آیا شعار سال 93 تحقق یافت؟
 • 1393/12/25 11:36
 • 3701
نمایندگان ملت در گفت و گو با آناج پاسخ دادند (1)؛

آیا شعار سال 93 تحقق یافت؟

نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی بر این باورند که مسوولان دولتی نتوانستند آن طور که باید و شاید در جهت تحقق شعار "اقتصاد و فرهنگی با عزم ملی و مدیریت جهادی" گامی موثر بردارند.

سرویس سیاسی آناج: نا امیدی دشمن از تقابل سیاسی و خیابانی با نظام در سال 88 سبب شد تا دشمن اصلی ترین نقطه قوت نظام جمهوری اسلامی یعنی باور دینی و فرهنگی مردم به این نظام را هدف اصلی خود قرار دهد، از سوی دیگر عوض شدن عرصه نزاع از عرصه نظامی به عرصه اقتصادی سبب شد مقام معظم رهبری این دو حوزه را برای سال 93 مورد توجه قرار دهند، این مساله زمانی مهم تر نمایان شد که رفتار دولت یازدهم در این دو زمینه ضعیف بود، هر چند که برخی از این رفتار ها به جا مانده از دولت های قبلی است. مدیریت جهادی نیز دغدغه دیگری است که رفتار های دولت نشان از بی توجهی به آن را داشت؛ لذا در شعار 93 به آن تاکید شد اما اکنون که به پایان سال "اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی" نزدیک می شویم لاجرم این سوال در ذهن شکل می گیرد که آیا شعار سال محقق شد یا خیر؟

در پاسخ به سوال فوق، نمایندگان مردم استان آذربایجان شرقی در خانه ی ملت، در گفت و گو با آناج نظرات خود را تشریح کردند؛

اقتصاد و فرهنگ در حد شعار باقی ماند

محمداسماعیل سعیدی نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس، در این خصوص گفت: در سال 93 در بخش های فرهنگی و اقتصادی تلاش زیادی صورت نگرفت و در عرصه اقتصادی کارها در حد شعارها مطرح شدند ولی در عمل آن طور که باید طبق منویات رهبر انقلاب از اقتصاد مقاومتی بهره گرفته می شد، این اتفاق نیفتاد.

هنوز هم که هنوز است چهارچوب مشخص فرهنگی وجود ندارد

وی افزود: در موضوعات فرهنگی نیز همیشه این موضوعات در تلاطم تصمیم گیری ها بود و هنوز هم که هنوز است چهارچوب مشخصی و جهت گیری کلی فرهنگی بر اساس مهندسی فرهنگی در کشور وجود ندارد.

وی ادامه داد: متاسفانه کار و تلاش جهادی هم در عرصه فرهنگی و هم اقتصادی در سال 93 توسط مسوولین آن طور که باید و شاید دیده نشد و هم اکنون کمبودی که در عرصه مدیریت در کشور دیده می شود، عدم وجود مدیریت جهادی است.

سعیدی در رابطه با پیش بینی شعار سال آینده خاطرنشان کرد: الویت اصلی در سال جدید نیز همانند امسال، هم مسائل اقتصادی و هم مسائل فرهنگی خواهد بود اما سال 94 هم با هر عنوانی که از طرف رهبر معظم انقلاب شناخته شود باعث نمی شود عناوین سال 93 و کارهایی که باید انجام می پذیرفت ولی انجام نگرفت، ادامه پیدا نکند و مطمئناً باید مهمترین نیازهای کشور در عرصه های فرهنگی و اقتصادی به جد دنبال شوند.

مطالبات رهبر محقق نشد

محمد علی مددی در پاسخ به این سوال شعار سال 93 رهبر انقلاب تحقق یافت؟، اظهار کرد" متاسفانه مسوولان ارشد کشوری و استانی در تحقق شعار " اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی" کوتاهی کردند و این شعار در سال 93 عملی نشد و انتظارات رهبر انقلاب هرگز برآورده نشد.

وی با بیان اینکه رهبر انقلاب به تناسب ضرورت حیات نظام و انقلاب این شعار را مطرح کرده بودند، خاطرنشان کرد: مسوولان باید در این سال منویات رهبری را با جدیت و با ایمانی راسخ پیگیری می کردند.

وی تصریح کرد: متاسفانه علی رغم تاکید رهبر بر اقتصاد مقاوتی و حمایت از تولید داخلی، روز به روز شاهد تضعیف تولید داخلی در کشور هستیم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا این شعار در شهرستان میانه نیز تحقق یافت، اعلام کرد: همانند سایر شهر ها در میانه نیز این شعار تحقق نیافت.

وی در خصوص پیش بینی شعار سال آینده رهبر انقلاب گفت: طبق ضررورت جامعه به خودکفایی و رونق اقتصادی، پیش بینی می شود که شعار سال 94 رهبر انقلاب نیز در خصوص اقتصاد باشد.

اگر شعار سال محقق می شد وضعیت کشور جور دیگری می شد

غلامرضا نوری نماینده مردم بستان آباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شعار سال 93 تحقق نیافت، گفت: اگر شعار سال محقق می شد شرایط کشور متفاوت از این که هست می شد.

وی افزود: هرچند نباید به اقدامات انجام گرفته بی توجهی کرد اما در حقیقت آنچه مطالبه ی رهبر معظم انقلاب بود محقق نشد.

این نماینده با اشاره به موانع تحقق شعار سال اظهار کرد: از جمله موانع تحقق شعار سال بی توجهی به شایسته سالاری است که این مولفه متاسفانه در دولت های نهم و دهم بیش از سایر مظلوم واقع شد و در محقق نشدن مدیریت جهادی تاثیر مستقیم گذاشت.

نوری بیان داشت: همچنین در زمینه فرهنگی کثرت متولی و عدم مسئولیت پذیری ها موجب بلاتکلیفی های زیادی شده است.

ارسلان فتحی پور نماینده ی مردم کلیبر، خدافرین و هوراند در مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: سال 93 با شعار "اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی" علیرغم توطئه های متعدد دشمن، کاهش قیمت نفت، افزایش درگیری های منطقه و اقدامات گروه های تروریستی چون داعش و دیگر مشکلات، خوب سپری شد.

وی ادامه داد: البته آن طور که باید پروژه های عمرانی راه نیافتاد؛ رکود در کشور حاکم شد و قدرت خرید مردم کاهش یافت؛ تولیدات داخلی در انبارها انباشته شد؛ آمار قاچاق افزایش یافت و در اقتصاد کشور تاثیر منفی گذاشت؛ اما امیدواریم با طرح قانون هایی چون قانون انضباط مالی دولت، قانون مالیات ها و غیره که مرتبط با اقتصاد مقاومتی است و در حال اصلاح توسط شورای نگهبان است، اوضاع سر و سامان یابد.

مشکلات فرهنگی همچنان وجود دارد

فتحی پور خاطرنشان کرد: مشکلات فرهنگی همچنان وجود دارد و عملکرد فرهنگی امسال ضعیف بود در حالی که می بایست اوضاع فرهنگی کشور اسلامی متفاوت از این باشد اما حضور مردم در مناسبت هایی چون عاشورا، اربعین، مراسمات نذری و همچنین حضور پرشور مردم در کربلا در اربعین حسینی، همه نشانگر این است که مردم ایران همچنان پایبند مکتب حسینی و وفادار نسبت به ولایت هستند.

این نماینده در آخر گفت: با همه اینها باید بگویم شعار سال، آن طور که مقام معظم رهبری امر کرده بودند قطعا محقق نشد.

بخش دولتی ضعیف عمل کرد

نادر قاضی پور نماینده ی مردم ارومیه در مجلس در پاسخ به این سوال که آیا شعار سال محقق شد یا خیر، بیان کرد: متاسفانه بخش دولتی خیلی ضعیف کار کرد ولی بخش خصوصی عملکرد نسبتا بهتری داشت و موفق تر بود.

وی با مردود شمردن گرایش به مصرف تولیدات خارجی، گفت: باید این جمله را فرهنگ سازی کنیم که: استفاده و ورود جنس خارجی ممنوع! باید از تولیدات ایرانی به بهترین وجه استفاده کرد و تولید ملی را رونق بخشید که متاسفانه در این مورد کار مناسبی از سوی دولت انجام نگرفت.

همان طور که پیشتر اشاره کردیم شعار هر سال با توجه به نیازها و ضروریات مهم کشور تعیین می شود و اگر شعار سال تحقق نیافته بدین معنی است که نیازها و مشکلات فرهنگی و اقتصادی کشور همچنان پابرجاست و باید دید دولت برای نمره ناپلئونی خود در این مورد چه توجیهی دارد؟!

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •