پارک دلفین باغلارباغی 2
بانک مهر اقتصاد
قاصدک 24
فرم جذب خبرنگار - داخلی
از تغییر نام جمهوری ترکیه به جمهوری آناتولی تا جایگزینی اردوغان به جای آتاترک
 • 1395/08/08 12:26
 • 63504
به مناسبت تأسیس جمهوری ترکیه؛

از تغییر نام جمهوری ترکیه به جمهوری آناتولی تا جایگزینی اردوغان به جای آتاترک

تشنه قدرت بودن رئیس جمهور ترکیه و اقدام به تغییر سیستم پارلمانی به ریاستی،دموکراسی خواهان تُرک را وحشت زده کرده است.

گروه بین الملل آناج: امروز (29 اِکیم) سالگرد تأسیس جمهوری ترکیه توسط مصطفی کمال پاشا (آتاترک) و یاران نزدیکش می باشد. 29 اُکتبر یا اِکیم روزی پُرمعنی برای تُرک ها می باشد، چرا که 93 سال پیش و بعد از پیروزی ها در مبارزه با متجاوزان انگلیسی در چنین روزی جمهوری ترکیه بنا نهاده شد.

از نظر کارشناسان و سیاستمداران غربی، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور فعلی ترکیه و مؤسس حزب عدالت و توسعه دیوانه قدرت می باشد و برای رسیدن به قدرت مطلق ترکیه از هر حیله ای استفاده می کند.

این سیاست مدار تُرک تا به این لحظه در رسیدن به اهدافی که در ذهن خود دارد از قدرت سازمان گولن، آمریکا، لائیک ها، کُردها، ملی گراها، تروریست ها و دیگر قدرت های مضر استفاده کرده است.

استفاده از قدرت آمریکا

بعد از این که اردوغان در 6 دسامبر 1997 که شهردار کلانشهر استانبول بود، برای به دست آوردن حمایت اسلام گرایان ترکیه، در شهر سیرت (واقع در جنوب شرقی ترکیه) یک شعر با بنیان اسلام گرایی خواند.

اردوغان این شعر را در زمانی به زبان آورد که اسلام گرایی در حکومت وقت ترکیه غیر قانونی بود و همین مسئله موجب شد تا رئیس جمهور فعلی ترکیه به دادگاه احضار شده و محکوم شود.

محکومیت اردوغان در دادگاه موجب شد تا وی به مدت 10 ماه در حبس به سر ببرد و با توجه به قوانین وقت ترکیه این حبس به معنای اتمام فعالیت سیاسی اردوغان بود.

بعد از اینکه اردوغان از حبس آزاد شد، در ذهن مردم ترکیه تبدیل به یک فرد محبوب و اسلام گرا شده بود. وی که از ابتدای فعالیت سیاسی خود با سازمان پُرنفوذ فتح الله گولن روحانی تُرک ارتباط داشت، بعد از آزادی از زندان به ایالات متحده آمریکا رفته و با مقامات آنها دیدار محرمانه برگزار کرد.

شاید هم این دیدارها موجب شد تا قانون منع از فعالیت سیاسی افرادی که به حبس افتاده اند لغو شود.

اردوغان به ترکیه بازگشت و همزمان اتهاماتی به نماینده شهر ریزه (محل تولد اردوغان) در خصوص تقلب در انتخابات وارد شد. نماینده ریزه برکنار شد و اردوغان به عنوان شخصی که دومین رأِی را از شهر محل تولد خود آورده بود به نمایندگی شهر ریزه برگزیده شد.

همزمان ریاست حزب عدالت و توسعه نیز به شخص اردوغان واگزار شد که این مورد رجب طیب اردوغان را نخست وزیر ترکیه کرد.

استفاده از قدرت سازمان گولن

اردوغان و گولن که دوست های نزدیکی بودند و سازمان گولن به نوعی در به قدرت رسیدن اردوغان ایفای نقش کرده بود، بعد از اینکه دو رفیق قدیمی در تقسیم قدرت با مشکل برخورد کردند، فتح الله گولن به پنسیلوانیای آمریکا گریخت.

سازمان گولن که در تمامی نهادهای دولتی و نظامی ترکیه نفوذ داشت، به یکی از عاملان ترس اردوغان تبدیل شده بود.

این روند ادامه داشت تا در 15 ژوئیه 2016 ترس اردوغان به واقعیت تبدیل شد و سازمان گولن با در دست گرفتن بخشی از نظامیان ارتش ترکیه اقدام به کودتا کرد که با مقاومت مردم ترکیه برای از دست ندادن دموکراسی این کودتا نافرجام ماند.

استفاده از قدرت کُردها

اردوغان که به قدرت نوپای تُرک ها تبدیل شده بود، نیاز به قدرت بیشتری برای مستحکم ساختن جایگاه خود و پیشرفت در سیستم سیاسی ترکیه داشت.

در این ارتباط، دولت وقت ترکیه به نخست وزیری رجب بیگ، با گروه تروریستی کارگران کردستان قرارداد صلح امضاء کرد و این مسئله موجب شدت گرفتن فعالیت پ.ک.ک در داخل خاک ترکیه شد.

فعالیت های پ.ک.ک تا جایی شدت داشت که سازمان اطلاعاتی ترکیه و احزاب مخالف بارها به دولت اردوغان هشدار تقویت پ.ک.ک را می دادند لکن دولت اردوغان که به حمایت کُردهای تندرو نیاز داشت از این فعالیت ها چشم پوشی می کرد.

قدرت تروریست ها و سلفی های ترکیه

شایان ذکر است، خیانت های اردوغان به ترکیه و منطقه تا جایی ادامه داشت که وی برای افزایش قدرت و جلب حمایت سلفی ها از گروه های تروریستی تکفیری مانند داعش حمایت کرد و این مسئله موجب شد تا اردوغان حمایت تمام کمال سلفی ها ترکیه را جذب کند.

حمایت دولت اردوغان از گروه تروریستی داعش در سال های 2015-2016 توسط سازمان های اطلاعاتی آلمان و روسیه ادعا شد. حتی مدارکی در خصوص همکاری بلال اردوغان (پسر رجب طیب اردوغان) با گروه های افراطی نیز در این دوره مطرح شد.

در این ارتباط، ادعاهایی وجود دارد که داعش، 3 مرکز تعلیم نظامی در داخل ترکیه دارد که عناصر تکفیری این گروه تروریستی در آن مراکز آموزش می بینند.

قدرت ملی گرایان

ملی گرایان ترکیه که آرمانی با چارچوب اسلام سنی و پان ترکیسم دارند مورد بعدی سوء استفاده اردوغان قرار گرفتند که این روند در حال حاضر نیز ادامه دارد.

اردوغان که قصد رسیدن به قدرت مطلق ترکیه دارد، می خواهد سیستم پارلمان را به سیستم ریاست جمهوری تغییر دهد و در این مسیر ناگزیر از حمایت ملی گرایان تُرک استفاده می کند.

ملی گرایان تُرک که بیشتر بر روی احساسات حرکت می کنند با چشم پوشی از آینده سیستم ریاستی مدنظر اردوغان، از وی حمایت می کنند و تنها خواسته آنها از حکومت این سیاستمدار تُرک ادامه مبارزه تا نابودی پ.ک.ک می باشد.

حکومت اردوغان قول مبارزه نابودی پ.ک.ک را در اظهارات خود و بن علی ییلدیریم نخست وزیر ترکیه به ملی گرایان داده است لکن مشخص نیست بعد از نشستن به صندلی ریاست حکومت ترکیه به وعده و قول های خود عمل می کند یا موجبات تجزیه ترکیه را فراهم خواهد کرد.

استفاده از نام های عثمانی و حذف نام آتاترک

دیگر موضوع مهم که آنگلا مرکل نخست وزیر آلمان نیز آن را به زبان آورد استفاده از اسامی پادشاهان امپراتوری عثمانی است.

اردوغان به تمامی پروژه های عمرانی و اقتصادی خود اسم های پادشاهان عثمانی را داده و در مطرح کردن این اسم ها هزینه های بسیاری می کند.

نخست وزیر آلمان نیز با اشاره به وحشت اروپایی ها از آینده افکار نئوعثمانی اردوغان خاطر نشان کرد که جوانان اروپایی از اسم هایی که اردوغان به پروژه های عمرانی می دهد رنجیده می شوند.

اردوغان در پروژه ای جدید دستور ساخت سومین فرودگاه بین المللی استانبول را داده است که یکی از بزرگ ترین فرودگاه های جهان خواهد بود لکن با توجه به اظهارات رئیس پروژه تمامی سفرها از فرودگاه آتاترک حذف و به این فرودگاه انتقال خواهند یافت و به نوعی فرودگاه آتاترک از رده خارج و مانند دیگر اماکن مهم ترکیه تخریب خواهد شد.

انتظار میرد نام این فرودگاه نیز یکی از اسامی شاهان عثمانی را به خود بگیرد.

تغییر نام ترکیه به جمهوری آناتولی

در سیستمی که مشخص نیست بازهم شاخصه های جمهوریت و دموکراسی در آن وجود داشته باشد، جمهوری خواهان ترکیه در ترس این هستند که نام جمهوری ترکیه نیز برای خشنودی کُردهای این کشور به جمهوری آناتولی تبدیل شود.

حتی برخی بر این باورند که ترکیه بعد از انتقال به سیستم ریاستی و رئیس حکومت شدن اردوغان، ترکیه مسیر تجزیه را طی کرده و در نهایت به دو کشور کُردی و ترکی تبدیل خواهد شد.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • حسام تورک ایرانی
  پاسخ ۱۳۹۵/۱۰/۰۴ - ۱۷:۲۱
  +++++++++++++++++++++++++++++++++++
  0 + 0 -
نظر شما
 • 1
 • 0
 • 2
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •