ترکیه در آستانه تکرار کابوس دهه 90 / گمانه زنی ها برای تشکیل دولت ائتلافی ترکیه
 • 1394/04/03 14:56
 • 12182
دنیز بایکال محتمل ترین گزینه برای ریاست پارلمان ترکیه؛

ترکیه در آستانه تکرار کابوس دهه 90 / گمانه زنی ها برای تشکیل دولت ائتلافی ترکیه

انتخابات 7 ژوئن ترکیه که نتیجه ی آن به 13 سال اقتدار حزب عدالت و توسعه پایان داد و ترکیه را در آستانه ی بازگشت به دوران بی ثبات دهه 90 قرار داد.

گروه بین الملل آناج: بعد از انتخابات 7 ژوئن ترکیه که نتیجه ی آن به 13 سال اقتدار حزب عدالت و توسعه پایان داد و ترکیه را در آستانه ی بازگشت به دوران بی ثبات دهه 90 قرار داد،دیروز با آیین سوگند نمایندگان-آیینی که برای اولین بار در چند دوره اخیر بدون حاشیه برگزار شد-کار خود را آغاز کرد.

اما این آرامش حکایت از یک آرامش قبل از طوفان دارد به گونه ای که حتی پیش از انجام آیین سوگند، گمانه زنی ها در مورد ریاست مجلس آغاز شده و اجماع گزینه ی احتمالی بر روی دنیز بایکال نماینده حزب  CHP  است.

اما بررسی این که مشکلات و حاشیه های پیش روی مجلس ترکیه ، اردوغان و بزرگان حزب  آک پارتی  به عنوان حزب بزرگ پارلمان برای تشکیل دولت ائتلافی و گزینه های احتمالی جای بحث بسیار دارد. به همین دلیل ائتلاف های احتمالی موجود در این پارلمان جهت تشکیل دولت بررسی می شود.

ائتلاف با حزب دموکراتیک خلق ها HDP

در صورتی که این ائتلاف شکل بگیرد برای اولین بار در تاریخ ترکیه، کردها سهمی در تشکیل دولت ترکیه خواهند داشت.این احتمال شدیدا از سوی طرفداران "روند صلح" در ترکیه مورد حمایت خواهد بود چرا که معتقدند با این کار دولت ترکیه حسن نیت خود در ادامه روند صلح را نشان داده و نیز احتمال هرگونه بهانه گیری را از مخالفان کرد به حداقل می رساند.

ائتلاف با حزب حرکت ملی MHP

احتمالی که بلافاصله بعد از اعلام نتایج انتخابات مطرح شد تا جایی که حتی قبل از انتخابات نیز گمانه زنی ها بر چنین ائتلافی رقم می خورد.چرا که با مطرح شدن شعار انتخابات " تک ملت-تک دولت-تک وطن-تک پرچم" توسط حزب عدالت و توسعه گرایش های اسلامی این دو حزب آنها را به شدت به یکدیگر نزدیک می کند ائتلافی که قویاً از سوی رییس جمهور اردوغان مورد استقبال قرار گرفته است.

ائتلاف با حزب جمهوریت خلق CHP

این دو حزب روی هم رفته اکثریت مطلق مجلس ترکیه را تشکیل می دهند. حزب جمهوریت خلق از اصلی ترین و تندرو ترین احزاب در مخالفت با حزب عدالت و توسعه بود و در جرین اعتراضات "پارک گزی" نقشی اصلی در این اعتراضات را ایفا می کرد.عبدالله گل رییس جمهور سابق ترکیه که از بزرگان حزب عدالت و توسعه محسوب می شود از اصلی ترین مدافعان این ائتلاف است چرا که معتقد است با این ائتلاف دولتی حداکثری تشکیل شده و اصلی ترین مخالف دولت در طول 13 سال گذشته در تشکیل دولت سهیم شده و بدین ترتیب نظر اکثریت ملت ترکیه در دولت تامین خواهد شد. ائتلافی که حتی مورد حمایت عبدالله اوجالان (رهبر کردها) نیز قرار گرفته است. گرچه دعوت دنیز بایکال (نماینده حزب جمهوریت خلق و دبیر سابق این حزب) به کاخ ریاست جمهوری از سوی اردوغان و بلافاصله بعد از اعلام نتایج انتخابات احتمال این ائتلاف را بالا نشان می دهد.

ائتلاف احزاب MHP – CHP – HDP

این ائتلاف یکی از گزینه های احتمالی است و این 3 حزب روی هم رفته 52 درصد کرسی های مجلس را در اختیار دارند ولی احتمال آن بسیار کم است.چرا که MHP  و HDP مشکلات و اختلافات ایدئولوژیک و اساسی با یکدیگر دارند و علاوه بر آن بر اساس قانون اساسی ترکیه رییس جمهور می تواند یک نفر از رهبران احزاب 4 گانه را مسئول تشکیل دولت نماید در غیر اینصورت با این ائتلاف موافقت نخواهد کرد.

در کل ترکیه که بعد از دوران پرتنش و متزلزل سیاسی دهه 90 برای اولین بار در تاریخش یک دولت حزبی را تشکیل داده و دوران آرامش و ثبات 13 ساله ای را تجربه کرده بود اکنون بازهم در آستانه ی همان کابوس ها است.

لازم به ذکر است اردوغان به کرات به این موضوع تاکید کرده است که در صورت به طول انجامیدن تشکیل دولت، برای جلوگیری از هر نوع نا آرامی و در پی آن افت اقتصادی کشور ، مجلس را منحل و انتخابات زود هنگام برگزار خواهد کرد.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •