران» و آنچه که وی «حمایت از تروریسم» و «نقض حقوق بشر» می خواند، ادامه دهد.


این نگاره کوتاه وزیر امور خارجه از چند منظر قابل بررسى است.

١- از سالها پیش و به صورت ویژه در حین گفتگوهاى هسته اى،  مقام معظم رهبرى از تغییر رویکرد منفى  کاخ سفید در قبال جمهورى اسلامى ایران پرده برداشته و مسئولین را از دغل و فریب کارى و دوگانگى امریکا بر حذر داشته اند .


ایشان بیش از ده مرتبه در سخنرانى هاى عمومى خویش به این مساله اشاره داشته اند که نباید در مقابل دشمن عقب نشینى کرد . مساله امریکا با ایران مساله هسته اى نیست ! مساله هسته اى تنها یک بهانه براى فشار اوردن به نظام است . آنها ( امریکا ) پس از حل و فصل پرونده هسته اى  به سراغ مسائل دیگرى مانند حقوق بشر و موشک وجود شورى نگهبان و قانون اساسى ما خواهند رفت . آنها با اصل نظام مشکل دارند .
با توجه به این گوشزدها و نوشته جان کرى، به نظر میرسد که امریکایی ها، حال که خیالشان از پرونده هسته اى راحت شده مرحله دوم پروژه بین المللى تحت فشار قرار دادن جمهورى اسلامى با اسم رمز حقوق بشر را کلید زده اند.

٢- مسعود بهنود، پدر خوانده خبرنگاران دستگاه خبرپراکنى انگلیسى بى بى سى فارسى در یک پیام توییترى از رمز عملیات جدید اتاق فکر لندن براى حمله به آرامش فضا در انتخابات ریاست جمهورى نود و شش -٩٦- پرده برمیدارد و مینویسد : با یک برنامه درست میتوان انتهابات آینده را به چالش حقوق بشر و قوه قضائیه بی طرف تبدیل کرد.


این پیام از پدر خوانده شبکه فارسى زبان روباه پیر در واقع اتاق فکر لندن سعى در گام برداشتن به سمت ایجاد دوقطبى قوه قضائیه -دولت دارد

٣- پیام توئیترى کارمند بى بى سى گویا در پاسخ به پیام  توئیترى رئیس جمهور محترم جناب آقاى روحانى نوشته شده است .
روحانى نوشته است : دولت حاضر است با تشکیل سامانه ای تمام دخل و خرج و حساب هایش را روشن کند و در مقابل انتظار است قوه قضائیه نیز حساب های خود را روشن کند.


بدین ترتیب پس از اتفاقات رخ داده پیرامون ماجراهاى نماینده اصلاح طلب تهران محمود صادقى مساله شفافیت حساب هاى قوه قضائیه مجددا شعله ور میشود تا اختلافات روساى دو قوه به رسانه ها کشیده شود

٤- در خصوص این مساله مهدى محمدى یکى از تحلیلگران داخلى مینویسد : از دوران دوم خرداد و فتنه ٨٨ یک چیز آموخته ایم و آن اینکه وقتی نهادی از سوی غربگرایان و دولت های خارجی حامی آنها زیر ضرب می رود، یعنی به زودی نظام به آن نهاد نیاز فوری پیدا خواهد کرد. نهادی مورد حمله همه جانبه قرار می گیرد که از کار انداختن، منزوی سازی و محافظه کار کردن آن، بخش ضروری از "پروژه بحران" در آینده باشد. این را قبلا درباره وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی در سال ٧٨ و سپاه قبل از ٨٨ تجربه کرده ایم. اکنون موج حملات به قوه قضاییه را از این منظر باید تحلیل کرد: "کدام بحران در ماه های آینده در راه است که قوه قضاییه باید امکان نقش آفرینی موثر در آن را از دست بدهد؟"

حال دولت که صداقتش تا زمان اثبات عکس  آن مبناست ، با یک امتحان سخت روبه روست !
دولت اگر هم به دنبال احقاق حق خویش باشد نمیتواند با توجه به همزمانى ایجاد شده میان ادعایش با جریان غرب گرا و ضد انقلاب به این روند ادامه دهد .
بدیهى است که تقدس زدائی از نهاد قوه قضائیه دودش به چشم همگان من جمله خود دولت نیز خواهد رفت .
بى شک حسن روحانى فقط زمانى میتواند از انتهابات ٩٦ پیروز بیرون آید که آرامش امنیتى حاکم بر فضاى سیاسى جامعه باشد، چرا که
در صورت به وجود آمدن بحرانى که اصل نظام را در پایان راه هدف قرار داده باشد ، این جریان انقلابى است که ثابت کرده است سینه سپر این نظام است و از به جوش آمدن جریان انقلابى نتیجه اى به نام دولت دوم حسن روحانى به دست نخواهد آمد.
این همان نصیحتی است که مقام معظم رهبرى نیز به حسن روحانى داشته اند !
" نیروهاى انقلابى را رد نکنید که در بزنگاه ها همین ها هستند که سینه سپر خورهند کرد "
حال شخص روحانى در یک امتحان سخت به عنوان رئیس جمهور میتواند از فرایند ارامش جامعه محافظت نموده یا در یک ریسک پر خطر دست به آتش بازیی بزند که نتایج مثبتى براى آن متصور نیست .

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •