مدرسه میثاق
موسسه کوثر
جامعه با سیره امام رضا(ع) طعم سبک زندگی اسلامی را خواهد چشید/ ضرورت نهادینه کردن سیره امام رضا(ع) در جامعه
 • 1395/09/10 08:54
 • 66957
حجت‌الاسلام رجبی:

جامعه با سیره امام رضا(ع) طعم سبک زندگی اسلامی را خواهد چشید/ ضرورت نهادینه کردن سیره امام رضا(ع) در جامعه

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت:‌ اگر بتوانیم سیره امام رضا(ع) را در جامعه معرفی و نهادینه کنیم، جامعه ما طعم سبک زندگی اسلامی را می‌چشد و شیوه و سیره زندگی حضرت بهترین الگو برای سبک زندگی اسلامی است.

به گزارش آناج به نقل از فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین محمود رجبی، ضمن تسلیت سالروز شهادت امام رضا(ع) اظهار کرد: در دوران امام رضا(ع) علوم دینی به اندازه‌ای گسترده شد که این امام بزرگوار در سطح اجتماع به عالم آل محمد(ص) معروف شدند.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی امام رضا(ع) در زمینه سبک زندگی گفت: این امام بزرگوار در حوزه‌ها و ابعاد عبادی، علمی و سیاسی الگو برای جامعه شدند، از یک طرف روشنگری نسبت به حقایق داشتند و از طرفی دیگر در زمینه سوء استفاده دشمنان مراقبت می‌کردند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد:‌ پیشوای هشتم شیعیان جامعیت و دوراندیشی برای مسائل زندگی داشتند، اگر بتوانیم سیره امام رضا(ع) را در جامعه معرفی و نهادینه کنیم، جامعه ما طعم سبک زندگی اسلامی را می‌چشد، شیوه و سیره زندگی حضرت بهترین الگو برای پیاده‌سازی سبک زندگی اسلامی است.

وی با بیان اینکه اگر دانشمندان بخواهند در سبک زندگی خود به اقدامی بپردازند، امام رضا(ع) بهترین الگو است، گفت: ایشان در عرصه علمی، وارد مناظره و بحث می‌‌شوند و در کنار آن فرهنگ دینی را تبیین می‌کنند و نسبت به شیوه‌های مناظره و گفت‌وگو سبک زندگی را ارائه می‌کند، به طوری که از جلسه مناظره برای اقامه نماز بلند می‌شوند و می‌فرمایند پس از نماز ادامه می‌دهیم.

رجبی خاطرنشان کرد: این شیوه مناظره برای دانشمندان، دانشجویان و طلاب حوزه الگو است، در عین حال که در مسائل علمی عمیق می‌شویم، باید درباره نماز حساسیت نشان دهیم و متخصص متعهد در جامعه باشیم.

وی با اشاره به بعد عبادی امام رضا(ع) گفت: عبادت و قرائت قرآن یکی از وجوه زندگی امام رضا(ع) بود، به طوری که در بستر خواب مقید بودند که مقدار قابل توجهی قرآن قرائت کنند و به تدبر، فهم و دقت در معانی آن بپردازند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم عنوان کرد: به اندازه‌ای حضرت در مسائل سیاسی و تداوم اندیشه اهتمام داشتند که حاکمان آن روز احساس خطر می‌کردند، بنابراین ولایتعهدی را بر ایشان تحمیل کردند تا بر حضرت اشراف داشته باشند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر آنها می‌خواستند به دلیل محبوبیت امام در بین جامعه اسلامی وانمود کنند که با اهل بیت(ع) ارتباط خوبی دارند.

رجبی خاطرنشان کرد: امام رضا(ع) به شرطی ولایتعهدی را پذیرفتند که در هیچ امور سیاسی دخالت نکنند، اینگونه راه‌ را بر سوء استفاده دشمن بستند و توطئه‌های دشمن نقش بر آب شد، بنابراین این درایت و تدبیر امام الگوی مناسبی برای مسؤولان است.

وی با بیان اینکه مسؤولان باید رفتار امام رضا(ع) را الگو قرار دهند که با استکبار و نیروهای ضد دین نباید کنار آمد، گفت: نباید کاری کرد که دشمنان سوء استفاده کنند و به جامعه اسلامی ضربه بزنند.

قائم مقام مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی تأکید کرد: میراث امام رضا(ع) که در اختیار ما قرار گرفته، گرانبها و ارزشمند است و کتاب‌های متعددی از بیانات امام رضا(ع) وجود دارد که باید از آنها استفاده کرد.

وی با اشاره به نقل حدیث سلسلة الذهب گفت: این امام بزرگوار با بیان این حدیث به همه جامعه اسلامی بیان کردند که تنها راه سعادت و خوشبختی دنیوی و اخروی این است که ولایت اهل بیت(ع) را بپذیرند.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •