قاصدک 24
بانک مهر اقتصاد
پارک دلفین باغلارباغی 2
فرم جذب خبرنگار - داخلی
عربستان بین دو آتش تکفیری‎ها و وهابیت گیر افتاده است/ وهابیون با تکفیر خشونت و کشتار را پدید آورده‌اند
 • 1395/04/15 16:25
 • 52563
گفت‌وگوی اختصاصی آناج با حسن رویوران؛

عربستان بین دو آتش تکفیری‎ها و وهابیت گیر افتاده است/ وهابیون با تکفیر خشونت و کشتار را پدید آورده‌اند

کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: عربستان آتشی را در منطقه به پا کرده که پیامد آن کشتار و خشونت می‌باشد و اکنون آل سعود خود بین تکفیری‌ها و وهابیون گیر افتاده است.

گروه بین الملل آناج: در ارتباط با حملات اخیر تکفیری‌ها به چندین نقطه در عربستان سعودی، گفت‌وگویی داشتیم با حسن رویوران، کارشناس مسائل خاورمیانه و محقق حوزه بیداری اسلامی که به شرح زیر ارائه می‌گردد:

آناج: به نظر شما چرا تروریست ها متمایل شدند به طرف عربستان؟

رویوران: علت این که در عربستان، در قطیف، جده، مدینه و حرم پیامبر(ص)، حمله صورت می گیرد، برمی گردد به شرایط اجتماعی و فکری موجود در عربستان؛ به هر حال تکفیر یک زایشی است از تفکر وهابی و بالاترین پایگاه اجتماعی‌اش هم در عربستان می‌باشد و طبیعی است که این همه طرفدار پیدا بکند.

شما فکر بکنید ببینید شکستن حرمت حرم پیامبر (ص) اصولا از طرف چه کسی ممکن است؟ البته از سوی کسی که برای این مکان قدسیتی قائل نباشد و چه کسی برای این جا قدسیت قائل نیست؟ هیچ کس در بلاد اسلامی دارای چنین خصوصیتی نیست، جز وهابیون، حتی این‌ها مسجد پیامبر  (ص) را بت خانه می نامند و می گویند همه قبور بدون هیچ استثنایی باید تخریب شوند و البته این کار را در مورد ائمه بقیع انجام داده‌اند ولی در مورد حرم پیامبر اکرم (ص)، جرأت نکرده اند ولی باید بدانیم که نگاه‌شان همین است و تفاوتی نکرده است.

به همین دلیل هم اتفاقی که رخ داده، نتیجه تفکری است که رژیم سعودی پرورش داده، نهادهایی که عربستان سعودی برای گسترش این جریان فکری ایجاد کرده و انجمن ها و خیریه هایی که برای این ها پول جمع کرده و روحانیونی که برایشان فتوا صادر می کنند. در حال حاضر هم بسیاری از روحانیون سعودی حاضر نیستند که وهابیون را مرتد از دین و جزو خوارج بنامند و در جواب می گویند این ها جوان هایی هستند که اشتباه کردند و جبران خواهند کرد. این نوع ادبیات نشان می دهد که مشکل اصلی در عربستان سعودی است و هر آنچه که پیش می آید هم نتیجه همان است.

آناج: تکفیری ها در عربستان اغلب مناطق شیعه نشین و یا مورد احترام مسلمانان را مورد هدف قرار داده اند، به عقیده شما اهداف پشت پرده این مکان گزینی ها چیست؟

رویوران: تکفیری ها در قطیف مسجد شیعه نشین را مورد حمله قرار دادند. اما، در جده کنسولگری آمریکا و در مدینه حرم پیامبر را هدف گرفتند که این نشان می دهد، گروه های تگفیری اهداف متعدد و متفاوتی را دنبال می کنند و بحث از مسأله شیعه و سنی هم تجاوز کرده است.

آناج: آیا می شود یکی از اهداف تکفیری ها را اسلام هراسی و نفرت پراکنی بین مذاهب اسلام عنوان کرد؟

رویوران: از 1400 سال قبل تا کنون بین مذاهب اسلامی هیچ مشکلی وجود نداشته است و مذاهب چهارگانه سنی، شیعه را تکفیر نمی کنند بلکه علمای سنی شیعه را مذهبی قابل احترام می دانند و اعلام کرده اند که هرکسی مذهب شیعه را انتخاب کند مجزی می باشد و می تواند این مذهب انسان را به بهشت برساند. تنها موردی که شیعه را تکفیر می کند، خارج از مذاهب سنی است و آن هم فرقه وهابیت است.

این فرقه براساس تعریف خاصی که از توحید می کند، بقیه مذاهب شیعه و سنی را تکفیر می کند، یعنی تنها شیعه را تکفیر نمی کند بلکه سنی را نیز تکفیر می کند و مشکل اصلی این شرایط، وجود چنین فرقه ای با عقاید فاسدی است که با تکفیر، خشونت، کشتار و قتل را پدید آورده است.

آناج: چرا با توجه به این که عربستان خودش را حامی تروریست های تکفیری اعلام کرده است، بازهم مورد حمله این گروهک ها قرار گرفته است؟ یا به عبارت ساده تر، چرا چاقو دسته خودش را بریده است؟

رویوران: این بر می گردد به ماهیت این گروه ها که در کل این ها گروه های متهجری هستند و گروه های عقل گرایی نیستند و یک سری ضوابطی به این ها داده شده است که این ضوابط در شرایط عربستان هم منطبق است و این ها علیه عربستان هم اقدام کرده اند. همان طور که قبلا القاعده را CIA به وجود آورد ولی همین گروه القاعده، 11 سپتامبر را علیه آمریکا انجام داد؛ این نوع گروه هایی که متهجر هستند و عقل گرا نیستند، علیه همه خشونت‌شان استثنایی ندارد و می تواند همه را در بربگیرد.

آناج: به نظر شما واکنش عربستان در قبال این حملات چه خواهد بود تغییر موضعی در رابطه با تکفیری ها خواهد داد یا نه؟

رویوران: تغییر موضع عربستان را بعید می دانم چون اگر بخواهد موضع خود را در قبال تکفیری ها تغییر بدهد، باید موضعش را در مقابل وهابیت هم عوض بکند که این چرخش ناگهانی در درون عربستان با مشکل مواجه خواهد بود؛ به دلیل اینکه بخشی از حاکمیت، همین وهابیون هستند که می توانند شرایط اجتماعی را بهم بزنند، به هر حال اکنون دولت سعودی بین دو آتش تکفیری های داعشی و وهابیت گیر افتاده و در هر دو سو دچار بحران و فروپاشی خواهد شد.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •