موسسه کوثر
مدرسه میثاق
منطقه آزاد ارس با رویکرد اقتصاد مقاومتی توانایی ورود به بازار ۱۸ هزار میلیارد دلاری اروپا را دارد
 • 1395/07/28 15:20
 • 62429
دبیر همایش ملی نقش مناطق آزاد در تحقق اقتصاد مقاومتی؛

منطقه آزاد ارس با رویکرد اقتصاد مقاومتی توانایی ورود به بازار ۱۸ هزار میلیارد دلاری اروپا را دارد

دبیر همایش نقش مناطق آزاد در تحقق اقتصاد مقاومتی با تاکید بر اینکه نباید مناطق آزاد فعالیت خود را تنها در کشورهای همسایه خلاصه کنند گفت: منطقه آزاد ارس با یک واسطه همسایه اروپا است و خواهد توانست به بازار ۱۸ هزار میلیارد دلاری اروپا دست یابد.

به گزارش آناج به نقل از تسنیم، محمدباقر بهشتی قبل از ظهر امروز در آیین ملی نقش مناطق آزاد در تحقق اقتصاد مقاومتی با تاکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی را به معنای اقتصاد مقابله ای ترجمه نکنیم اظهار داشت: اقتصاد کشور با مشکلات متعددی مواجه است که برای رفع این مشکلات تلاش‌های زیادی صورت گرفته که سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی و سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی از جمله این تلاش‌ها است.

وی افزود: هدف تمام برنامه‌هایی که در این راستا انجام شده، توسعه ایران اسلامی است تا با بهبود در تأمین نیازهای اساسی مردم شاهد توسعه اقتصادی کشور باشیم.

بهشتی به تبلیغات منفی در خصوص مناطق آزاد کشور نیز اشاره کرد و گفت: امیدواریم با نگاه تخصصی تبلیغات منفی علیه مناطق ازاد کمتر شود و از سویی شاهد نگاه مثبت مجلس به موضوع افزایش تعداد مناطق آزاد کشور باشیم.

وی پویایی و تحرک مناطق آزاد کشور را منوط به دو عامل اصلی دانست و گفت: باید مسئولان سیاسی کشور با عنایت به قوانین مناطق آزاد از دخالت در این مناطق بپرهیزند و در این مناطق مدیرانی دانا و توانمند اقتصادی به کار گرفته شوند تا پویایی و تحرک در این مناطق باشیم.

این اقتصاددان خواستار توجه درست به مفهوم اصلی اقتصاد مقاومتی شد و گفت: باید توجه داشت که مفهوم و معنای اقتصاد مقاومتی با اقتصاد مقابله ای متفاوت است چرا که هدف از اقتصاد مقاومتی مقاوم سازی اقتصاد است تا در برابر مشکلات و شرایط مختلف انعطاف پذیری مورد نیاز را داشته باشد در حالی که اقتصاد مقابله ای درون گرا است و این نوع نگاه پویایی را از اقتصاد می‌گیرد.

دبیر همایش نقش مناطق آزاد در تحقق اقتصاد مقاومتی، خاطرنشان کرد: سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به فرصت سازی، درون زایی، برون گرایی، افزایش مشارکت مردمی، افزایش درآمد طبقات کم درآمد افزایش سهم تولید و صادرات محصولات دانش بنیان، اصلاح الگوی مصرف، ترویج استفاده از تولید داخل، اصلاح ساختار اداری و سایر موارد اشاره دارد که هر یک از این مسائل در مناطق آزاد باید مورد تاکید قرار گیرد.

بهشتی با اشاره به بند 11 سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی گفت: در این بند آمده است" توسعه حوزه عمل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور به منظور انتقال فناوری‌های پیشرفته، گسترش و تسهیل تولید، صادرات کالا و خدمات و تأمین نیازهای ضروری و منابع مالی از خارج" و بر این اساس هدف اصلی سیاست اقتصاد مقاومتی و مناطق آزاد تقویت اقتصاد ملی است.

وی با تاکید بر اینکه نباید مناطق آزاد فعالیت خود را تنها در کشورهای همسایه خلاصه کنند خاطرنشان کرد: برای نمونه منطقه آزاد ارس، تنها با یک واسطه همسایه اتحادیه اروپا است و چنانچه با رویکرد برون گرایی به بازار این منطقه توجه کند خواهد توانست به بازار 18 هزار میلیارد دلاری اروپا دست یابد و این مهم موجب تحول اساسی در منطقه آزاد ارس و حتی کل ایران خواهد شد.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •