تحولی بزرگ با افتتاح پردیس 29 بهمن/ دلایل بی‌رغبتی مردم تبریز به سینما
 • 1399/06/20 15:16
 • 120207
گفت‌وگوی آناج با مدیر امور سینمایی حوزه هنری آذربایجان‌شرقی؛

تحولی بزرگ با افتتاح پردیس 29 بهمن/ دلایل بی‌رغبتی مردم تبریز به سینما

فرهاد باغشمال معتقد است، نبود سالن سینمای با کیفیت در کنار فیلم خوب دو عامل اصلی بی رغبتی مردم تبریز به سینما در سال‌های اخیر بوده است.

گروه فرهنگی آناج؛ مردم تبریز مدت‌هاست با سینما رفتن و فیلم دیدن رابطه خوبی ندارند. برعکس تهران، مشهد یا اصفهان که فیلم دیدن و لذت بردن از هنر هفتم، به یکی از سرگرمی‌های نسبتا کم خرج برای مردم و نسبتا پر سود برای متولیان و سینماداران تبدیل شده، تبریز و مردم آذربایجان از این فقره، چندان دلخوشی ندارند و آمارها نشان میدهد که میزان دوستی مردم با سینما کمتر از سایر کلانشهر هاست.

روز سینما فرصت خوبی است برای بررسی علل و دلایل این موضوع و راهکارهای کاربردی برای آشتی جماعت تبریز با سالن های سینمایی. به همین منظور به سراغ فرهاد باغشمال، مدیر امور سینمایی حوزه هنری آذربایجان شرقی رفته‌ایم تا هم در خصوص این موضوع مهم و همچنین در خصوص برنامه ها و اقدامات حوزه هنری در ماه های پیشرو در بخش سینما به گفت‌وگو بنشینیم.

آناج: در همین ابتدا نظر شما در خصوص دلیل افول سینما در شهر تبریز چیست؟
باغشمال: بگذارید قبل از اینکه به این موضوع مهم بپردازیم، ابتدا تاریخچه ای از سینما در تبریز بگویم تا بدانیم که مردم تبریز اساسا با سینما بیگانه نیستند و اتفاقا، از دیرباز جزو فیلم بین‌ترین مردم ایران بوده‌اند. از آنجایی که تبریز جزو اولین های کشور است و در صنعت های گوناگون و مباحث فرهنگی و سیاسی نقش آفرین بوده و طلایه دار محسوب میشود، جالب است که بدانیم، در موضوع سینما و فیلم نیز جزو اولین هاست اما این موضوع کمتر گفته میشود.

تبریز، طلایه‌دار سینما در ایران/ نبود سالن خوب دلیل اصلی بی‌رغبتی به سینما

قدمت سینما در تبریز بیش از 4 سال قبل از ورود رسمی سینما به ایران که در تاریخ بنام ناصرالدین شاه قاجار ثبت شده، بوده است. برادران کاتولیک سینما را برای اولین بار در تبریز ایجاد و فیلم اکران کردند. اما بعدها به دلیل نبود فیلم، این موضوع سربسته ماند تا اینکه ناصرالدین شاه سینما را وارد ایران کرد.

پس این موضوع نشان میدهد که علاقه مردم تبریز به سینما از دیرباز بوده و اکنون هم وجود دارد اما در زمان‌های اخیر رغبت و علاقه مردم تبریز به فیلم دیدن در سینما کمتر از سایر شهرهای بزرگ است و به نظرم یکی از اصلی‌ترین دلایل آن نبود سالن سینمای فاخر و درجه یک در تبریز است. شما اگر تبریز را با شهرهایی مثل تهران، مشهد و اصفهان مقایسه کنید خواهید دید که تعداد سالن سینمای خوب و استاندارد در تبریز بسیار کمتر از سایر شهرهاست و امکانات سینمایی تبریز در مقام مقایسه بسیار پایین است.

البته در چند سال اخیر اقدامات خوبی در تبریز برای ایجاد سینما و پردیس های سینمایی رخ داده است. مثلا در همین پردیس سینمایی قدس ما شاهد آن هستیم که استقبال مردمی از سینما تا چه اندازه افزایش پیدا کرده است و نشان میدهد که اگر سینمای خوب در شهر وجود داشته باشد، مردم نیز به آن رغبت داشته و حضور پیدا میکنند.

موضوع دیگر نبود فیلم خوب است. ما شاهد بودیم که وقتی فیلم خوب به اکران درآمده، مردم استقبال کرده‌اند. و دلیل سوم برای عدم استقبال مردم تبریز از سینما به کارکنان سینما و وضعیت عمومی سینماهای شهر بازمیگردد. متاسفانه این موضوع در تبریز بسیار مشهود است. در حافظه تاریخی مردم تبریز از سینماها محیط نامناسب به جا مانده درحالی که اگر به سینماهای سایر شهرها دقت کنیم خواهیم دید که افرادی که در سینما کار میکنند، فراتر از اینکه کارمند هستند خودشان عنصر فرهنگی هستند.

در یکی از پردیس های تهران، چیزی بنام بلیط فروشی وجود ندارد، بلکه مسئولی که در پیشخوان نشسته بجای بلیط فروشی، در خصوص فیلم اطلاعات میدهد. مخاطب را با فیلم آشنا میکند و به نوعی مشاوره قبل از تماشای فیلم وجود دارد تا مخاطب بداند که چه میخواهد تماشا کند.

آناج: از دلایل بی رغبتی مردم تبریز به سینما گفتیم، اما سوال اصلی اینجاست که آیا اساسا سینما مهم است؟ یعنی میتوان به عنوان یک پدیده اثر گذار فرهنگی به آن نگاه کرد؟

باغشمال: سینما مهم است. سینما خیلی تاثیرگذارتر از همه پدیده‌های فرهنگی است که فکر میکنیم. چرا؟ چون علاوه بر اینکه هنر هفتم است به قدری متمول و درآمدزاست که به یک صنعت بزرگ تبدیل شده است و به نوعی از فرهنگ فراتر رفته است. به همین دلیل است که در موضوع کرونا برخلاف سایر بخش های هنری که از آن متضرر شدند، سینما همچنان به فعالیت خود ادامه میدهد. هرچند در این حوزه نیز ضررهای قابل توجهی به وجود آمده اما در اصل ماجرا تاثیری نداشته و موجب توقف فعالیت نشده است.

خبرهای خوش احداث سینما در استان

آناج: به حوزه هنری و امور سینمایی آن برسیم. شما مدتی است که مسئولیت این بخش را برعهده دارید. در این باره موضوعی هست که بیان کنید.

باغشمال: ما در امور سینمایی حوزه هنری استان، در تبریز 5 سینما داریم و البته در مراغه 3 سینما و مرند و سراب هم 1 سینما داشتیم که در هر سه شهر اکنون سینماها تعطیلند. به لحاظ امکانات سخت افزاری پردیس سینمایی قدس یکی از مطلوبترین سالن های سینمایی کشور است. سینمای 29 بهمن تبریز در حال بازسازی است که مراحل پایانی آماده سازی را سپری میکند و پیمانکار قرار است تا آبان ماه، پروژه ابینه سازی را تمام و برای طراحی داخلی به شرکت بهمن سبز سپرده شود. سایر سینماها هم به جز سینما سعدی، به فعالیت خود ادامه میدهد.

متاسفانه در مراغه از سه سینمای حوزه هنری، هرکدام به دلایلی تعطیل هستند. اما خبر امیدوار کننده این است که در این شهر بنا به توافقی که صورت گرفته قرار است به جای این سه سینما پردیس سینمایی جدیدی احداث شود که تحول بزرگی در مراغه ایجاد خواهد کرد. علی رغم این‌ها، امور سینمایی حوزه هنری در برنامه خود، برای احداث سینما در سراب و مرند برنامه ریزی کرده و در صدد تامین اعتبارات و توافقات نهایی است.

آناج: از سینمای 29 بهمن صحبت کردید. چه تغییراتی قرار است در این سینما رخ دهد؟

باغشمال: این سینما هم اکنون کارهای عمرانی و مقاوم سازی ابنیه اش در حال اتمام است و امیدواریم با توجه به تامین اعتبارات انجام شده، یکی از بزرگترین پردیس های سینمایی شمال غرب را در این محل تاسیس کنیم.

تحولات بنیادین در سینما 29 بهمن/ بزرگترین و با امکانات‌ترین پردیس شمال غرب

7 سالن سینما است که هرکدام از سالن‌ها به صورت حرفه‌ای بوده و از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. یک سالن این پردیس بالای 300 نفری خواهد بود و مابقی به سال های زیر 200 و 150 نفری تقسیم خواهد شد. علاوه بر آن سالن تئاتری هم برای پردیس 29 بهمن در نظر گرفته شده است. ما امیدواریم با توجه به پیشرفت فیزیکی کارهای عمرانی، کارهای تجهیز آن هم تا پایان سال جاری به اتمام برسد و مردم در سال جدید شاهد پردیس بزرگ و با امکانات 29 بهمن باشند.

آناج: در بخش محتوایی چه کارهایی قرار است انجام دهید.
باغشمال: ما در امور سینمایی حوزه هنری علاوه بر اینکه وظیفه اکران همه فیلم‌های طبق برنامه کشوری را برعهده داریم، رسالت تاثیرگذاری فرهنگی، اعتقادی بر مبنای انقلاب اسلامی هم برعهده ماست. بدیهی است که ما باید نسبت به دیگران دغدغه انقلابی داشته باشیم و از این رو توجه به این موضوع در اولویت‌های ماست. در کنار آن، قرار نیست از فیلم های به روز کشور و دنیا عقب بمانیم.

اکران فیلم‌های بروز ایرانی و خارجی

موضوع دیگر در بخش محتوایی، احیای مجدد سینما هنر و تجربه در تبریز است که این روزها هفته‌ای یکبار این سینما در تبریز دایر میشود و البته تصمیم داریم توجه بیشتر به آن داشته باشیم. سینما مستند، فیلم های کوتاه و تله فیلم ها هم موضوع دیگری است که قرار است در آینده نزدیک بدان ورود کنیم چرا که مخاطبان خاص خود را دارند.

اقدام جالب دیگری که در امور سینمایی حوزه هنری استان هم اکنون در حال اجراست، پخش فیلم های با کیفیت خارجی با ژانرهای مختلف در پردیس سینمایی قدس است. برای خود ما هم جالب بود که علی رغم وجود کرونا، استقبال بسیار خوبی از اکران این فیلم ها صورت گرفته و ما در صدد آن هستیم که اکران ها ادامه پیدا کند.

آناج: برای اکران فیلم های جشنواره فجر چه برنامه ای دارید؟

باغشمال: در خصوص جشنواره فجر هنوز هیچ چیز به قطعیت مشخص نیست. اولا کرونا و مشکلات آن از یک طرف وجود دارد و از طرفی دیگر، اکران فیلم های جشنواره منوط به توافق امور سینمایی حوزه هنری تهران با متولیان امر جشنواره است و درصورت توافق ما آماده‌ایم پخش فیلمهای جشنواره را در سینماهای حوزه هنری استان انجام دهیم.

آناج: حرف و سخن پایانی؟
باغشمال: در پایان جا دارد از دو نفر تشکر ویژه کنم؛ برادر عزیزم سید محمد بلاغی رییس محترم حوزه هنری استان که جانانه پیگیر مسائل ریز و درشت فنی و ساختمانی پروژه‌ها به خصوص پردیس ۲۹ بهمن و پردیس مراغه است. و دومی جناب مهندس حسینی مدیر عامل محترم بهمن سبز که در روزگاری که با کرونا و مشکلات اقتصادی سینماها مواجهیم اما اولویت این دو پروژه را مکررا یادآوری می‌کنند و مدام با انرژی از روند پیشرفت پروژه‌ها بحث کرده و پیگیری می‌کنند و در اولویت‌های بهمن سبز قرار داده‌اند.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • علی
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۶/۲۰ - ۱۶:۴۴
  الان دیگه همه اینترنت ودی وی دی وماهواره دارندسینماکی میره؟
  0 + 0 -
 • تبریز
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۶/۲۱ - ۱۲:۴۶
  اولا سینمای ایران به زبان ترکی نیست و مثلا جذابیتی برای اکثریت آذربایجانی‌ها نداره.
  ثانیا فیلم‌های ضعیف و بی محتوای فارسی ارزش وقت گذاشتن ندارن.
  ثالثا سینما می‌تونه فیلم خارجی به روز پخش کنه تا سینماها رونق بگیرن.

  در کل همه چی تک بعدی تو این کشور، صنعت، خودرو، سینما و ....
  0 + 0 -
نظر شما
 • 2
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •