مدیر مسئول طرح نو: اشتباه کردیم و از مردم عذرخواهی می‌کنیم/ روزنامه‌نگار درج کننده مطلبِ
 • 1395/05/02 21:22
 • 54461
به دنبال درج مطلب ناآگاهانه در یکی از روزنامه‌های بومی آذربایجان‌شرقی؛

مدیر مسئول طرح نو: اشتباه کردیم و از مردم عذرخواهی می‌کنیم/ روزنامه‌نگار درج کننده مطلبِ "هفت خوان رستم" اخراج شد

ربانی گفت: روزنامه نگار از روی ناآگاهی و در اشتباهی غیرعمدی اقدام به درج مطلبی برگرفته از شاهنامه نموده است و ما از این بابت عذرخواهی می‌کنیم.

گروه فرهنگی آناج: ساعاتی پیش خبری در فضای مجازی تحت عنوان توهین به ملت تُرک منتشر گردید که جریحه‌دار شدن احساسات آذربایجانی‌ها و اعتراضات آنان را در پی داشت.

روزنامه طرح نو در تاریخ سی‌ام تیرماه طی مطلبی با تیتر "هفت خوان رستم" داستانی را از شاهنامه روایت کرده بود که در آن کلماتی ناخوشایند به کار برده شده بود.

به منظور اطلاع از جزئیات امر و پیگیری موضوع گفت‌وگویی با مدیرمسئول این روزنامه داشتیم تا از هدف درج این نوشته در روزنامه، آگاه شویم.

محمدرضا ربانی در گفت‌وگو با خبرنگار آناج با بیان اینکه ما اشتباه خود را می‌پذیریم و از مردم عذرخواهی می‌کنیم، اظهار داشت: زمانی که این روزنامه به تکثیر رسید بنده در تبریز حضور نداشتم و متاسفانه مطالب قبل از اینکه به نظر من برسد به چاپ رسیده بود.

وی افزود: زمانی که از موضوع مطلع شدم در اولین اقدام، روزنامه‌نگار درج کننده مطلب را اخراج کردم چراکه خبرنگاری که به این گونه حساسیت‌ها توجهی نداشته باشد و چنین نوشته‌هایی را منتشر نماید دیگر باید روزنامه نگاری را کنار بگذارد.

مدیرمسئول روزنامه طرح نو با ابراز تاسف از اتفاق رخ داده، ابراز کرد: بنده خودم یک تُرک هستم و توهین به آذربایجانی‌ها برایم قابل قبول نیست؛ داستان منتشر شده برگرفته از شاهنامه فردوسی بوده است که برخی از کلمات آن در اقدامی ناشیانه تغییر داده شده و حساسیت برانگیز شده است.

وی توضیح داد: امیدوارم مردم ما را ببخشند و عذرخواهی ما را قبول کنند؛ در فضای فعلی که امنیت همسایگان ما مختل شده است نباید اجازه دهیم عده‌ای سودجو با ابزار کردن این اشتباه غیرعمدی از آب گل آلود ماهی بگیرند.

به نظر می‌رسد بعد از ماجراهایی مانند فیتیله و هزینه‌های معنوی و خسارات اجتماعی که مترتب می شود دیگر جای هیچ گونه بی دقتی و بی ملاحظگی برای مسئولین رسانه ها باقی نگذارده باشد و امید است ما دیگر شاهد تکرار چنین وقایع تلخی نباشیم.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • Ovçu
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۲ - ۲۱:۴۳
  تا کی باید شاهد اینگونه توهین ها نسبت به تورکها باشیم؟؟
  آیا وقت آن نرسیده که تدابیری اندیشیده شود؟؟
  چرا یه مجله دانشگاهی بدون هیچ گونه اغماضی تعلیق میشه اما چنین روزنامه ای که اینگونه توهین میکنه درش تخته نمیشه؟؟؟
  واقعا چراااا؟؟؟
  بعدشم اگه عده ای بخوان اعتراض مسالمت داشته باشند میرن زندان؟
  دلیلش چی میتونه باشه؟
  218 + 19 -
  • امیر تبریز اوغلی
   ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۰:۳۱
   تا زمانیکه افرادی و موسساتی مثل همین اناج از این افراد حنایت میکنن. اغاجی اوز زایچینن قورد ییر.... جالب این که هر کدوم هم توهین میکنن بعدش میگن که من خودم ترک هسستم
   145 + 13 -
  • نادر
   ۱۳۹۵/۰۵/۰۵ - ۰۹:۰۳
   فردوسی به ترکهای اورخونی ساکن چین توهین کرده که از نظر زبان و نژاد با ترکهای غرب خزر متفاوت هستند اینکه برخی پانترکها نژاد آن ترکها را با ترکان غرب یکی میدانند درواقع دارند حرف افراد فاشیستی مثل کسروی را تایید میکنند توضیح اینکه توهین فردوسی به ترکهای چین البته شرم آور است
   24 + 118 -
  • شهاب
   ۱۳۹۵/۰۵/۰۵ - ۲۳:۴۱
   فردوسی برای ما ارزشی نداره. چون زبان فارسی رو احیا کرده قرار نیست هر چرندیاتی کفته براتون وحی منزل باشه. فردوسی اشتباه بزرگی کرده.
   96 + 40 -
 • duman
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۲ - ۲۲:۰۳
  شمایی که از مطالب چاپ شده مطلع نیستید هم باید از این حرفه خداحافظی کنی...در این همه سال چرا اشتباها مطلبی در مثبت در مورد تورک ها چاپ نشده؟! این حرف که من خودم یک تورک هستم یک ماساله ی لوس شده است...همه ی فاشیست ها هر حرفی میزنند بعد میگن من خودم تورک هستم! اگر واقعا متاسف هستی تا یک هفته مطالبی در تمجید از تورک ها بنویس! مگر این که هدفت دشمنی با ما باشه
  190 + 9 -
 • علی
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۲ - ۲۲:۰۴
  سلام
  من مطلب را در طرح نو دیدم متاسفانه انگار نویسنده مغرض بوده و اینطور خلاف واقع شاهنامه مطلب نوشته،حتی در شاهنامه فردوسی چنین مطلبی وجود ندارد.
  سپاس ویژه از روزنامه طرح نو که فورا درایت لازم را انجام داده و نویسنده را اخراج کردند.
  اما روی سخنم با آناج است، ملت ترک؟ این ادبیات پانترکیستی از شما بعید است!
  ما تنها یک ملتیم به نام ملت ایران با همه اقوام ایرانی
  25 + 194 -
  • گلاب قمصر
   ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۱:۱۰
   اخراج؟! اخراج کی؟ مگه این روزنامه ها نویسنده هم دارند؟ مدیرمسئول و سردبیر و نویسنده همه یک نفرند. این حرفها مدنهاست نخ نما شده.
   166 + 10 -
  • ائلشن اهرلی
   ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۹:۰۲
   ادبیات پانفارصی و پان افغانی هم از شما افغانیا بعد دوست عزیز
   84 + 30 -
  • امیر
   ۱۳۹۵/۰۵/۰۵ - ۱۵:۲۲
   چرا هر اعتراضی را به عنوان پان ترکیسم تلقی میکنین این حق طبیعی ملت ترکه که جهت ابراز ناراحتی وخشم خود اعتراض و راهپیمایی کنن همان طور که وقتی یه اتفاقی میفته حکومت همین کارو میکنه این حق مدنی تورک هاست چطور هر توهینی میکنن بعد راحت میگن اشتباه غیر عمدی بود با اخراج هم قضیه حل بشه
   76 + 44 -
  • مهران تراختورچی
   ۱۳۹۵/۰۵/۰۷ - ۱۹:۳۹
   آنهایی که مردم ولایتمدار آذربایجان را پانترک و یا تجزیه طلب میخوانند همان فاشیست هایی هستن که در جریان فتنه 88 حتی حرمت عاشورا را حفظ نکردند و وقتی ملت ولایتمدار آذربایجان حمایتشان نکردن و پشت ولایت ایستادن به ما انگ پان ترکی و تجزیه طلبی میزنن.
   ملاک برای ما بیانات حضرت اقاست که میفرمایند : آذربایجان سر ایرانه.
   یاشاسین رهبر - یاشاسین اذربایجان - یاشاسین ترک
   13 + 6 -
 • احمد
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۲ - ۲۲:۱۴
  اول توهین می کنند بعد عذر خواهی این دیگر چه رسمی است به نظرم این توهین ها وبی احترامی ها عمدی است
  185 + 73 -
  • حجت
   ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۳:۰۲
   بلد نیستی نظر ننویس دوست عزیز، اون اطلاعاتتم واسه خودت نگه دار
   13 + 87 -
 • عبدی
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۲ - ۲۲:۵۹
  اگر اینطور پیش بره از ترس قومگراها هیچ کاری نباید کرد. در این رابطه باید توجه داشت که اول آذربایجان ترک نیست بلکه آذری است. دوم جواب این همه توهین به هویت و تاریخ ایران را کا پانترکها در نشریاتشان انجام می دهند را چه کسی بتید بدهد.
  43 + 274 -
  • طاهری
   ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۰۹:۲۴
   آقا شما لطف کن نظر نده و این نظظرات احماقانه خودت رو واسه خودت نگه دار هیچ کس به شما نمیخندد اگه نظر ندید ممنون
   166 + 30 -
  • اکبر از تبریز
   ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۰:۴۱
   دوست عزیز اگه خفه نشی . خفت میکنم..پس لاااااال شو و کر و کور
   100 + 26 -
  • آذربایجان
   ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۲:۳۳
   شما لطف کن لال شو وگر نه چیزی مینویسم که کاملاً حالت گرفته شه
   75 + 22 -
  • آیاتای
   ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۲:۴۱
   کسی از توی پان فارس فاشیست نظر نخواست
   97 + 31 -
  • ایرانی
   ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۸:۴۴
   جناب عبدی ؛ به ما هیچ ارتباطی ندارد اینها اذری هستند یا ترک یا کوهی یا هر چیز دیگر ، فقط در حال حاضر در همین صفحه مشاهده کنید چقدر توهین به فارس و ایران و فردوسی شده است در حالی که نوشته مذکور در روزنامه طرح نو به دست یک تررک به گفته خودشان نوشته شده ، پس نتیجه چیز دیگریست که متاسفانه با خیلی رانتهایی که در تهران برای اینها بوجود امده " بخوانید قومیت پرستانشان " مقداری پاهاشون را از گلیم شان بیشر دراز کرده اند ، و در آخر هم ، ملت ایرانی را تهدید نکنید که تاریخ نشان داده چگونه از خود دفاع کرده و متجاوز و دشمن را از غلط ناکرده خود پشیمان .
   26 + 125 -
  • حقی
   ۱۳۹۵/۰۵/۰۵ - ۲۲:۵۰
   همین شماها هستید که با این حرفای احمقانه تون باعث میشین یک عده ای جرات توهین به تورکها رو بکنند!

   اگه حرف نزنی نمیگن طرف لال هستش!!
   47 + 10 -
  • آزربایجان
   ۱۳۹۵/۰۵/۰۶ - ۱۹:۳۹
   آذری کلمه‌ای جعلیست که عمر آن به 50 سال هم نمیرسه درحالی که تاریخ ملت تورک در آزربایجان بیش از هشت هزار ساله.
   44 + 20 -
 • محسن اژدری
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۲ - ۲۳:۳۲
  یعنی چی تا کی باید تحمل کنیم این توهین ها را
  112 + 10 -
 • قلی
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۲ - ۲۳:۳۴
  ائله قبله سی فردوسی اولان بو شکرلریده یئیه ر. یاخجی اولدو ایچیز چیخدی ائشیگه.
  125 + 19 -
 • فرهاد
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۲ - ۲۳:۴۲
  این مدیر مسلول کارمند کجاست؟ اهل کجاست؟ شماره تلفنش چیست؟ آدرس ندارد؟ اصلا ترک هست؟
  101 + 9 -
  • تورک
   ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۶:۲۵
   آدرسش در تبریز هست و دفترش قدیما در ماندانا بود. مطالبی سراسر بر علیه تاریخ ترک ها می نویسه و شخصیت های بزرگ ترک رو می کوبه. به نظر فاشیست ها پشتش هستن.
   89 + 8 -
 • سعید
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۰۰:۰۳
  در ماجرای فیتیله هم گفتیم انشالا دفعه آخر است
  و همینظوری که آقای شبستری هم گفتند امیدواریم دیگر این اتفاقات تکرار نشود، دیدیم دوباره تکرار شد و مطمئن باشین دفعه آخر هم نخواهد بود
  122 + 9 -
 • رضا
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۰۰:۱۶
  اخه عوضی خود فروخته تو داری از اب گل الود ماهی میگیری . چرا اشتباه غیر عمدی ؟ چند دفعه مطلبی که میخاد در روز نامه یا نشریه چاپ بشه چک می کنن. در بد بخت بودن و ذلیل بودن تو هیچ شکی نیست خودت را به چند فروختی؟ شاهنامه که پر از خزعبلات و تو هین و تمسخر و .... است و مخالف کلیه فرامین اسلام . تو مطمئنم که مسلمان نیستی احتمالا زر.....باشی .
  109 + 9 -
 • سعید
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۰۰:۴۶
  داش باشوا کد کدها الابا
  80 + 4 -
 • راه درست مکتب امام حسین(ع)
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۰۱:۳۸
  شاهنامه هیچ ربطی به ما ندارد ..شاهنامه جایی در آذربایجان و حتی ایران هم نمی تواند داشته باشد زیرا از لحاظ جغرافیایی مربوط به افغانستان و از لحاظ تاریخی هم مر بوط به هرات است حتی توران هم به ما ربط ندارد زیرا آسیای مرکزی است....حماسه واقعی ما شهید تاریخ امام حسین (ع) است...نه تنها به کسی توهین نکرده بلکه درس مقاومت به در برابر ظلم به بشر یاد داده است این حماسه جهانی است و در قلب ترکان ایران جای دارد و باعث ثبات و دوستی در بین مردم ایران و حتی کشورهای همسایه می شود نه خیال پرداز نامه ای به نام شاهنامه..و همینطور هشت سال دفاع مقدس در برابر صدام...و شهیدانی که جایشان در قلب مردم تورک و غیر تورک ایران هست همچون شهید مهندس مهدی باکری..
  110 + 29 -
  • راه درست مکتب امام حسین(ع)
   ۱۳۹۵/۰۵/۰۴ - ۱۶:۳۹
   پس حماسه ملی ما مکتب امام حسین(ع) و هشت سال دفاع مقدس است .. غیر از آن هیچ حماسه ای جنبه ملی ندارد مخصوصا این شاهنامه و هر حماسه ساختگی دیگر که سرتاسر غیر معنوی و حتی توهین کننده به انسانیت است.
   32 + 12 -
  • ایرانی فردوسی دوست
   ۱۳۹۵/۰۵/۰۴ - ۲۲:۴۹
   اسم امام حسینو آوردی که توجیهی بشه برای نژاد پرستیت . با منطق تو امام حسین هم عربه و ربطی به ما نداره جمع کن خودتو بابا هر کی هر چرتی میگه اسم امام پیغمبر میچسبونه به خودش که کسی جرات مخالفت نکنه خجالت بکش
   اگه الان فرذوسی مربوط بشه به افغانستان پس بخش زیادی از آذربایجان هم الان خارج از ایرانه و شما خارجی حساب میشی نه ایرانی یه ذره منطق ندارن و یه دقیقه قبل از حرف زدن فکر نمیکنن
   ظاهرا شماها هم پتانسیل قابل توجهی برای سوریه کردن ایران دارید
   23 + 57 -
 • آرازز
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۰۲:۰۳
  به تمام مقدسات قسم ،خجالت هم خوب چیزی هست! یعنی توصیه آخر جنابعالی که به ناامنی منطقه اشاره میفرمایید دیگه آخرشه! چشم به مردم میگیم از این اشتباه ها نکنند شما فکرت راحت باشه،
  هرچند ته دلم یک چیز دیگه ای میگه ولی امیدوارم مسئولین امر بدون فوت وقت و تا دیر نشده مجوز همچین نشریات مجهول الهویه ای که دو روز مانده به بازی تیراختور جو رو به هم میزنند رو باطل کنند
  من شخصا به اتفاق اعتقادی ندارم و نفوذی که رهبری میفرمایند غیر اینها نیستند
  79 + 6 -
  • اکبر از تبریز
   ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۰:۴۴
   برادر من از این توجیهات خیلی شنیدیم دیگه گوشمونم داره مارو مسخره میکنه...یه کار عملی باید صورت بگیره
   49 + 4 -
 • تورک اغلو
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۰۲:۴۵
  باید مدیر مسئول و کسی که روزنامه از اطرف ایشان ساپورت میشود و مجوز به نام ایشان است پاسخگو باشد
  60 + 6 -
 • آیدین
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۰۷:۲۷
  این نوشته ها ربطی به شاهنامه ندارد صرفا اخلاقیات خانوادگی نویسنده ومدیر مسئول طرح کهنه است
  16 + 42 -
 • ابوالفضل
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۰۷:۳۵
  اون قسمت اشتباه غیر عمدیش جالبه!
  60 + 4 -
 • مرتضی
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۰۸:۰۹
  سلام .تو ایران بعد از خراب کردن ملت تورک یادشان میافته معذرت میخوان .من از عوامل روزنامه آناج بعنوان یک شهروند تورک و آذربایجانی و ایرانی خواهش میکنم آنقدر انتقاد کنین تا دهنشون سرویس بشه
  71 + 7 -
 • نیگار
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۰۹:۰۰
  ترکی یازیز ، ترک میلتی اوخوسون بولسون ،هاواختاجان شعار ورماخ، بو ایش دا عادی اولوب بو فاشیستلره، متاسفم واقعا هامیزینا شاید ده بو نظر پایلاشمیسیز اما غیرت اولسا پایلاشلسیز
  62 + 7 -
 • رضا
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۰۹:۱۵
  شما خیلی بیجا میکنی اول توهین میکنی بعد عذرخواهی میکنی
  خودت کوتاهی کردی تو هم باید اخراج بشی مدیر مسئول با شما هستم
  ننگ بر شما آیا اسم خود را ترک گذاشته اید
  55 + 6 -
 • حسن
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۰۹:۲۲
  «طرح نو»، «آذریها»، «وطن خواهان» و ... از توهین به تورکها و آذربایجان لذت می برند و دشمنی عمیقی با فرهنگ و زبان آذربایجان دارند. من متأسفم که در کشور ما این چنین مطبوعات و سایتهای نژادپرستی آزادانه فعالیت می کنند و چنین توهینهایی نثار مردم آذربایجان می کنند. همچنین برای شهر بزرگ تبریز هم که سابقه دیرینی در مبارزه آزادیخواهانه دارد، متأسفم که چنین نشریه ضدبشری در آن چاپ می شود.
  64 + 8 -
 • سهیلا
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۰۹:۵۴
  یئرینن دوران مطلب یازان اولوب الله جلالیوا چوخ شوووکور
  کی به این بی سواد ها میدان میده که قلم به دست بگیرن؟

  از ماست که بر ماست ( اغاجی اوز ایچینن قورد ییه یر )

  43 + 8 -
 • سعید
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۰:۰۱
  سلام

  اینجا مسله ایرانی بودن نیس, اینجا توهین به 30ملیون هویت و انسان ترک زبان مطرحه
  87 + 29 -
  • بابک
   ۱۳۹۵/۰۵/۰۴ - ۱۳:۲۶
   یکدفه بگو 85 میلیون خودتونو خلاص کنید.!!!
   29 + 53 -
 • ترک اوغلو
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۰:۱۸
  نشد که عزیزم نظر منو تایید نکردی نکنه خود شما هم از پارس هایی
  40 + 5 -
  • سهیلا
   ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۳:۱۶
   برادر اینجا سئشمه هست دولدورما نیس

   نظر منم منتشر نکردن ! خیلی خنده داره

   نمیدونم چه مشکلی داشت که نباید حرف حق بزنیم
   البته یادم رفته بود ما باید با روزنامه نگار با سواد این مطلب با ادب و اکرام حرف بزنیم

   دوستان ایشون ( روزنامه عیب نو ) مامور مخصوص میتی کومان هستند
   احترااااااااااااااااااااااام بگذارید
   23 + 5 -
 • اتیلا
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۰:۳۱
  شاهنامه هم مخاطبش ترک هاست نه اعراب و افراسیاب هم الپ ارتونقا است اما شاهنامه هم اخرش خوشه
  در شاهنامه شعرهایی حامل تحقیر برای کلمه ترک عرب بلوچ هم وجود داره

  ای ..... تو اون اساطیر دروغینی که تفرقه میاره تو واقعیت چه از لحاظ تاریخی و تعداد حکومت های ترک اونم تو دایره ی ایران فقط نه کل ترک های جهان و نه از لحاظ چهارچوب زبانی(تقریبا عاربه هستید) نه جمعیت 50 میلیونیتون در برابر 300 میلیون ترک در جهان اسلام از هیچ نظر قابل قیاس با ملت ترک نیستید

  سنگ نوشته های استان مرکزی هم نشون میده که ترک ها اولین و سپس عرب ها ی سامی با داشتن تمدن اکدی دومین قدیمی ترین تمدن های ایرانن

  بیشتر شاعران و هنرمندان ها به زبان خودتون هم ترک بودند و هستند
  زبان سیاست ترکی زبان علمی عربی و زبان شعر فارسی که گزینه ی اخرو ما بگیم غلط کردیم دست ور میدارین؟

  36 + 12 -
 • اکبر از تبریز
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۰:۴۲
  این گشتاخی ها به هیچ وجه بی جواب نخواهد ماند.این اعتراضات از فضای مجازی باید خارج بشه.
  51 + 6 -
 • علی ساعی
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۱:۲۳
  می دانستم که چرائت ندارید پیام را منتشر کنید چون این قوم همه چیزش دروغ است.دین دروغ شرف دروغ فزهنگ دروغ زبان دروغ تاریخ دروغ همه دروغ دروغ دروغ
  26 + 4 -
 • حسن ترکی
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۱:۳۲
  غذرخواهی این وطن فروش هم توهین است
  44 + 5 -
 • علی چوانمردی
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۱:۳۷
  می دانستم که چرائت ندارید پیام را منتشر کنید چون این قوم همه چیزش دروغ است.دین دروغ شرف دروغ فزهنگ دروغ زبان دروغ تاریخ دروغ همه دروغ دروغ دروغ
  17 + 3 -
 • سجاد
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۱:۴۲
  اگه واقعا غیر عمد و ناخواسته بود و خودت تورک هستی بس به احترام تمام تورک ها و جبران کارت در حضور مردم خودت رو بکش اگه عرضه داری ؟
  38 + 8 -
 • الیار
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۱:۴۷
  سلام به ملت بزرگ ترک:قابل توجه بیسوادان ما اذری نیستم ترک هستیم غیرت ترکا برای شما قابل درک نیست چون فعلا متوجه نشدین ما ترکیم .ترکها هیچ وقت به لهجه 36عربی توهین نکردن پس به سومین زبان دنیا و ملت بزرگ ترک اهانت بس است هویت ما زبان ماست و ترک بودنمان یاشاسین ترک ایستمین کور اولسون
  59 + 9 -
 • علی
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۱:۵۳
  توهین های سریالی با ملت تورک ایران پایانی ندارد توهین های دامنه دار در بخش کودک
  روزنامه ایران،برنامه کودک فتیله، بخش کودک طرح نوع،اینها نشان دهنده مهندسی این توهین ها وتحقیر هاست هدفش تحقیر بچه های تورک اسمیله کردن انهاست، اگر این توهین ها ادامه پیدا کند شکاف جدی در جامعه ایران حتی عالم تشیع به وجود خواهد آورد
  ضمناً مدیر عامل این این توهین نامه ادعا کرده تورکه اول در مورد هویت خود از مادرش پرسوجو کند بعد ادعا کند سلمان رشدی حرام زاده هم ادعای مسلمان بودن داشت به ساحت نبی اکرم اهانت کرد
  42 + 5 -
 • سعیدی
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۲:۲۱
  علاوه بر توهین به قوم ترک، اشاعه مستقیم زن ستیزی و توهین به زنان هم از شاهکارهای این روزنامه است، فقط یک ابله تمام عیار میتواند در یک جمله همه این بی اخلاقی‌ها را جا بدهد.
  شاهنامه فقط میتواند یک اثر ادبی باشد نه رفرنس اخلاق و آموزش به کودکان، با این سخت گیری در زمینه اعطای امتیاز رسانه‌های کاغذی این طور به نظر میرسد که به افراد کم هوش و بی اخلاق این امتیازات تعلق میگیرد. کار در زمینه کودک و خصوصا آموزش کار هر بی‌سوادی نیست که بخواهد با چنین خزعبلاتی ذهن آماده کودکان را شستشو بدهد.
  متاسفانه در این مملکت بی در و پیکر کسی نیست که علیه توهین به زنان و رواج خشونت علیه زن موضع گیری کند و نویسنده نادان را وادار به عذرخواهی کند.
  37 + 4 -
 • تورک مهدی
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۲:۲۴
  فقط اعدام دیگه بسه
  39 + 5 -
 • 40میلیون تورک ایران
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۲:۳۱
  همین روزنامه طرح نو غلط کرده که عذر خواهی میکنه این خود فروخته ها باید هر چه سریعتر خاک آذربایجان تورک را ترک کنند وبه آغوش گرم کوروشیان و پهلویان برگردند من شماره ای از طرح نو دارم که مربوط به چند سال پیش که به صورت هفته نامه چاپ میشد توهینی بدتر از این داشت ولی نمیدانم چرا تا الان تو شهر تبریز فعال هست.
  44 + 10 -
 • تایماز
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۲:۳۳
  اولش توهین میکنن بعد میگن من خودم تورکم و معذرت خواهی میکنن!!!!!!خنده دار ترین قسمتشم اینجاس که میگن "غیر عمدی "بوده!!!!واقعا متاسفم به خودمون که اینقد کوتاه اومدیم در مورد این توهینا که پررو شدن.ما تورک ها اگه غیرت داشته باشیم نسل این فاشیست هارو از بین میبریم.امثال ستارخان ها و مهدی باکری ها کجاست؟؟؟ولی متاسفانه که همیشه کوتاه اومدیم و همیشه مارو له کردن....آذربایجان وار اولسون ایستمین کور اولسون
  35 + 4 -
 • تلاش
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۲:۳۵
  چرا این اشتباه ها همیشه برای ترک ها اتفاق میوفته و برای کسایی که تو فضای مجازی فرهنگه شون رو برای تمام دنیا به نمایش میذارن این اشتباه ها اتفاق نمیوفته.
  34 + 8 -
 • آیاتای
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۲:۳۸
  آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.

  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  چرا منتشر نمیکنه این مملکت که این چیزا عادی شده به بخش اعظم ملتش توهین میکنه کسی ککش هم نمیگزه

  سوسک مسواک فرچه بدبخت زن

  میبینی خیلی عادی شده
  39 + 4 -
 • مادر
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۳:۱۷
  به نظرمن این هاازاعراب مفت خورپول دریافت کرده اندتا یک جنگ داخلی به راه بیفتدوان ها ازاب گل الودماهی بگیرند
  7 + 44 -
 • آتیلا
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۴:۰۸
  تا زمانی که ما پذیرای این توهین ها هستیم، چرا که نه؟!!!
  31 + 3 -
 • علی
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۴:۱۱
  شما آدم نیستین؟!؟ چیکارتون کردیم؟ چتونه واقعا!!؟
  مطمئنا الان من و امثال من پان تورک محسوب میشیم؟!؟یعنی شما هرچی از دهنت در میاد نثار یه ملت میکنی برای چی؟!؟ به چیت میبالی بدبخت؟!
  37 + 3 -
 • تلاش
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۴:۳۱
  سردبیر این روزنامه برای ایجاد تفرقه بین هوادارن ماشین و تراکتور نیز تلاش میکرد.
  37 + 2 -
 • علی
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۴:۴۳
  اون خبرنگاری که اونقدر شعور و فهم نداره که میاد اراجیف شاهنامه رو اینجا مینویسه،چرا باید به کارش ادامه بده؟واقعا اگه کسی به فارسها این توهین رو میکرد،بازهم مسئولین ساکت میبودند؟آیا روزنامه ای که به فارسها توهین میکرد،لغو امتیاز نمیشد؟دفعه قبل سه تا دلغک یه غلطی کردند و حالا هم از یه خبرنگار بیشعور از چرندیات فردوسی مایه گذاشته،مسئولین حتما باید رسیدگی کنند.
  30 + 3 -
 • اراز
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۶:۳۳
  اذربایجان تورک بود و هست و تورک خواهد ماند .
  48 + 9 -
 • Arazli
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۶:۵۱
  این نه دفعه اول است نه آخر . هرچی دلشان خواست می نویسند بعد میگویند ببخشید .
  باید یک فکر اساسی بحال دشمنان آذربایجان کرد تا دیگه از این غلطها نکنند . اینها همانهایی هستند که مردم ترک آذربایحان را آذری خطاب می کنند .
  24 + 3 -
 • ِA
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۷:۰۵
  اینا هم جوابشونو میگیرن مثل اون دلغک ها
  26 + 3 -
 • تلاش
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۷:۳۴
  توهین این ها فقط به ترک ها مختص نمیشه بلکه به تمام قومیت ها و افراد دنیا در فضای مجازی توهین میکنن. این عده با اسلام و انقلاب هم کینه دارن.به حول قوه الهی ماهیت این ها آشکار خواهد شد.
  19 + 4 -
 • hadi
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۷:۴۱
  با سلام به همه مردمان این سرزمین
  با توجه به اتفاقاتی که به علیه مردم ترک ایرانی در این چند سال اخیر رخ داده انگار هنوز هم این کارها ادامه داره
  مردم ترک زبان ایران انصافا تا الان این همه بهشون اهانت شده ولی خیلی زود از سر قضیه گذشتن
  در حالیکه اگه الان یه اشتباه کوچیک از طرف مردم غیور ترک علیه فارسی زبان ها رخ می داد(که رخ نمی ده) شاید سال های سال ول کن قضیه نبودن
  من زیاد اهل دعوا های نژادی یا سیاسی نیستم
  به نظرم باید همه ملت ایران بزرگ با هر زبانی که باهاش صحبت میکنن و هردینی رو که قبول دارن باید دست همو بگیرن و برای اباد سازی بیشتر این کشور تلاش کنن
  به خدا قسم اینجوریه  تا کی؟
  18 + 5 -
 • فرشید خداویردی
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۸:۰۸
  ما ایرانی هستیم ترک و فارس و لر و بلوچ و کرد نداریم این نشانه اتحاد ما ایرانی ها رو نشون میده و اما این آقای روزنامه نگار که به نظر من یه نادان کله پوکه خودشم نمیدونه چی نوشته این قبیل آدمها وابسته به کشور های صعودی هستن که میخوام نظم و آرامش کشور رو با اختلافات نژادی به هم بریزن نظر شخصی من باید اعدام گردد
  7 + 54 -
  • ائلشن اهرلی
   ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۹:۰۵
   خخخخخخخخخخ....صعودیاااااااا   نه گلم اینا به کشور افغانیستان مربوط میشه،آخه اونا فارث اصیلند.
   28 + 8 -
  • خلخالی
   ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۲۲:۱۰
   خیر بنده با یک پانکرد که بیشترین گروهک تروریستی ایران ستیز رو داره چه سنخیتی دارم یا با یک پان آریایی نژادپرست به به اقوام ایرانی چه سنخیتی دارم؟؟
   29 + 7 -
  • آرازز
   ۱۳۹۵/۰۵/۰۴ - ۰۰:۵۰
   شما هرجایی که میخوای باش ولی از طرف همه حرف نزن
   جهت اطلاع شما و همفکرانتون میگم ایران ما با ایران شما فرق داره در ایران ما تورک و کورد و لر و عرب وجود داره و هیچکس نسبت به دیگری برتر نیست ، شاعر ملی ایران ما فردوسی نیست و برگ زرین تاریخش یک بت پرست به اسم کوروش نیست در وطن من سردار پر افتخار تورک که آغا مهدی خطابش میکنند و برادرش حمید ،در راه آزادی هموطن عربش شهید میشوند در ایران من تورکها هزار سال حکمرانی میکنند ولی زبان هیچ قومی را ممنوع نمیکنند و .... اما حقیقتا با کمال صداقت عرض میکنم که اکثریت ما تورکها از ایرانی که شما ساخته اید و ایران فردوسی پرستی هست سالهاست جدا شده اند
   38 + 8 -
 • تلاش
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۸:۵۰
  این افراد مطالب تفرقه آمیزی بسیاری برروی سایت خودشان گذاشته بودن .در این سایت یک کلمه در مورد تشیع و اتحاد نخواهید دید.در یکی از این مطالب تفرقه آمیز که در سایت قرارداده بودن به ترک نبودن خودشون اشاره داشتن با روزنامه که صحله با مرگ هم نمیتونین اسلام و تشیع رو از ما بگیرن..برای دسترسی به سایت دکمه ذخیره شد رو بزنین.از سردار کرمیان و دکتر بیگی تقاضا بررسی داریم.
  15 + 2 -
 • حسن
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۸:۵۱
  یک عده همیشه دنبال مغلطه هستند و ان هم بازی با کلمه مجهول اذری هستش توهین می کنند بعد میگن شما که ترک نیستی. از این که ما خودمان را ترک می دانیم به کسی ربطی نداره شما دست از بی شعوری بی فرهنگی بردارید دست از نژاد پرستی احمقانه بردارید دوران رضاخان خیلی وقته که گذشته سیاست تغییر فرهنگ و هویت ملتها رنگ باخته و فرسوده شده الان ترکها خود از هر کس دیگری بهتر می دانند تاریخ و هویت شان چیست این قضایاتا کی باید ادامه داشته باشه??????
  28 + 3 -
 • asma
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۹:۰۳
  تنها یک انسان خود فروخته میتونه بعد از چنین توهین های غیر اخلاقی و غیر انسانی بگه من تورکم! ملت تورک شما و امثال شما را فقط یک خود فروخته بی هویت میشناسد که برای توجیه خودفروختگی خود به برچسب تورک پناه برده است. تورک بودن به داشتن زبان و زادگاه ظاهری تورک نیست.
  24 + 3 -
 • asma
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۹:۴۱
  در واقع چنین توهین هایی به ویژه از جانب کسانی که خود را ترک معرفی میکنند تتها از انسانهای نادان، خودفروخته و ابزار شده بر می آید. این حناها و توجیه های تکرای دیگر برای ترکها و هیچ انسان مسالمت جویی رنگ ندارد و تکرار چنین توهین های نژاد پرستانه و مزدورانه ای بیش از پیش باطن بدخواه عوامل روی صحنه و پشت پرده آن را آشکارتر میسازد.از آناج انتظار انتشار دارم
  15 + 2 -
 • ح
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۲۰:۰۱
  تنها کسی یا کسانی که از دشمن جیره و مواجب میگیره میتوانند چنین نوشته و اظهاراتی داشته باشند . مطمین باشیم ایجاد تفرقه به غیر از دشمنان ایران نمیتواند کار کسانی دیگر باشد
  5 + 5 -
 • َA.B
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۲۰:۰۷
  عدم مجازات منطقی و قاطعانه عاملان این توهین ها باعث تکرار و ادامه تخریب ها و گسترش فرهنگ توهین تمسخر و همچنین ایجاد شک و تردید در وجود اراده واقعی برای برخورد قاطع با چنین رفتارهایی میشود.
  9 + 2 -
 • جاج تقی
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۲۰:۱۱
  اگه سردبیر روزنامه ازامثال انسانهای شریف همچون ساری قلی خان قره باغی درست میگرفت امروز به خودش اجازه نمیداد به ملت بزرگ تورک جسارت کنه
  15 + 2 -
 • سالار
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۲۱:۰۷
  تف بر روزنامه نگاران نان به نرخ روز خور ایران.تف بر صورت تک تک کارکنان روزنامه طرح نو که خون اون ***** رو نریختن.ملت تورک مطمئنا دمار از روزگارتون در میارن
  19 + 3 -
 • تی تی
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۲۱:۲۲
  اینم روش جدیدشونه که میگن من خودم ترک هستم...کسی که به هویت خودش این همه بی تفاوت باشه چ ترک چ لر چ کرد چ فارس و... واقعا نمیشه اسمشو انسان گذاشت/..
  13 + 2 -
 • حمید
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۲۱:۳۸
  این هم جزو فرازهای جالبی است که تنها در کشور ما اتفاق می افتد. جناب مدیر مسول محترم اگر وظیفه شما نظارت بر محتویات روزنامه اتان قبل از انتشار است شما کار بسیار اشتباهی انجام داده اید که گذاشته اید این شماره نشریه بدون نظر شما چاپ شود. در واقع تقصیر از شما است و این عذر شما عذر بدتر از گناه است.

  مسولان عادت کرده اند تا به مشکل و اعتراضی بر می خورند به جای عذر خواهی و به جای اینکه در پی جبران وپرداخت هزینه ناشی از عدم مسولیت پذیری خود باشند با عذر هایی این چنینی که من ندهیده ام و بدون نظارت من چاپ شده به اغفال افکار عمومی می پردازند.خوب این کوتاهی شما از انجام وظیفه اتان است. پس ما بایستی از این به بعد منتظر اشتباهات بیشتر از نشریه شما باشیم هنگامی که شما به مسافرت می روید؟ اصلا شما که مسولیت سرتان نمی شود چرا عنوان مدیر مسول را یدک می کشید وحقوق آن چنانی دریافت می کنید؟

  بماند که در عصر ارتباطات کنونی شما به راحتی می توانستید از محتوای روزنامه خود قبل از انتشار بصورتی ایمیل یا ههزاران امکان ارتباطی دیگر با خیر شوید.
  12 + 2 -
 • اهری
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۲۳:۱۰
  در کشور چنین افراد شءونیست زیادند که حتی ممکنه ترکی هم بلد باشه و برای عادی سازی خود را ترک معرفی کنه...اغلب ماها به افرادی برخورده ایم که چنین عقده گشایی می کنند .این مسایل ریشه در نژادپرستی دارد یه روز به یه قوم و روز دیگر به قوم دیگر توهین می کنند.قطعا این توهین ها فقط از روی سادگی و عقده گشایی است که درون آلوده و شیطانی شءونیست ها را هر از گاهی به بهانه ای نشان میده .ظاهرا راه مقابله با آن تثبیت و انتظارات زبانی فرهنگی است و آموزش همه جانبه زبان اقوام ...تا اینگونه افراد که شایسته جامعه اسلامی ایران نیستند سکته کنند.
  17 + 2 -
 • سارا
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۲۳:۳۳
  جالبه همشونم بعد توهین میگن من یک ترکم.خیلی مسخرست.این رفتارهای توهین به قومیت ها هرگز تموم نمیشن.
  22 + 2 -
 • جلیلی
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۴ - ۰۲:۰۸
  یک نگاه کوتاه به سایت این روزنامه کافیه تا بفهمیم چه نفرت عمیقی دارن.تفکر اینها حول ایران باستان بود و دشمنی عجیبی با اسلام و شیعه دارن.بعد چند سال فعالیت نتونستن کسی رو با افکار ضداسلامی خودشون همراهی کنن از ناراحتی توهین کردن.
  18 + 3 -
 • کیوان
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۴ - ۰۴:۳۹
  ما آذری زبان تاتی داشتیم ولی آذری ترک زبان نداشتیم . آذری ، ترک ؛ بیشتر شبیه آبگوشت ماهی میمونه . 😶
  9 + 12 -
 • سلمان محمدی
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۴ - ۰۸:۰۲
  متاسفانه افکار نژادپرستانه با وجود رفتن بانیان آن یعنی رژیم پهلوی بطور غیر رسمی به قوت خود در فکر نژادپرستان و قربانیان افکار استعماری وجود دارد. گاهی خود نژادپرستان فارس دست به قلم میبرند و گاهی چهره های استعمارزده از میان خود تورکها به خود زنی و توهین به خود به بهانه عدم تعلق به آن چه هستند میپردازند.
  17 + 7 -
 • احمد
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۴ - ۱۰:۱۳
  با سلام
  کسانی که عبارات توهین آمیز می نویسند و سپس ادعای ندانم کاری می کنند یا می گویند: مطلب نوانده بودم
  اولا باید خود نویسنده محاکمه شود و در حیطه خبرنگاری کسی الف بای آن خوانده باشد می فهمد که این داستان اهانت عمدی محسوب می شود.
  دوما کسی که وقت ندارد یا در سفر می باشد روزنامه را تعطیل کند چون راه فرار از مسئولیت و پاسخ دهی بهانه هایی از قبیل: سرم شلوغ بود در سفر بودم و یا خودم ترک هستم می باشداگر یک روز، روز نامه تعطیل باشد چه می شود کل اقتصاد و زندگی مردم فلج می شود؟!!!
  اخراج مسئول و نویسنده مذکور فرصت دیگر به او دادن است تا بار دیگر بهتر بتواند در مجله و روزنامه دیگر راه باطل و اختلاف افکنانه خود را ادامه دهد تا دمش به تله نیافتد!!!!!!!
  18 + 3 -
 • احمد
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۴ - ۱۰:۱۶
  نویسنده اصلا مهم نیست خودش چه قومیتی دارد اساس اتهام و اهانت به اقوام و زبانهای دیگر است اگر مسئول مربوطه ترک باشد گناهش دو برابر است باید محاکمه و پاسخگو باشد تنها غذر خواهی دردی را درمان نمی کند بلکه روش اهانت را عادی می کند ولی اگر توان بدهد دیگر جرئت نمی کند چنین اهانتی راب کند
  16 + 2 -
 • تلاش
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۴ - ۱۰:۱۹
  گردانندگان این روزنامه دارای افکار ضد اسلامی و پیرو افکار رضاخانی بودن .تنها هدف آنان جعل تاریخ و ضربه زدن به نظام بود.پس لازم می‌باشد مردم از پشت پرده‌ی این افراد آگاه باشند و فریب افکار ضد شیعه این افراد را نخورند.ماهیت این افراد نیز به امید خدا آشکار خواهد شد.
  14 + 2 -
 • تلاش
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۴ - ۱۰:۴۲
  هرگز نمیتونن تاریخ رضاخانی و ضد شیعه خودشون رو به فرزندان باکری تحمیل کنن.ما راه کسی رو میریم که بعد چند سال مردم فهمیدن رفته گر کوچه شون همون شهردار شهرشون بود.هرگز نمیتونین افکار نژادپرستی خودتون رو با فرهنگ حسینی ما جایگزین کنین.برای همه آشکار خواهد شد چه کینه ای نسبت به شیعه و ترک دارین.فکر کردین با یک مجوز گرفتن از مدیر فرهنگ و ارشاد میتونین افکار شیطانی و رضاخانی خود را به ما تحمیل کنین هرگز نمیتونین.
  12 + 1 -
 • وحید
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۴ - ۱۱:۰۷
  جای بسیار شرمساریست خود را برادر بنامم
  12 + 3 -
 • حسین
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۴ - ۱۲:۰۶
  این توحینها از ارزش ما نمیکاهد بلکه مارا به انچه جاهل هستیم آگاهمان میکند و این ارزش شاهنامه ای و کذایی شمارا در نزد ما به رذل میکشاند
  19 + 4 -
 • بابک
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۴ - ۱۳:۲۳
  بدبختا هیچی ندارن حالا دست انداختن بگن ما تورانی هستیم آخه تا کی دزدی....
  14 + 11 -
 • ha
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۴ - ۱۶:۴۲
  :
  جوانی گفت
  زن عـــــقل ندارد
  شیخ در جوابش گفت بی عقلی زن در این بود که جاهلی مثل تو را 9 ماه در شکم پرورش داد 2سال شیر داد 20سال منتظر شد تا احمقی مثل تو را بزرگ کند تا بهش توهین کنی
  22 + 1 -
 • تورک آلتای
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۴ - ۱۸:۰۴
  آن ابوجهل از پیمبر معجزی//
  خواست هم چون کینه ور ترک غزی//(مثنوی) مولانا شاعر شونیست فارسی باخین نمه ددیب الله رحمت المسین حالا مونده وطن داشلاریم مولانا و نظامی در توهین به ترکان گویه رغبت از فردوسی ربو ده اند
  2 + 13 -
  • آرازز
   ۱۳۹۵/۰۵/۰۸ - ۰۰:۳۷
   شماهم به خیال خامت اومدی یک اسم تورکی انتخاب کردی و در هرجایی با دروغ مشغول تخریبی! مرد باش مرد آخه مولانا کجاش فارسه ؟در بلخ به دونیا اومده در قونیه مرده و جالبه که هموطن خاتمی میشه! چرت وپرت نباف و به جاش برو یک ذره مطالعه کن
   خود مولانا میگه
   اصلم تورک هست اگرچه هندی گویم
   9 + 2 -
 • هریسی
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۵ - ۲۲:۳۹
  از ماست که برماست.
  توهین میکنن بعد عذرخواهی ساده میکنن و جالبه میگن ما خودمون ترک هستیم
  اونا ترک نیستند اوناوافغانی اند
  20 + 7 -
 • نازی
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۶ - ۰۰:۲۶
  تو رو خدا کل دنیا نا امنی برداشته اون از اروپا اون از ترکیه و اون از داعش..یعنی به حد کافی فضای ناامن کل دنیا رو برداشته..کاری نکنیم که آرامش کشورمون رو خودمون به هم بزنیم و فضا رو خودمون مغشوش کنیم.
  مهم همینه که همه از یه آب و وطنیم و بیگانه ها فرصت سود جویی داده نشه
  6 + 25 -
 • من ایرانیم
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۶ - ۰۱:۲۲
  روزنامه طرح نو
  قسمتی از شاهنامه فردوسی رو به زبان نثر برگردانده
  هیچ توهینی هم به هموطنان اذری زبان عزیز
  نکرده.
  اصلا این تورک ربطی به اذری های عزیز نداره
  توران شاهنامه مربوط به منطقه ومردمی میشه
  که اصلا هیچ چیز انها ربطی به اذری های ما نداره.
  این مربوط به شمال شرق ایران ان ها در قرن های بسیار دور میشه نه الان

  متاسفانه مردم تبریز
  هر چیز کوچکی رو بزرگ می کنند
  وبرای کشور بحران درست می کنند
  5 + 29 -
 • محسن
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۶ - ۰۱:۴۸
  اه اه از این ترک های بی جنبه متنفرم
  3 + 40 -
  • تورک
   ۱۳۹۵/۰۵/۰۷ - ۱۸:۲۶
   بایدم متنفر باشی چون همیشه از شماها سرتریم پخیل پاتدا
   13 + 1 -
 • وحید
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۶ - ۰۲:۲۹
  ترکهای ایران 650 میلیون نفرند. تاریخشون هم بر میگرده به اول خلقت. اصلا حضرت آدم هم از اولش ترک بوده، بعد آدم شده.
  12 + 35 -
  • ممل
   ۱۳۹۵/۰۵/۰۸ - ۱۲:۱۸
   برای اولین بار کوروش ساخته یهود در کره ماه فرود آمد اولین ناو هواپیما بر را کوروش ساخته آمریکا را کوروش کشف کرده بعد یهود ازروی قانون همورابی برای کوروش قلابی منشور جعل کردند
   11 + 10 -
 • ایران دوست
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۶ - ۰۳:۲۸
  درود بر روزنامه نگار اذری من به عنوان یه اذربایجانی افتخار میکنم که اذربایگان ایران ایران زادگاه من است و زبان من ترکی نیست اذریست و هیچ دخلی با ترکان ندارم همشهری ها و همزبانان بیدار شید از این فقر بی علمی ما ترک نیستیم ما اذریم ما از نسل چنگیز و تیمور خونخوار نیستیم بیدار شیییید سرزمین ترکان هزاران کیلومتر دورتر از ماست سرزمین های قفقاز
  9 + 58 -
  • میثم راه رو خطیبی
   ۱۳۹۵/۰۵/۰۶ - ۱۷:۱۲
   عزیزم فازت چیه چی میزنی؟ پاشو رسیدیم
   14 + 7 -
  • جلیلی
   ۱۳۹۵/۰۵/۰۷ - ۱۲:۵۲
   چنگیز و تیمور خیلی بهتر از رضا خان بودن هرجا رفتن سعی نکردن زبان و هویت مردم رو تغییر بدن.
   20 + 8 -
  • حسین
   ۱۳۹۵/۱۰/۲۳ - ۱۵:۰۱
   این کار ها قدیمی شده
   هیج کدوم از اون کسانی که کامنت اینجوری میزارن اهل آذربایجان نیستن
   اگه ازشون بپرسی حتی یک کلمه ترکی هم بلد نیستن و نام هیچ کدوم از محله های تبریز رو نمی دونن
   1 + 0 -
 • هموطن
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۶ - ۰۹:۰۸
  دوستان...همه میدانندکه درموقعیت فعلی جهانی وگذرازحساس ترین بازه زمانی که وطنمان ازآن عبورمیکند،طرح چنین موضوعاتی ازسوی روزنامه طرح نو،دسیسه ایآشکار برای رودررو کردن هموطنان چه ترک چه فارس چه کرد چه لر چه بلوچ وچه عرب میباشد، واصلا دشمن خارجی خود چنین سناریوهایی راساخته وپرداخته میکند تامیزان خودباوری،صبر،اتحاد،وباورهایمان را ارزیابی کند،وبابرنامه ریزی دقیق وهدف دار به نیات شوم وپلیدخود برسد... انتظار داریم ضمن حفظ اتحاد وهمبستگی ودوری از تشتت وعصبیت وپرهیزاز توهین وافترا به هموطنان از طریق نمایندگان این خطه درمجلس خواسته های بحق خود را مطالبه کنیم ومنش انسانی وشهروندی خود را با الفاظ تند وتحریک آمیزقربانی اهداف شوم بیگانگان ونژادپرستان صهیونیستی نکنیم... کل دنیا رفتارهای ما را بررسی وآنالیزمیکنند وبا اندک اشتباهی بسیا مایلند تا ایران را بدتر از عراق وسوریه وافغانستان کنند...قدر این وحدت وامنیت رابدانیم وهوشیار ودشمن شناس ودشمن ستیز باشیم...حق نگهدارتان
  6 + 20 -
 • بهرام ٱذری
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۶ - ۱۳:۵۹
  سلام ب تمام ایرانیان خصوصاٱذریها ٱقابنده نوشته روزنامه روباسندتاییدمیکنم نوشته درست صحیح میباشددلیل تورانیان مردم سرزمین توران میباشندکه مقیاس جغرافیایی ٱن مغولستان ویک قسمتی ازسیبری میباشد اگرقراراست کسی اخراج شود کامل دراشتباه هستید نظامی هم گفته به نفرین ترکان زبان برگشاکه بی فتنه ترکی زمادرنزاد نظامی که دیگه معلومه همشهری خودمون بوده ٱذری بوده ٱخه مردمو چرادرست ٱگا نمیکنیدتاازخواب غفلت یداربشنداصلادرایران ترک نداریم ٱقا احمدکسروی هم کتاب نوشتندبا اسم ٱذری هاترک نیستندمادراشمال غرب ایران ٱذری داریم ترکها درطول تاریخ قومی وحشی بودند اصلااسم ٱذربایجان ازکجااومده این تظاهرات واعتراضات کارپانترکهای طرفداربوزقورت میباشد نه ٱذریها همشهریهای عزیز یکی ازپادشاهان ایران اون سرزمینهارو به پسرش که اسمش تورج بود داده بود به خاطرهمین اسمش گذاشت سرزمین توران به مردم سرزمین توران تورانیان میگفتند ٱذریهای عزیز شماسخت دراشتباهید ماٱذری هستیم نه ترک فردوسی درقسمت پادشاهی یزدگرد فرموده همی تازتاٱذرٱبادگان دیاردلیران
  وٱزادگان باتشکر
  7 + 32 -
 • تورک اوغلی
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۶ - ۱۵:۰۴
  اینا میخوان مثل قضیه ترکیه از تورکهای ایران یه بهانهای بسازنن خوایه چسبوندن طرح نو اینکه بیا توهین کنن
  1 + 13 -
 • حسن
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۶ - ۲۱:۴۷
  خدا عاقبت ما رو ختم بخیر کنه ای ان نشه سوریه شانس اوردیم
  3 + 10 -
 • ایلقار
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۷ - ۰۱:۲۹
  اینکه به ما آذربایجانی های ترک، آذری گفته می شود بزرگترین توهین درحق هویت و تاریخ و فرهنگمان است چیزی مثل تروریسم و تخریب فرهنگی و معنوی سازمان یافته و دولتی در این 90 سال اخیر. آیا ما باید ناممان را هم از دیگران بپرسیم؟! حاکمیت تا کی میخواهد این را ادامه دهد؟!!...
  27 + 8 -
 • میترا
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۷ - ۰۲:۰۲
  سلام هموطن. لطفا به این چند نکته توجه بفرمایید. 1--- جنگ در شاهنامه بین ایران و توران، جنگ نژادی نیست. چون ایرج و تور برادر و در نتیجه هم نژاد هستند. فردوسی در شاهنامه مثل مهابهارات هندی تصویرگر جنگ برادرزاده هاست. افرادی که شاهنامه را نخوانده اند بر اساس نوشته های بعضی روزنامه نویس ها ار پیش خود گمان کرده اند در شاهنامه بحث برتری نژآدی مطرح است . 2---- ترک هایی که در شاهنامه از آن صحبت می شود نه فقط برادر ایرانیان اند که اصلا ربطی به ترک های خودمان نداشته اند. آنها اقوامی در شمال شرق ایران بزرگ بودند که از رود جیحون تا ایالت سین کیانگ چین زندگی میکردند 3---- متاسفم که روزنامه نگارهای کم سواد برای آموزش کورکان به بازخوانی متنی کلاسیک دست می زنند در حالی که خودشان نیازمند آموزش اند.
  برادر من اول خودت درست متن را بخوان و بفهم بعد آن را برای کودکان بازروایت کن
  7 + 18 -
 • گمنام
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۷ - ۰۳:۱۴
  ترک ها زیادی خودشون رابزرگ میدونند
  8 + 39 -
  • تورک
   ۱۳۹۵/۰۵/۰۷ - ۱۸:۲۱
   تورکا بزرگن و بزرگ خواهند ماند یه نیگا به گذشته و حال بکنی پی به این عظمت می بری ولی چه کنیم که می بینید ومی سوزید ای قوم خوار و ذلیل یاشاسین تورک میللتی
   11 + 3 -
  • رسول
   ۱۳۹۵/۰۵/۰۹ - ۰۲:۰۳
   کوتوله ترک ها از اولش بزرگ بودند و بزرگ خواهند ماند.
   6 + 4 -
 • علی
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۷ - ۰۵:۲۹
  وقتی نادر قاضی پور به ایرانی ها توهین کرد هیچ کس صدایش در نیامد چون قابل هدایت نبود
  12 + 28 -
 • حجت
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۷ - ۱۰:۳۶
  باید قبول کنیم قانون قوی و درست حسابی نداریم- زبان اون افرادی که به راحتی به یه ملت توهین میکنن و بعدش میگن سهوی بود رو باید در ملع عام برید تا به بقیه درس عبرتی بشه که اگه توهین کنی زبانت بریده خواهد شد-با اشتباه کردم و معذرت میخوام کاری درست نمیشه- جریمه این کارها باید حیلی سنگین باشه- قبلا جریمه نبستن کمربند فقط 5 هزار تومان بود بستن یا نبستنش برا حیلی ها فرق نمیکرد الان چی پس جریمش زیاد شده همه مجبورن رعایت کنن قانون رو- دقیقا این توهین ها هم باید به اشد مجازات در قانون تنبیهشون مشخص بشه- البته مادی نه.
  19 + 2 -
 • جلیلی
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۷ - ۱۱:۳۱
  قضیه آذری بودن از شعار یک ملت یک زبان رضا شاه ملعون شکل گرفت.ولی تلاش برای تغییر زبان اثر نداشت پس بنا را برای تغییر ماهیت مردم آذربایجان گذاشتن.تا قبل از پهلوی ترک ها ترک بودن ولی بعد از پهلوی کتاب های ترکی سوزانده شدن و تاریخ جدیدی توسط ضد اسلام های پهلوی نوشته شد.
  27 + 5 -
 • حامد
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۷ - ۱۱:۳۸
  دوستان عزیز بهتره برید کمی مطالعه کنید.زبان ترکی 21 شاخه(لهجه) داره که یکی از اونها ترکی آذری هست.معروفترینش هم که ترکی استانبولیه.حتی تو قسمت زبانهای مترجم گوگل هم اینطوری دسته بندی شده.واقعا متاسفم برای بعضی ها که چشم دیدن پیشرفت و اتحاد مردم آذربایجان رو ندارند.
  28 + 3 -
 • عسگر
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۷ - ۱۱:۵۰
  خاک بر سر این روز نامه نگار که یه داستان هم نمیتونه بنویسه .بعد یه توهین به ملت ..{{{از روی ناآگاهی و در اشتباهی غیرعمدی }}}..اخه یابو این داستانو یه نو وجوان14-15 ساله بخونه چی فک میکنه....متاسفم براهمتون
  19 + 1 -
 • parisa
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۷ - ۱۵:۱۲
  جالبه که هرکی هم اهانتی می کنه توعذرخواهیش میگه من خودمم تورکم مگه میشه به ترکهااهانت کنم نه جناب شماترک نیستین شما خودتونوقاطی ماهانکنین شمایه مشت آدمای خودفروخته این نمیشه که آدم هرکاری بکنه بعدبایه عذرخواهی ومن ترکم واین حرفا سروتهش روهم بیاره تازه آخرشم همیشه اون نفراصلی ناظره یا خودش حضورنداشته یابررسی نکرده واین داستان ادامه دارد..........................
  10 + 0 -
 • سعید
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۷ - ۱۶:۱۷
  درود بر ایران و ایرانی. بنده به عنوان یک آذری هر گونه توهین به هر نژاد و قومیتی رو محکوم میکنم. به قول فردوسی بزرگ: به نیکی گرای و میازار کس، ره رستگاری همین است و بس
  4 + 42 -
 • مهرداد
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۷ - ۲۰:۰۹
  فرض کنیم با ترک های ایغور و چین بوده.. آیا این شعرها توهین و نژادپرستانه نیست؟؟ مثال دیگه ای میزنیم فرض کنید شاعری الان بیاد و از فارس ها و پرشین بخاطر کشتار هندوها توسط نادر شاه با ابیاتی سراسر توهین آمیز به پرشین ها توهین کند آیا می شود گفت اون شاعر کارش دست بوده؟؟؟
  10 + 2 -
 • صثغ
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۸ - ۰۰:۴۹
  اینم یاد گرفتند هر توهینی رو میکنن بعد مردم که اعتراض میکنن اسمشونو میذارن یک عده سودجو و آشوب طلب
  9 + 2 -
 • علی تبریزی
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۸ - ۰۳:۲۱
  جوجه فاشیستی که با اسم جعلی بهرام آذری اومدی واسه ما اراجیف بافی کردی اولا در کدامین کتاب و کدامین نسخه معتبر نظامی یه همچین شعری وجود داره دوما توران و تورانیان اگر از مغولستان و مغول باشند خیلی خیلی بهتر از هند و ایرانی چاپلوس و ترسو بودنه سوما کل تاریخهای دنیا که مستندا از خروج ترکان اوغوز از آسیای مرکزی و ورودشون به فلات ایران و آذربایجان و آناتولی سخن گفته اند همه اشتباهن فقط اراجیف یه حروم زاده به اسم احمد کسروی درسته چهارما شما جوجه فاشیست و جوچه پان فارسیسم ها همچون اجدادتون که آفتاب پرست بودن خیلی زود و براحتی تغییر رنگ و هویت میدین یکیتون میاد نسب شناس میشه یکی تون تاریخ دان یه روز کرد می شدید یه روز بلوچ و یه روز عرب خوزستان و الانم آذری شدید همانا که شما فاره زاده ها می تونید آذری بشید نه ترک - اینو به شما و امثال شماها بگم یادتون باشه کل ترکهای ایران بخصوص آذربایجان از این واژه موهوم و من درآوردی آذری نفرت دران و همیشه و مسلم نام ابا اجدادی شان یعنی تورک را بکار می برن چراکه تورک بودن یعنی صاحب تاریخ و تمدن واقعی ولی آذری ، آریایی ، فارس بودن یعنی توهم و مصادره کردن افتخارات ملل دیگر به قول مرحوم ابن الخلدون مردمان فارس هرگز صاحب تمدن و گذشته ی والایی نبودن بدین سبب تاریخ نگارهای فارس اقدام به تحریف واقعیت ها و داستان سرایی نمودن و نیکی و افتخارات ملتهای دیگررا برای خویش و بدی و زشتی خویش را به دیگران نسبت دادن و بدین سبب ایت که تاریخ ایرانیان را افسانه می گویند.
  12 + 3 -
  • زال
   ۱۳۹۵/۰۶/۲۳ - ۱۱:۰۴
   جناب آقای علی تبریزی: شما و دوستان پان ترک شما یه مشکل بزرگ دارید و آن هم اینکه تاریخ را یک علم نمی دانید. تاریخ یک علم شیک و با کلاس است. که اگر خوب بها داده می شد و در دوران جمهوری سیاه تازیان و مسلمانان محدود نمی شد فردی مانند شما البته اگر بی غرض برخورد می کردید می توانستید از آن بهره ای ببرید ونه آنکه به تاریخ هم توهین کنید.توهین خوشبختانه کار شما را پیش نخواهد برد. اگر با توهین کردن به دیگران کاری پیش می رفت شما و امثال شما اکنون رییس سازمان ملل بودید.مونتسکیو میگه: هر کجای تاریخ که جای خالی و گنگ و نامفهومی وجود داشته باشد، ترکان به سرعت بدانجا دست دراز خواهند کرد و در صدد توقیف آن بر خواهند آمد.

   شما اگر از نام آذری متنفری خوب باش. حقیقت با تنفر شما دگرگون نخواهد شد. پس از اون شمار شما پان ترکیست ها انقدر نیست که مردم آذربایجان تصمیم بگیرند بخاطر هوس شما آذربایجان را به خون بکشند.
   من یک ایرانی ام، برای من خاک وطنم بی نهایت ارزش دارد فراتر از جانم. تا زمانی که شما هم وطن من باشی و پذیرا باشی که ایرانی هستی و رنگ خونت رنگ پرچمت هست برای من از برادر عزیزتری . اما روزی که بگویی تبریز جزیی از ایران نیست یا هر اندیشه مشابهی. آنوقت مشت آهنین جوانان ایران زمین گردن تو و امثال تو را خرد خواهد کرد چرا که اینجا ایران است ... ایراننننننن.
   در گوشت فرو کن. جان من و ملیون ها جوان ایرانی دیگر برای ذره ذره خاک وطنمان اهدایی کوچکی است.
   3 + 5 -
 • علی تبریزی
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۸ - ۰۳:۳۸
  دوست خوبم این نظری که نوشتم و ثبت کن البته اگه یکم فقط یکم وجدان داری بخدا قسم می خورم 64 نظری که تایید نشدن همشون نظرات ترکها می باشند که از طرف مدیرت سایت تایید نشدن و منطقشونم این بوده که حتما نظراتشون حاوی توهین بوده ولی چطور جناب تایید کننده نظرات توهین های شخصی که با اسم بهرام آذری نوشته شده رو تایید میکنه توروخدا شما کجایی هستید توروقران سطح تحصیلات شما چقدره تورقران شما چطور اسم خودتونو گذاشتین ترک اصلا ترک نیستین که مطمنم نیستین ولی چطور تو شاخه فرهنگ و اجتماع شاغل هستید اخه منطق شما چطور قبول میکنه که یکی بیاد براحتی به ترکها توهین کنه اخه واسه چی باید اینطوری بی هویت باشیم یه بی هویت بی تاریخ و بی نژاد به اسم بهرام آذری میاد میگه ما تو ایران ترک نداریم - ترکها قومی وحشی هستند و... تایید میکنید ولی ده ها نظری که خداشاهده مطمنا هم حاوی توهین و تحقیر نبوده رو تایید نمیکنید اخه دوست عزیز توهین یعنی چی به نظرتون کسی که میاد میگه ترکها وحشی اند تو ایران ترک نداریم - شما اذری هستین ترک نیستین اینا توهین نیست ایوالله به وجدانتون
  11 + 2 -
 • محمد
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۸ - ۱۹:۵۳
  باسلام دوستان اینطور جریانها همشون از طریق خارج از ایران هدایت میشوند فقط برای به هم ریختنه اتحاد ه مردم ایران چه ترک وچه فارس و... تلاش میکنند ما هرچه باشیم هم وطنیم مسلمانو شیعه هستیم سعی نکنیم با چند کلمه از چنتا آدم زبون نفهمو اتحاد ما ایرانیا را بهم بریزیم .من خودمم ترکم افتخار هم میکنم به ترک بودنم ولی باچند کلمه از ادمای نفهم اتحادمون بهم نریزیم...یاعلی التماس دعا.
  6 + 12 -
 • ترک
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۸ - ۲۳:۱۳
  گوش کن فارس سوسول وقتی توداشتی پیش مامات لی لی پامیرفتی واینقه اینقه میکردی ترکهاداشتن تومرزها ازمامان تومواظبت میکردن !!پس حرف دهنت روبفهم عزیزم
  14 + 17 -
 • ح
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۱۰ - ۱۱:۵۳
  از خون شهدای آذری خجالت نمی کشند
  8 + 1 -
  • تورک
   ۱۳۹۵/۰۵/۱۲ - ۱۳:۱۷
   البته ترک
   12 + 1 -
 • سجاد از آذربایجان
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۵/۱۱ - ۲۱:۰۸
  همه این حرف ها رو میشه بدون توهین به هم هم گفت.هر کسی حق داره نظرخودش رو بگه ولی حق نداره حساساتی بشه و بی خودی قضاوت کنه یا به کسی توهین کنه
  9 + 0 -
 • علی خویی
  پاسخ ۱۳۹۷/۰۷/۱۳ - ۰۸:۴۲
  سیزده طرح نو ون جمیح تایی قارداشی سیز
  0 + 0 -
 • mehrzad
  پاسخ ۱۳۹۷/۱۰/۲۵ - ۱۳:۴۲
  ترکایی که خودشونو ایرانی نمی دونن و سرشون توی آخور ترکیه هست پس اینجا چه غلطی می کنن؟ برگردن به همون دشتای ترکستان که اجداد وحشی و خونخوارشون از اونجا اومدن
  1 + 0 -
نظر شما
 • 136
 • 0
 • 87
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •