در خدمت و خیانت معماری/ بی‌هـویتی؛ از نـما تا شـهر
 • 1399/06/16 13:12
 • 120143

در خدمت و خیانت معماری/ بی‌هـویتی؛ از نـما تا شـهر

از مشاهده طرح ساختمان می‌توان به اقلیم و فرهنگ یک شهر پی برد؛ ولی متاسفانه مشاهده می‌شود که طراحی نما اغلب به صورتی هم‌شکل و بدون محتوا در حال پیشروی است.

گروه فرهنگی آناج/ حسین درسخوان؛ نما فضای خارجی ساختمان است که دارای ویژگی‌های ظاهری معماری است که با جزئیات خاصی چون تزئینات و فرم‌های مشخص یا منحصر به فرد مشخص می‌شود.

نما به عنوان یک عنصر شهری از اهمیت ویژه ای برخوردار است که مثل بخشهای دیگر معماری از قبیل تقسیمات و تزئینات و نورپردازی باید طراحی شود، که این نسبت به سلیقه افراد، ضوابط، فرهنگ و اقلیم متفاوت است. به عنوان مثال، نوع و شکل طرح در اقلیم گرم و مرطوب درجنوب کشور با اقلیم سرد و خشک شمال غرب متفاوت خواهد بود.

وظیفه یک معمار کاربلد تبیین این مسائل به کارفرما یا سازنده است، در غیر این صورت معمار به اصول کارش خیانت کرده است.

اگر بدیهیات طراحی رعایت شود اثرات مثبتی در پی دارد. از مشاهده طرح ساختمان می‌توان و باید به اقلیم و فرهنگ یک شهر پی برد؛ ولی متاسفانه در تمام کشور مشاهده می‌شود که طراحی نما اغلب به صورتی هم‌شکل و بدون محتوا در حال پیشروی است و ما در طراحی نماها اغلب شاهد عدم اصالت، یکسان‌سازی، عدم تناسب و بی‌توجهی به خط آسمان هستیم.

اگر بخواهیم این 4 موضوع را به صورت ساده و قابل‌فهم‌تر بسط دهیم، از زبان موسیقی کمک می‌گیریم:

1. اصالت در طراحی: کسی که علم موسیقی ندارد و با یک آهنک یا تصنیف ایرانی مواجه میشود، متوجهِ نسبت آن موسیقی با خاستگاهش و تفاوتش با موسیقی دیگر ملل می‌شود. مثلا موسیقی ایرانی روحی دارد که با روح موسیقی ژاپنی متفاوت است. این، دقیقا همان اصالت موسیقی است که در آن مستتر است. سبک معماری هم باید به اصالت معماری متعهد بماند.

2. یکسان‌سازی: وقتی یک سبک از معماری مثل کامپوزیت یا نمای رومی مد میشود و نماها بدون توجه به عملکرد و کاربری در یک قالب طراحی میشوند، مثل ریتم تکراری در موسیقی آزاردهنده است؛ نمود این تکرار در موسیقی، سمعی است و در نما، بصری.

3. تناسب: در زیبایی های بصری و صوتی  تناسب نقش مهمی دارد. اگر ملودی با آواز هماهنگی نداشته باشد و یا در دو پرده متفاوت اجرا شود باز هم آزار دهنده خواهد بود. در معماری تناسب ارتفاع بنا با ابعاد پنجره، تناسب نما با کاربری ساختمان و‌نظایرش، اینچنین است.

4. خط آسمان : اگر کف ساختمان ها را به عنوان خط اول موسیقی به عنوان یکی از خطوط حامل و خط آسمان را خط پنجم در نظر بگیریم، وقتی در یک ملودی نُتی خارج از ساختار نواخته شود گوش خراش خواهد بود، ساختمانی هم که خط آسمان را رعایت نکند از لحاظ بصری زننده است.

بنابراین اگر معماران نتوانند یا نخواهند این اصول ساده و ابتدایی را رعایت کنند، دستگاه‌های تصمیم گیر باید ضوابطی الزام‌آور برای تامین این اصول تبیین کنند.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •