دریاچه ارومیه با خلیج فارس خواهر خوانده شد
 • 1394/07/07 13:59
 • 22550
اتحاد فعالان زیست محیطی آذربایجان و بندرعباس برای مقابله با مشکلات زیست محیطی؛

دریاچه ارومیه با خلیج فارس خواهر خوانده شد

این روزها که دریاچه ارومیه نفس های آخرش را می کشد، اقدامات اجرایی برای نجات دریاچه رنگ خود را باخته است، فعالین زیست محیطی در حرکتی نمادین برای نجات دریاچه ارومیه و دریای خلیج فارس که همانند دریاچه ارومیه دچار بحران شده و درراستای همبستگی وخواهر خواندگی دریاچه ارومیه وخلیج فارس مقداری از آب خلیج فارس با جهله بصورت نمادین برای انتقال به دریاچه ارومیه برداشتند.

گروه اجتماعی آناج: اخیرا که  عضو شورای شهر بندرعباس در اقدامی نمادین با ورود به خور شیلات این شهر و انداختن خود به فاضلاب ،اعتراض خود را نسبت به ورود پساب های آلوده به خلیج فارس نشان داد، فعالین زیست محیطی برای حمایت از این حرکت شورا و اتحاد فعالان زیست محیطی برای مقابله با مشکلات زیست محیطی مراسم خواهر خواندگی دریای خلیج فارس با دریاچه ارومیه را برگزار کردند.

خلیل پور به عنوان فعال زیست محیطی و پیام آور شهرداری و شورای شهر و مردم تبریز در این مراسم حضور داشت و  در راستای همبستگی و خواهر خواندگی دریاچه ارومیه وخلیج فارس که هردو به دلیل عدم رعایت زیست محیطی دچار بحران شده‌اند مقداری از آب خلیج فارس با جهله بصورت نمادین برداشته شد و برای انتقال به دریاچه ارومیه به وی تحویل داده شد.

در این مراسم  که با حضور عضو شورای شهربندرعباس، مدیرکل محیط زیست هرمزگان، شهرداران مناطق و خلیل پور فرهیخته سازمان انرژی اتمی و فعالان زیست‌محیطی در ساحل بندرعباس برگزار شد، کیانوش جهانبخش رئیس کمیسیون بهداشت، سلامت و خدمات شهری شورای شهر بندرعباس بیان کرد: به نمایندگی از مردم شهید پرور هرمزگان، شهیدان دارا و رئیسی و 290 نفر شهید از مسافران هواپیمایی ایرباس، قطراتی از دریای خلیج فارس این میراث ماندگار جهت انتقال به دریاچه ا‌رومیه اهدا‌ می‌شود.

وی گفت: دریاچه ارومیه وخلیج فارس هر دو درگیر پیامدهای محیط زیستی هستند وبر همین اساس تصمیم گرفته‌ایم که این کار بزرگ را انجام دهیم.

جهانبخش افزود: مدیران در درجه اول شهروند هستند و تصمیماتشان باید از جایگاه شهروندی برای رفاه شهروندان باشد و اگر دستگاهی تخلفی می‌کند و ظلمی روا می‌دارد، باید به مردم پاسخگو باشد.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر بندرعباس در ادامه بیان کرد: باید از این میراث ماندگار صیانت و حفاظت کنیم.

خلیل پور فعال محیطی زیستی دراین مراسم گفت: اقدام اخیر کیانوش جهانبخش عضو شورای شهر بندرعباس در اعتراض به ورود فاضلاب به دریای خلیج فارس قابل ستایش است.

وی گفت: دریای خلیج فارس دارای قداست زیادی برای ملت ماست و این خواهر خواندگی دریای خلیج فارس و دریاچه ارومیه خود بسیار ارزشمند است.

‌مدیرکل محیط زیست استان هرمزگان نیز در این مراسم گفت: با توجه به اینکه دریای خلیج فارس اکوسیستم تنوع زیستی بالایی دارد، بعنوان دومین غنی زیستی جهان دربحث مرجان‌هاست.

وی افزود: خواهرخواندگی دریاچه ارومیه و خلیج فارس ومشکلات این دو دریا از لحاظ زیست محیطی باعث این اقدام شده است و باید سعی شود که خلیج فارس را از شر آلودگی فاضلاب و نفتی حفظ کنیم‌.

گفتنی است این حرکت نمادین در راستای اتحاد و هم بستگی فعالیت زیست محیطی برای رفع مشکلات زیست محیطی و بحران دریاچه ارومیه و دریای خلیج فارس بوده است و مقرر شده بعد از بازگشت خلیل پور، مراسمی برای بازدید از دریاچه ارومیه و ریختن آبی اهدایی از دریای خلیج فارس به دریاچه ارومیه، مراسم خواهرخواندگی دریای خلیج فارس و دریاچه ارومیه در حاشیه دریاچه با حضور مسوولان آذربایجان شرقی و فعالین زیست محیطی برگزار شود.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •