حضور در حوزه انتخابیه، جزئی از وظایف نمایندگان/ تعطیلات معنا ندارد
 • 1399/06/11 12:36
 • 120062
نمایندگان تبریز عنوان کردند؛

حضور در حوزه انتخابیه، جزئی از وظایف نمایندگان/ تعطیلات معنا ندارد

اگرچه جلسات علنی هفته گذشته و هفته جاری مجلس، برای سرکشی وکلای ملت به حوزه‌های انتخابیه تعطیل است اما نمایندگان تاکید دارند که تعطیلی صحن به معنای تعطیلی ایفای وظیفه نمایندگی نیست.

به گزارش آناج، ماده ۸۲ آیین نامه داخلی مجلس وضعیت تعطیلات و مرخصی‌های نمایندگان مجلس را مشخص کرده است. بر این اساس تعطیلات تابستانى مجلس در هر سال سى روز است که زمان آن با تشخیص مجلس تعیین می‌شود. همچنین هیأت رئیسه مى‏‌تواند در تنظیم برنامه جلسات علنى و کمیسیون‏‌ها به‏ گونه ‌اى عمل کند که نمایندگان در هر ماه یک هفته کارى هم براى رسیدگى به وظایف نمایندگى فرصت داشته باشند.

از آغاز به کار مجلس یازدهم جمعی از نمایندگان طرحی برای کاهش تعطیلات تابستانی وکلای ملت تدوین کردند اما با توجه به اینکه این طرح هنوز به سرانجام نرسیده بود، هیات رئیسه مجلس در نشست 25 خرداد ماه تعطیلات تابستانی مجلس را به نصف کاهش داد و البته در نشستی دیگر آن را لغو کرد. مجلس یازدهم در آغاز به کار خود ۵ هفته به طور متوالی نشست علنی برگزار کرد و بعد از آن یک هفته با عنوان سرکشی به حوزه‌های انتخابیه برای وکلای ملت در نظر گرفته شد. 

براین اساس آخرین جلسه کاری نمایندگان در صحن علنی، روز ۲۹ مرداد ماه بود و پس از آن جلسات صحن برای دو هفته سرکشی به حوزه‌های انتخابیه تعطیل شد اما نمایندگان اطمینان می‌دهند که ایفای وظیفه نمایندگی تعطیل بردار نیست. 

در همین رابطه محمدحسین فرهنگی سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی تاکید می‌کند: حضور در حوزه انتخابیه جزئی از کار نمایندگان مجلس است و جدا از فعالیت مجلس نیست. در واقع فعالیت نمایندگان صرفا حضور در نشست های علنی صحن نیست، انواع مراودات و ارتباطات در طول ایام به صورت مجازی، حضوری و بعضا تلفنی باید در جریان باشد بنابراین عدم تشکیل جلسات علنی مجلس به معنای تعطیلی مجلس نیست.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس تاکید می‌کند: بر اساس قانون آیین‌نامه داخلی مجلس، جلسات علنی سه هفته برگزار می‌شود و یک هفته نمایندگان برای سرکشی باید به حوزه‌های انتخابیه بروند اما نمایندگان مجلس یازدهم بنابر مسائل و موضوعات حساس و تشکیل کمیسیون‌ها، در آغاز کار پنج هفته به طور پیوسته جلسات علنی را برگزار کردند.

هرچند ماده ۸۴ آیین نامه داخلی مجلس تعطیلات 30 روزه تابستانی برای مجلس در نظر گرفته است اما 27 مرداد ماه بود که هیات رئیس مجلس از لغو تعطیلات تابستانی این نهاد خبر داد. بر این اساس بود که هیات رئیسه اعلام کرد که در دو هفته اول شهریور که همان دهه محرم است نمایندگان برای سرکشی به حوزه‌های انتخابیه خود خواهند رفت و در این تاریخ مجلس شورای اسلامی جلسه علنی ندارد.

محمدرضا میرتاج‌الدینی نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی می‌گوید: تعطیلات برای نمایندگان مجلس معنایی ندارد بلکه نمایندگان در ایامی که به‌عنوان سرکشی به حوزه‌های انتخابیه به سر می برند، حتی بیش از زمانی که در تهران و در صحن علنی یا کمیسیون‌ها قانونگذاری را پیگیری می‌کنند، فعالند.

وی ادامه می‌دهد: حتی در ایام عزاداری که تعطیلات رسمی کشور است زمانی که ما به روستاهای حوزه انتخابیه می‌رویم در حاشیه شرکت در مراسم عزاداری جلساتی برای آشنایی و پیگیری مشکلات و مسائل مردم برگزار می‌کنیم.

نماینده مردم تبریز می‌گوید: برای نمونه نماینده‌ای که به حوزه انتخابیه می‌رود ساعت ها جلسات ملاقات مردمی و همچنین ساعت حضور در شوراهای مختلف را دارد و شرکت در همین جلسات و آشنایی و مشکلات و مسائل حوزه انتخابیه دست مایه فعالیت هایی می شود که او در صحن علنی خواهد داشت.

این نماینده مجلس تاکید می‌کند: به دنبال آشنایی با مسائل و مشکلات مردم است که ایفای نقش نظارتی نماینده تعریف می شود و نماینده مجلس از طریق تذکر و سایر ابزارهای نظارتی و حتی در موارد مهم تر سوال و استیضاح سعی می‌کند تا حل مشکل یاد شده مسئله را پیگیری کند.

میرتاج الدینی می‌گوید: حتی زمانی که نماینده مجلس به تعطیلات می‌رود و یا در مسافرت به همراه خانواده به سر می برد از طریق سامانه الکترونیکی مجلس همچنان کار قانونگذاری و نظارت را پیگیری می کند و در همین ایام نمایندگانی داشتیم که دلیل ابتلا به کرونا در قرنطینه به سر می‌بردند اما مشاهده می‌کردیم که مثلا وقتی تذکری در سیستم ثبت می‌شود با امضای تذکر به فعالیت ادامه می دهند.

نمایندگان مجلس یازدهم امسال از ۳۰ روز تعطیلات تابستانی خود که بر اساس آیین نامه داخلی برای آنها لحاظ شده استفاده نکردند و اگر طرح جمعی از نمایندگان برای اصلاح آیین نامه و کاهش تعطیلات تابستانی به تصویب برسد، دیگر حرفی از تعطیلات در خانه ملت نخواهد بود و فقط وکلای ملت بعد از ۳ هفته برگزاری صحن علنی، یک هفته سرکشی به حوزه های انتخابیه خواهند داشت.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •