مصوبه غیرقانونی برای حریم سردرود/ پل نیمه تمام، عاملِ بن‌بست اقتصادی
 • 1399/05/22 13:07
 • 118797
همسایه تبریز و گره‌های عمرانی؛

مصوبه غیرقانونی برای حریم سردرود/ پل نیمه تمام، عاملِ بن‌بست اقتصادی

عضو شورای شهر سردرود گفت: شورای عالی معماری و شهرسازی مصوبه‌ای غیرقانونی درباره حریم یک پارچه شهر سردرود و باسمنج داده بود که بعد از یک سال پیگیری رای ابطال این مصوبه را از دیوان گرفتیم.

به گزارش آناج، شهر سردرود یکی از شهرهای استان است که در همسایگی تبریز با جمعیتی بالغ بر 30 هزار نفر قرار دارد. سردرود را با تابلو فرش‌ها و محصولات کشاورزی مانند گوجه سبز و گردو می‌شناسند. سردرود پایتخت تابلو فرش ایران است اما با این وجود، مشکلات عمرانی بسیاری دارد که در سالهای اخیر رونق اقتصادی را از این شهر گرفته است.

آروز مبصر، عضو شورای شهر سردرود در گفت‌وگو با آناج در خصوص مشکلات عمرانی این شهر اظهار داشت: پل خروجی سردرود یکی از اصلی ترین مشکلات این شهر است که علی‌رغم وجود زمین‌های مرغوب، این شهر را در بن بست قرار داده و عبور و مرور و حمل و نقل را بسیار سخت کرده است. پیش از این ساکنین سهند و خسروشاه برای خرید و فروش به سردرود می آمدند اما اکنون به خاطراین پل نیمه‌کار، کسب‌وکار در سردرود از رونق افتاده است.

این ضعف بزرگی برای استان است که بیش از یک دهه ساخت یک پل طول بکشد. این جمله را مبصر خاطرنشان ساخت و عنوان کرد: در سال 85 یا 86 آن قسمت از پل سردرود حادثه خیزترین نقطه ایران می‌شود و هر روز یک نفر جانش را از دست می‌‍‌دهد. برای همین پروژه ملی تعریف می‌شود که تقاطعی در آن محل کار شود و مدیران وقت تشخیص می‌دهند که زیرگذر کار شود. اما شورای وقت اعلام می‌کنند که روگذر کار شود و این بحث بین شورا و اداره کل راهداری و راه و شهرسازی به طول می‌انجامد.

عضو شورای شهر سردرود با اشاره به هزینه سنگین تملک برای ساخت پل توضیح داد: 28 هزار متر نیاز به تملک زمین بود که شورای وقت با توجه به قیمت کم زمین و اینکه محدوده سردرود بود، فکر می‌کردند کار تملک به راحتی انجام خواهد شد. در همین اثنا دوره شورا عوض می‌شود و طرح جامع کار می‌شود و همه چیز به هم می‌خورد و محدوده پل از حریم سردرود خارج و از قسمت پایه پل به محدوده تبریز اضافه و قیمت ها افزایش یافته و تملک انجام نمی‌شود.

وی در خصوص تغییر طرح پل و قابل اجرا کردن آن ابراز داشت: وقتی شورا را تحویل گرفتیم، برآورد هزینه کردم که با حداقل قیمت زمین تملک‌ها 60 میلیارد پول می‌خواهد و کل بودجه شهرداری سردرود 15 میلیارد تومان است! بعد از جلسات متعدد با مدیران مربوطه و نمایندگان مشاوری انتخاب کردیم که طرح را تغییر دهد و تملک را کمتر کند که بعد از اصلاحات متعدد، طرح عوض شد. در طرح جدید تملک حدودا به 8 هزار متر مربع رسیده که قابل اجرا است و با معاون عمرانی استاندار صحبت کردیم که با تغییر کاربری و ارزش افزوده‌ها برای شهرداری تبریز طرح را انجام دهیم. 

مبصر با اشاره به گره‌های عمرانی شهر سردرود توضیح داد: در سال 95 شورای عالی معماری و شهرسازی با مصوبه غیرقانونی و غیرکارشناسی حریم شهرهای باسمنج و سردرود را حریم یک پارچه اعلام کردند. در حالیکه می‌دانیم برای شهری که طرح جامع کار می‌شود باید حریم و محدوده مختص آن داده شود و به همین دلیل این مصوبه بی معنی و غیرقانونی بود. این مساله را در ابتدا با استاندار وقت آقای خدابخش مطرح کردیم اما چون شورای عالی معماری متشکل از هفت وزیر است، استاندار کاری نمی‌توانست انجام دهد و مستقیما باید رئیس جمهور یا دیوان عالی رای می‌داد.

وی با بیان اینکه یک سال پیگیر شدیم اما اتفاقی رخ نداد، گفت: این مصوبه بلبشویی ایجاد می‌کرد و معلوم نمی‌شد چه کسی باید در این شهرها مدیریت کند و به همین دلیل پیگیر ماجرا شدم و در نهایت شخصا از طریق یکی از وکلای استان یک لایحه نوشتیم و شخصا هر دو هفته در تهران حاضر شدم و به دیوان رفتم و خوشبختانه رای مطلوب صادر و حریم سردرود بازگردانده شد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •