مسکنی که به مهر نخواهد رسید
 • 1394/11/03 13:02
 • 34034
ادامه‌ی روند کند تکمیل مسکن مهر در سال آینده؛

مسکنی که به مهر نخواهد رسید

عرشه طوفان‌زده مسکن مهر با توجه به اوضاع و احوال بحران زده بخش مسکن معلوم نیست با چه سرنوشتی مواجه خواهد شد.

گروه اقتصادی آناج: با توجه به اینکه مسکن سهم زیادی از بودجه خانوار را به خود اختصاص می دهد اما کمبود نقدینگی و درآمدهای ناچیز ،سبب عدم صاحب خانه بودن همه می شود در این میان مسکن مهر پا به میدان گذاشت و بارقه‌ای از امید برای قشر اعظمی از جامعه را روشن کرد تا شاید آرزوی خانه دار شدن اقشار کم درآمد جامعه به حقیقت بپیوندد.

هدف اصلی مسکن مهر حذف قیمت زمین و ساخت مسکن در زمین های دولتی در اطراف شهرها برای اقشار ضعیف جامعه بود که بر اساس گزارش  علی نیکزاد ، که در ابتدای خرداد ۱۳۹۲ بیان کرده بود: "از ابتدای دولت نهم بالغ بر ۴٬۴۰۰٬۰۰۰ واحد مسکن مهر در شهرها و روستاها شروع به ساخت شده‌اند که نیمی از این تعداد در روستاها بوده‌اند که تعداد ۱٬۵۰۰٬۰۰۰ از این تعداد تا خرداد ۱۳۹۲ تحویل شده و مابقی مسکن‌های روستایی می‌بایست تا پایان دولت دهم تحویل داده شوند. در حوزه مسکن مهر شهری حدود ۱٬۲۰۰٬۰۰۰ واحد تا زمان درج گزارش تکمیل شده و مابقی همچنان در دست ساخت هستند که تکمیل و تحویل آنها به دولت یازدهم کشیده می‌شود."

 مهر آبادی ، قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در همان روز های نخست از قصد دولت برای اتمام مسکن مهر تا پایان سال 1395 سخن آورده و افزوده بود: "با تسهیلاتی که دولت برای کمک به بخش‌های مختلف مسکن مهر از جمله خدمات روبنایی، زیربنایی و ساخت دیوار حائل در نظرگرفته است امیدواریم که هرچه زودتر کار ساخت مسکن مهر به پایان برسد."

همچنین اواسط دی‌ماه سال 92 ،محسن نریمان در نخستین نشست خبری خود با شور و هیجانی مثال‌زدنی با انتقاد از درخواست‌های مکرر پیمانکاران مسکن مهر برای افزایش قیمت پروژه‌های این طرح گفته بود: «انبوه‌سازان با چشم باز قراردادها را خواندند و آن را امضا کردند و متعهد هستند که این قراردادها را اجرا کنند. مدت زیادی از امضای این قراردادها نمی‌گذرد. این قراردادها سال گذشته امضا شد در زمانی که دلار به 4هزار تومان تنه زده بود، بنابراین آنها نمی‌توانند بگویند با تورم آن‌چنانی روبه‌رو هستیم چرا که می‌دانستند با تورم‌هایی مواجه خواهند شد. در یک نگاه اصولی و مقرراتی پیمانکاران متعهدند به این قراردادها پایبند بوده و باید پاسخگو باشند، طبق قانون نیز با آنها برخورد خواهد شد».

در همان روزها بود که شرکت عمران شهرهای جدید جدولی در رابطه با جدیدترین وضعیت پروژه‌های مسکن مهر 19 شهر جدید کشور را منتشر کرد. تقریباً در سالروز برگزاری نشست خبری نریمان، پیشرفت فیزیکی واحدهای مسکن مهر شهرهای جدید منتشر شده که برخی از آمار آن جالب و البته تأمل‌برانگیز است.  و نگران کننده تر اینکه به نظر میرسد رکورد در سال آینده نیز دامن مسکمن مهر را خواهد گرفت چرا که بررسی لایحه بودجه سال آینده نشان می‌دهد اعتبارات یارانه‌ای مسکن مهر با افزایش ۵۰ میلیارد تومانی یعنی رشد ۱۰ درصدی نسبت به یارانه‌های این طرح در سال جاری ۵۵۰ میلیارد تومان پیشنهاد شده است.

 در جدول مربوط به برآورد اعتبارت ردیف‌های متفرقه سال 95 بودجه کل کشور، اعتبارات مسکن مهر در تخفیف عوارض پروانه، حمایت‌های مالی و تراکم و ایجاد تاسیسات عمومی مسکن مهر 200 میلیارد تومان تعیین شده است.

 


به گزارش آناج، در لایحه بودجه سال آینده اعتبار زیرساخت مسکن مهر (سهم دولت) با رشد 50 میلیارد تومانی نسبت به لایحه بودجه سال‌ جاری 250 میلیارد تومان است؛ همچنین یارانه سود تسهیلات مسکن مهر 100 میلیارد تومان پیشنهاد شده است.  یارانه سود تسهیلات مسکن مهر در سال جاری 100 میلیارد تومان بود، یعنی رقم برابر سال 93.


در لایحه بودجه سال 92 اعتبارات مسکن مهر در تخفیف عوارض پروانه، حمایت‌های مالی و تراکم و ایجاد تاسیسات عمومی 250 میلیارد تومان، زیرساخت مسکن مهر سهم دولت 166 میلیارد تومان و یارانه سود تسهیلات مسکن مهر نیز 109 میلیون تومان بود.

 

با این وجود قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در حالی از تکمیل مسکن مهر تا پایان سال 1395 سخن می‌گوید که هنوز 382 هزار واحد باقی مانده و از این تعداد سرنوشت 50 هزار واحد به دلیل متواری بودن صاحبان تعاونی‌ها نامشخص است.از 2 میلیون و 216 هزار مسکن مهر هنوز 382 هزار واحد باقی مانده است که غالب آنها در دست تعاونی‌ها قرار دارد و قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده در صورت تعیین تکلیف نشدن، اجرای آنها از تعاونی‌ها گرفته و به بخش دیگری واگذار می‌شود.

 

عرشه طوفان‌زده مسکن مهر با توجه به اوضاع و احوال بحران زده بخش مسکن معلوم نیست با چه سرنوشتی مواجه خواهد شد. با گذشت زمان، مسکن مهر نشان داد نمی‌توان حسابی روی آن باز کرد در این میان صرف نظر از مشکلات اجرایی طرح مسکن مهر، دولت نیز دچار سردرگمی شده است .

 

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 1
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •