مدرسه میثاق
موسسه کوثر
هیچکس نمی‌تواند در سازش نکردن امام حسین با یزید طبق روایات تردید کند/مگر مذاکره با آمریکا چقدر ارزش دارد؟
 • 1395/07/24 21:31
 • 62004
حجت الاسلام محمدیان در نشست هیئت‌های انقلابی:

هیچکس نمی‌تواند در سازش نکردن امام حسین با یزید طبق روایات تردید کند/مگر مذاکره با آمریکا چقدر ارزش دارد؟

رئیس نهاد نمایندگی ولی‌فقیه در دانشگاهها گفت: هیچکس نمی‌تواند در سازش نکردن امام حسین با یزید طبق روایات تردید کند.

به گزارش آناج به نقل از تسنیم، حجت الاسلام محمد محمدیان رئیس نهاد نمایندگی ولی‌فقیه در دانشگاهها در سلسله نشست‌های هیئت‌های انقلابی با انتقاد از تحریف اصل هدف از قیام امام حسین(ع) در عاشورا گفت: در سال‌های اخیر برخی با استناد به تاریخ سعی می‌کنند که هدف از قیام امام حسین اینطور بیان شود که ایشان به دنبال صلح با یزید بود، اما اینطور نشد که در نهایت امام ناچار به جنگ شد. 

وی با طرح این سوال که آیا واقعا امام حسین به دنبال صلح با یزید و به دنبال آن به نتیجه رسیدن مذاکرات بود اظهار کرد: برخی آقایان ادعا کرده‌اند که در دهه‌های اخیر علمای ما خجالت می‌کشیدند که بگویند امام حسین(ع) به دنبال صلح با یزید بوده است و می‌گویند پس از انقلاب اینطور مطرح شده است. این‌ها ادعا می‌کنند که امام حسین(ع) به دنبال این بوده که راهی را برای تفاهم با یزید باز کند.

محمدیان اضافه کرد: برخی اینطور می‌گویند که کربلا درس تعامل و مذاکره است و امام حسین نیز در چارچوب منطق و موازین قصد داشته که با یزید مذاکره کند و با او کنار بیاید. 

رئیس نهاد نمایندگی ولی‌فقیه در دانشگاهها در بخش دیگری از سخنانش‌ لفظ مذاکره را گفتگو بین افراد توصیف کرد و گفت: در معنی امروزی مذاکره یعنی دادن و گرفتن امتیاز، مذاکره‌ای که در عرف سیاسی بیان می‌شود به معنی گفتگوی صرف نیست، مذاکره‌ای که هم می‌گویند امام با عمر سعد داشته هدفش داد و ستد بوده است که در عرف امروز اینطور بیان می‌کنند.

وی تاکید کرد: مذاکره و گفتگوی امام با عمر سعد نه یک بار بلکه چند بار انجام شده است اما هدفش داد و ستد نبوده است، عمر سعد به طور قطع فاسد است و باید مطالبی که از بین وی نقد شده باید بررسی کرد. 

محمدیان با بیان این که عمر سعد طبق روایات تاریخی با اکراه به جنگ با امام حسین آمده بود و نمی‌خواست که مستقیم در ریختن خون ایشان نقش داشته باشد افزود: طبق روایات تاریخی عمر سعد تلاش می‌کرد که امام را با عبیدالله ابن زیاد روبرو کند و خودش با ایشان رویارویی نداشته باشد.

رئیس نهاد نمایندگی ولی‌فقیه در دانشگاهها با تاکید بر این که هیچ کس نمی‌تواند در سازش نکردن امام حسین با یزید طبق روایات و حدیث تردید کند گفت: طبق روایات و کتب معتبر تاریخی امام حسین می‌فرمایند: «که همچون منی با مثل یزید بیعت نمی‌کند». 

وی اضافه کرد: در هیچ کتب تاریخی اسنادی وجود ندارد که امام حسین در جایی گفته باشند که هدفشان از عزیمت به کربلا سازش با یزید بوده است.

محمدیان با ابراز تعجب از این که آیا واقعاً بحث مذاکره با آمریکا تا این اندازه مهم است که از امام حسین(ع) خرج و ایشان را کوچک کنیم، اظهار کرد: البته صلح امام حسن با معاویه نیز به دلیل بی‌عرضگی و سستی یارانشان بود در غیر اینصورت ایشان هم محال بود با معاویه صلح کنند. 

رئیس نهاد نمایندگی ولی‌فقیه در دانشگاهها با ذکر روایات تاریخی از قرآن بر سر نیزه کردن خوارج در زمان امام علی(ع) اشاره کرد و گفت: عجیب است حتی آمریکایی‌ها یک قرآن هم بر سر نیزه نکردند و فقط لبخند زدند.

وی تاکید کرد: کسانی که با امام حسین بودند به صراحت نقل می‌کنند که ایشان هیچگاه دست مذاکره با یزید را نداشته است. سوال این است که کجای عاشورا درس مذاکره است؟ این که هدف امام حسین از قیام عاشورا را مذاکره با یزید قلمداد می‌کنند، تحریف نیست بلکه نابود کردن عاشورا است. 

محمدیان در پایان خاطرنشان کرد: امام حسین (ع) می‌خواست عمرسعد و لشکر یزید را هدیت کند، اتمام حجت وظیفه امام معصوم است و ایشان قصد مذاکره نداشتند. 

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •