با ساختارهای فعلی اقتصاد مقاومتی عملی نمی‌شود/کنترل تورم به بهای رکود محقق شد
 • 1394/06/10 10:30
 • 19311
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با ‌آناج:

با ساختارهای فعلی اقتصاد مقاومتی عملی نمی‌شود/کنترل تورم به بهای رکود محقق شد

نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی گفت: با این مجلس، دولت و قوه قضائیه اقتصاد مقاومتی که رهبر معظم انقلاب به عنوان نماد مقاومت بر آن تاکید دارند و به حق هم است عملی نخواهد شد.

حجت الاسلام محمد باقری بنابی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی آناج با اشاره به اظهارات رهبر معظم انقلاب در مورد اقتصاد مقاومتی، اظهار داشت: با این ساختارهایی که در کشور ما وجود دارد عملا نخواهیم توانست به اقتصاد مقاومتی دست یابیم.

وی ادامه داد: اقدامات سه قوه علیه یکدیگر و برای خنثی سازی کارهای قوه‌ی دیگر صورت می‌گیرد، برای حل مسایل و مشکلات اقتصادی تاکنون سه قوه بایکدیگر تعامل و همفکری نداشته‌اند.

وی خاطرنشان کرد: با این مجلس، دولت و قوه قضائیه اقتصاد مقاومتی که رهبر معظم انقلاب به عنوان نماد مقاومت بر آن تاکید دارند و به حق هم است عملی نخواهد شد.

لزوم به روز رسانی ساختارها برای تحقق اقتصاد مقاومتی/بروکراسی شدید مانع تولید است/حمایت از سرمایه‌گذار در شعار باقی ماند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مشکلات اساسی بر سر راه تولید و تحقق اقتصاد مقاومتی است، ابراز کرد: قوانین تصویب شده و برخوردهای قوه قضائیه با سرمایه‌گذاران، سرمایه‌های کشور را تهدید می‌کند. ما باید ساختارهای خود را به روز کنیم تا به اقتصاد مقاومتی دست یابیم.

وی افزود: با وجود مشکلات تولیدی در کشور عدم حمایت جدی سه قوه از تولید کننده و بروکراسی شدید حاکم بر ایران کاملا نمایان است. مصاحبه و شعار در حمایت از تولید کننده بسیار است اما در عمل ما حمایتی نمی‌بینیم.

وی تصریح کرد: تولیدکننده برای اخذ یک مجوز باید مراحل زیادی را طی کند، ما جز مقاومت در برای تحقق اقتصاد مقاومتی چیز دیگری نمی‌بینیم. باید نگرش‌ها نسبت به سرمایه‌گذار تغییر یابد.

اعتقاد قلبی به بخش خصوصی دیده نمی‌شود/سرمایه‌گذار را فراری می‌دهند

نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر علت عدم استفاده دولت از بخش خصوصی در تحقق اقتصاد مقاومتی، اذعان داشت: متاسفانه مسئولین اساسا به بخش غیر دولتی اعتقادی ندارند، زبانا شاید حرف‌هایی زده شود اما اعتقاد قلبی در کار نیست؛ اگر می‌گوییم زیرساخت‌ها مشکل دارد به خاطر همین مسایل است.

وی یادآور شد: در شهرها چه بلاهایی که سر سرمایه‌گذار نمی‌آورند، ما مشکل فرهنگی داریم، جامعه کششی برای تحویل گرفتن تولیدکننده ندارد؛ برای مثال در شهرستان بناب یک شهرک صنعتی می‌خواهد توسعه یابد اما در 5 سال گذشته 20 متر هم به آن اضافه نشده است. با این وضعیت ما سرمایه‌گذار را فراری می‌دهیم.

وی در پاسخ به این سوال که چرا با افرادی که تسهیلات اخذ کرده‌ و در محل‌های دیگری هزینه کرده‌اند برخوردی صورت نمی‌گیرد، عنوان کرد: کسانی که تسهیلات اخذ کرده‌اند دو دسته می‌باشند، برخی در محل تعیین شده سرمایه‌گذاری کرده‌اند و باید دوباره از آنان حمایت شود اما برخی وام‌هایی را که گرفته‌اند در بازار سوداگری ارز و سکه هزینه کرده‌ کردند.

برخی در برابر تشخیص سرمایه‌گذار واقعی مقاومت می‌کنند/نبود تحلیل واقعی و مشترک برای حل مشکلات اقتصادی

حجت الاسلام بنابی با اعلام اینکه تاکنون نگذاشته‌اند سرمایه‌گذار واقعی با غیرواقعی تشخیص داده شود، گفت: متاسفانه عزم جدی برای برخورد با سرمایه‌گذار قلابی وجود ندارد، باید کارگروهی تشکیل و این افراد را شناسایی کند. برای تحقق این امر همکاری سه قوه هم لازم است.

وی دلیل عدم خروج از رکود را نبود تحلیل واقعی و مشترک از مسایل اقتصادی دانست و بیان داشت: ما درد خود را می‌دانیم ولی برای درمان به راه‌حل مشترک نرسیدیم، تیم اقتصادی دولت یک نظر دارد و تیم اقتصادی مجلس نظری دیگر، برخی صنعت را مهم می‌دانند و برخی خدمات و کشاورزی را.

وی اضافه کرد: اگر لازم باشد می‌توان برای حل مشکل اقتصادی از مشاورین خارجی هم استفاده کرد، از طرفی تورم را ثابت نگه داشتیم و از طرف دیگر رکود ایجاد شد، باید به گونه‌ای از رکود خارج شویم که تورم هم افزایش نیابد.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •