همه پرسی تعطیلی پیش از موعد نیروگاه‌های هسته‌ای سوئیس رای نیاورد
 • 1395/09/07 19:10
 • 66771

همه پرسی تعطیلی پیش از موعد نیروگاه‌های هسته‌ای سوئیس رای نیاورد

مردم سوئیس در همه پرسی که امروز با موضوع تسریع در توقف بهره برداری از نیروگاه‌های هسته‌ای این کشور برگزار شد به این طرح رای منفی دادند.

به گزارش آناج به نقل از تسنیم، روزنامه "فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ" نوشت، اکثریت قریب به اتفاق سوئیسی ها در یک همه پرسی که امروز برگزار شد به طرح تعطیلی پیش از موعد نیروگاه های هسته ای در کشورشان رای منفی دادند.

بر اساس نتایج این همه پرسی در سوئیس که از صبح زود امروز آغاز شده و نتایج اولیه آن بعد از ظهر مشخص شد مردم سوئیس به طرح ابتکاری حزب سبز و موسسه صلح سبز این کشور مبنی بر ممنوعیت احداث نیروگاه های هسته ای جدید و محدود کردن دوره بهره برداری از نیروگاه های هسته ای این کشور به 45 سال رای منفی دادند.

چند ماه پس از سانحه نیروگاه هسته ای فوکوشیما ژاپن در مارس 2011 ، سوئیس تصمیم گرفت که بتدریج نیروگاههای هسته ای را تعطیل کند، اما برنامه زمانی مشخصی برای این کار مشخص نشد. برنامه دولت این است که پنج رآکتور هسته ای که یک سوم برق این کشور را تامین می کنند را پس از پایان دوره فعالیت ایمن آنها تعطیل کند. این درحالی است که تمام نیروگاههای هسته ای سوئیس مجوز نامحدود دارند به این معنا که دولت تا زمانی که آنها را ایمن بداند می تواند به بهره برداری از آنها ادامه دهد.

اما حزب سبز سوئیس در سال 2012 با جمع آوری بیش از 100 هزار امضاء موفق شد برگزاری همه پرسی درباره این موضوع را برنامه ریزی کند.

بر اساس طرح توقف انرژی هسته ای که امروز یکشنبه به رای مردم سوئیس گذاشته شده است، نیروگاههای هسته ای نباید بیش از 45 سال مورد بهره برداری قرار گیرند.

به این ترتیب بر اساس اولین نتایج  همه پرسی سوئیس، مردم سوئیس به طرح پیشنهادی حزب سبز برای خروج منظم و فوری از انرژی هسته ای رای منفی دادند.

اگر این پیشنهاد رای مثبت مردم را دریافت می کرد از پنج نیروگاه هسته ای کنونی سوئیس سه مورد آن یعنی نیروگاههای «بیزنو»1 و 2 (Beznau) و همچنین نیروگاه «مولیبرگ» (Muhleberg) باید در سال 2017 تعطیل می شدند. همچنین نیروگاه هسته ای گوشگن (Gosgen) باید در سال 2024 و نیروگاه «لایبشتات» (Leibstadt) در سال 2029 تعطیل می شد.

اولین نتایج منتشر شده از این همه پرسی نشان می دهد که طرح حزب سبز سبز تنها 45 درصد رای موافق و 55 درصد رای مخالف مردم این کشور را دریافت کرده است.

در اتحادیه اروپا تصمیم گیری درباره انرژی هسته ای بر عهده خود کشورهای عضو اتحادیه است و این در حالیست که نیروگاههای هسته ای هم اکنون حدود 30 درصد از برق مصرفی در اتحادیه اروپا را تولید می کنند و 130 رآکتور هسته ای در 14 کشور از 28 کشور عضو اتحادیه اروپا مورد بهره برداری است.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •